THREE…

Noćas smo imali hrpu laksativa od utakmica, ali i par momenata vrijednih spomena – epski kolaps Cavsa kao podsjetnik da se prekidač može okrenuti i u položaj “off” (live by the switch, die by the switch) te novi Westbrookov prilog MVP utrci.

RAPTORS @ KNICKS

Revijalna utakmica, baš za rano popodne, u kojoj je Raptorsima trebalo nekoliko minuta ozbiljne košarke pogonjene klupom koju je predvodio Lowry (oko kojega je bio kvarter Joseph-Tucker-Patterson-Poeltl) početkom zadnje četvrtine da naprave seriju i riješe pitanje pobjednika te poštede startere povratka u igru. DeRozan tako nije igrao niti sekunde u četvrtoj, ali je svejedno stigao zabiti 35 poena za 29 minuta protiv “obrane” Knicksa kod kojih je vidljiv bio jedino Hernangomez. Rookie je imao praktički trening i pokazao je da nije samo smetlar, barem do perioda kada su Raptorsi stisli u obrani u kojem je pokopao nade Knicksa nepotrebnim forsiranjem solo akcija u gužvi. Toronto je ovim zakapario treće mjesto i samo im je ostalo čekati što će napraviti Cavsi kako bi doznali protivnika u drugom krugu.

CAVS @ HAWKS

A oni su opet zagorčali sebi život. Istina, odlučili su ovaj put ozbiljno shvatiti Atlantu, barem 36 minuta. Iako su Hawksi ovaj put igrali doma i to s Howardom, Millsapom i Schroederom u startnoj petorci, već na startu raspucani i rastrčani Cavsi su ih zasuli tricama i nakon tri minute igre imali su već +8. Do kraja prve četvrtine bili su već na +19 sa 7 ubačenih trica. Love i Frye jednostavno su bili noćna mora za obranu Hawksa jer su potpuno izvan zone ugode izvukli Millsapa i Howarda i taj strukturni problem Atlanta nije riješila. Cavsi su pak defanzivno igrali puno mudrije, kako nije bilo Thompsona žrtvovali su Lovea na Howardu, ali to što je Dwight tu i tamo zabio dva poena u sredini bilo je apsolutno nebitno kada su na drugoj strani upadale trica za tricom. Hawksi tako uopće nisu znali što ih je snašlo, Cavsi su prštali od energije, trčali kontre, stizali sve zatvoriti u obrani (što i nije teško protiv jednog od najgorih napada lige) i očito su se željeli osvetiti za poraz od neki dan te usput zakapariti prvu poziciju. Na velikom odmoru su imali +19, na startu zadnje četvrtine +26.

I onda su okrenuli svoj famozni prekidač, samo što se ovaj put umjesto svjetla ukazala tama. Muscala, Dunleavy i Ilyasova, a negdje na parketu je bio i Calderon, utrpali su im 14 poena u 3 minute, uglavnom šetajući se kroz reket bez ikakvog otpora, smanjujući minus na 15 poena. Igrali su Cavsi ovdje s onom postavom gdje James glumi peticu i tu je i bio problem jer James je prestao trčati i redovno se vraćao zadnji u obranu, tako da su reket čuvali Jefferson i Korver. Umjesto da izvadi čovjeka koji očito više ne može ili ne želi, Lue je trpio Jamesa cijelu četvrtinu, tako da se prednost Cavsa nastavili topiti i kada su se vratili Love i Irving. Koji su također u obrani isključivo gledali kako im Hawksi šetaju kroz reket. Uglavnom, čekali su Cavsi tako da iscuri vrijeme, u napadu su zabijali na silu tek da održe nekakvu prednost (premalo jer Irving se također ugasio), ali s ovakvom koncentracijom, a pogotovo u obrani, nemoguće je igrati i na haklu, kamoli profesionalno. Opet, imali su +11 na 3 minute do kraja, što je pristojna prednost, imali su i +4 i loptu na 20 sekundi do kraja. Mislim, kako to možeš izgubiti? Pa, očito se može (ne izvedeš loptu u 5 sekundi, opet dokaz LeBronove nemoći u zadnjih 12 minuta).

