10

Toronto je dosegao zen, Warriorsi odlučili da je vrijeme za odmor, a imamo i kvazi-rat između Wizardsa i Hawksa koji bi se u sljedeće eventualne tri utakmice možda i mogao pretvoriti u pravu košarkašku bitku ako prije toga Silver nekoga ne pošalje na razgovor kod pedagoga i školskog psihologa.

BUCKS @ RAPTORS

Sjajna partija Raptorsa, ovaj 5 vani raspored ne samo da je stvorio više prostora za Lowrya i DeRozana već i za ostale koji se konačno priključuju akciji. Svi šutiraju, svi napadaju s loptom iz spot-upa, lopta kruži, bacaju se povratne (i zabijaju, naravno, to je itekako bitno, a tu je Powell s vrhunskim učinkom iz kornera ključan, sinoć 3-3 iz tih situacija, uz standardno dobru obranu na Middletonu). Ukratko, napad funkcionira kao sat. Gađali su Raptorsi 58% iz igre, ubacili 12 trica, od čega 6 iz kornera. Uspijevali su uhvatiti obranu Bucksa dovoljno puta na petama, što je i cijela poanta. Trebalo im je zaigrati smallball da to uspiju realizirati, ali cilj je od prvoga dana bio isti, kružiti loptom uokolo brže od rotacija obrane do otvorenog šutera.

A sinoć ih je bilo dovoljno raspoloženih. Konačno je Ibaka odigrao odličnu utakmicu, letio je na sve strane, u prvoj četvrtini već zabio 9 i potpuno učinio Makera irelevantnim u oba smjera. Razigran opet i stručni štab Raptorsa, kada su krenule izmjene odlučuju ne pratiti Buckse već ostaju pri startnoj petorci koja funkcionira sjajno, što se pokazuje izuzetnim potezom jer tako dobivaju par minuta protiv Monroea gdje obrana Bucksa više definitivno ne može stići zatvoriti sve opcije na perimetru i rade seriju 12-0, odlaze na +15, dok Monroe konačno nije prekinuo čaroliju ubačajem u sredini. Iako, više od njega za zastoj u radu napada zaslužan je ulazak Josepha kojega Bucksi ni ne pokušavaju čuvati tako da sada imaju mogućnost malo predahnuti u obrani. Vraćaju se do -6, ali kako trice Raptorsima upadaju i s Valanciunasom na parketu, bolje od toga neće ići.

Već na startu druge rezervna postava s Lowryem postavlja nove standarde (+20) i to usprkos činjenici da je na parketu i dalje Joseph koji se izgleda vratio standardnoj roli nakon što je prošlu utakmicu dobar dio minuta prepustio Wrightu. Gosti se opet nekako izvlače zahvaljujući tome što Giannis uspijeva napraviti dovoljno kroz tranziciju i post-upove, uspijevaju do poluvremena vratiti minus na 9 poena, ali očito je da nemaju dovoljno opcija za pratiti ovakav ritam Raptorsa. Kidd pokušava još jednom s Teletovićem, valjda i zadnji put u seriji (taj ne može zabiti dovoljno koliko može primiti). Beasley i Delly također su beskorisni, a u situaciji u kojoj su Raptorsi riješili problem zvan Monroe (ne može biti na parketu protiv smallball postava, za ostale minute tu je Valanciunas da se hrva s njim) to doslovno znači da Bucksi imaju startnu petorku i ništa više.

U trećoj pokušava Kidd razbiti ritam slanjem Monroea na parket, ništa ne vrijedi, Raptorsi igraju najučinkovitiju četvrtinu večeri i prednost je opet na +17, što kaznena ekspedicija s Lowryem održava bez problema. Bucksi rješenja nemaju, pogotovo ne u obrani, a ako će sporedne opcije Toronta odigrati ovako i u sljedećoj partiji, onda je to vjerojatno kraj serije. Milwaukee ništa ne može dobiti time da stane u zonu i igra manje agresivno na loptu, ako će igrati na čovjeka preuzimanjem olako će ostavljati mismatcheve, tako da je udvajanje i rotiranje vjerojatno i dalje njihov najbolji izbor. I nada da će Raptorsi opet zaboraviti na kretanje lopte kada slete u Wisconsin, odnosno da će promašiti većinu otvorenih trica.

WIZARDS @ HAWKS

Ovaj put su se Wizardsi pojavili i odigrali na playoff razini, samo što su i Hawksi bili itekako sposobni iskoristiti sve njihove probleme vezane uz klupu i obranu. Dvojac pod košem Washingtona opet se nakrcao penalima, visoki Atlante tako su opet odnijeli pobjedu pod košem i tako riješili i pitanje pobjednika. To je nešto što se provlači kroz sve utakmice, što je u neku ruku dobra vijest za Hawkse jer nikada ne želiš ovisiti o učinku igrača poput Morrisa ili Gortata. S druge strane, Wizardsi kao da još imaju rezerve na tri ostale pozicije, Beal je doduše sinoć bio standardno odličan, ali Wall kao da se čuva i olako gubi u promjenama brzina umjesto da jednostavno igra u petoj. Također, Porter je skoro nevidljiv, praktički ga je nadigrao rookie Prince, koji je fenomenalan cijelu seriju.

