15

Washington je došao spreman za playoff obračun s Bostonom, ali ne i ovom verzijom Bostona u koju je uštrcan super-serum (ha, pa naravno da nije napravljeno samo nekoliko doza za LeBrona i Kapetana Ameriku, očito se može doći do jedne i ako se zovete Jay Crowder). Jazzeri su odradili posao, makar s utakmicom zakašnjenja.

WIZARDS @ CELTICS

Boston je zabio suludu količinu trica, Wizardsi su opet najveći dio utakmice igrali bez Morrisa. Koji ovom prilikom nije ništa kriv, nije ispao zbog glupih prekršaja već zbog uganutog zgloba (gadno je izgledalo, mogao bi propustiti još poneku utakmicu, a to nije dobra vijest za Wizardse koji ionako nemaju tijela pod košem). Ovakav razvoj događaja otvorio je vrata pobjedi Bostona, nisu gosti mogli nametnuti igru s dva visoka, a s igračem manje u rotaciji srušila se nada da mogu dovoljno miksati kako bi izvukli nešto od klupe, Brooks je opet imao problema s vođenjem utakmice i trebalo je samo to iskoristiti.

A nije moglo bolje početi za Wizardse, u prvoj četvrtini su uništili Boston. Imali su u jednom trenu +17 i sve im je išlo od ruke, svi su zabijali sa svih pozicija, tranzicija je funkcionirala, kupili su gomilu skokova u napadu. Opet, ovakav početak je dugoročno vjerojatno najbolje što se moglo dogoditi domaćinu, igrali su očajno, zaslužili su imati i veći minus, ali izvukli su se tricama, Thomas i Olynyk zabili su ih 5 i dojam je bio da su mogli i 10 da su se sjetili šutirati više puta. Dakle, umjesto u rupetini, Celticsi su se držali na prihvatljivoj razlici, a pri tome su skenirali na koga se uopće mogu osloniti.

Stevens je iznenađujuće startao s Greenom, tko zna što mu je bilo, ali već nakon 2 minute i 9-0 vodstva Wizardsa priznaje pogrešku i vadi ga vani. Jednostavno, ne služi ničemu na parketu, u obrani ga je nemoguće sakriti protiv ovakvog protivnika, tako da je u igri Johnson. Samo, kako Wizardsi i protiv njega odlaze na +16 i održavaju prednost bez većih problema kupeći i dalje skokove i šetajući se u reketu, uskoro postaje jasno da ni na njega ne treba trošiti minute (vjerojatno ni jedan ni drugi neće imati značajniju rolu u ostatku serije).

Međutim, čim je Olynyk ušao kao nekakav spoj njih dvojice (može ubaciti tricu kao Green, a može se i gurati u reketu kao Johnson), Boston je počeo lakše disati u napadu. Uglavnom, u jednoj četvrtini trener Bostona je došao do gomile spoznaja i onda još i pobjede. To se zove uspješna večer.

U drugoj četvrtini profunkcionirala je i obrana. Dok je Stevens osim u potrazi za petim čovjekom manje-više mudro rasporedio resurse dobivši solidne minute od Smarta na sve tri vanjske pozicije, Brooks je standardno pregazio startere u prvoj. Praktički, odmarao je samo Morrisa kojem je očito namjenjena uloga lidera druge postave, a ovdje se razuman čovjek može samo pitati kako nakon svih primjera Brooks ne kuži da Morris nije dovoljan? Sve što su starteri napravili igrajući dužu šihtu na početku, tih nekoliko poena koje su dobili jer su imali četiri od pet najboljih igrača na parketu protiv rezervne postave Celticsa, sve je to nadoknađeno za tren čim se na parketu našla jedna kvalitetna petorka protiv jedne jako, jako loše.

