SIXTEEN

WIZARDS @ HAWKS

Nevjerojatna je ova Atlanta, načini koje oni sve nalaze da podbace u zadnjoj četvrtini su fascinantni. Do sada su u ovih 7 utakmica playoffa izgubili baš sve završne periode, što dovoljno potvrđuje teze svih onih koji im nisu vjerovali zato što nemaju u petorci rasnog all-star strijelca. Među ovom hrpom sjajnih drugih i trećih opcija jedini koji se do sada izdvaja kao igrač za clutch situacije je Horford, a i to obično iz nekakvih jednostavnih pick & pop akcija koja završe dugom dvicom gdje ti šansa da realiziraš 50-50 (samo zato što je Al fantastičan strijelac iz tih situacija koji doslovno ima takav učinak ove sezone na tim šutevima). Doći do obruča? Zaboravite.

I onda im se još ta nesposobnost završavanja utakmice dodatno potencira činjenicom da je Horford na parketu proveo samo 8 od zadnjih 12 minuta zbog problema s osobnima, a u te 4 minute koje je Antić proveo na parketu Wizardsi su napravili 9-1. Jebiga, tako ne možeš dobiti utakmicu. A ako u drugoj rundi playoff nemaš bolje opcije od Pere za poslati na parket u ključnim trenutcima, e onda i ne zaslužuješ bolju sudbinu. Ono, s jedne strane apsolutno je lako zamjeriti Budenholzeru na tim šihtama kojima je limitirao Horfordov boravak na parketu, a onda s druge, ako uzmemu u obzir ovo rečeno maloprije, da je Al jedini čovjek kojem se ne trese ruka u završnici utakmice, očito je zašto ga je pod svaku cijenu pokušao sačuvati za sam kraj.

Da stvar bude još gora za Hawkse, imali su čak i sreću u nesreći Wizardsa da im protivnik u tim trenutcima igra bez Beala koji je uganuo gležanj (vratio se u samoj završnici, ali je neplanirano propustio 5 minuta četvrtine), pa opet ni to nisu bili u stanju iskoristiti iako je Beal do tog trenutka bio najbolji igrač gostiju (njegova forma u ostatku serije bi mogla biti ključna, nije ništa slomljeno, ali ako ga ozljeda uspori to je ogroman plus za Hawkse jer Washington osim još Portera baš i nema čovjeka koji može trčati za Korverom).

A krenuli su Hawksi sjajno u utakmicu, utrpali su Washingtonu 37 poena u prvih 12 minuta igrajući predivnu košarku, potpuno anulirajući odlično otvaranje utakmice Piercea koji je sa 7 poena za redom pokušao zadati prvi udarac, ali i sakriti činjenicu da su Wall i Beal u utakmicu ušli nervozno. Još važnije od odličnog šuterskog izdanja za Hawkse je bila činjenica da su usprkos manjku centimetara unutarnje linije bez problema držali reket i skok pod kontrolom protiv startnog centarskog dvojca Wizardsa. Horford i Millsap su odradili odličan posao jer su uz egal u skoku kontrolirali i reket zadržavši Washington na samo 43% realizacije na obruču. Mislim, ovako nešto će teško ponoviti bez obzira na novopronađenu sklonost Wittmana niskim postavama i zato je poraz još bolniji (skakali su stvarno van pameti, posebice u napadu).

Uglavnom, čim su krenuli s izmjenama, Wizardsi se vraćaju u igru. Wall i Beal igraju sve bolje kako im kombinacije s Pierceom i Goodenom na četvorci otvaraju dodatni prostor za slash & kick/dribble-drive igru, Porter je opet odličan kao glue guy i Wittman do poluvremena više uopće ne vraća istovremeno na parket Nenea i Gortata. Atlanta je zabijala hrpu skok šuteva tijekom cijelog prvog dijela (53% za tricu), ali nisu uspjeli otići iznad +10, povećavši prednost minimalno u odnosu na onu rupu u koju su Wizardsi upali s dva centra na parketu tijekom početnih 6 minuta.