Na otvaranju utakmice tako opet nema pick & rolla s Wallom već Wizardsi uglavnom igraju kroz Beala, koji zabija svoju kvotu, ali nejasno je zašto Washington drugu utakmicu za redom odbija napasti ovaj 1-5 matchup u obrani Atlante. Prvu promjenu ritma donosi Morris, odnosno njegovi novi problemi s osobnima, pa je u igri već nakon 6 minuta Smith. Tek tada Wizardsi vrte prvi pick & roll Walla i Gortata, uz to Wall gazi sve pred sobom u tranziciji, nakrcava Schroedera penalima, a i uopće igraju puno bolje čak i sa Smithom, ponajviše jer Brooks dugo jaše startnu petorku te opet nešto pokušava izmisliti s rotacijom pa je tako ovaj put umjesto Walla na parketu Beal cijelu prvu. Wizardsi imaju ugodnih +9 usprkos problemčićima , ali sada ih čeka novi trenutak istine.

Znači, umjesto Beala i Morrisa s rezervama, nova ideja je imati Walla s Bogdanovićem, Oubreom, Smithom i Jenningsom i ova postava nekako preživljava iako je očito da im nedostaje Mahinimi koji bi u ovim trenutcima riješio dobar dio problema u obrani. Ipak, sama činjenica da su preživjeli s Bogdanovićem (koji je aktivan u oba smjera) i Jenningsom (koji je totalno izvan ovog svijeta) uvijek je razlog za slavlje. Očekivao bi čovjek ovdje novi pokušaj Wizardsa da se odvoje obzirom da je Calderon na parketu s najboljim postavama jer Bud čuva Schroedera od novih penala, međutim oni opet više energije ulažu u prigovore i poglede u sudce nego u igru, tako da im taj isti Calderon ulazima i tricama oduzima prednost. Nezrelost Wizardsa je tako očita u ovom momentu, umjesto da se fokusiraju na parket gdje imaju mismatch koji mogu iskoristiti razmišljaju o stvarima na koje ne mogu utjecati.

Sve se uglavnom vrti oko Walla, kada on odigra ovako lošu četvrtinu kao što je napravio u drugoj, nema ni Washingtona. Naravno da ga nije Hardaway zaustavio već je čovjek sam sebe izbacio iz utakmice, ne može ništa zabiti, u čistim kontrama baca lopte u out. Kakva transformacija u odnosu na prvih 12 minuta. Uglavnom, obzirom da nisu čisti u glavi, Wizardsi mogu biti presretni što su četvrtinu izgubili sa samo 16 poena, tako da su ostali i bez prednosti i sada su još u minusu pred početak treće.

U kojoj opet igraju dobro, bez obzira na nove probleme Morrisa s penalima. Uostalom, kada je Howard na parketu može se preživjeti i s kombinacijom Smith-Gortat, tako da u ovoj utakmici Wizardsima nije toliko krucijalno to što ne mogu koristiti startnu petorku. Razbili su napad Atlante, vratili se u egal i pri tome su koristili isti uzorak izmjena kao u prvom djelu. A na njihovu žalost i četvrta četvrtina je bila skoro pa repriza druge. Samo još gora jer Brooks s rezervama ne drži Walla već momčad prepušta Jenningsu koji jednostavno nije NBA igrač u ovom trenutku i to je vidljivo po svakom njegovom potezu. Sulud potez Brooksa, s jedne strane je očito bilo da Wallu treba predah, ali s druge je pitanje zašto jednostavno nije ostao pri onoj rotaciji u kojoj Beal vodi drugu petorku? Napad Wizardsa bez ikakvog kreatora nestaje, a na drugoj strani naravno da ne mogu dovoljno obraniti s Bogdanovićem (koji je sinoć inače solidnu partiju “okrunio” s dva poteza koji jasno govore da će onaj koji mu da ugovor ovo ljeto kupiti igrača za regularnu sezonu – prvi je onaj dribling Calderona kojim ga je Jose slomio kao da je Irving, a drugi je Calderonov skok u napadu pored njegovog mrtvog tijela) i to protiv postave Wizardsa s Millsapom i Hardawayem. Odličan potez Buda koji je ovdje baš iskoristio priliku, ova prednost odlično je došla pred završnicu.

Istina, Brooks je dosta izvukao iz najboljih postava ove večeri produživši im šihte, pogotovo jer je Bud puno više rotirao pa su mu najbolji igrači igrali dosta protiv klupe, a onda je to sve što je izgubio ranije, trener Hawksa masno naplatio u ovom periodu. Što bi rekao SVG – Scott Brooks is an idiot.

