24

RAPTORS @ HEAT, G4

Gubitak oba startna centra je ako ništa drugo učinio narativ zanimljivijim, jer, posebice u slučaju Toronta, bilo je interesantno vidjeti kako su treneri zamislili rasporediti 48 minuta na toj poziciji, odnosno koji će prvi popustiti i posegnuti za postavom s 5 vanjskih.

Na početku su na parketu očekivano Biyombo, kojega čeka poštena startna minutaža, i Amare, koji već ima iskustva igrati s ovom skupinom obzirom da je ionako startao dobar dio perioda nakon all-stara, s tim da je njegova rola ograničena na puno kraće šihte. Obrane su očekivano čvrste, a Miami još veći fokus stavlja na branjenje lopte jer znaju što će se dogoditi ako Lowry proigra. Miksa Spoelstra na njemu čuvare (Dragić je odradio solidan posao, a uz česta preuzimanja, posebice učinkovita kad bi ga uzeo Deng na 1-4 akciji, kao primarni stoperi izmjenjivali su se još Richardson i Winslow, pa čak i Johnson kojega je Spoelstra priključio rotaciji i svi su odradili dobar 1 na 1 posao), širi maksimalno rotaciju na deset ljudi kako bi izvukao što više energije za ovu agresivnu obranu prema perimetru kojoj je očito cilj sakriti manjak čovjeka sposobnog čuvati obruč (uz povratnika u rotaciju Winslowa i dodatak Johnsona domaćini su sve karte stavili na obranu lopte, što se vidjelo i u prvoj šihti klupa krajem četvrtine kada su Richardson, Winslow i Deng ganjali Josepha, Rossa i DeRozana). Jasno, u ovakvoj koncepciji nije bilo mjesta za Greena i već to je dobra vijest za Heat (nevjerojatno koliko je minuta dobio u G3, ovakav rasplet samo je potvrda i od strane Spoelstre da se prošli susret itekako zaletio s podjelom rola).

Tako da nije čudo da je od samo 7 ubačaja Raptorsa u prvih 12 minuta njih 5 bilo u reketu, i to uglavnom zakucavanja – agresivnim rotiranjem ili izlascima na pick & rollu Heat bi ostavio praznim dio parketa i kad bi gosti uspjeli odvrtiti akciju, dolazili su do laganih poena preko centara. Problem je samo bio što nisu imali nikakva druga rješenja – perimetar im je bio zatvoren, ulazi manje-više spriječeni, a uz sve to je Miami presingom na loptu generirao nekoliko laganih tranzicijskih poena, što je u ovoj seriji ravno dobitku na lotu. Uz sve navedeno, bilo je primjetno kako Wade ima noge i ovu večer, a i kako je Dragić puno aktivniji. Lowry ga je također odlično držao 1 na 1, ali već to što je pokušavao napadati kao primarna opcija otvaralo je šanse na drugoj strani. Jedini kiks Heata bio je što su opet na startu stavili Johnsona na DeRozana koji je tako stigao zabiti 5 poena prije nego ga je preuzeo Deng. Da su kojim slučajem od starta zaigrali kako treba u ovom matchupu, mogli su imati i više od +5 na kraju prve.

U drugoj četvrtini pak uspijevaju otići na realnih +9 jer su sada uz Lowrya pod kontrolom imali i DeRozana. U biti, pomoglo im je i što DeRozan ima problema sa šuterskom rukom (ozljeda prsta), a očito i na njemu ova očajna igru koju prezentira cijeli playoff lagano ostavlja traga jer sada više ne može realizirati ni polaganje. Dakle, obje prve opcije Raptorsa su usporene ozljedama u ovom trenutku i Toronto doslovno izgleda kao momčad koja nema nikakvih rješenja u napadu. Biyombo i Nogueira, koji je dobio minute back-up petice jer Casey je izbjegao upasti u rupu korištenja Scole kao petice, su jedini igrači kojima je obrana Heata ostavljala prostora na zicerima i s tim je domaćin mogao živjeti dok je pod kontrolom imao sve drugo. Doduše, i obrana Raptorsa igrala je sve agresivnije na loptu (Joseph i Powell daju finu dozu energije u presingu) tako da su i sami došli do nešto poena iz tranzicije, plus su ostavili Heat bez ubačaja s perimetra u prvom poluvremenu, ali domaćini su barem imali Wadea, pa i u par navrata Johnsona, koji su za razliku od bekovskog dvojca gostiju nešto uspijevali i ubaciti iz 1 na 5 juriša.

