311014

U sinoćnjoj ponudi sudar Cavsa i Bullsa stršio je kao govno u punču, ali rekoh, kakav si ti to fanatik ako ćeš gledati samo udarne utakmice. Cavse sam ionako gledao jučer, teško da su mogli opet odigrati loše kao protiv Knicksa, a Bullse mi se iskreno ne da gledati kada vidim da Thibo jaše Gasola debelo preko 30 minuta umjesto da uigrava klupu kako bi tijekom sezone uništavao protivnike dubinom. Pa rekoh – prvo ću baciti pogled na Sunse protiv Spursa, a onda na Kingse protiv Blazersa, a utakmicu dana ako stignem, stignem. I nisam stigao, ali kada sam vidio da je Chicago dozvolio 567 skokova u napadu Tristanu Thompsonu, da je Rose izvrnuo zglob i da su Mirotić, Dougie i Taj zajedno odigrali tek 12 minuta više od Gasola, nije mi ni bilo žao.

I tako krenem gledati Sunse očekujući zabavu, kad ono utakmica lošija nego sve ove odgledane do sada (a nije neka konkurencija). Početak sezone uvijek je malo problematičan što se tiče kvalitete igre, ali ono kako su Sunsi igrali prvih 12 minuta bilo je za zvati socijalnu službu. Da će im biti teže dolaziti do prilika sada kada nema Fryea to smo znali, ali da će im napad biti zatvoren poput kolona koji nije vidio vlakno danima, e to je bilo teško zamisliti. Plumlee i Markieff Morris jednostavno ne izazivaju respekt obrana kada se izvlače na perimetar i to s pravom, tako da su Sunsi u napadu muku mučili kako osloboditi Dragića i Bledsoea u sredini. U principu, njihov napad sveo se tijekom večeri na gomilu izolacija u kojima su briljirali Thomas i Markieff. Ove sezone očito će obrane umjesto kretanjem puno više probijati driblingom i s tri odlična slash & kick igrača to je moguće, a pogotovo nastavi li uz to i Markieff ovako dobro realizirati ulaze iz spot-up situacija. Međutim, da ovo nije recept kojim se može ostvariti rezultat potvrđuje i slabašan učinak iz tranzicije, a posebice s perimetra (ubacili tek dvije trice).

Kako su kvragu onda dobili Spurse? Obrana. Mislim, uzorak nije dovoljan za donošenje zaključaka, ali po onome viđenom u ove prve dvije tekme izgleda kako će Sunsi ove godine opet iznenaditi ligu stavljanjem naglaska na defanzivu. Uspiju li svaku večer dobiti 40-ak minuta od dvojca Plumlee-Len, onda su mirni jer će znati da nisu uzalud žrtvovali napad. Len je potpuno iznenađenje, kako je usprkos stalnim ozljedama uspio doći do NBA forme i kako usprkos neiskustvu ima ovako dobar rad nogu i svijest o tome što i kako igrati u zadnjoj liniji, to je samo novi plus genijalcima u stručnom štabu Sunsa, od doktora i fizioterapeuta do trenera. Jasno da neće svaku večer dobiti od njega ovakvih 30 minuta, ali izvuku li nekih 15-16 i dobiju li u njemu za početak sposobnog defanzivnog back-up centra, napravili su posao.

Uglavnom, s pravim centrom cijelo vrijeme u reketu, na ostalim pozicijama su igrali striktnih 1 na 1, tjerajući igrače s perimetra prema osnovnoj liniji. Ako bi netko i prošao, pomaganja su uvijek bila pravovremena, kao i rotacije i zatvaranja nakon što bi lopta promijenila stranu. I tako gotovo svih 48 minuta na svim pozicijama – koliko god im napad bio kilav, toliko im treba skinuti kapu za ovu uštimanu obranu ovako rano. S tim da nije Len jedino ugodno iznenađenje. Marcus Morris je još više šokirao kvalitetnom igrom na perimetru. Sad, Leonard je totalno van forme i očito su i ozljeda i ovo natezanje oko ugovora ostavili traga na njemu, ali oko jednostavno nije naučilo gledati Marcusa ovako aktivnog i korisnog u roli bočnog stopera. Ako će od njega dobiti ovakvu aktivnu igru svaku večer, a već imaju i sličnog igrača u Tuckeru koji se vraća nakon što odradi treću utakmicu suspenzije, onda se za svoju defanzivu stvarno ne moraju bojati. Napad je druga priča, ali treba spomenuti kako je Hornacek utakmicu odlučio zatvoriti postavom sa sva tri playa na parketu. Pa ti brani taj slasherski potencijal.

U drugoj tekmi Blazersi nisu pokazali da su spremni za iskorak u odnosu na prošlu godinu jer im je obrana opet curila na istim mjestima kao i lani – bili su katastrofalni na branjenju pick & rolla, plus su i dalje ostavljali gomilu prostora na laktovima. Gay i Cousins su to maksimalno koristili, a čak je i Collison veći dio večeri izgledao kao kompetentan playmaker (ne samo da je odlično ganjao Lillarda u obrani, već ga je vozao i u pick igri). Gay je bio posebno raspoložen, pokazao je kako nezgodan mismatch može biti kada igra svoju najbolju kosarku. Sjajno se otvarao bez lopte, maltretirao je u postu i Batuma i Matthewsa, ma općenito je minimalno uzimao loše šuteve ili driblao bez veze. Uopće su Kingsi bili fizički dominantni – osim dva udarna igrača, u reketu su pristojne role odradili i Thompson, Evans i Landry. Ni jedan od njih nije u stanju čuvati reket poput Cousinsa, ali su koristili mišiće i masu za gurati se i hvatati svaki skok, izmorivši tako puno tanju rotaciju visokih Portlanda. A nije da njihova energija nije bila potrebna obzirom da je Cousins opet napravio barem tri nepotrebna faula ograničivši se tako na 31 minutu akcije.

U principu, Blazersi sinoć ne bi imali što tražiti u utakmici s onako jadnom obranom (ta momčad nije u stanju odigrati presing ni da se postavi na glavu, jedini eksplozivan igrač kojega imaju je Batum, a on je sinoć izgledao kao da se najeo špageta i lazanja s Lopezom i LaMarcusom) i onako neučinkovitim napadom (opet su minimalno napadali sredinu zadovoljivši se uzimanjem gomile šuteva preko ruke, koji ovaj put nisu upadali ni Aldridgeu ni Lillardu) da je Cousins odigrao onoliko minuta koliko bi igrač takve klase trebao. A da još imaju poštenog beka-šutera… Stauskas je miljama udaljen od poštene NBA role, a McLemorea očito pokušavaju pretvoriti u 3&D igrača, ali trebat će tu još dosta vremena – em se još ne zna otvarati bez lopte, em često zaboravi kamo bi se trebao rotirati. Međutim, bez obzira na te negativne detalje, treba pohvaliti obranu Kingsa koja je očekivano ove sezone napravila iskorak. Kad god mogu igraju praktički zonu, dva visoka su uvijek na blokovima, a često je i svih pet igrača oko reketa. Perimetar pokrivaju agresivnim zatvaranjima i gomilom rotacija u kojima su sinoć bili izuzetno precizni. Gay je i tu iskakao izvedbom, valjda totalno napaljen činjenicom da u napadu nije mogao promašiti.

1 thought on “311014

1. Da dodam utisak da LeBron posle dužeg vremena (iako je zabio 30+ poena Bullsima), opet izgleda smrtno, bar u ove dve utakmice. Meni je interesantno da je u obe utakmice Dellavedova igrao završne postave. Super momak 🙂