Wittman otvara treću četvrtinu sa startnom petorkom i opet je princip sličan, daje im 6 minuta poslije čega se okreće isključivo stretch postavama. Atlanta u tih 6 minuta i dalje izgleda dobro, a onda s izmjenama opet kreću problemi. Praktički, klupa Hawksa je sinoć bila toliko očajna da su Wizardsima omogučili rotaciju od 8 solidnih igrača – uz sjajnog Portera i energičnog Goodena čak je i Sessions odradio kvalitetne minute, dok na drugoj strani nije bilo nikoga da pomogne. Wizardsi se tako sredinom treće vraćaju u utakmicu (uz očajna izdanja Bazemorea, Antića, ali i Teaguea kojega je Wall do sada već strpao u džep), do početka četvrte su u egalu, a onda se u četvrtoj događa ono što smo već opisali, Atlanta jednostavno ne zna realizirati svoje šanse, a Washington zna.

I sve to bez Beala koji je do ozljede utrpao 28 poena – čovjek se toliko razigrao da je sam razbio obranu Hawksa, Korver ga nije mogao držati, a pokušaji s Bazemoreom kao stoperom bili su jednako neuspješni (ako Hawksi ne odu do finala konferencije nakon ovakve regularne sezone, upravo činjenica da očajnički trebaju kvalitetne minute na boku od nekoga poput Bazemorea bit će simbol svega što je pošlo krivo – još jednom velika hvala policiji New Yorka). Ono, da je Beal ostao u komadu, vjerojatno ne bi ni bilo napetosti na kraju obzirom kako su on i Wall nadigrali vanjsku liniju Atlante u drugom dijelu utakmice. Kvaliteta koju je Washington pokazao na pozicijama od 1 do 3, a onda i učinkovitost stretch postava, bila je takva da se spomenuta solidna igra unutarnje liije Hawksa (ili kao hoćete izostanak učinka centarske linije Wizardsa) nije ni osjetila.

Minimalnim korištenjem visokih postava Wittman je prepustio Atlanti reket, ali dobio je toliko na ulazima i perimetru da uopće nema sumnje kako je ovo dobitna kombinacija i rizik koji se isplatio i sinoć, ali i dugoročno. Atlanti se pak ostaje nadati da će zadržati ravnotežu pod košem, da će u sljedećim utakmicama morati manje posezati za klupom, ali najviše od svega moraju dobiti bolje partije od Teaguea i Korvera, pa i Carrolla, jer ono što su oni pokazali u drugom poluvremenu utakmice jedno je veliko ništa. Imali su puno manje vremena za odmor od vanjskih igrača Wizardsa, istina, to se itekako osjetilo iz četvrtine u četvrtinu, međutim to nije opravdanje za potpuno neučinkovitu partiju u oba smjera kad je bilo najpotrebnije.

GRIZZLIES @ WARRIORS

Ovdje je sve bilo jasno čim se saznalo da će Calathes startati. To protiv Warriorsa ne prolazi, iako su Grizliji pokušali sve što u ovom trenutku mogu. U napadu su odmah išli na Gasola u post-upu kako bi kaznili Greena. Što je funkcioniralo solidno (Green je upao u probleme s osobnima), ali je ujedno i uzaludno jer Gasol je jedan od rijetkih šutera na ovom rosteru, a kad je on u postu umjesto na laktu možete misliti na što im sliči formacija u napadu. U obrani su udvajali Currya visoko na svakom picku, što je samo otvaralo stranu bez lopte jer je Gasol uglavnom bio taj čijeg čovjeka je trebalo pokrivati u reketu, a stići rotirati se prema svim otvorenim šuterima nakon toga nije bilo lako, posebice prema Greenu (to Z-Bo ne može ni pod razno). Uglavnom, Warriorsi imaju previše kreativnih i šuterskih opcija da ne kazne ovakvu pažnju obrane na jednu opciju, a sinoć su još uz standardno sjajne rezigravače Greena i Boguta odlične partije kao kreatori pružili i Thompson i Barnes redovito tražeći suigrača na boljem šutu.

Uglavnom, i bez MVP partije Currya imali su domaćini napad koji je funkcionirao bez greške, a to znači da su opet otišli u sfere koje Memphis ne može pratiti. Posebice ne kada u 48 minuta ubace 3 trice, a onda uz to uhvate samo 7 skokova u napadu. Žilavi Grizliji odbijali su umrijeti, ali konačno se i to dogodilo negdje polovinom treće – nikako ne uspijavaju smanjiti minus, promašuju svaki šut koji bi im mogao dati nadu, a onda Warriorsi u svom stilu, s nekoliko dobrih reakcija u obrani i par brzih trica na nepostavljenu obranu Thompsona i Currya, odlaze na +20. I tu je priči kraj, ovoliku razliku momčad poput Memphisa ne može stići – ako misle dobiti utakmicu u ovoj seriji, u završnicu će morati ući u egalu, oni jednostavno u ovom trenutku nemaju tu luđačku energiju u obrani, a pogotovo nemaju taj šuterski element da poput Warriorsa čak i tolike rupe mogu pretvoriti u pobjede.