Jasno da jednom kada su se dokopali produžetka Hawksi ovo nisu mogli prokockati, čak ni usprkos tome što su Cavsi izgledali nešto bolje jer se LeBron konačno maknuo s parketa zbog 6 osobnih. Odigrao je 47 minuta službeno, u stvari 31. A zašto je Lue zaboravio dati mu predah ili zašto u igru nije uvodio Fryea, to treba pitati njega. Što se Hawksa tiče, uzeli su ponuđeno, puno im se toga poklopilo, ali treba imati i sreće. Jedino bih istaknuo kako ove utakmice služe kao podsjetnik na one periode kada su igrali dobru košarku u napadu i kada je dvojac Millsap-Muscala predstavljao mismatch. Bez njih na parketu zajedno ne bi bilo moguće dobiti ovu utakmicu, taj stretch element je ključan za njihov napad, a uz to je dobro došlo što je playmakera igrao Delaney. S Dwightom i Schroederom na parketu ovaj preokret sigurno ne bi uspio. Tako da ova situacija malo miriše na Detroit gdje moraš maknuti Jacksona i Drummonda s parketa da bi dobio utakmicu.

Implikacije? Pa, Cavsi sada moraju dobiti obje utakmice do kraja ako žele zadržati prvu poziciju. Samo, obzirom da su igrali ovakvu iscrpljujuću utakmicu vrlo vjerojatno će sutra u Miamiu nastupiti s rezervama, tako su izgledi da završe kao drugi poprilični. Hawksi pak više ne trebaju ni pobjedu protiv Hornetsa da ostanu na petom mjestu, tipa stvori li se krug momčadi sa scoreom 42-40 između njih, Bucksa i Pacersa, u prednosti su zbog najviše pobjeda u konferenciji. Ako i oni i Bucksi dođu do 43, opet su peti – Atlanta ima 3-1 protiv njih ove sezone. Jedino ih može zeznuti situacija u kojoj bi ostali na 42, a Bucksi otišli na 43, tada mogu pasti čak na sedmo mjesto ako izgube od Pacersa zadnju utakmicu. Najrealnija opcija za sada je da idu na Washington, iako ćemo pričekati još malo da budemo sigurni, na Istoku su očito svakakvi preokreti još mogući.

THUNDER @ NUGGETS

Denver je pokušao održati teorijske izglede živima, vodili su veći dio utakmice, ali Westbrook im nije dozvolio da se odvoje na više od desetak poena prednosti ni u jednom trenutku. Toliko su imali i na 4 minute do kraja, +10, a onda je Thunder napravio ono što radi veći dio sezone, primjenio formulu obrane i Westbrooka za uzeti završnicu. Čak se nisu previše ni trudili, na parketu su bili likovi poput Christona, Granta i Singlera, ali Russ je svejedno uspio zabiti dovoljno, između ostalog i tricu za pobjedu s 9 metara koju je stavio kao da je to najnormalnija situacija u utakmici, tipa polaganje iz kontre. Denver pak nije uspio zabiti poen, a tu im nije toliko smetala obrana koliko niz loših poteza Jokića koji nije uspio parirati Westbrooku kao kreator u clutchu.

MAVS @ SUNS

Nevjerojatna trka se odvija između Sunsa i Lakersa, evo Phoenix si je zamalo opet zeznuo lutrijske izglede pobjedom protiv Mavsa koji su skužili recept za tankiranje u stilu Hinkiea (drži što više NBDL igrača na parketu što duže vremena). Srećom po njih, Lakersi su još smotaniji, zabilježili su i 5 pobjedu koju ne žele za redom. Spomenimo i kako je Bender dobio prvu ozbiljniju minutažu nakon povratka od ozljede, sasvim je pristojno izgledao u ovoj glorificiranoj verziji ljetne lige, pogotovo kada bi dobio više prostora na perimetru u roli stretch četvorke.

