DAY FIVE – UNIVERSITY OF LMA

BOBCATS @ HEAT

Ružan početak utakmice, Jefferson vidno limitiran u kretnjama olakšava Heatu igranje obrane, dok s druge strane Haslemovo prisustvo i ovaj put unakazuje Heatov napad. Utakmica u ritam ulazi tek kada zbog druge osobne iz igre izlazi Kidd-Gilchrist, Bobcatsi više nemaju nikoga za poslati na LeBrona i ovaj lakoćom ulazi u sredinu i zabija, a Heat preuzima potpunu kontrolu nakon što je Birdman zamijenio Haslema – u minutu već su na plus 10. Obzirom na Jeffersonovo stanje i uopće mlitav ulazak u utakmicu, ovdje se činilo da je stvar već gotova, ali Heat u drugoj četvrtini nije uspio povećati prednost. Niska petorka ovaj put nije imala specijalnog učinka i na odmor se odlazi s istom razlikom kao na kraju prve.

U nastavku uporni Bobcatsi koriste kilavost Heata i Haslemovo prisustvo da puno aktivnijom igrom dođu na 4 razlike. Jefferson igra na rutinu, McRoberts zabija otvorene šuteve, Kemba napada sredinu – to ih dijelom drži u utakmici i na to smo navikli. Ali, ključna promjena je agresivnost kojom su Henderson i Kidd-Gilchrist napadali Wadea i Jamesa iz driblinga, koristeći manjak pritiska obrane Heata na bokovima da dođu do slobodnih bacanja ili barem natjeraju obranu Miamia na rotiranje prema sredini kako bi otvorili šut s poludistance za nekog od tri udarna igrača.

Naravno, sve ovo nije bilo dovoljno da se okrene utakmica – Andersenovim ulaskom Heat opet odlazi na desetak koševa prednosti, a čim su uporni Bobcatsi opet došli na 4, Wade je s par solo akcija stvorio novu zaštitnu mrežu. Bobcatsi opet dolaze na 4, ovaj put Heatova niska postava odgovara. Bobcatsi su općenito pogodili gomilu skok-šuteva, od kojih su najbitnije bile Kembine trice, to ih drži u blizini sve do kraja, ali ukrasti Heatu završnicu u kojoj su na parketu raspoloženi (doduše, samo napadački) James, Wade i Bosh okruženi s dva tricaša (zanimljivo, bez Raya, ili s Coleom i Chalmersom ili Jonesom i Chalmersom), nije lak zadatak. Iako su imali šansu – na minus 3 u zadnjoj minuti prokockali su dva posjeda, onda im je LeBron poklonio loptu što je Kemba iskoristio da novom tricom smanji na samo 1 poen razlike, ali više se nije moglo.

Utakmica je simbolično završila s 4 razlike koji su bili glavna tema večeri, ali možda bi bolje bilo da je završila s 2 ili 3 jer to je bliže ocjeni za prikazanu košarku. S tim da se Bobcatsima nema što zamjeriti, oni su pružili svoj maksimum u ovom trenutku, ali ovakav obrambeno neinspiriran Heat i toliko nesposoban odigrati koncentrirano duže periode u napadu ruši im prosjek. Ali, odradili su posao, to je najvažnije koliko god u trenutcima izgledalo negledljivo.

MAVS @ SPURS

Dallas ni na startu ove utakmice nema rješenja za Parkera i Duncana, preuzimaju svaki pick ne bi li izbjegli pretjerano rotiranje, ali uzalud, u kombinaciji s Dirkom i Montom koji na drugoj strani ne mogu ništa zabiti utakmica se čini osuđena na sličan rasplet kao i prošla. Ali, s tim se ne slaže Carlisle koji vrlo brzo vuče sjajan potez – vadi Dirka iz igre i ubacuje Harrisa kako bi niskom postavom s Marionom na četvorki raširio i ubrzao napad, ali i olakšao svojoj momčadi igranje obrane – ako će preuzimati svaki pick, onda je definitivno bolje da na Parkeru ostanu Marion ili Wright nego Dirk.