Da su Conley i Allen u naponu snage i dalje bi ovo bila igra mačke i miša, ali, taj miš bi tada bio dovoljno velik da tu i tamo ugrize mačku ako bi se previše opustila. Ovako, idemo kuglati – protiv Pelicansa su Warriorsi morali riješiti problem zvan Davis, ovdje takvog mismatcha koji ih može ugroziti jednostavno nema. Osim ako se ne zalomi kombinacija u kojoj će Boguta potpuno izdati leđa (sinoć su se javila nakon dugo vremena, to bi mogao biti problem) i u kojoj će Gasol nakrcati Greena osobnima u prvoj četvrtini, tada bi stvari postale neizvjesnije.

7 thoughts on “SIXTEEN

1. imam jedan prijedlog kojeg bih volio da upravni odbor IO usvoji, a to je da se prilikom dodijeljivanja nagrada na kraju sezone usvoji jedna nova kategorija, a to bi bila Steve Ballmer award za najiritantijeg nba vlasnika

2. Da Repeša ovo radi s postavama (zapravo, i radi) što radi i Budenholzer rekli bi mu da je idiot. Ne uspoređujen ga s Repešom, niti je direktno kriv za poraz sinoć i za to šta mu je ekipa kilava i ne može ništa zabit. Ali daj jebote, protiv Netsa su brojke govorile da ekipa ne može funkcionirat s Antićem, Bazemoreom, Schroderom i Scottom – ako se 3 od njih 4 nađu zajedno na parketu.

Sinoć je bilo još gore jer je mali Švabo nešto i odigra, a kombo Antić-Bazemore je opet bio užasan. 3 od 4 postave koje su uključivale njih dvojicu su bile u minusu. Antićev plus/minus je bio -10, od ovog drugog -15.

Pa jebem mu sve, valjda si dozira minute starterima u reg sezoni da bi ih moga gazit u playoffu, a nijedan Atlantin starter nije odigra 2500 minuta, Korver i Millsap su igrali 33 prosječno. Cool je pokušat kopirat Spurse ali oni imaju elitne role playere na klupi počevši od Ginobilija pa priko Millsa do Belinellija i Diawa, ovi trenutno imaju Antića i Bazemorea. I onda Bud kaže nakon utakmice da su te rotacije kao nešto uobičajeno. Jesu, ali više nisi u reg sezoni i ne igraš protiv Lakersa.

Još jedan zanimljiv podatak: nijedan Atlantin starter nije u top 20 u minutama po utakmici. Korver je 21., s 38 min.

I ne razumin zašto još uvik viruje Mikeu Scottu i daje mu 10 min. Šta će ti Scott na parketu ako ne može pogađat trice? U playoffu je na 20% s trice, 36% iz igre. A u obrani je rupetina najveća koju imaju na rosteru. To je pokaza u 7 utakmica. Zašto mu još daješ minute? Zašto Muscali ne da minute? Možda bi bio isti vrag ali Muscala ima 6-11 i fajter je, bar u skoku i obrani ne bi pušio ko s ovim (29% je opp Oreb kad je ovaj na parketu u playoffu).

Na kraju Wizardsi dobili utakmicu a ne znaju ni oni kako i zašto.

3. @ jasaitis – ha ha ha. a koja je svrha nagrade kad će je svake godine dobit isti tip? s tim da može i nagrada za najboljeg ulizicu jer onaj tip što sjedi do Ballmera svaku tekmu mislim da uopće ne gleda tekmu, čak ne gleda ni svoj mobač, samo zuri u Stevea. njihovi bezuspješni give me five pokušaji su vrh gej scene, ni ESPN ekipa ih se ne bi posramila

4. Meni je Ballmer baš pravi, ali možda samo ne gledam Clipperse dovoljno 😀

5. ako bi bilo ikako moguce, bilo bi odlicno da u goste za neki buduci podcast pozovete rudeza da iz prve ruke kaze nesto o nba ligi… on se cini kao dostupna osoba pa bi trebalo poradit na tome…