18

HEAT @ RAPTORS, G1

Čovječe, Casey ne samo da se nije vratio Scoli, već je u startnu petorku instalirao Powella umjesto Pattersona kako bi imao potrebnog swingmana viška za ganjati vanjsku četvorku Miamia. Rookie dobiva zadatak umarati Wadea presingom, Carroll je na Johnsonu (opet vrlo lukavo, ovo otežava Iso-Joeu kreaciju kroz mismatch, znači gledat ćemo ga isključivo u spot-up roli), a to znači da će DeRozan morati čuvati Denga. Malo riskantno, ali i vjerojatno najbolje što se dalo smisliti. Miami pak zadužuje Johnsona za DeRozana, s tim da preuzimaju na pick & rollu, ali ne i na blokovima bez lopte gdje starina Joe očekivano ne uspijeva ispratiti prvog strijelca Raptorsa. Jasno je odmah da će DeMar imati piknik u odnosu na prethodnu seriju ako će ga Miami nastaviti braniti na ovaj način, međutim to i dalje nije dovoljno ako Raptorsi ne smisle još nešto.

To još nešto je pokušaj forsiranja igre kroz Valanciunasa ne bi li izbacili Whitesidea iz takta, ali tu se odmah pokazuje da ovo neće biti matchup u kojem će domaćini previše profitirati. Valanciunas izvan reketa nije prijetnja, a u postu ima problema izgurati Hassana. Iskreno, mislio sam da će moći nešto napraviti na snagu, ali Whiteside je dovoljno čvrst, a Jo-Val nema tehniku da stvori prostora za kvalitetan pokušaj iz post-upa. Međutim, ono što ima je ogromna količina energije i samo kroz taj smetlarski učinak uspijeva napraviti dovoljno da barem drži dvoboj pod košem u egalu. A u egalu je i utakmica, početno opipavanje mišića s obje strane prošlo je s dosta nervoze i grešaka, s tim da je vjerojatno najznačajniji moment bio Whitesideov raniji izlazak iz igre radi istegnuća koljena za koje se vrlo brzo ispostavilo da je u redu.

Oba trenera rotiraju maksimalno, sva 4 iskoristiva igrača klupe Raptorsa su na parketu kao dio druge postave uz DeRozana, kod Heata pak uz Richardsona i Winslowa šansu dobiva Amare ispred McBoba, ali i Green koji je nekako i logičan suparnik Rossu, praktički i jedan i drugi smiju biti na parketu samo zajedno. Prvu zanimljivost gledamo na startu druge, kod Raptorsa nema one već klasične postave s Lowryem i rezervama već je tu od startera jedino Carroll. Sad, obzirom da je Lowry opet očajno otvorio utakmicu, vjerojatno se radi samo o tome da mu je Casey malo produžio odmor i sam svjestan da Lowry protiv Richardsona neće previše napraviti. Spo je pak nešto oprezniji, tri rezerve su na parketu (s tim da nakon ulaska Valanciunasa vadi Amarea i stavlja Haslema koji je ipak čvršći u kontaktu pod obručima), a veterani su podijeljeni u duete, u prvoj šihti veći teret minuta nose Wade i Deng, sada je pak red na Dragića i Johnsona.

Interesantno, Miami je već ovdje odustao od preuzimanja na DeRozanu jer su svjesni da imaju dovoljno igrača koji ga mogu čuvati (Johnson, kako se vrlo brzo utvrdilo, nije jedan od njih), pogotovo ako na parketu imaju istovremeno Denga i Winslowa (a priliko je dobio čak i Green te je čak i on dužinom predstavljao problem). Spo očito nema namjeru previše riskirati u ovakvim momentima, radije rotira Wadea i Johnsona nego da makne dva najbolja bočna defanzivca s parketa i to je super stvar za Heat. A uopće cijelo prvo poluvrijeme je nekako super za Heat jer su bez problema ostali u egalu usprkos tome što Wade nije pokazao ništa i što je Whiteside zbog straha od ozljede na parketu bio puno manje nego je trebao. Obrana i šut iz vana su očekivano pouzdani, imaju dovoljno razigranih igrača i, najvažnije, dvije udarne opcije domaćina izgledaju neutralizirano. Od kada ga je manje-više za stalno preuzeo Deng, DeRozan se smirio (nakon uvodnih 3-3 do kraja poluvremena uzima samo još 4 posjeda od kojih realizira jedan), a Lowry se opet boji uzeti bilo kakav šut (kad kažem boji mislim doslovno, čovjek odbija otvorene prilike i radije baca loptu nekom drugom čime totalno ruši ritam u napadu). Praktički, Toronto isto ima sreće što je Ross raspoložen šuterski i što je Valanciunas umjesto s Hassanom veći dio minuta pod košem odrađivao protiv Haslema.