WOLVES @ LAKERS

Na jednoj strani trpali su Towns i Wiggins (Towns po običaju samo do završnice, tada mu suigrači sakriju loptu), na drugoj su se igrali Lakersi. Kada ostaviš na parketu Russella i Randlea riskiraš pobjedu, ali sada je već očito da im je važnije sezonu završiti pozitivno na parketu nego povećati si izglede na draftu. Što ima svoje dobre strane, Russell je dobio utakmicu tricom i zaslužio je šansu za tako nešto kada su se već našli u egalu u zadnjih 5 minuta. Wolvesi su pak posebna priča, imali su šansu sezonu zaključiti u pozitivnom ritmu, a umjesto toga su se našli na početku – ne mogu zaključiti utakmicu, nemaju identitet ni u jednom smjeru i praktički imaju sreće što su barem u ovoj trci s Kingsima za titulu treće najgore momčadi na Zapadu.

ROCKETS @ KINGS

Zanimljiv je tako dvoboj Wolvesa i Kingsa za mjesto u lutriji, a kako su Wolvesi imali “sreće” izgubiti, imali su je i Kingsi kojima je stigao Harden i dalje voljan hvatati MVP titulu. Rocketsi su tako sve riješili na otvaranju utakmice, tri četvrine su držali sve pod kontrolom, a onda su u završnici podigli nogu s gasa i dozvolili Kingsima da malo uljepšaju rezultat.

PISTONS @ GRIZZLIES

U sudaru dviju momčadi koje odbrojavaju sate do kraja sezone kako bi se mogli posvetiti ozbiljnom poslu Pistonsi su imali nešto više razloga odigrati zadnju četvrtinu. Memphis je prvenstveno uigravao rotaciju za playoff i za to su iskoristili prvih 36 minuta u kojima su Gasol i Conley odigrali čak i iznenađujuće puno minuta (gdje se vidjelo da su došli do startne petorke s kojom će u rat, ali da isto tako pojma nemaju kako će koristiti katastrofalnu klupu na kojoj sinoć nije bilo ni jedinog oslonca Randolpha koji je dobio dan odmora). Uglavnom, dok su starteri bili na parketu, Memphis je imao sve pod kontrolom, kada su se makli stvar u svoje ruke su uzele rezerve Pistonsa i ove večeri predvođene trojcem Ellenson-Marjanović-Johnson. Ovaj trio tako je i drugu utakmicu za redom donio Pistonsima pobjedu, a usput su našli minute i za Bullocka i Hillarda obzirom da su odmarali i Morrisa i KCP-a. SVG barem brusi klupu za iduću sezonu, a na ljeto će razmišljati o tome kako srediti startnu petorku. Ako si prije toga ne uruči otkaz.

9 thoughts on “THREE…

1. moga si slobodno napravit neki nba časopis na tjednoj bazi a kamoli 1 misečno 🙂

2. Onakav meltdown se dugo nije vidio. Jebate, Hawksi izgledaju odlicno sa Delaneyem i THJ na bekovskim pozicijama, a Muscala moze donijeti spacing, u odredjenim kolicinama. Sto se tice klupe Cavsa, jucer su otpustili Ligginsa i vjerojatno ce dovesti Dahntay Jonesa, sto ce biti dovoljno za switch ON. Vecerasnja utakmica u Miamiju, gdje su na b2b, cak i da starteri zaigraju, mislim da ce biti tesko dobiti jer Miami ce umrijeti za pobjedu. Sad oni porazi protiv Magica i Knicska izgledaju uzasno jer ce Washington zadnju utakmicu odmarati vecinu igraca i to je vjerojatno jos jedna pobjeda u dzepu. We miss DION.

3. Westbrook najbolji igrac lige,nitko ne igra kao on.Ne sjecam se da je netko imao toliko clutch utkamica i suteva u reg.sezoni.

