TWO…

Sve momčadi koje su trebale odradile su posao (iako Heat teže nego se itko nadao), tako da je situacija danas nešto jasnija. Atlanta može ili ostati peta ili pasti na sedmo mjesto. Bucksi mogu biti ili peti ili šesti (šteta ne i sedmi pa da Giannis ide na LeBrona). Miami pak i dalje čeka kiks ili Pacersa ili Bullsa, bez toga mogu odmah na jedan od Arisonovih cruisera.

PACERS @ SIXERS

Ovdje se nema što reći, čak ni Sixersi nemaju više volje boriti se u ovakvim uvjetima i Indiana je doslovno imala +21 nakon 10 minuta igre. Posao je odrađen, energija sačuvana i sada za dva dana moraju dobiti Hawkse kako bi bili sigurni – ako izgube, a Miami i Bullsi dobiju svoje zadnje utakmice, stvara se krug u kojem zbog najmanje pobjeda u konferenciji padaju na 9. mjesto. A onda Lance može jedino puhati Birdu u …

NETS @ CELTICS

Na sličan način je i Boston ovdje odradio svoje, već u prvoj četvrtini otišli su na +15, a sredinom druge su imali i +27. Pick nije trebalo zaštićivati, ali izboriti prvu poziciju i prednost domaćeg parketa u tri runde playoffa svakako je bio dovoljan razlog za odigrati ozbiljnu utakmicu. Samo treba istaknuti kako je povratkom Johnsona u rotaciju opet na startu partnih četvrtina u akciji postava s Olynykom i Jerebkom. Toliko o Stevensovoj prilagodbi.

CAVS @ HEAT

Na kraju Cleveland ipak nije odmarao Lovea, pokušali su si dati nekakvu šansu u ovoj utakmici i opet su izgledali dobro dok su na parketu Love i Frye kreirali mismatch. Međutim, problem je što si morao koristiti i Derricka Williamsa tu i tamo, a i što je lopta uglavnom bila kod Derona koji ovdje nije uspio odglumiti Kyreia, a Cavsi očito ne znaju drugačije igrati (a nije da nije pokušao i odradio pri tome solidan posao). Uglavnom, pokušali su povratiti prvu poziciju, a Heat je imao ogromnih problema parirati jer valjda nisu očekivali ovakav otpor pa su u utakmicu ušli mlitavo (blago rečeno, naime Whiteside je djelovao kao da je večer ranije bio s LeBronom u diskaču). Što je donekle i razumljivo kad su na drugoj strani ugledali Derona i Shumperta umjesto LeBrona i Irvinga. Spo je tako morao momčad opet prošetati kroz gomilu kombinacija, mijenjajući obranu, sustav igre i postave, sve dok nije našao onu dobitnu.

Uz odlično otvaranje u napadu pogonjeno Loveom i Fryeom koji je šamarao Whitesidea (ono što ne kužim je zašto Spo nije odmah promijenio zaduženje Johnsonu i Whitesideu ili barem pokušao preuzimati jer bilo je očito što treba poduzeti), a i uz solidnu obranu u kojoj je cilj bio natjerati Dragića da se riješi lopte kako bi drugi kreirali, Cavsi su tako u prvoj četvrtini zaslužili +12. Također, Lue je konačno podsjetio na trenera, dosta rano je izvukao Lovea i zamijenio ga Korverom (što je značilo da James Johnson sada mora paziti na nekoga od bekova), kako bi dodatno raširio obranu Heata i kako bi imao na parketu početkom druge četvrtine čovjeka kroz kojega može vrtiti napad. Tako da su izbjegli pad u tom periodu, dapače čak su i povećali prednost.

E, ali onda se Miami lagano probudio. Spo je stavio Whitesidea na Lovea, a bržeg igrača na Fryea, počeli su preuzimati na picku i uopće igrati agresivnije, pogotovo Richardson na Deronu. To je promijenilo ritam utakmice, a onda je i u napadu bilo lakše nešto odigrati, Dragić je sada dolazio do više prilika kroz tranziciju, a na postavljene obrane su ga oslobođali kroz blokove bez lopte u sekundarnoj akciji umjesto da ga stavljaju u pick igru kao primarnog kreatora gdje ga je prelako udvojiti. Prednost Cavsa tako se istopila u taktičkom i voljnom momentu, ali su i dalje bili toliko dobri u egzekuciji da nije bilo govora o predaji. Deron i Frye su nastavili stavljati tricu za tricom, tako da je do kraja treće prednost gostiju opet otišla preko 10 poena.