Novi šok za Raptorse događa se odmah na startu treće kada Lowry kupi dvije ekspresne osobne i sjeda na klupu nakon samo par minuta akcije. Casey sad ima još manje rješenja na raspolaganju i čini se kako se Miamiu otvara prilika zaključiti utakmicu ili si barem olakšati posao u završnici. Samo, u ovoj seriji izgleda postaje umjetnost zabiti poen, tako da ni ovaj put nećemo proći bez drame – Heat igra nekoliko očajnih minuta pojačanih katastrofalnom Amareovom rolom u oba smjera, ne uspijevaju doći do koša i pri tome gube niz lopti na nepotrebne načine (tipa, kada lopte dođe do njihovih centara) i Raptorsi se vraćaju. Dakle, bez Lowrya i Valanciunasa na parketu, odnosno samo s ovim zombijem od DeRozana koji ne služi ničemu, Toronto igra vrlo solidno u oba smjera (uz sjajnu obranu prema naprijed zabili su i svaki otvoreni šut koji profi momčad mora zabiti) i pred zadnjih 12 minuta su u egalu.

Spoelstra traži nekoga tko ima puls kako bi se suprostavio energiji Carrolla, Pattersona i Biyomba, sjajnih igrača zadatka koji nekako uspijevaju nositi momčad na svojim leđima u ovom periodu. Ne pali čak ni posezanje za Richardsonom i Winslowom jer na drugoj strani Ross može nešto što ovaj dvojac ne može, a to je ubaciti loptu kroz obruč. Momentum se tako okrenuo za 180 stupnjeva u samo 12 minuta, a kada Heat ima problema s pronalaženjem rješenja, onda znamo u što se stvari pretvaraju – hero ball show Dwyanea Wadea. Prvo je trebalo preživjeti šihtu protiv raspoložene klupe Raptorsa predvođene Josephom i Rossom, tu je Dragić povukao u pravom trenutku jer inače bi se sve pretvorilo u Iso Joe košarku i vjerojatno puno veći zaostatak od par posjeda koliko su ostavili Wadeu da stiže.

U završnici su tako na parketu i on i Lowry i sada je jasno u čijim će rukama biti lopta na obje strane, posebice obzirom da je Casey u sakrio na dno klupe DeRozana (još jedan odličan potez trenera Raptorsa s kojim je već koketirao u prvoj rundi, iako ne ovako drastično) kako bi na parketu imao Rossa koji jedini u dvorani može ubaciti otvorenu tricu. I dok se Miami muči Wadeovim ulazima pokriti minus, na 5 minuta do kraja konačno se Spo odlučuje maknuti Haslema s parketa i zaigrati s 5 vanjskih. Casey odmah odgovara povlačenjem Biyomba i sada ostaje vidjeti tko će se bolje snaći u ovom kaosu koji slijedi i gdje je Toronto teoretski i daje u prednosti jer imaju 5 igrača koji mogu ubaciti tricu na parketu. S druge strane, Wada sada lakše ulazi u reket i ne mora samo potezati s poludistance, zbog čega Casey nervozno pokušava ubaciti Biyomba što je češće moguće na parket kada su Raptorsi u fazi obrane.

I dok je Wade dobrim dijelom opravdao rolu closera opet trošeći više posjeda pozitivno nego negativno, dovodeći Heat u egal (između ostaloga zabio je i elegantni ulaz koji je donio produžetak), Lowry je uglavnom bezopasan, tako da, kada na dvije minute prije kraja ispada iz igre, Toronto ne gubi previše time što će u završnici lopta biti u Josephovim rukama. A hoće jer DeRozan čak ni u ovoj situaciji, iako Casey nema izbora nego vratiti ga na parket, ne dobiva priliku glumiti heroja. Doduše, ni back-up play Toronta ne zabija dva ključna posjeda, ali obzirom kako je igrao udarni dvojac, nema se što kome zamjeriti što su odlučili njemu povjeriti sudbinu (imao je DeRozan jednu priliku i odmah je izgubio loptu tako da je valjda Casey naredio Josephu da mu više ni slučajno ne dodaje).

