19

Washington se osvetio Celtcsima za traume iz prve dvije utakmice klasičnim playoff šamaranjem. Warriorsi su Warriorsi. Life is life. Noćas će valjda biti zanimljivije utakmice na tapetu.

CELTICS @ WIZARDS

Očekivana pobjeda domaćina, maksimalno napaljeni na startu, diktiraju tempo, i u napadu gdje svakom prilikom traže tranziciju, i u obrani gdje presingom na loptu pokušavaju doći što prije nazad do iste. Startna postava napravila je +17 u samo 18 minuta zajedničke akcije, a dobili su i odličnih 19 poena s klupe od Bogdanovića. Wall standardno solidan (ogromna je stvar što nije morao vući 40+ minuta tako da je stigao i odmoriti se), Porter voljen iskupiti se za dvije loše partije u gostima, sve skupa previše za Boston koji se ovaj put nije ni pokušavao izvući iz rupe u koju već tradicionalno upadaju u prvih 12 minuta.

Gosti su na startu opet s Greenom u petorci, što je veliki plus za domaćina jer sada Porter ima zraka koliko hoćeš na obje strane parketa (ubacio 9 poena u prvoj četvrtini, maksimalno rastrčan u obrani gdje iz pozadine pomaže na sve strane, pogotovo ako Horford nešto pokuša s loptom). Doduše, imao ga je i u prve dvije utakmice, ali sada ga koristi i to je itekako bitno. Kao što je bitno da Beal barem ubacuje otvorene šuteve ako već ne može ništa kreirati. Ovakva produkcija uz standardno korisnog Walla, koji je usput odličan na Thomasu (posebice pažljiv je u spot-upu gdje mu ne ostavlja prostora kao u ranije dvije utakmice) i kojega sada na blokovima bez lopte Washington preuzima, previše je za Boston.

Thomas je isključen iz igre bez lopte, Horford je stalno bombardiran udvajanjem i praktički Crowder jedino nešto uspijeva napraviti u napadu preko Morrisa koji očito nije potpuno spreman, nedostaje mu i skočnosti i pokretljivosti (koliko su ga Wizardsi čuvali dovoljno govori to što je odigrao samo 18 minuta, sumnjam da bi više od 25 sve da je utakmica bila i neizvjesna). Međutim, on ove večeri nije ni potreban jer već prvim izmjenama Boston postaje još slabiji – na parketu su Smart i Brown, zatim i Rozier, što automatski obrani Wizardsa daje još mogućnosti da pojača agresivnost jer to su sada dva igrača koja ne moraju čuvati.

I samo tako od, obzirom kako su igrali više nego solidnih, -6, gosti upadaju u rupu od -17 u 3 minute akcije. Stevensu ovo stvarno nije trebalo, Olynyk je do sada odličan bio kao prvi čovjek s klupe i ubacivanje Roziera i Browna prije njega potpuno je poremetilo ritam Bostona. S druge strane sam si je zakuhao ovakvu situaciju jer je startao s Greenom, a onda nije htio da mu odgovor na Bogdanovića bude Olynyk. To je donekle razumljivo i baš zato treba razmisliti o tome da Olynyk starta, da mu se minute poklapaju s onima Morrisa jer ovako ga limitiraš na rolu back-up centra.

Uglavnom, ovo je i svojevrsna pobjeda Brooksa koji je konačno dao prednost Bogdanoviću kao šestom čovjeku umjesto Oubrea tako da Wizardsi sada imaju smallball postavu s opasnijim spot-up igračem – Bogdanovićeve 3 trice tako uništavaju Celticse koji su nakon samo 12 minuta u minusu od 22 poena, dakle ovo je puno gore od onih gaženja u prvoj četvrtini u prve dvije utakmice, ovo je masakr. Brooks nije odustao od toga da Beal ide prvi na odmor tako da Wall odrađuje ovu šihtu do kraja, ali novost je što u rotaciji nema Smitha – ne samo da ne ulazi kao zamjena Morrisu (Porter je duže na parketu), već ga povratak Mahinmia gura i iz role back-up centra (teško je reći koliko je Mahinmi spreman pomoći, ali svakako će odraditi bolju obranu u sredini od Smitha).