Hawksi tako opet imaju +8, Wizardsi opet moraju loviti minus, smanjuju na -4, a onda Schroeder simultankom rješava utakmicu. Wall promašuju one dvice s vrha reketa koje mu Hawksi ostavljaju (konačno se i ovaj dio njihova plana isplatio), Schroeder zabija trice i tako Atlanta dolazi do 2-2. Hawksi daleko od toga da imaju neki specijalan recept, s Millsapom koji nije na 100%, previše Dwighta i ovisnošću o Schroederu (koji bi po trenutnom uzorku trebao još dva puta nadigrati Walla da prođu dalje) daleko su od ikakve sigurne zone, ali su uspjeli Wizardse izbaciti iz ritma i maksimalno koristiti njihove slabosti. Klupa je jedna od najvećih, to nije sporno, ali u ovoj seriji čak i veća je upitna mentalna stabilnost momčadi koja kao da opet traži identitet. Brooks, koliko god taktički bio slabašan, najveći je dio sezone uspio od teških karaktera poput Morrisa i Gortata, a onda i iz situacije u kojoj se Wall i Beal bore za ulogu alfa mužjaka, izvući maksimum tako što ih je natjerao igrati kao momčad. Sada se opet mora igrati psihologa, mora ih dovesti u red jer inače će propustiti samo takvu priliku. Jasno, pomoglo bi i kada bi on uspostavio nekakvu rotaciju početkom druge i četvrte umjesto da izmišlja toplu vodu svaku utakmicu.

WARRIORS @ BLAZERS

Valjda motivirani da ne zaostanu za Cavsima koji su već na odmoru, Warriorsi ulaze u utakmicu odlučni prekinuti ovo natezanje i već nakon 2 minute imaju 12-0 uz tri trice (bez Curryeva ubačaja). Steph će ih naknadno ubaciti tri do kraja četvrtine, a treća će im donijeti +26 nakon samo 8 minuta. Imali su Warriorsi i +33, ali od ovog momenta praktički nisu spuštali rezultat ispod 20+, odvozivši do kraja kao po bonaci. Tako su dobili i dodatni odmor, ali i priliku testirati Durantovu nogu prije druge runde – KD je odigrao 20 minuta, zabio sve što je trebalo i iako je djelovao nešto usporeniji nego kada se prvi put vratio nakon ozljede koljena, njegova dužina i vještine dovoljan su dodatak čak i bez uber-atleticizma.

Blazersi ipak nisu željeli riskirati s Nurkićem nakon pada u 0-3 rupu, a nisu ni pokušali dobiti utakmicu jer su odmah na startu gurnuli Leonarda na parket. S jedne strane potez Stottsa je logičan, Vonleh je odlično reagirao u roli s klupe zadnju utakmicu, a teoretski je moguće da Leonard izvuče nešto u dvoboju protiv Pachulie. Samo, s njim u sredini nema energije za pratiti svo ovo kretanje Warriorsa. Nebitno na kraju jer Blazersi su odigrali dvije dobre utakmice, dali su si šansu par puta i to je definitivno najviše što su mogli izvući u ovakvom kontekstu.

Sada ih čeka ljeto gdje će morati pronaći jedno ozbiljno pojačanje, ili swingmana koji može odraditi 3&D rolu na vrhunskoj razini pa da mogu koristiti Aminua i Harklessa kao smallball četvorke ili poštenu stretch četvorku koja će stabilizirati bar tu poziciju dok se krpaju s Harklessom na trojci. Rupu na petici su riješili s Nurkićem i ako on ostane u komadu te ako malo bolje poslože rotaciju, nema razloga da dogodine opet ne pokušaju napasti gornji dom Zapada i preskočiti barem lanjskih 44-38.

3 thoughts on “10

1. Jeli Casey prvo trenersko ime playoffa?
    Sjećam se kako si prije dvi godine pisao o njegovim jako lošim reakcijama,
    onda je prošle godine napravio neke jako dobre reakcije.
    Skupa s ovogodišnjim odlukama, jeli mogao kako bolje reagirat od ovoga?
    I imaju li šanse Raptorsi ako ostanu u zenu naudit LeSwitchu?

Ima li Brogdon savršenu situaciju za razvijanje?
    (Dosta minuta, očajna konkurencija na jedinici, kompetitivna momčad i Kidd mentor).
    Di njega vidiš i može li doći blizu Kiddovih visina?

2. Ne cudi me zilavost atlante uopce.Dobra je to momcad,millsap,schroeder,howard,hardaway,bazemore,prince,ilaysova,calderon,sve su to dobri igraci i sto je najvaznije,igraju kao ekipa,dobra obrana,lopta kruzi u napadu,budenholzer jedan od najboljih trenera.Washington ce ipak proci,nece dopusiti da ih pobijede doma.

3. Bucksi 6 ili 7 turnovera u prvih 8 minuta na poprilicno glup nacin bez prevelikog presinga. To se automatski pretvorilo iz 11:9 u seriju skoro 20:0 za Raptorse, a kasnije su pukli zbog “prevelikog” talenta na klupi.