Spo je ovdje opet pronašao načina popraviti situaciju, izbacio je Reeda iz rotacije i oslonio se na kombinaciju Johnsona i Whitea pod košem koja je davala najviše fleksibilnosti u obrani. Čak je i Hassan morao pričekati s povratkom na parket jer se trener Heata odlučio osloniti na smallball i onu postavu koju smo gledali dosta ove sezone s Johnsonom na centru okruženim s četiri šutera. Ellington je ovu priliku iskoristio da zabije dovoljno trica kako bi doveo Miami u egal. Heat se tako vratio i drugi put, imali su nekoliko šansi zaključiti utakmicu u regularnom dijelu, spetljali su se (opet podsjetnik da nemaju elitnog strijelca koji bi odradio rolu closera koju je tako dobro krpao Waiters), ali su posao odradili kroz produžetak usprkos tvrdoglavim Cavsima koje je u ovih 5 minuta opet počela slušati trica i koji su tako zamalo uspjeli u “gunning for that no.1 spot” planu.

MAGIC @ BULLS

Još jedna utakmica riješena u prvoj četvrtini, Bullsi su nakon prvih 12 minuta imali +21, a kako očito imaju problema s mjenjačem, za razliku od Pacersa i Celticsa nisu digli nogu s gasa nego su odlučili unakaziti jadni Orlando koji je na kraju popušio s 47 razlike. Gdje je bila ova energija u obrani protiv Netsa?

HORNETS @ BUCKS

Hornetsi su se odlučili poštediti Walkera mučenja te su u ovoj utakmici startali s Robertsom na jedinici, što je otvorilo vrata Bucksima da izbjegnu upadanje u nekakve krugove u kojima su mogli završiti da su izgubili obje preostale utakmice. Ovako, mogu ići u Boston na piknik. Velika stvar je što su dobili nazad i Brogdona tako da su tu prednost na jedinici mogli i iskoristiti, a najbolje to pokazuje podatak da su u šihtama u kojima su zajedno na parketu bili Giannis, Brogdon i Middleton ostvarili +23. Samo, jebiga, njih su kao udarni trio držali samo 24 minute na parketu, tako da je u onoj drugoj polovini utakmice manjak kreacije i šuta uzeo danak. Uostalom, podatak da su Hornetsi nakon 36 minuta bili u egalu govori sve što treba znati o formi Bucksa, domaćini su se uspjeli pokrenuti tek u zadnjoj četvrtini nakon što je Clifford gomilu minuta dao likovima poput Webbera, Grahama i Plumleea.

WIZARDS @ PISTONS

Nastavili su Wizardsi odmarati Portera, poštedu je dobio i Wall, tako da je ovo bila prilika za testirati Beala kao primarnog pick & roll kreatora (u toj roli će valjda igrati nešto ćešće u doigravanju odluči li Brooks konačno malo razdvojiti minute njemu i Wallu kako bi uvijek na parketu imao jednog od dva beka all-star kvalitete), a i zaigrati poneku akciju kroz Morrisa na postu. Ovaj duo je bio dovoljan da Wizardsi relativno mirno plove kroz susret, a zatim i zaključe pobjedu jer kada su Pistonsi zaprijetili tricama u završnici, upravo je udarni dvojac izvukao dovoljno individualnih poteza da spriječi preokret.

Uz njihove odlične partije vrijedi tek istaknuti da Jennings čak ni sa starterima u relativno nezahtjevnoj roli nije pokazao ništa, čovjek je mrtvac i postavlja se pitanje kako će izgledati ta njihova klupa u doigravanju ako ga nastave koristiti kao donositelja odluka dok u blizini nema Walla. Ako već ne želi ostaviti Beala na parketu u tim momentima, onda igranje kroz Morrisa (ili čak Smitha) dok se Bogdanović otvara kroz blokove definitivno predstavlja bolje opcije od davanja lopte u ruke Jenningsu da nešto napravi driblingom.

Što se Pistonsa tiče, iz nekog razloga je SVG ovdje u akciju vratio svog Morrisa i KCP-a, što je rezultiralo mlakim ulaskom u utakmicu i upadanjem u rupu iz koje su se uspjeli izvući tek spomenutim tricama u završnici. S tim da ovaj put nositelji preokreta nisu bili Marjanović-Johnson-Ellenson već kombinacija Leuer-Harris kao mismatch na pozicijama 4 i 5 uz asistenciju Bullocka u spot-upu. Uglavnom, još jedna potvrda da Pistonsi imaju gomilu opcija na klupi, samo da nekako riješe startnu petorku.