Horford i Olynyk kao najbolji par visokih uopće Bostona, Rozier i Smart kao bekovi, Crowder između, dakle praktički to su 4 od 6 najboljih igrača koje Boston ima dok na drugoj strani Brooks 4 minute rotira po jednog startera, dakle koristi samo jednog od 5 najboljih igrača. Ovakvo samoubojstvo Boston kažnjava u tren, u te 4 minute rade seriju 15-4 i prve četvrtine kao da nije bilo. Uz to, tijekom ove renesanse Bostona dolazi do spomenute ozljede Morrisa što znači da će njegovo mjesto u petorci uzeti Oubre i da će Wizardsi uglavnom igrati smallball, osim ako Brooks ne dobije napad “inspiracije” pa stavi Smitha uz Gortata (nije, iako je na trenutak u igru stavio čak i Ochefua koliko je očajan bio).

Paradoks cijele situacije je da Celticsima izgleda više smallball nije toliko ni bitan jer upravo su se i razigrali kada je Brooks krenuo s Oubreom umjesto Morrisa protiv Olynyka. Praktički, ako Morrisa nema na parketu s Gortatom, Boston ima prednost na visokim pozicijama i to je još jedno bitno saznanje iz prve utakmice.

Uglavnom, ovdje Wizardsi više nisu u stanju funkcionirati, što zbog odluka trenera, što zbog nesreće. Dok je Stevens dobio dobre minute i od Roziera, što mu omogućilo da igra s bekovskim parom Thomas-Rozier i dodatno nabrije napad, Brooks nije dobio apsolutno ništa od Bogdanovića, Jenningsa i Oubrea u ovom periodu. U jednom trenutku tako imamo prilike gledati kako Boston u obrani drži Thomasa na Oubreu, a Roziera na Bogdanoviću, dakle toliko ih se “boje” da na njima skrivaju dva sitna beka. Klasični primjer situacije u kojoj klupa totalno izdaje Wizardse. Bogdanović igra čak 8 minuta i doslovno sve što uspjeva je skupiti 3 faula koji mu kvare “savršen” box-score. Nevjerojatno.

Stvari bolje izgledaju kada se na parketu okupe najbolji, a pomaže i to što Horford ima problema s penalima pa gledamo Jerebka (Stevens je u utakmici iskušao sve opcije u potrazi za trećim visokim). Međutim, čak i ova postava s Jerebkom i Olynykom uspijeva odraditi nešto u oba smjera jer osim šuterski, Celticsi funkcioniraju i u obrani. Preuzimaju na svakom bloku, to je uvijek riskantno s igračem kao što je Thomas, ali barem inicijalno imaju puno bolje matchupove u ovom trenutku jer kako je Oubre u igri na njemu mogu držati Thomasa, dok Wall mora probijati Smarta.

Istu stvar gledamo i nakon velikog odmora, Smart je sada starter i vjerojatno će to i ostati do povratka Morrisa ili dok Brooks ne nađe bolje rješenje u petorci od Oubrea. Wizardsi se tako ne uspijevaju odlijepiti ni usprkos tome što Brooks opet gazi preostalu četvorku, Boston je našao recept i nema ga se namjeru prvi odreći. Obrana im funkcionira, trice upadaju i do kraja četvrtine imaju +15. Sjajan preokret, sjajno iskorištena prilika, sjajan razvoj kroz utakmicu, a o tome u kakvoj su formi šuterski sve govori podatak da je Crowder u ovoj četvrtini ubacio 3 trice. Inače, zabio je čak njih 6 od 19 Bostona, a za usporedbu u 6 utakmica s Bullsima stavio je 9. Mislim, jasno da u ovakvoj večeri Wizardsi nisu imali šanse.

Iako su na trenutak oživjeli početkom četvrte kada je Stevens na parket poslao rezerve bez Thomasa i Horforda. Eto, i njemu se može dogoditi takva greška, pratio je Brooksa pa je gazio udarnu petorku u prethodnoj četvrtini, ali svejedno je morao misliti na ovakav detalj i ostaviti jednog kreativca na parketu. Kvragu, čak i Brooks ima Walla i Portera u ovoj postavi, tako da je odmah lakše igrati, pa se i prednost Bostona počinje topiti. Prvo na -9, a onda sve do -3 nakon što se raspucao Bogdanović. Zabio je 10 poena i pri tome istaknuo kandidaturu za dio onih minuta sa starterima koje dobiva Oubre, on definitivno ima više izgleda kazniti Thomasa 1 na 1 i to je nešto što treba uzeti u obzir u sljedećoj kada se budu dijelile minute.

