MAD DIARY, DAY THREE

Sudar između Gatorsa i Panthersa donio je očekivano mučenje, barem u prvom poluvremenu. U drugom su Gatorsi ipak odlučili nešto zabiti, uglavnom preko razigranog Wilbekina koji je doslovno jedini kreativac u momčadi, kada igra on, igra i Florida. Pitt to nije mogao pratiti, svog Wilbekina nisu imali, a ni Gatorsi nisu imali namjeru pustiti nogu s gasa u obrani gdje je Young suvereno vladao reketom. Obzirom na potpunu kontrolu koju su imali u zadnjih 20 minuta, možemo reći kako su opet odradili posao.

Louisville se za mučenje s Manhattanom osvetio na Saint Louisu, ali, uz njihovu obranu, razlog za samo 29% protivničkog šuta iz igre u prvih 20 minuta bili su i standardno slab šuterski učinak protivnika, kao i činjenica da su igrali bez jednog od boljih igrača, MVP-a prve utakmice, Loea zbog problema s osobnima. U nastavku je proigrao Loe (dok nije dobio četvrti faul), stisli su u obrani i pokazali Cardinalsima da je i oni mogu igrati na fanatičnoj razini, razlika se istopila, ali St. Louis jednostavno nema napadačku kvalitetu za odraditi posao do kraja, opet su upali u rupu, Smith i Hancock su kao u prvoj utakmici ubacili nekoliko koševa u pravim trenutcima i stvar je bila gotova. Pitino ide među 16.

Nakon ove dvije depresivno naporne utakmice u kojima je svaki ubačaj djelovao kao kopanje u rudniku, Michigan i Texas bili su melem za oči, a to sve govori obzirom da je i ova utakmica imala, blago rečeno, sušnih perioda. Ali, barem su igrali brzo tražeći što bolji put do obruča uz gomilu paljbe s perimetra. U takvom ritmu Texas jednostavno nije imao šanse, usprkos hrpi rastrčanih bekova, atleta na boku i masom u sredini nisu imali talent, posebice šuterski, koji može pratiti Stauskasa i kompaniju, a to je bilo vidljivo na startu i u završnici kada sve te atlete nisu bile u stanju pogoditi ocean. Sve je bilo riješeno nakon 10-ak minuta kada su Wolverinesi otišli na +15, Texas nije zabijao svoje prilike, a kod njih su igrali svi, kompletna petorka je bila raspoložena (Morgan je skakao i držao svoje u sredini, Walton sve bolji kako sezona odmiče, Robinson i LeVert standardno opasni), ali opet treba istaknuti šefa koji je s 8 asista u svom stilu kaznio svako udvajanje – Stauskas je još jednom istaknuo zašto je bolji NBA prospekt od jednog McDermotta, zbog jasno definirane role na sljedećoj razini (catch & shoot tricaš na pozicijama 2 i 3, ako Anthony Morrow traje u ligi već šest sezona onda će i ova light verzija Korvera barem deset, nemojte da vas nedostatak pigmenta zavara).

San Diego State je odmah krenuo punom parom protiv North Dakota Statea, Thames je otvorio utakmicu s dvije trice i nije spuštao nogu s gasa do kraja (30 poena, 5 asista), za njega ne baš sjajna obrana Bizona nije imala rješenja. U obrani je pak stari lisac Steve Fisher, inače svojevremeno trener legendarnog Fab Fivea, postavio netipičnu zonu veći dio utakmice kako bi oduzeo prostor Bjorklundu u sredini, a bez svog glavnog igrača u postu NDS nije imao rješenja. Braun je pokušavao ulazima održati priključak, ali pored žilave obrane protivnika ubacio je samo 2 od 14 pokušaja. Uglavnom, kada se SDS, koji u svom stilu nije imao nikoga razigranog prema naprijed osim Thamesa, konačno ozbiljnije odvojio krajem poluvremena, do kraja više nije bilo promjena, s dva udarna igrača zaustavljena, zaustavljena je i Dakota.

