EIGHTEEN

GRIZZLIES @ WARRIORS

Bitno drugačiji Memphis u drugoj utakmici iz dva razloga. Prvo, pronašli su načina kako ugurati Conleyevu facu u zaštitnu masku što znači da su za razliku od prošle utakmice na perimetru imali svog najboljeg vanjskog kreatora, najboljeg strijelca iz vana i drugog najboljeg šutera na rosteru. Drugo, možda još i važnije, Green je u prve tri minute zaradio dva penala i tehničku, ostavivši Kerra u nezgodnoj situaciji. Koja postaje još nezgodnija zbog odluke da u igru baci Davida Leea. Ljigavi odvjetnik tako ne samo da dobiva zadatak čuvati Gasola, već se to od njega traži iako je zadnjih mjesec dana bio na ledu zbog problema s leđima, odigravši prve tri playoff minute tek u prošloj utakmici.

Ali, takve stvari su bile za očekivati u ovoj seriji, tako da ako će im Lee ikada trebati u playoffu, to je ovdje. Samo, umjesto da ponese dio tereta, Lee uzalud troši nekoliko napada tako da Conley sam samcat drži Memphis u minimalnoj prednosti, prednosti koja izlaskom Boguta odlazi do +11 – Memphis sada već dominira u reketu, uz spori ritam koji im maksimalno odgovara. Stretch postava s razigranim Barbosom i Barnesom na četvorci daju iskru napadu Warriorsa, ali ne rješava problem zvan napad Memphisa koji ovdje već ima 28 poena na kontu uz njih čak 14 u reketu (gdje uz visoke dodatni pritisak stvara i agresivni Allen).

Povratkom Greena i Boguta u drugoj četvrtini obrana domaćina se stabilizira, ali napad je i dalje van ritma, tako da Memphis održava prednost do same završnice kada Golden State nakon svog prolivenog znoja dolazi do samo -2. I onda se događa nevjerojatnih 90 sekundi koji će im se obiti o glavu, nizom grešaka u oba smjera dozvoljavaju Memphisu da na tren opet izgleda kao najbolji napad lige i ode na odmor opet s +11.

U trećoj u kojoj Warriorsi obično unište protivnika ritmom, Memphis je taj koji i dalje dominira. Conley fantastičan, secira obranu Warriorsa, nalazi idealna rješenja gotovo svaki put, a sada još Z-Bo i Gasol ubacuju šuteve s poludistance da nadograde onaj standardni učinak u reketu. Opet je jedini period kada Warriorsi izgledaju kao Warriorsi završnica četvrtine kada je na parketu stretch postava s Greenom na petici. Samo, koliko god se on i Curry trudili nabiti ritam, ako ne ubacuješ šuteve razlika se ne topi – Memphis i pred zadnju četvrtinu tako ima +10.

Jedina, ali bitna obrambena promjena kod Grizlija u odnosu na prvu utakmicu bila je ta što su manje rotirali, Currya su i dalje udvajali na picku što se pokazalo dobrim rješenjem i prije dva dana i kroz sezonu, ali su nakon toga, umjesto rotiranja prema sredini kako bi pokrili manjak visokog u reketu, radije ostavljali igrače na perimetru. I to se pokazalo dobrom taktikom, Warriorsi su imali puno više prostora za ulaze, ali i puno manje na perimetru, što je također pomoglo da se muče pronaći ritam cijelu večer. Mislim, sa 6 trica i 23% šuta ova momčad ne može dobiti ni puno slabije protivnike od razigranog Memphisa koji je dobio solidne partije od svih članova rotacije (treba istaknuti i Leea koji je također pridonio pritisku na reket ulazima kad god mu se ukazala prilika da napadne Currya).

Warriorsi još jednom pokušavaju u zadnjoj četvrtini, opet preko niske petorke u kojoj su ovaj put Iggy i Green nominalni visoki, ali koliko god ove postave jedine uspjevale nešto napraviti u napadu, toliko su u obrani ostavljale previše prostora za rad u postu Randolph i Gasolu. Pa se tako vodstvo ni ovaj put nije promijenilo, Memphis je opet s Conleyem za komandama priveo kraju utakmicu u kojoj su uspjeli sve podrediti svom stilu igre.

Nemoć Warriorsa da tijekom 48 minuta razbiju kalup u koji su upali na startu usko je vezana uz postotke šuta za tri, a samim time i za onu vječnu opasku upućeno momčadima koje žive od šuta. S tim da je dobra vijest svakako da je obrana nakon lošeg ulaska u utakmicu odradila solidan posao – iskontrolirali su skok, a i u reketu su bili ravnopravni kada bi na parketu bio udarni visoki dvojac. Najveći minus je tako bio manjak ukradenih lopti, Conley je cijelu večer radio što je htio, a i to je usko povezano uz manje Greena na lopti – manjak agresivnosti jednostavno je rezultat toga da ne mogu preuzimati bekove s njim kao što inače rade jer Curry i Thompson ne mogu čuvati Gasola. Upravo će njih dvojica trebati preuzeti puno veću odgovornost u obrani jer Green više rupa od ovoga što trenutno radi ne može krpati (razlog zbog kojega su nekako izvukli od njega 38 minuta usprkos problemima s osobnima upravo je taj što se morao čuvati nepotrebnih faulova na perimetru).