Stevens ovdje radi zanimljiv potez, treba dobiti utakmicu, a skrivati Thomasa više nije moguće jer će Bogdanović samo zabiti preko njega. Umjesto da jednostavno zarotira defanzivna zaduženja Smarta i Thomasa, odlučuje se uvesti Browna koji do ovog trenutka nije igrao niti sekunde, nadajući se da njegova svježina i dužina mogu donijeti impuls u završnici. Pogodio je, Brown sam pokriva stranu bez lopte i stiže pomoći u reketu (tamo je sada ionako Oubre jer valjda je Brooks smatrao da Bogdanović nakon šihte od 8 minuta više ne može), a u napadu trči na sve strane, postavlja blokove i radi pomutnju Wizardsima koji ne stignu više preuzimati toliko screen akcije na i oko lopte. Općenito im je obrana bila katastrofalna, smallball postave bez obzira na sastav nisu u stanju braniti svu ovu akciju Bostona, a ako će Stevens na visokim pozicijama koristiti samo šutere, onda ni Gortat na tom dijelu parketa neće imati preveliku rolu dok patrolira u reketu ili brani pick igru.

Jasno, glupo je govoriti o obrani pored ovako šuterski raspoloženog protivnika, ako će Boston ubaciti ovoliko trica svaku utakmicu i uz to dobiti ovako efikasnu partiju Thomasa i kao strijelca i kao kreatora, onda se ostatak serije ne treba ni igrati. Ne, problem Wizardsa je što su Celticsi sinoć imali samo 11 izgubljenih lopti i čak 32 asista, što govori da im obrana nije bila spremna za bitku. Sad, teško je reći koliko je manjku koncentracije kumovala ozljeda Morrisa, a i koliko je ona jedna dobra četvrtina koju su odigrali rezultat njihove igre, a koliko loših odluka Stevensa na startu. Kasnije kada su se stabilizirali, Celticsi su bili puno bolji, iako Wizardse ne treba otpisati čak ni bez Morrisa. Boston sada možda ima mrvicu bolju rotaciju, ali Wizardsi i dalje imaju dovoljno potencijala (u napadu su napravili dovoljno usprkos manjku raspoloženih opcija) i ako izbjegnu upasti u prevelike rupe izbjegavanjem postava u kojima nema ni Beala ni Walla, pa i onih u kojima jedan od njih igra s četiri rezerve, a zatim i ako odustanu od korištenja Oubrea kao startera na kojem se može sakriti Thomas, u idućoj utakmici mogli bi pružiti puno bolji otpor.

JAZZ @ CLIPPERS

Jazz je odradio posao, iako su opet imali jedan veliki problem. Gobert se odmah nakrcao penalima, već nakon 2 minute je na klupi, a ukupno mu je trebalo 13 minuta da zaradi šestu osobnu (toliko o tome koliko je bio spreman za nastup). Međutim, dobili su bolju podršku od sporednih opcija nego u prošloj utakmici, a i Snyder je uspio voditi utakmicu bez potrebe da troši ozbiljne minute na nekoga od katastrofalnih back-up playeva i općenito je puno manje rotirao. A najviše je pomoglo što Clippersi ipak nisu mogli odigrati onako savršenu drugu utakmicu za redom.

Manjak korisnih tijela tako je ovdje ipak došao na naplatu, odnosno bio je još vidljiviji zbog nove loše partije Redicka koji nakon ovakvog doigravanja gotovo sigurno neće biti pozvan nazad (a sumnjam da se i njemu ostaje). Čak je i Paul podbacio, Jazzeri su ga bombardirali tijelima okrenuvši se formuli da je najvažnije zaustaviti njega, a ostali što naprave, tako da izuzmemo li Jordana, Crawforda i Piercea koji su odradili posao u skladu s mogućnostima, može se reći kako su svi ostali bili debelo ispod razine iz prethodnog susreta potrebne da još jednom iznenade bolju momčad. U takvim okolnostima nije nikakvo čudo da se Jazz odvaja prvi i to u trenutcima dok je CP3 na klupi – dobio je nekoliko minuta odmora na startu druge, taman da Jazz napravi seriju i povede sa 7 razlike s koliko se odlazi i na odmor. I tu prednost praktički neće ispuštati do kraja.