SPURS @ BLAZERS

Pop je održao obećanje, iako su Blazersi raniji plasman u doigravanje iskoristili da ovdje odmore Lillarda, McColluma i Harklessa (uz Crabbea koji je već od ranije izvan pogona), trener Spursa na parket je poslao najbolje igrače (u akciju se vratio čak i Green). Jasno, kako nije bilo motiva za igrati punom snagom, nije bilo ni neke velike koristi od ovolike razlike u talentu. Blazersi su zonom odlično koristili manjak tricaških opcija kod gostiju, a Napier, Turner i Connaughton trudili su se maksimalno zamijeniti Damea, CJ-a i Moa. Jasno, Spursi su im to dobrim dijelom dopuštali jer nisu dizali ritam, držali su se uglavnom laganog tempa, valjda u pokušajima navikavanja na playoff atmosferu. Tek je klupa predvođena Manuom donijela nešto energije, ali Pop nije imao namjeru dobiti ovu utakmicu koliko raditi na nekim elementima sistema i uigrati neke postave pred playoffa (koliko je u tome uspio, bojim se ne previše). Tako da u zadnjoj četvrtini nije ni koristio najbolje igrače prepustivši trećoj petorci da odradi posao kao da je predsezona u pitanju, što su Blazersi i u ovom izdanju i bez neke specijalne igre, čak uz dosta sreće, na kraju i iskoristili.

ROCKETS @ CLIPPERS

Odmarali su Rocketsi dva startera, Beverleya i Capelu, Nene je i dalje na poštedi zbog ozljede, a došao je i red na Williamsa da uzme pauzu, tako da su u Los Angeles došli bez pola rotacije. Što su Clippersi iskoristili na startu treće, zaskočili su ovo slabije defanzivno izdanje gostiju, napravili seriju 24-3 u šihti dugoj 8 minuta nakon koje Rivers više u igri nije vraćao udarnu petorku. Za razliku od nedavne utakmice protiv Kingsa, ovdje nije bilo potrebe dizati ih s klupe.

JAZZ @ WARRIORS

Osposobili su Jazzeri nekako Hilla za ovu priliku, ali su realno išli u Oakland bez ambicija obzirom da su doma ostavili Haywarda koji i dalje muku muči s nogom, a odlučili su da nema smisla maltretirati ni očito nespremne Hooda i Favorsa. Na drugoj strani Warriorsi su odmarali samo Thompsona i po logici stvari ovo su trebali odraditi bez problema. Međutim, nisu napravili nikakvu prednost tijekom večeri, igrali su bez previše energije jer im je u suštini svejedno na koga će u polufinalu (iako vjerojatno preferiraju Jazz pa su im možda i željeli pomoći da ostanu u trci za prednošću domaćeg parketa), a onda je Kerr u zadnjih 5 minuta povukao s parketa sve startere osim Pachulie. Jasno, ovakvu priliku su odmah iskoristili Gobert, Johnson i Mack da uzmu utakmicu.

7 thoughts on “TWO…

1. Indiana igra doma protiv atlante a ne u gostima, i to je vrlo bitno za rasplet na istoku.Vjerujem da ce george biti agresivan i uz pomoc njihove odlicne publike,ocekujem pobjedu indiane.
    Drago mi je da ce boston(po svemu sudeci)biti prvi,volio bih vidjeti obracun između njih i washingtona,stvorilo se pravo rivalstvo između njih.

2. treci centar lige po tvom misljenju Dzordan, Gasol, Jokic, KAT, Kazins?

pitam jer mi je to bio najveci problem u slaganju ovogodisnjeg listica u ovo vreme kad se nba ekipe realno zajebavaju.

2. postava Pet Beverli-Andre Roberson-Batler-Milsap-Dedmon

3. Treba li Embiid biti razmatran za ROY budući da je odigrao toliko koliko je odigrao? Za bar 2 klase je bolji od svih drugih iz generacije ali toliko malo utakmica…

4. ja pola ovih “imena” nisam skužio iz prve… e Srbi pa kako imena možete mijenjati? 🙂 Vol je vrh, trebalo mi je 2 min da skužim tko je to hahahhaa