Dayton je u utakmicu sa Syracuse ušao odlučno, šibajući trice i napadajući zonu bez straha kroz sredinu, održavajući se u egalu tijekom 40 minuta. I ne samo da su bili u egalu, već su cijelu večer izgledali kao bolja momčad, čak ne znam kojeg bi pojedinca istaknuo jer je od njih sedam koji su imali značajne role svaki odradio posao. Syracuse po običaju nije mogao ubaciti ništa, Fair je nastavio s lošim igrama u zadnjih mjesec dana ostavivši momčad bez prve opcije, Cooney nije mogao zabiti ništa protiv atleta na boku Daytona (ogroman plus je što ne igraju kao većina NCAA momčadi s combo šuterom na dvojci, već imaju igrače od 195 cm na bokovima), tako da je opet sav teret pao na Ennisa koji jednostavno nije takav tip igrača, nije strijelac koji može držati momčad iznad vode. Dayton je tako i u završnici imao prednost, Narančasti ni u jednom trenutku, iako razlika nikada nije bila veća od dva posjeda lopte, nisu odavali dojam momčadi koja može uzeti ovu utakmicu snagom volje (doduše, u drami slobodnih bacanja u zadnjim sekundama s dva promašaja Daytona s linije došli su do prilike, ali Ennis nije zabio dva skok-šuta za redom).

Sudar Wisconsina i Oregona donio je stilski pomak, slično utakmici Texasa i Michigana imali smo prilike gledati atraktivnu košarku s puno ritma kojega su uglavnom održavala tri combo beka Oregona. Jospeh Young je odigrao fenomenalnu partiju, noseći momčad s 29 poena, ali ni stalno nabijanje ritma i ulazi Loyda i Callistea nisu štedili Badgerse koji su se u svoj ovoj trci pogubili u prvom dijelu primivši čak i za njihovu slabašnu obranu previše, 49 poena. U nastavku su malo stali na loptu, zagospodarili reketom s čak 14 skokova u napadu, ali ni razigrana petorka, 11 trica i energične partije Kaminskog i Dekkera u oba smjera nisu bili dovoljni da se odvoje sve do zadnje minute. Nakon što je Brust zabio tricu za +2, Oregon nije uspio napraviti ništa osim poslati gomilu igrača na liniju slobodnih, što je napumpalo razliku i odlučilo ipak zasluženog pobjednika koji je usprkos dobroj igri pokazao da su slabosti u obrani stvarne, posebice protiv momčadi s atletama koji su vas u stanju pretrčati 1 na 1.

Michigan State odlično je otvorio utakmicu protiv Harvarda, sjajnim kruženjem lopte uspijevali su zabijati redovito i na postavljenu obranu, što je u kombinaciji s fizičkom nadmoći u oba smjera brzo donijelo kontrolu nad utakmicom. Izgledalo je da je sve gotovo već nakon 25 minuta, ali Harvard je u sebi imao još jednu seriju koju je donio klasični recept trica i presinga koji ih je u 5 minuta vratio u egal i držao u utakmici od kraja. Zabili su 4 trice, upornim pritiskom na loptu ukrali čak 9 lopti iz kojih su onda dolazili do laganih poena iz tranzicije. I samo tako smo u zadnjim minutama opet imali dramu iz koje su se Spartansi izvukli čisto na račun kvalitete. Harris je zabio dvije hladnokrvne trice kada je bilo najpotrebnije, napadali su sredinu i izuđivali slobodna i nisu propuštali baciti dodatni pas ako je za tim bilo prilike. Odrađivanje posla tako je u jednom trenutku postalo borba za goli život, da bi se na kraju opet sve svelo na – doin’ work, što je idealan opis za ovo što su u dvije utakmice pokazali Izzo i društvo.

I u zadnjoj utakmici noći ‘Nova nije uspjela parirati UConnu, u sudaru dviju momčadi čija igra se bazira na perimetru pobjedu je odnijela ona s najboljim igračem na parketu. Wildcatsi su kontrolirali utakmicu prvo poluvrijeme, odnoseći pobjedu u napucavanju tricama, ali u nastavku je Shabazz ubacio u brzinu više i jednostavno uzeo ponuđeno. 21 poen u 20 minuta i energija za koju protivnik nije imao rješenja usprkos puno više korisnih tijela na rosteru. Dapače, usprkos visinskoj prednosti na papiru, Villanova je izgubila i bitku pod obručima, njihovi visoki nisu bili prijetnja u postu što je Ollieu omogućilo da veći dio utakmice igra s niskom petorkom, s tri beka i dva spot up krila, a to je kombinacija koja Huskiesima najbolje odgovara. I upravo su potonja dvojica, Giffey i Daniels, odradili lavovski dio posla kontrolom skoka. Na kraju se čak i rotacija UConna pokazala dubljom, iako ‘Nova igra redovno sa šest igrača, to nije bilo dovoljno protiv čak sedam raspoloženih na koje je mogao računati Ollie koji je sinoć dobio korisne minute čak i od back-up centra Biraha i petog vanjskog Samuela koji je s 11 poena zabio najviše u sezoni. Ukratko, ‘Nova je nastavila s padom forme dokazavši i nakon završnice regularne sezone da su momčad koja niti smrdi niti miriše, a UConn je pak krenuo u suprotnom smjeru, s najboljim partijama u pravom trenutku.