Daleko je ovo od idealnog, ali svakako je bolje od dosadašnje rotacije, a pogotovo je dobro u ovoj situaciji gdje Brad Stevens, dobrim dijelom nepotrebno, prosipa sve ono što je gradio prve dvije utakmice. Zašto Rozier prije druge četvrtine, zašto Olynyk ovako kasno, zašto Brown ovako rano i prije svega zašto startati s Greenom koji je očito neiskoristiv u ovoj seriji što je bilo jasno već u prvoj utakmici? Što, u sljedećoj opet starta Amir? Imaš rotaciju od 8 igrača, čemu pokušati umjetno dodati devetog?

Brooks opet previše riskira na startu druge, opet je samo s Bealom ili Wallom uz četiri rezerve predugo, ali Stevens iz nekog razloga ovdje nema onu postavu koja je stizala prednost Wizardsa s Horfordom i Crowderom već Thomas igra s Jerebkom i Olynykom. Opet se samo mogu pitati čemu ovakva odstupanja od formule? Zar je Brooks time što je uveo Bogdanovića umjesto Oubrea i time što je duže ostavio Portera ovako izbezumio trenera Celticsa? Ili Stevens ima ležeran pristup rotaciji koji mu se ovdje obio o glavu? Očito je bilo da je u prve dvije utakmice eksperimentirao, ali ako su eksperimenti već donijeli ploda, nisu ti se obili o glavu, zašto ne koristiti ta saznanja umjesto da opet izazivaš sreću? Wizardsi tako i s ovim kamikaza-postavama drže rezultat, a Boston samo što nije počeo mahati bijelom zastavom.

Olynyk doduše uspijeva isprovocirati Oubrea, nakon što ga je složio na pod blokom, ovaj mu uzvraća, samo što klinac nije mogao pričekati da počne akcija već je to napravio dok igra miruje. Što ti je iskustvo. Zaradio je tako isključenje, ali nebitno, ovo je samo natjeralo Brooksa da još više koristi udarne opcije, dodatno je fokusiralo momčad i Wizardsi sada već koketiraju i s +30. Do kojih i dolaze u nastavku, naime novih sjajnih 5 minuta udarne petorke na otvaranju drugog poluvremena rezultat cementiraju na +27 (inače, Thomasa nema odmah u petorci jer  se zadržao u svlačionici radi onog ranije izbijenog zuba), Boston već očito samo želi doma i sada nas zanima hoće li u sljedećoj pružiti otpor na startu ili će četvrti put za redom biti nadigrani u uvodnih 12 minuta. Stevens se mora sabrati, ne možeš svaki put bacati stvari uokolo u nadi da će neka ostati, treba koristiti smislenu rotaciju, a uzorak imaju, dalje je samo stvar izvedbe.

JAZZ @ WARRIORS

Bez Hilla, s Inglesom na Curryu i Mackom na Thompsonu, mizerne šanse da nam Jazzeri omoguće utakmicu postale su još manje. 19-8 imaju domaćini nakon 5 minuta, +18 na kraju prve četvrtine, dalje od +20 nije bilo potrebe ići. Zanimljivost je jedino u tome da opet Brown mora zvati time-out na početku treće zbog lošeg ulaska u drugo poluvrijeme (opet su primili dvije trice za redom). Gobert odigrao 37 solidnih minuta, Hayward odličan, ali što još Jazz može ponuditi? Mack je odglumio Hilla u spot-upu, ali osim toga nitko nije pokazao previše, tako da su Warriorsi doslovno ovdje šetali. Curry zabio svoje, Draymond opet sjajan, Klay se ni ovdje nije uspio raspucati (Jazz mu izgleda ne leži ni u kojoj kombinaciji), KD nešto podmazaniji i spreman zabiti svaki put kada je trebalo, a sve bez previše nepotrebnih kretnji.

Snyder je bacio neke zanimljive postave na parket, protiv death star lineupa je konačno zaigrao s Haywardom kao smallball četvorkom, bez Johnsona i Diawa, s Exumom uz Macka i Hooda. Neće dobiti seriju ovim, ali Exum i Hood trebaju ove minute da malo osjete akciju jer oni su budućnost momčadi. Ista ova postava je i završila utakmicu, Exum je čak zabio i tricu iz kornera (nije postao šuter, bez brige), dobio je priliku trčati za Curryem i to je dobar razvoj situacije za Jazz. Hood nije u formi, ali i on je mogao malo osjetiti što je playoff košarka, dobio je zadatak čuvati Greena u ovim postavama i iako su praktički igrali ovaj već standardni hibrid matchup-zone i čovjeka s preuzimanjem, pristojno se snašao.