U produžetku je pak Toronto morao platiti danak za ovakvu bezidejnost u napadu. Carroll i Patterson već su vidno bez potrebne razine energije, Ross se ugasio šuterski i sada je više problem nego od koristi zbog manjka IQ-a u obrani i jednodimenzionalne igre, DeRozan nastavlja biti DeGrozan i sve je na Josephu, što nikako nije rečenica koja bi se smjela izgovarati (ili pisati) u drugoj rundi playoffa. Pogotovo ne dok je na njemu Winslow. Wade pak više nema dovoljno u nogama za nositi napad, ali on je svoje ionako napravio – Miami za razliku od Toronta sada imaju dovoljno spot-up opasnosti u Dragiću, Johnsonu i Dengu koje mogu koristiti manjak centra u sredini i fokus obrane na Wadea. Koji samo treba započeti napad i prebaciti loptu na drugu stranu, što i čini i zato mu svaka čast – prepoznao je kada je dosta i nije pokušao glumiti heroja više nego treba.

Heat se tako provukao, dubljim posezanjem za klupom nego u prošoj utakmici maskirali su činjenicu da imaju slabiju užu rotaciju, a Wade se još jednom, u godini 2016-oj, pokazao kao bolja prva opcija u 1 na 5 košarci od oba beka Raptorsa (Wade 30 poena iz 24 pokušaja, DeRozan i Lowry 19 poena iz 28). Ako će oba centra ostati izvan parketa do kraja serije, a hoće, onda je izgledno kako ćemo gledati još više smallballa, odnosno kako sve ovisi od toga kako će koji od udarnih potrošača reagirati. Uz jadna izdanja prvih opcija, najveći problem za Toronto u ovom trenutku je što nemaju pouzdanog stopera za staviti na Wadea. Carroll je solidan, ali ne može igrati tu rolu 38 minuta i Casey će morati puno više miksati, kao što je uostalom napravio i Spoelstra još jednom izbacivši Lowrya iz ritma taman kada se činilo da je oživio (Powell bi definitivno mogao dobiti 15-ak minuta na Wadeu iduću utakmicu, a tu je na klupi i James Johnson koji zaslužuje priliku, nije da s njim na parketu mogu biti gori nego npr. s DeGrozanom). Zadrže li Wadea pod kontrolom i nađu načina kako olakšati život Lowryu, vrlo lako bi mogli dobiti sljedeću. Ne uspiju li u tome, vrlo lako bi je mogli izgubiti. Po mogućnosti kroz produžetak.

WARRIORS @ BLAZERS, G4

A da nisu na produžetke preplaćeni samo Heat i Raptorsi pokazali su i na Zapadu, gdje su Warriorsi ostvarili dva cilja, došli su do bitne pobjede protiv Blazersa kojom su srezali rasplamsale ambicije protivnika, a usput su na parket poslali i Currya. Doduše, htjeli su ga u seriju uvesti na lakši način, s klupe, ali vrlo brzo se pokazalo da će im itekako trebati jer su Blazersi već nakon tri minute akcije imali +10. Nije tu toliki problem što je Lillard odmah vruć ili što gosti uporno ostavljaju Harklessa samog u korneru, već što s Bogutom definitivno ne mogu zabiti ništa. S njim na parketu u ovoj seriji napadački učinak im je debelo ispod poena po posjedu, što prevedeno znači da su Blazersi, primjenom slične taktike kojom su obranu zaigrali 5 na 4, Warriorse sveli na Sixerse (s tim da su otvaranja u ovoj seriji često znala izgledati i puno gore).

Tako da je od svih mogućih prilagodbi koje je mogao povući (vratiti Boguta na Plumleea, ostaviti ga na klupi) Kerr pripremio tek jednu kozmetičku, gurnuvši Barnesa na McColluma kako bi dužinom smetao drugoj opciji Blazersa. Uglavnom, kako Kerr tvrdoglavo ostavlja centra na parketu (kanalizira unutarnjeg Phila Jacksona koji je znao ovako ostavljati momčad da se koprca u problemima čekajući da sami pronađu rješenje), Blazersi odlaze na +14 prije nego što Kerr u igru baca Currya i Iggya. S tim da umjesto Boguta prema klupi odlaze Livingston i Barnes.