I samo tako vraćaju se u igru i dolaze do prednosti, Harris nastavlja gdje je stao u prošloj utakmici, a proradio je i Ellis. Carlisle miksa klasičnu postavu s niskom i u drugoj četvrtini i potpuno razbija obranu Spursa, Ginobili je jedini igrač domaćina spreman pratiti razigrani Dallas u kojem je i Dirk počeo zabijati trice iz kontre. I dok se Dallas potpuno raspucao, Spursi su se mučili zabiti, opet nisu imali previše raspoloženih opcija i uz to ih je miksanje obrana Dallasa (periodi preuzimanja na picku s periodima zone kada bi igrali visokom postavom) tjeralo na ogroman broj izgubljenih lopti, što momčad ovisna o šuterskoj učinkovitosti teško može nadoknaditi.

Međutim, čak i veći problem od napada bila je obrana – da su nešto uspjeli obraniti u trećoj četvrtini, možda su mogli doći i u egal. Ali, defanziva se očito pogubila u utakmici u kojoj im Dallas jednostavno nije dozvoljavao uhvatiti ritam ni na jednom kraju parketa sjajnim planom igre – na kraju treće već imaju 88 koševa na kontu, a kada su početkom četvrte otišli na +20, Pop je odmah bacio ručnik, jedva dočekavši da počne s planovima za sljedeću tekmu.

Forsiranje tranzicije u svakoj prilici, niska postava i gomila raspoloženih šutera bili su recept Dallasa u napadu, a fauliranje prilikom svakog ulaza, općenito agresivna igra na loptu i miksanje obrana poslužili su kao temelj u obrani. Nakon 8 četvrtina, iako je rezultat 1-1, puno je važniji dojam, a on kaže da je Dallas dobio četiri, u dvije su bili podjednaki, a Spursi su dobili samo prvu i zadnju četvrtinu utakmice broj jedan.

Ukratko, Dallas je upregnuo sve svoje potencijale da ovu seriju učini zanimljivom i nemaju ni najmanje volje predati se bez borbe. Spursi će morati pokazati puno više od Parkerovih ulaza, Timmya u postu, Manua 1 na 5 i Leonarda na Ellisu ako žele odgovoriti na izazov. Pa da vidimo što je to Pop smislio za sljedeću jer ovakva bezidejnost u oba smjera kod Spursa davno nije viđena.

BLAZERS @ ROCKETS

Opet sjajno otvaranje fascinantne serije (usprkos novom udarcu u koljeno koji je zaradio u završnici prošle utakmice, Beverley je u petorci i to je najvažnije za Rocketse kako bi uopće imali šanse u ostatku serije). Howard uništava Lopeza u postu dok kamera uporno pokazuje Hakeema (zanimljiva slučajnost – The Dream je jedini čovjek u povijesti s 46 poena i 18 skokova ili više u playoff utakmici uz Aldridgea i Dwighta, to samo po sebi dovoljno govori kakve ovdje klase gledamo), dok LaMarcus s druge strane nastavlja trpati i to uglavnom preko Dwighta.

Pokušali su Rocketsi sa svojim najboljim obrambenim igračem na prvoj opciji Blazersa, ali bezuspješno (dobrim dijelom i zato što Dwight nije igrao striktnu 1 na 1 rolu već je i dalje izlazio visoko na pick ostavljajući LaMarcusu prostora koliko želi, tako da je ovo bilo i gore rješenje od Jonesa prošlu utakmicu), Aldridgeov šut je jednako nezaustavljiv kao i Dwight na drugoj strani u postu. McHale čak baca na parket postavu s dva tornja, Asik dobiva prvu značajnu priliku uz Dwighta još od otvaranja sezone, ali ni on ne uspijeva ništa više nego faulovima zaustaviti Aldridgea da šutira (plus, Stotts odmah baca nisku postavu na ovu kombinaciju i dodatno joj zagorčava život).