U trećoj Heat postaje svjestan da bi ovo mogli uzeti i u par navrata prijete ozbiljnijim odvajanjem. Wade se lagano budi, Hassan je non-stop na parketu, Deng je na DeRozanu, Richardson i Winslow igraju kao rutineri, a i Dragić lagano počinje igrati lepršavo kao u završnici serije protiv Hornetsa. U biti, samo je užasno spori ritam utakmice kriv što Heat na kraju treće nema više od sitnih +5. Također, zanimljivost ovih prvih 36 minuta je u tome što Miami ima 86% za tricu, ali iz samo 7 pokušaja. Raptorsi su s pokretnijom startnom petorkom odradili dobar posao tjeranja spot-up opcija na ulaze, koji su onda rezultirali s dosta izgubljenih lopti jer se mnogi nepotrebno griješili kad bi se našli u slash & kick situaciji. Da su kojim slučajem igrali malo brže, potezali više trica i poklanjali manje tih nesuđenih povratnih lopti igračima Toronta, Heatovci bi imali barem +15 na kontu obzirom na ovakvu partiju Raptorsa.

Da je Miami u ovim trenutcima bolja momčad potvrđuje i otvaranje četvrte gdje predvođeni Dragićem gosti za čas odlaze na +10. Razlog zbog kojega prednost ne raste opet se krije u njihovim promašenim zicerima i neforsiranim izgubljenim loptama – u zadnjih 12 minuta izgubili su ih čak 5, na sulude načine, a fascinantan je podatak da su usprkos tome što je Dragić najveći dio utakmice kontrolirao loptu sa samo 3 izgubljene, sekundarne opcije u svojim pokušajima driblanja ili dodavanja izgubile 14 posjeda. Uz sve probleme s kontrolom lopte, Miami još u završnici mora preživjeti loše izdanje Wadea koji iz izolacija sinoć nije mogao napraviti ništa osim po običaju potrošiti najveći dio posjeda na pimplanje. Toronto tako uz puno sreće drži priključak, iako praktički nisu pokazali ništa posebno čime bi zaslužili priliku dobiti utakmicu – DeRozanu upada par krumpira u pravom momentu, Valanciunas se standardno bori pod koševima, a Lowry, koji cijeli playoff ne može pogoditi zicer, ubacuje tricu/molitvu s centra koja donosi produžetak.

Gdje Miami konačno uspijeva spojiti 3-4 minute koncentrirane košarke i riješiti utakmicu. Koju su potpuno zasluženo dobili iako su se njen veći dio sami sebe pokušavali upucati u nogu. Heat je tako već u prvih 48 minuta serije pronašao obranu za Toronto, točnije pokazalo se kako Deng bez problema može odraditi sličan posao kao i George na DeRozanu, a kako je Lowry i dalje nastavio igrati kao Ronnie Price, na toj strani parketa stvari izgledaju poprilično jasne. Toronto je trebao 19 poena Rossa da se uopće kotrlja, ali nakon što su ih u zadnje dvije tekme protiv Pacersa spašavali Powell i Patterson, novi joker nije bio dovoljan, a teško da ih Casey još ima previše u rukavu. Na drugoj strani parketa pak Miami ima gomilu rezervi, što šuterski, što kreatorski i samo trebaju zaigrati malo ozbiljnije, kroz više strukture u napadu (posebice ako zavrte nešto na strani bez lopte kako bi oslobodili tu i tamo šutera, a ne da sve akcije budu povratne nakon pick & rolla), da iskontroliraju ovu seriju od početka do kraja.

BLAZERS @ WARRIORS, G2

Harkless je očekivano na Klayu, to je logičan potez Stottsa, ali još važnije je inzistiranje da Plumlee igra zonu i potpuno ignorira Boguta, što je taktika primjenjena u drugom dijelu prošle utakmice. Ovim je napad Warriorsa brzo doveden u probleme, Klay može pobjeći kroz višestruke blokove, ali ne može napadati s loptom u rukama i tek tako šutnuti preko čuvara, pa nema dovoljno opcija za razbiti zonu oko reketa Blazersa. Samo 5 poena u prvih 6 minuta utakmice tako jasno pokazuju da će Warriorsima bez Stepha glavno napadačko oružje u ovoj seriji ipak biti smallball jer, s udarnim šuterom relativno pod kontrolom i dva igrača bez dometa na šutu uokolo, teško je zabiti dovoljno.

Blazersi donose i neke novosti u napadu, igraju s puno manje grča i ne prezaju od uzimanja šuteva (Aminu promašuje tablu, ali zabija i dvije trice), a Harkless koristi činjenicu da ga nitko ne čuva kako bi, umjesto da bezveze stoji na perimetru, napadao reket kao dodatni skakač. Uglavnom, puno raspoloženiji gosti u tih spomenutih 6 minuta već imaju +14. Sad, to bi nekim momčadima već bila poprilična rupa, ali ne i Warriorsima koji imaju rješenje za stizati i puno veće minuse. Samo, ovdje su oni ti koji su tvrdoglavi, umjesto smallball postave na parketu imaju Varjeaoa, tako da do kraja prve ne uspijevaju ozbiljnije srezati minus, dapače ostaju na -13.