Gosti lagano dolaze do zraka, s tim da punim plućima dišu tek krajem četvrtine kada Kerr konačno vadi Boguta i gdje Stotts slabi obranu zamjenom Harklessa s Hendersonom. Nema idealnog rješenja u ovim situacijama obzirom da Aminu igra isključivo smallball četvorku, tako da druga postava Blazersa jednostavno nema poštenog stopera na boku, a to protiv Golden Statea nikada nije dobro. S tim da i dalje Warriorsi ne posežu za smallballom, ali Ezeli je zato još jednom puno aktivniji u napadanju obruča od Boguta i to je bitna razlika. Iako Curryev prvi pokušaj curryevske trice iz driblinga s 8 metara završava airballom, Kerr ne riskira previše s klupom, drži se provjerenih 8 imena i minus se do kraja četvrtine smanjuje na -8.

Naravno, na startu druge na parketu su Speights i Barbosa (za pohvalu je što nisu uz njih na parket stavili i Clarka i Rusha), što u teoriji ostavlja šansu McCollumu i Davisu da povećaju plus, ali znamo da Warriorsi često prkose logici. Pa tako Speights zabija dvije trice za redom s vrha perimetra čime praktički sam održava status quo do povratka startera (definitivno period za kojim bi žalio da sam trener Blazersa, da su ovdje iskoristili šansu otići na +15 ta zaliha bi im dobro došla kasnije, a imali su uz raspoložen dvojac u 1-5 pick & rollu i razigranog Crabbea).

A kada kažem starteri, pri tome mislim i na Stepha uz Klaya i Draymonda. Kao bonus – Kerr konačno poseže za smallballom, ali s Barbosom kao zamjenom za Boguta, i to samo na minutu prije nego vraća centra u igru radi obrane jer Stotts lukavo uz dva combo beka drži i Crabbea. Ova šuterski najopasnija kombinacija Blazersa predstavlja problem i Kerr opet reže rotaciju te sada ulaskom Boguta i Iggya ima potreban balans u oba smjera. Jasno, Bogut ne prestaje biti čovjek manje u napadu, ali tu više nije toliko bitan jer s Curryem i Iggyem umjesto Barnesa i Livingstona gosti imaju dovoljno slash & kick/spot-up opcija (eto postave koja može sakriti i Boguta, ove s Livingstonom i Barnesom imaju premalo opcija u tim segmentima da prežive s peticom bez šuta) pa u nekoliko minuta kvalitetne igre u oba smjera tope razliku protiv domaćina koji nema poštenog stopera na perimetru jer sada Stotts zaboravlja na Harklessa (ili ga čuva daljnjih penala, svejedno).

Čim su zaigrali s najmoćnijom petorkom, Blazersi opet odlaze na +8, s tim da je Kerr ovdje konačno dao ozbiljniju minutažu smallballu. Ali, opet je upitno što prvaci rade jer čak ni s ovom postavom, koja po običaju lakoćom igra matchup zonu jer svi preuzimaju sve, oni drže Greena u zoni dok je Aminu na perimetru, a Iggy se istovremeno gura s Davisom. Nimalo slučajno, Blazersi lakoćom opet odlaze na dvoznamenkastu razliku, a čak ni ulazak Ezelia ne pomaže Warriorsima začepiti nove rupe u obrani. Na poluvremenu su tako domaćini na +10, ali, uz malo više sreće i pameti, mogli su biti i na barem +15.

Svjesni da ovako dalje ne ide, Warriorsi na početku treće bacaju Currya u vatru od starta. Dovodi to do određenih promjena u obrani, Barnes se vraća na Aminua jer Curry ide na McColluma, ali nije da gosti mogu igrati goru obranu nego je bio slučaj u drugoj četvrtini. Ono što im je treba je iskra u napadu da ne upadnu u novu rupu, što bi se s Barnesom, Bogutom i Livingstonom na parketu vjerojatno dogodilo. Dok Portland i dalje nalazi načina doći do relativno laganih poena koristeći zbunjenost obrane gostiju koji muku muče s rotacijama jer Harkless uvijek ima ogromnu startnu prednost kad se s perimetra sjuri u reket (jasno je zašto ova taktika s liberom ne pali kao protiv Memphisa, Grizliji su imali dva visoka parkirana u reketu i onda je Bogut uvijek imao posla i uz to je pokrivao puno manji prostor, ovo pak nema nikakvog smisla jer Blazersi igraju s 4 vanjska i dok on stigne zatvoriti višak na jednoj strani, na drugoj nastane rupa), Warriorsi se barem šuterski bude. Iako Steph još uvijek ne može ubaciti loptu kroz obruč s perimetra, njegovi ulazi i asisti seciraju obranu i sada Klay stiže zabiti 4 trice u četvrtini. Toliko su ih ubacili u prvom poluvremenu ukupno.

