DAY 40 – THE HEAT IS ON

Na otvaranju utakmice opet gledamo odlične obrane, ali Spursi su ti koji napadački imaju puno više razloga za brigu – iako je utakmica u egalu nakon prvih 12 minuta, Miami im je opet oduzeo pick & roll, ali ovaj put i post-up učinak, tako da su se praktički na životu održali tricama, od kojih posebno treba istaknuti one 3 za redom na startu utakmice Dannya Greena. Heat je puno lakše stvarao šanse u napadu i to bez u ovim trenucima rezerviranog Jamesa, a dodatna energija i razigranost igrača Miamia rezultirala je i većim brojem slobodnih i izgubljenih lopti protivnika u odnosu na prvu četvrtinu prethodne utakmice.

U drugoj se Spursi nastavljaju održavati u egalu tricama, uz agresivniju ulogu Parkera u ulazima, posebice u trenutcima dok ga je čuvao James. Koji je, osim u tih par sekvenci protiv Tonya nakon kojih je stavljen na drugi zadatak bliže reketu, odigrao odličnu rolu u obrani, bazirajući se očito na defanzivu u ovom prvom dijelu susreta. Treba istaknuti kako je i u onih nekoliko akcija koje su vrtili za LeBrona, uglavnom u postu, Leonard odradio fantastičan 1 na 1 posao u obrani. Međutim, obzirom da je Wade bio spreman preuzeti glavninu tereta prema naprijed, slabija kvota koševa Jamesa se nije ni osjetila. Utakmica je bila u ubitačnom ritmu, a to im je očito odgovaralo obzirom da su stalno nalazili dovoljno rupa u reketu da zabijaju kvalitetnim postotkom, dok su se pokušaji Spursa unutar perimetra uglavnom sačinjavali od cigli.

James nastavlja manje učinkovitu igru u napadu i u nastavku te se ovdje više ne radi o tome da ga obrana Spursa agresivno zatvara ili da je Leonard sjajan – čovjek promašuje previše tranzicijskih situacija kao da jednostavno nema eksplozivnosti u nogama. Ovo definitivno pomaže Spursima koji su i sami bez velikog učinka svojih udarnih igrača Parkera i Duncana. Dakle, do sada su glavnu riječ na utakmici vodili sporedni glumci poput Greena i Leonarda koji nastavljaju igrati glavnu ulogu u napadu i obrani, s tim da i Miami ima dovoljno razigranih opcija. U završnici četvrtine Heat tako radi seriju koju obilježavaju trice (kako se jednostavno odvojiti kada u dva napada zabiješ 6 poena) i Chalmers, čiji ulazi i pritisak na Parkera postaju ključni za stvaranje prve značajne razlike na utakmici.

Pitanje pred zadnjih 12 minuta je samo tko će se prije probuditi – pick & roll Spursa ili James, a obzirom na dosadašnji uzorak od 7 četvrtina nije problem pogoditi rasplet. Obrana Heata je jednostavno uništila glavne opcije Spursa i da nije bilo onih nekoliko izolacijskih bljeskova Parkera u drugoj četvrtini, ostavila bi ih bez ikakvog učinka. Sporedni igrači su nosili teret koliko su mogli, ali kada je James od samog početka četvrte ubacio u brzinu više i u napadu (šut je odjednom postao mirniji, pasovi precizniji, a ulazi čvršći) stvar je bila gotova u nekoliko minuta. Miami odlazi na +19 i Pop već može početi planirati kako u idućoj utakmici razbuditi napad koji drugu utakmicu za redom veći dio susreta nema pravih rješenja. Istaknimo samo kako se bijela zastava predaje zove Tracy McGrady, treći velikan nakon Hilla i Kidda koji će nas pozdraviti ovo ljeto.