15 thoughts on “MAD DIARY, DAY THREE

1. Gee, gledaš li hezonju zadnje dvije utakmice ili badava trošiš vrijeme na hrpu polovnih crnaca? 🙂 vidjet ćeš najveći talent u povijesti euro košarke.

2. Jel ušla njegova ekipa u NCAA turnir 😉

Gledat ću ga valjda u NBA i, nadam se, konačno u repki. Da gledam još hrpu polovnih euroligaša uz ove NCAA bisere stvarno bi bilo previše

3. Wiggins = Rudy Gay 2.0 ili pretjerujem?

Jos ce mali aboridžin from Down Under bit tata mata za sve njih kad dođe u ligu. Mislim zove se Dante, ne moze bit los 😀

4. 1.Gee , nisam bas strucnjak za NCAA , ali kako je moguce da je Louisville koji je po reijtingu na coach listi 3-ci , a na AP listi 5-ti sve ukupno zavrsio tek kao 4-ti u Midwest-u ??? tj. od 13-16 mjseta sve ukupno ?
    2. Izgleda da je Enbid vise znacio za KU nego Wigins koji bi trebao biti 1 pick ?

5. Hahaha, ni manje ni više nego najveći talent u povijesti euro košarke. Svaka čast

6. @ Gazda – mislim da je Gay talentiraniji napadač, ali to je taj rang, potencijalno Paul George, puno realnije DeMarr DeRozan. što je super – očisti kontekst od hypea i ljudske frustracije i dobiješ drugu-treću opciju na sljedećoj razini, to ne može biti loše. A za ovo s Exumom si na pravom tragu, ne bi me čudilo da nakon svega bude prvi pick. Embiid se nije imao prilike osramotiti na turniru, Vonleh ga nije ni igrao, Exum će nastupiti na par treninga i odjednom se njihov manje definiran potencijal čini puno primamljivijim od Parkera i Wigginsa, što uopće ne mora bit pametno, ali je ljudski – kad ništa ne znaš, onda se uvijek uzdaš u manje poznato, tako je nastala i religija uostalom.

@ Kobe – pa to pitanje su mnogi postavili komisiji, čak i sam Pitino. Dok rade po svome, bez ikakve logike, to nije ni bitno, na kraju krajeva to samo doprinosi madnessu. A ovo drugo pitanje ti neće objasniti stvari jer draft ne kopira rezultate u NCAA. Wiggins se spominje kao potencijalni prvi pick zbog potencijala, ne onoga što trenutno pruža. Embiid je od nove godine na većini draft boardova prvi, drugi ili treći pick, dakle Wiggins odavno nije prvi pick već jedan od njih nekoliko potencijalnih. Tražiti tu neki racionalni narativ nema smisla

7. Znate li koji je najbolji pokazatelj da je Exum real-deal? To sta ga Lakersi misle birat bez obzira koji pick imali. A znamo kakvo oni oko imaju za draft prospekte…

8. Gazda@ ajde bre ne pametuj, Exum raiticni da bude neki faktor u ligi? no way:)

Smart, Embiid (bez obzira na povredu, s njegovim alatima se isplati rizikovat), Randle – to je ril dil. Ovo ostalo je sve tanko..

9. @ lasta – pa znaš ti dobro da ja kao ni nitko drugi nemam pojma o Exumu, ali znam kako liga diše, a još nakon što je Anteto na račun onih snimaka iz ruke vhs kamerom u dvorani ala Blue Chips opravdao pick, manjak podataka o Exumu njegov je najveći plus, vjeruj mi. Bre

10. mislim da bi hezonja jako dobro prošao na ovom draftu ako spoji još par vrhunskih utakmica u španjolskoj ligi, ali kako sada stvari stoje ni na ovom draftu nećemo imati predstavnika…

11. Taj Smart ce svu placu morat potrosit na kupovanje novih tabli za ligu kad ih sasuje svojim ciglama.

12. Ovo je bilo namenjeno onom gore “Gazdi” klipanu (nemoj cenzuurisat, znamo se mi hehe), ne gazdi “ispodobruca.dot.com:)

13. Exum je nikakav, Advance statsi to kažu, ja bi birao onog igrača koji na kraju sezone bude ima najbolje Advance statse, ali to sam samo ja, neka, nadoć ćete

14. Exum će biti igrač kao Curry ili Rose, zapamtite moju prognozu, ja se slažem s gazdom u svemu, imamo gotovo isto mišljenje!