4. Joj Topnik… Stvarno imas provale s vremena na vrijeme. Westbrook igra tako kako igra i zbog konteksta. Kojem jos igracu je tako momcad podredjena da mu se sklanjaju da kupi skokove? Tko jos ima toliku potrosnju? On stvarno je rijetko vidjena sila prirode ali najbolji igrac? Pa ima bar 5 boljih.

5. @Stijena
    Joj ta prica da mu se igraci sklanjaju da skupi skokove… Sto li se sklanjaju? Jer kad uhvati loptu pretrci teren za par sekundi, dakle zbog tranzicije. A usput je ubedljivo atletksi najbolje gradjen plej u ligi (najskocniji pogotovu) tako da mi ta prica da ne zasluzuje 10+ skokova po utakmici ne pije vodu. Napreovao je i u sutu, to malo ko pominje, sa 1.3 trojke po mecu popeo se na 2.5 uz nikad bolji % suta od .344 za tri. Russ MVP.

6. @lfc
    U redu je sto se sklanjaju, i sto mu daju da im iscupa loptu iz ruke u skoku, i sto ponekad samo tapnu loptu u njegovom pravcu, i sto na slobodnim bacanjima samo grade protivnicke visoke kako bi Westbrook pokupio loptu. Mozda je to sve revolucionarna strategija koju ce i drugi uskoro poceti da primenjuju zbog tranzicije (mada bi bilo zanimljivo izbrojati koliko je sigurnih skokova izgubljeno primenom ovih metoda).

Ono sto je bez sumnje stetno za tim je kampovanje u iscekivanju skoka u odbrani na 2-3 metra od kosa, dok igrac koga cuva stoji sam na trojci. Sramotno.

Pretrazi na youtube-u Westbrook Rebounds, ima gomila snimaka.

7. Pozdrav.Citao sam malo prethodne vijesti i komentare,i vidio da je jedan kolega pitao moze li se oko Jokica napraviti sampionska momcad kao glavnim igracem zbog vec poznatih problema sa odbranom.Odgovor je bio da moze,ako se dobro “maskira” nekim drugim dobrim defanzivcima u timu.Moje pitanje je,moze li se tako nesto napraviti u Phoenixu sa Bookerom,moze li on biti fransiza ako se napravi dobro okruzenje za njega? S obzirom da znam da si misljenja da on kao igrac ima dosta mana,zanima me na cemu jos mora najvise raditi,odnosno moze li svoje nedostatke popraviti ili barem umanjiti,ili je stanje takvo kakvo je? I za kraj,recimo da Sunsi imaju top 3 pick i imaju sansu izabrati Fultza ili Jacksona,ko bi se bolje uklopio u ovaj tim? Vrijedi li draftati Fultza ili ipak sansu dati Ulisu? (ako se ne vodimo onom “najbolji dostupni igrac”).

8. @lfc
    Nikad bolji šut za 3 od čak svemirskih .344? Pa s tim prosjekom za 3 on bi trebao šutati samo iz kuta i poneku s drugih mjesta ako je otvoren. Za šutirati toliko trica po utakmici bolje ti je da imaš bar .400

Btw, od prvih 50 igrača koji najviše trica šibaju po utakmici, samo trojica imaju slabiji prosjek od njega, Covington, Batum i Mirotić (kojima se to opet jednim dijelom može tolerirati zbog konteksta).

Btw, po broju contestiranih šuteva protivnika, Westbrook je među najgorima u ligi. Neki centri čak izlaze više smetati protivniku na perimetru nego on. To sigurno nije znak kampiranja pod košem.

Imaj na umu kontekst kad budeš drugi puta gledao boxscore, sezonsku statistiku i sažetak utakmice.

9. @Ifc- ne znam jesi trol i ja sam glupan što te doživljava, ali..

Ajde izađi van na igralište, i pretrči ga jednom driblajući i jednom bez lopte pa javi kad si brži.