8 četvrtina su dovoljno solidan uzorak za reći kako je Spolestra odlukom o visokim preuzimanjima bez karakterističnog presinga potpuno uštopao pick igru Spursa, ostavljajući pri tome i ostatak obrane solidnim (nema onih rotacija prema lopti što omogućuje da je netko uvijek u postu i spreman otrčati prema kutovima), napravivši time ključni posao u Finalu do sada. Dakle, ovo je i dalje ključni podatak – Parker 3-13 sinoć nakon pick & rolla, visoki opet mizerni s 3-7 (postotak im je ok, ali volumen je toliko malen da je praktički nebitan).

Kada se ovome pridodala energija pod košem iz sinoćnje utakmice, jasno je da su Spursi pomalo i autsajderi koji se mogu osloniti tek na vanserijsku tricu da bi preživjeli. Obzirom na igru Jamesa u prve dvije utakmice u reketu, gdje je odradio nevjerojatan posao kao skakač i čuvar obruča, možda bi se dalo govoriti i o svjesnoj odluci da ga se poštedi veće uloge u napadu kako bi mu ostalo više energije za obranu, a i to vam nešto govori o statusu Spursa.

Spoelstra je ovaj put imao puno bolji plan igre i puno bolji balans, manje je trošio Jamesa u organizaciji stavljajući ga više u spot-up situacije dok su pick igru vrtili uglavnom Wade i Chalmers. I da, svakako treba spomenuti da je Bosh odustao od nepotrebnih trica, što je Heatu dalo još jedan dodatni poticaj jer nisu uzalud trošili napade (iako ga opet nije bilo previše u napadu, bio je puno konkretniji u prilikama, a uz to je opet odradio lavovski/muški dio posla u obrani).

Miami je, ruku na srce, dobio 7 od 8 četvrtina u seriji do sada i to je samo po sebi popriličan pokazatelj odnosa snaga. Utakmica broj 3 je ključ – Spursi moraju početi zabijati kao stroj misle li zaustaviti moćniju momčad, a za to im neće biti dovoljni čvrsta volja Duncana ili srce Parkera, trebati će im učinkovit pick & roll, koji će donijeti i bolje kruženje lopte i bodeže iz kuta (sinoć im je većina trica, bez obzira što su upale, bila s krila ili čela), a ne bi bilo zgorega zabiti nešto i u postu gdje je Miami sinoć izgledao kao Indiana dok su Spursi bili ti koji su bježali iz reketa glavom bez obzira (kako su u prvoj utakmicu Spursi dobili dovoljno koševa iz posta, ovo za sada smatrajmo iznimkom, ali, izgubi li San Antonio i bitku pod košem, onda su stvarno gotovi).

Uglavnom, ne pronađu li Spursi lijeka za ovu obranu Heata koji im je iščupala srce, serija bi mogla postati poprilično izvjesna, a to nikako nije dobro obzirom da nas čeka još dosta utakmica – nema šanse da će Heat dobiti 3 za redom u San Antoniu, bez obzira koliko rješenja imali (ako ništa drugo, Spursi u sebi imaju barem jednu tricašku rapsodiju u kojoj će doći do pobjede s 15 pogođenih trica). Međutim, misle li dočekati sedmu utakmicu, samo trice im definitivno neće biti dovoljne.

Više nije dosta nadati se da su Bosh i Wade izvan forme, sada treba i nešto konkretno smisliti. A ako je za to itko sposoban, onda je to valjda Popovich. S naglaskom na valjda – sjetimo se kako je mladost Oklahome lani dobila 4 za redom samo na račun nadmoćnih fizikalija. Sada dodajte tim fizikalijama IQ Miami Heata i jasno je o kakvom se izazovu ovdje radi, izazovu koji će možda biti prevelik čak i za apsolutne legende poput Popa i Timmya.

12 thoughts on “DAY 40 – THE HEAT IS ON

1. Ova utakmica je od pocetka bacena u vjetar od strane Spursa. Heat je zatvorio pick igru, a Spursi nisu imali ni energije, volje, zelje, agresivnosti ili borbenosti kroz cijeli susret. Utakmica je zavrsila prije nego sto je pocela.
    Toliko gresaka u banalnom vodenju lopte kod Spursa mi najbolje oslikava utakmicu, jednostavno nisu bili unutra.