Doc i na startu prve i treće dosta brzo vadi Mbah A Moutea iz igre, valjda kako bi Pierce imao lakši matchup dok je Diaw na parketu (iako legendi koja se sinoć oprostila od košarke ni jedan matchup više nije lagan), ali ni Mbah A Moute sinoć nije bio od koristi, dapače nije dobio ni previše minuta nakon što je Doc odlučio zaigrati cijelu četvrtu s 4 beka oko Jordana u pokušaju stizanja minusa. A minus je samo rastao i rastao, početkom drugog poluvremena Clippersi su upali u rupetinu jer Paul se ne može nositi s udvajanjima koja Jazz šalje na njega, a nitko drugi nije u stanju preuzeti rolu kreatora. To je riješeno prelaskom na smallball u zadnjoj četvrtini, ali do tada je već riješena i utakmica, prednost Jazza raste do čak +21 na tri minute do kraja treće, kada i Paul izlazi s parketa, ranije nego inače, izudaran i poražen.

Ako Paul nije u stanju biti super junak, a ni nitko od sekundanata nije raspoložen (što potvrđuje i samo 6 ubačenih trica cijele večeri), Jazz s tek solidnim izdanjem, u kojem bitne role odrađuju i Diaw kao kreator (toliko o odluci da Pierce igra protiv njega) i Favors kao skok-šuter (Jordan nije mogao braniti sredinu i još izlaziti na njega na vrh reketa) i Ingles kao 3&D as (zabio otvorene trice koje je trebao, uz to još jednom dokazao da je u ovom trenutku bolji atleta od Redicka), može ostvariti ovakvu nedostižnu prednost. Doc sve karte baca na spomenutu ultra-smallball postavu, ali ni oni ne mogu spustiti minus ispod 8 poena, a i to se događa prekasno. Na drugoj strani je prejednostavno zabiti, iako napad Jazza opet postaje negledljiv jer se sve svodi na pokušaje korištenja mismatcha koje Johnson opet ne uspijeva realizirati, imali su dovoljnu zalihu da izbjegnu dramu.

A s ovakvom njihovom igrom i ovakvim Gobertom drame ne bi trebalo biti ni protiv Warriorsa.

6 thoughts on “15

1. Bez obzira na ozljedu Morrisa, Boston će se mučiti u seriji, jer teško može održati ovakvu tricu u još 3 utakmice, a to je ono što ih može pogurati do prolaska. Nemaju ubojite šutere ka Wall/Beal i zato će morati puno rudariti u obrani da bi to nadoknadili. I da odu u WSH sa 2:0, i dalje ne bi stavija novce na njih.

2. Ovaj Boston se pretvorio u Rocketse iz regularne sezone. Pripaljuju 40 trojki po mecu. Mali Thomas je zasticen kao beli medved. Sve vise je poceo prodavati one Hardenovske fazone u iznudjivanju faula za 3. Moram priznati da me to sve vise iritira. Liga treba tome stati na put. Gledam sinoc, ako si Isaiah dobices 3 bacanja, ali ako si Bogdanovic, za isti faul, mozes dobiti 2 bacanja. Smesno.

3. Utah po meni mora zabiti dovoljno trica za ugroziti GSW…to je Cleveland uspio u prošlom finalu pa su dobili…znači nek Hill, Hood, Hayward i Johnson samo prangijaju, a dole Favors i Gobert ubijaju skokom.
    ako GSW proba s Greenom na centru staviti Iso Joea na peticu…realno Green nema leđnu tehniku(a i Joe je čvrst) da ga napadne na niskom postu…eventualno može uloviti koji skok u napadu