Memphis je tako na jednu večer oduzeo Warriorsima identitet, bez šuta za tri i bez tranzicije koja je rezultat presinga na loptu Curry i društvo izgledali su nemoćno kao rijetko kada. A nije uopće čudo da je taj identitet usko vezan upravo uz manjak Greenova utjecaja na parketu – bez njega da istovremeno širi obranu Memphisa (prošlu utakmicu je praktički rješio u prvoj četvrtini upravo šutom za tri), ali i da kontrolira reket, Golden State ne može igrati svoju košarku. Ako stave Leea ili Speightsa, gube stretch element u napadu i dozvoljavaju Memphisu da se puno lakše brani, ako zaigraju s lažnom četvorkom nemaju dovoljno obrane i dozvoljavaju Memphisu da puno lakše zabija. Pa da vidimo kakav su odgovor zamislili za sljedeću, s tim da im itekako mora biti jasno da Green u Memphisu može upasti u probleme s osobnima još lakše nego je sinoć bio slučaj. Poanta je dakle podignuti ritam iz ovog blata u kojega ga je sinoć spustio Memphis, a onda i pronaći načina kako osloboditi Currya kroz spot-up akciju kada je u pick & rollu već osuđen na puno manje učinkovite partije od onih na koje nas je navikao.

WIZARDS @ HAWKS

Ovaj playoff pun je poklona, a novi je stigao u vidu odluke Wizardsa da poštede Walla driblanja s istegnutim zglobom. Jednu tekmu su ukrali, sada već mogu kalkulirati uz nadu da će Wall biti u boljem stanju za sljedeću. Uglavnom, bez najvažnijeg igrača i s drugim bekom na bolnom gležnju, Wizardsi nemaju dovoljno vatre da su suprostave udarnoj petorci Hawksa koja sinoć odrađuje bolji šuterski posao. Ništa specijalno, ali dovoljno da na startu i u završnici potvrde sinoćnju razliku u kvaliteti.

Nije čak ni klupa Atlante ovaj put bila grozna. Iako, čim su krenule izmjene i čim su se Wizardsi našli na parketu sa Pierceom na četvorki i Porterom na trojki, kreće Washington. Trice sjevaju sa svih strana, u sredini ima prostora za Beala da zavrti slash & kick igru, a uz to igra se i odlična obrana na perimetru koja rezultira s hrpom izgubljenih. Pa su tako do poluvremena Wizardsi opet u egalu, a onda u završnici treće prijete čak prijeći i u vodstvo čim je Wittman razbio startni dvojac Nene-Gortat. U biti, obzirom da nije bilo Walla, u ovoj utakmici se slobodno moglo eksperimentirati s puno više stretch postava – Porter je zaslužio više od 31 minute, a i Gooden više od 17. Posebice u situaciji kada je Nene totalno nemoćan protiv Horforda i Millsapa, pa i Antića (koji je sinoć šuterski i defanzivno odradio više nego dobru rolu). Možda bi previše stresno bilo ne startati s istom petorkom koja počinje cijelu sezonu, ali zašto je ne razbiti već nakon 2-3 minute kada je očito da ne funkcionira, već upadati u rupe na početku prve i treće četvrtine?

Uglavnom, Washington se odlično drži s ovom B-postavom, stalno su na par posjeda zaostatka sve do trenutka kada Gortat ulazi u probleme s osobnima. Bez njega na parketu u zadnjoj četvrtini (odigrao samo 5 minuta), posebice u samoj završnici kada je već ispao zbog 6 penala, Washington jednostavno nema dovoljno da prati sve veću i veću razliku koju rade Hawksi preko startera potpomognutih Antićem koji je totalno razbio Nenea u oba smjera. Izvukavši jedinog visokog Wizardsa iz reketa, otvorio je sav potreban prostor u sredini za ostale. S tim da je Nene na parketu znatno olakšavao branjene pick igre, visoki su mogli slobodno udvajati na perimetru svjesni da će puno manje pokretnog centra od Gortata biti puno lakše zaustaviti rotiranjem u reket. A i Beal, usprkos stvarno odličnom izdanju, ipak nije takav kreator iz pick & rolla kao Wall da baš u svakoj situaciji pronađe idealno rješenje, uzeo je previše dugih dvica koje nije mogao zabiti (samo 2 od 9 u tim situacijama), što je došlo kao naručeno obrani Atlante.

Atlante koja ukupno gledano opet nije pretjerano oduševila, i dalje izgleda kao da nemaju idealnih rješenja za ovu stretch formaciju Washingtona. Ako ništa drugo, uz odrađen posao barem su konačno dobili jednu zadnju četvrtinu u ovom playoffu, ubacivši svaki put kada je trebalo, ali i pokazavši nešto od one odlične obrane na loptu (6 lopti su uzeli Wizardsima u zadnjih 12 minuta). Sada da vidimo mogu li tako nešto ponoviti i protiv Washingtona s Wallom na parketu.

2 thoughts on “EIGHTEEN

1. Tony Allen je bogotac, covjek bi prodao dusu vragu da uzme loptu ili obrani napad. Memphis za mene igra najljepsu kosarku u ligi, toliko dobro izbalansirana ekipa, bez napuhanaca, sano skupina kosarkasa u kojoj je svako u nekom elementu igre vrhunski.