Prve naznake smallballa gledamo početkom druge četvrtine, ali Speights na petici nije isto što i Green. Plus, Stotts uključuje u rotaciju i Robertsa, što si u ovom minutama dok Warriorsi igraju s Barbosom i Clarkom može dozvoliti, tako da sada ima dodatnog driblera uz McColluma. Dakle, prošla je još jedna šihta od 6 minuta u kojoj se Warriorsi nisu makli iz rupe, dapače čak su se i dodatno ukopali dozvolivši pad na -17. Dok Kerr za završnicu druge konačno nije na parket poslao ono što smo svi čekali – hibridnu verziju postave smrti u kojoj je, uz već standardnog Livingstona umjesto Currya, zaigrao i Clark dok je Iggy hvatao zraka nakon što je uzalud predvodio B petorku. Iako Klay i dalje ne može pogoditi ništa (samo 7 poena u prve 24 minute), presingom Warriorsi stvaraju kaos kojem Blazersi nisu dorasli – pokušao je Stotts čak igrom bez visokog uz Aminua kao peticu, ali samo je uz otvoren perimetar dobio i otvoren reket. Prednost se već otopila na -10, a Iggy se još nije ni vratio na parket.

S njim u akciji tijekom zadnje 4 minute domaćini dolaze na -3, dok konačno Aminu nije prekinuo post Blazersa novom tricom. Dok su Warriorsi imali discipline ostati na čovjeku usprkos svoj agresivnosti i preuzimanjima, Blazersi su se gubili u obrani ostavljajući otvoren perimetar, što Golden State u svom stilu koristi da napravi seriju. Međutim, njihov povratak nije trajan jer Portland sada već lagano kuži da osim tricama u ovom odnosu snaga mogu do poena i kroz tranziciju što rezultira ipak odlaskom na odmor s +8 (od svih pozitivnih pomaka koje je donijala odluka da se igra agresivnije u napadu možda je najveći bio upravo u tranziciji gdje su Blazersi netipično nadigrali Warriorse).

U nastavku opet gledamo kako se domaćini muče zabiti s Bogutom na parketu – iako stanje nije onako dramatično kao prvom prilikom, ipak ne uspijevaju smanjiti zaostatak. Kerr je tako starterima još jednom dao nepotrebno dugu šihtu, sa istim učinkom – u ove dvije šihte po 6 minuta na početku prve i treće Warriorsi su gađali s 27% iz igre. Srećom, Kerr umjesto Varejao na parket šalje Ezelia, koji osim energije donosi i nešto što Andy više nema, a to je sposobnost realizacije zicera u reketu. Blazersi se i dalje drže na desetak poena plusa, ali samo zato što je Lillard upao u zonu i zabio 4 trice u četvrtini (ukupno 17 poena u ovom periodu).

Dakle, 36 minuta utakmice je iza nas, a Golden State je od starta u podređenom položaju, osim u onih 6 minuta koje su igrali s Greenom na petici. Kerr tu kombinaciju čuva za kraj, a sada je važnije preživjeti otvaranje treće. I to je lako izvesti kada umjesto Clarka, Barbose i Speightsa na parketu imaš Klaya, Draymonda i Ezelia. Malo po malo, Warriorsi su u egalu, a onda u zadnje 3 minute na parketu je konačno najbolja postava i pobjeda je osigurana. Stotts opet pokušava igrom bez centra, ali ove postave s Crabbeom ili Hendersonom umjesto visokog skakača sinoć su u 5 minuta akcije ostvarile -12. Sad, zašto nije pokušao još jednom s Plumleeom ili Davisom kada je u završnici prvog poluvremena bilo jasno da Green ima problema finiširati pored njih? Čim se našao na brisanom prostoru dva ulaza je završio zakucavanjem, a prije toga je u 38 minuta akcije imao tek 4-10 na obruču. Tko zna, možda Stotts igru s nekim tko može čuvati obruč čuva za sljedeću utakmicu kako ne bi ostao bez prilagodbi koje može povući.

I tako su smallballom Warriorsi pokrili probleme startne postave, a u Ezeliu su pronašli peticu koja u ovoj seriji može biti od koristi u napadu (za razliku od Boguta koja uglavnom gleda po perimetru kome će postaviti blok ili s kim će odigrati hand-off, Ezeli je jednostavno napadao centre Blazersa u sredini i nije im dao da pomažu uokolo i čuvaju obruč).

Snašli su se domaćini pred izazovom i tako oduzeli Blazersima priliku, vjerojatno najbolju koju će imati, da ukradu utakmicu u Oaklandu jer teško će im se opet zalomiti ovakva šuterska večer (13 trica uz 43% šuta) uz ovakvo bacanje minuta na beskorisne postave od strane Warriorsa. Kerr je tako opet odradio onih par poteza potrebnim da se dođe do pobjede, a sada je pitanje što će poduzeti u sljedećoj da se nova upadanja u rupe ne bi dogodila. Doduše, moguće je da Aminu neće ubaciti svoje trice, ali, ako Steph ne zaigra ni u sljedećoj, a navodno bi mogao, onda će definitivno trebati više smallballa (sinoć samo 8 minuta) i više Ezelia (samo 14). I po mogućnosti ne dizati Varejaoa s klupe.