I dok su se dva najbolja čovjeka na parketu nadigravala (treba li napominjati da je sve ovo lektira i da se ne smije propustiti ni sekunda ove serije), Rocketsi su održavali laganu prednost držeći pod kontrolom Lillarda i ne dozvoljavajući Blazersima da pokreću napade preko Matthewsa na Hardenu u postu. Na poluvrijeme se ipak odlazi u egalu – koliko god bio fascinantan način na koji je Dwight trpao, takvim stilom igre potpuno je isključen Parsons, a i Harden je bio osuđen na mrvice (solidnih par minuta u drugoj četvrtini kada je spojio ulaz i par skok-šuteva, ali uglavnom nevidljiv). Blazersi pak nisu nasjeli na takvu igru, oni inače rijetko udvajaju ili pomažu u sredini, ne skrivaju čak ni Lillarda, a sve kako bi Matthews i Batum uvijek bili striktno na protivničkim šuterima. Houston je tako praktički samo igrao njima u prilog ostavljajući dva ključna kreatora bez 2 na 2 igre u kojoj dolaze do prostora.

Portland izgleda puno bolje u otvaranju drugog dijela dok gradi svoju prvu ozbiljniju prednost na utakmici, LMA nastavlja zabijati, ali i kao momčad su u ritmu, lopta puno bolje kruži dok Houston zabavljen izolacijama za Dwighta kao da je zaboravio na svoj identitet trke i trica (a i Howarda u nastavku Blazersi puno bolje brane zahvaljujući pravovremenom pomaganju Aldridgea). Čim su s nekoliko dobrih obrambenih reakcija za redom došli do tranzicije, živnuli su Parsons i Harden i utakmica je opet u egalu.

Barem dok na parketu nije završila niska postava Blazersa – prvo su s Aldridgeom uništili još jedan pokušaj Rocketsa da najboljeg igrača na parketu pokušaju braniti Asikom, a onda su Lillard, Matthews, Williams i Wright s Lopezom ili Freelandom kao jedinim visokim izrešetali nisku petorku s kojom im je pokušao parirati McHale. Na pola četvrte Blazersi tako dobivaju još jednu bitku i drže prednost od 8-9 poena sve do zadnje dvije minute. Tada s par individualnih grešaka i par promašaja otvaraju priliku Rocketsima za tranziciju, Parsons i Harden smanjuju razliku na 4, ali Blazersi ne rade strukturne greške kao Rocketsi u prvoj utakmici i ne dopuštaju povratak. Ako su prošlu iščupali, ovaj put su definitivno zaslužili pobjedu.

Ta rutina kojom su kontrolirali utakmicu i uopće dojam veteranskog iskustva koji su ostavljali stajao je kao potpuna suprotnost nervozi i čestim zastojima Rocketsa koji sinoć nisu napravili ništa da promijene momentum. McHale je još jednom stavio upitnike iznad sebe nepotrebnim forsiranjem napada kroz Howarda, kao da je napad bio problem u prvoj utakmici – oni jednostavno nisu bili u stanju braniti Aldridgea, a nistu to bili ni nakon dva dana priprema između susreta. Dok ne riješe ili barem ublaže muke koje im LMA donosi, teško će imati šanse vratiti se u seriju. Najgore od svega, njihova napadačka moć im i dalje daje šanse bez obzira na dva gostovanja u Portlandu, takvu razinu napadačkog talenta teško je otpisati, ali morat će dobiti puno bolju partiju od Dwighta u obrani i usput razbuditi Hardena i Parsonsa u napadu jer bez takvog balansa su gotovi.

3 thoughts on “DAY FIVE – UNIVERSITY OF LMA

1. Rakete nikako ne mogu parirat, napadački prva utakmica 125 šuteva za 120 poena, a sinoć 105 za 105 poena. Neće daleko s Howardom u ovoj ulozi fali Bradonja kojeg Bogu fala Blazersi imaju s čim zaustavljat Batum ili Matthews. Lijepo mi je vidit da Lillard dobro odrađuje posao u napadu bez obzira na lošiji postotak šuta. Sada kako ovo izgleda ne vjerujem da se serija vraća u Houston što bi bilo najveće iznenađenje. Razlog, Blazersi mogu nać stop akcije, a kod Raketa to nisam vidio u ove dvi utakmice

2. Sad su mi kolokviji pa se ne mogu dizat po noci. Kazes Blazersi i Rocketsi lektira? Bas ono obavezno? 😛