Ovaj napadački moment plus napredak u obrani koji su dobili u trenutku kada je Iggy preuzeo McColluma bili su dovoljni da gosti dođu u egal i da Blazerse pred završni period počne hvatati panika jer samo su par Curryevih inspiriranih minuta bili udaljeni od poraza. S tim da treba preživjeti ovaj period na početku četvrte u kojme je teško očekivati da Speights opet tricama nosi momčad. Kerr zato bez puno obzira prema Curryevom koljenu Stepha šalje na parket kao lidera druge petorke. Curry nije imao vremena za prilagodbu na playoff ritam, odmah je nakon par treninga bačen u žrvanj i ukupno je sinoć s produžetkom odigrao skoro 37 minuta, što je debelo iznad onoga što je preporučio doktor. Ali, tko te pita. Steph kontrolira ritam, Speights opet ubacuje tricu i Warriorsi ne samo da preživljavaju ovaj period već ih samo činjenica da se raspucao McCollum spriječava da naprave i ozbiljniju prednost.

Tako dolazimo do zadnjeg poglavlja, na parketu su najbolje postave i rezultat je u egalu, a onda Steph, konačno, na 4 minute do kraja ubacuje prvu tricu (do ovog trenutka imao je 0-9 s perimetra). Sad završnica već postaje vrijedna svih natezanja u prvom dijelu jer Lillard mu odmah odgovara jednom s 9 metara kroz uši Thompsonu, da bi Steph već u sljedećem napadu odgovorio na isti način. Dobro, možda je bila malo bliže, ali poruka je bila jasna – ako želiš vidjeti tko ima većega, idemo. Lillard ne bježi od odgovornosti, nosi Blazerse protiv Warriorsa koji su sada već lagano Warriorsi, jer Kerr je konačno maknuo Boguta s parketa. Doduše, na 2 minute do kraja, ali bolje ikada nego nikada.

Nakon što su i Lillard i Curry promašili svoje pokušaje iz izolacija za pobjedu, idemo u produžetak gdje Portland protiv postave smrti predvođene MVP-em nema šanse. Da su se provukli u završnici regularnog dijela sad su mogli imati 2-2, ali u situaciji u kojoj ni Kerr više nije mogao naštetiti momčadi (iako je pokušao, gurnuo je Ezelia na parket prve dvije minute produžetka pa su Blazersi zabili zicer i otvorenu tricu kao da su na treningu jer Warriorsi se nisu mogli dogovoriti tko koga čuva i tko se gdje rotira) gosti nisu mogli izgubiti. Steph zabija 17 poena u produžetku, ali ovih 14 u zadnje tri minute gdje je najbolja petorka na svijetu konačno na parketu su ključni jer njima ne samo da su Warriorsi (a i svijet s njima) proslavili povratak Currya u playoff, već su još jednom pokazali koliko su moćni u ovoj postavi.

Ne samo da su zabili 16 poena u 8 posjeda tijekom ovih 180 sekundi, zadržali su Blazerse na 9 poena iz 10 posjeda ukravši pri tome dvije lopte jer su im rotacije konačno izgledale precizno i smisleno. Zanemarimo ovom prilikom što su najboljom postavom u NBA ove sezoni igrali samo 5 minuta, kao i sve greške kojima nas je Kerr obasuo zadnjih dana. Jedino važno je da smo se vlastitim očima uvjerili kako je Steph spreman biti Steph, što znači da će Warriorsi imati pravu priliku okruniti ovu povjesnu sezonu jedinim bitnim – naslovom.

2 thoughts on “24

1. Svaka cast Flashu na tome sto je opet pokazao da ima srce u junaka, ali da li si mozda prebrojao koliko je koraka napravio prilikom poslednjeg “elegantnog ulaska koji je donio produžetak”? 🙂 Umesto 3-1 za Raptorse, opet se nista ne zna.

2. @ komsija – pa kako bi mogao biti onako elegantan da se zamarao sitnicama 😉

(iskreno, nije ono strašno bilo, zna biti puno očitijih situacija, onako u brzini kad igrač prekine dribling i još se digne iz doskoka, tu nije lako išta procijeniti. ideja koja se meni sviđa je da kao u NFL-u protivnici imaju izazove i da ga koriste baš u ovakvim tehničkim situacijama kako bi sudci morali na monitor provjeriti akciju)