2. Miami je u ovom doigravanju uvijek dobio iduću utakmicu nakon nekog poraza. I te utakmice je dobivao prosječno sa 21.6 koševa razlike. Mnogo zanimljivo

3. @ Johnny a jesi ga zakomplicirao…nije li bilo jednostavije napisati da nisu niti jednom izgubili 2 utakmice za redom 😀

4. Ono sto Jamesa izdvaja od 90% superstarova u povijesti ove lige je njegovo zdravo razmisljanje i spremnost na zrtvovanje bilo koje vrste na nacin da najvise doprinese uspjehu ekipe. Totalni anti-Bryant, jedina brojka koja ga zanima su prstenovi. Zabija, asistira, skace, blokira, radi blokove, nije mu problem niti energiju balansirati tako da se koncentrira na lock-down igraca koji predstavlja najvecu prijetnju iz redova protivnika, svjesno time smanjivsi mogucnost impresivnih statsa koji se pumpaju u najvecoj mjeri na napadackoj strani parketa. Usporedivsi to s vremenima nosenja “Check my $tats” majica, jasno je koliko je evoluirao u glavi. Cudo od sportasa i competitora, iz tog razloga mu zelim da ostavi trag u ovoj ligi kao barem top 5 ikad (s barem 5 naslova). Doduse ne vjerujem da je u potpunosti skinuo teret sa sebe proslogodisnjim naslovom (jest u znacajnom postotku), teret ce se progresivno smanjivati svakim novim naslovom ali svima je jasno da James nema namjeru objesit najkice o klin s jednim prstenom.
    Kadrovska politika Heata ce bit nesto jako zanimljivo za popratiti narednih godina, moguce da ce im jedan Wade (koji je u dosadasnjoj 25-godisnjoj povijesti fransize vec sad njena legenda #1) biti samo teret, buduci da se njegova igra u vecoj mjeri bazira na fizikalijama od Jamesove, a covjek ce naredne godine napunit 32 i jos s dobrano nacetim koljenom. Uzevsi u obzir to i cinjenicu da ce organizacija ucinit sve da zadrzi Jamesa, sve opcije su otvorene.

5. gee, nisi na rekao prema kome idu tvoje simpatije u ovom finalnom obračunu ? 🙂

6. Istina, nisu izgubili dvije utakmice za redom. Ali to nije potpun podatak. Podatak o razbijanju puno toga dodatnog govori. A ako se gleda i sezone, nisu izgubili back-to-back još od prve polovice veljače i dvije utakmice na zapadu (mislim Portland i Phoenix)

7. Ma naravno, pa nije ni približno isto “nisu izgubili dvije za redom” i “uzvratili su s pobjedama 21.6 razlike”. Ima pobjeda i Pobjeda, a ova koš razlika puno jasnije govori koliko su moćni.

@bvitlas – simpatije uvijek idu prema onome tko je bolji, odavno sam se prestao emotivno vezivat uz neku ekipu. Obično simpatiziram pojedince, a u ovom slučaju imam samo jednog za kojega držim fige da se istakne u seriji, a to je Bosh. Tip je svašta trpio zadnjih godina, ni sam ga nisam mazio, ali ovo kako igra obranu, posebice na Parkeru, je fantazija (zamisli ga s jednim pravim centrom iza leđa, to bi bila prava kombinacija). Uglavnom, u Miamiu je postao kompletan igrač, baš bi mi bilo zanimljivo vidit ga još dok je u naponu snage u nekoj napadački odgovornijoj ulozi s ovom zaokruženom igrom u oba smjera.

8. iz oviho komentara se jasno zaključuje da je pop kao genije zaključio da ne treba igrat drugu utakmicu jer će je ovak i onak izgubit sa cca 21.6 koševa razlike ali je umjesto standardne taktike DNP-old odlučio naložit ekipi da gube lopte

9. znači ključna je bila prva utakmica…Pop je znao da Spursi moraju povesti 1-0 i nakon toga mogu dozvoliti Heatu da dobije svaku drugu utakmicu 😉