A kad smo već kod budućnosti, to je ono što najviše treba brinuti Jazz. Ideja o građenju momčadi oko twin towersa raspala se zajedno s Favorsovim leđima i koljenima (ako i prije toga nije bila osuđena na propast obzirom na smjer u kojem ide liga, sve teže je vjerovati da bi Jazz išta napravio s njima kao starterima), a Hayward, ako s jedne strane vidi Boston kao potencijalnu dinastiju i ovaj roster na kojem je ključni igrač centar bez šuta i post-up igre, također bi vrlo lako mogao dići sidro. Nije lako, ali mi ih nije ni žao jer za razliku od Blazersa rundu ranije nisu u stanju ponuditi barem mrvicu atraktivne košarke.

Ima tu dosta objektivnih razloga, Hooda su ozljede zaustavile da se razvije u igrača kakvom smo se nadali, Exum nikako da opravda visoki izbor na draftu, s njima dvojicom u boljem izdanju svakako bi bili interesantniji jer bi imali potrebnu kritičnu masu driblera, ali nisu, jebiga. Utakmicu sam tako preletio, pa ako je netko vidio nešto zanimljivo, neku postavu ili idejno rješenje u obrani ili napadu, neka slobodno ukaže.

10 thoughts on “19

1. da sam Utah agresivno bi išao po Bledsoa ovo ljeto…evo samo nekoliko razloga

1. Hill je lošiji igrač
    2. Hill ima problema s ozljedama
    3. Hill je skoro 4 godine stariji
    4. Hill je odbio produljenje ugovora

s druge strane Phoenix bi mislim prihvatio neku ponudu tipa Favors+Exum+pick prve runde jer:

1. Bledsoe se generacijski ne uklapa sa Bookerom, Benderom
    2. ovaj draft je prepun plejeva
    3. imaju Ulisa

2. doktorski napisano ka i uvik, jedino zamjerka za neki komentar za oliynika, ova sta radi nema veze sa nicim, svaku utakmicu udara, provocira i ovo je ispravan potez oubrea, cisto da se zna ko je kuci i da pokaze srce, ovo je kasnije samo diglo ekipu i pravda je donekle zadovoljena, a druga strana je ta da oliynika treba ozbilno kazniti, ne moze biti slucajno da zeli namjerno ozljediti nekog igraca, okrece ovo washington uvjeren sam…ajmo nocas rakete gazite veterane

3. Znaš li možda gdje Zach Lowe ljetuje u Hrvatskoj ? 🙂
    Jedini gotivan lik na onom mrtvom ESPN-u pa da ga zovneš u goste na neki podcast 😀

4. Jazz nakon faze rebuildinga moze opet u istu; Hill, Ingles i Johnson im prakticno iznijeli playoff (cast Haywardu), 3 metuzalema od kojih prvoj dvojici istice ugovor (dogodine Iso Joe druga banana covjece). Okej, ozljede su ih raskupusale ali di oni misle ic s faking Gobertom e to mi nije jasno. Mozda zele biti Pistonsi zapada? Ne znam cemu ikakav trud da ovdje ista analiziras komesario, stavis Warriorsi u 4 a ujutro ladno gledas s djecom Tajni dnevnik patke Matilde. Mislim, mormoni i kosarka

5. Sinoć se lijepo vidjelo da Bogdanović treba igrat skoro pa isključivo s Wallom.
    Na terenu sa Zidićem je bolesno efikasan, a čim ga netko drugi razigrava mučenje.Inače petorke sa Bealom i Bogdanovićem imaju net ratinge u ovom playoffu u rasponu od -19 do -45.
    Ovdje čak i ne mislim da je problem u samim igračima, već u Brooksu koji je Beala počeo držati s rezervama petnaestak utakmica prije kraja regularne sezone.

6. Sjećam se ne tako davno kad ste u jednom podcastu rekli da Utah i Boston imaju najsvjetliju budućnost od svih momčadi. Nažalost, čini se da su Jazzeri ipak dosegli svoj plafon. Šteta.
    U svemu ovom super je vidjeti da se Hayward razvio u igračinu. Nedavno su Lowe i Locke u podcastu diskutirali tko je bolji u od trojke George – Hayward – Butler. Sama činjenica da je Hayward u toj diskusiji (a po meni, radije bih ga imao u momčadi od Georgea) je velika stvar.

7. Cavsi inteligentno kriju Jamesa u odbrani kao libera , samnjujuci neku eventualnu 1na1 odbranu na minimum, tako da moze po 40 i kusur minuta da przi u napadu. Sve do finala ovo ce bit neka elegantna setnja za njega, al onda mu sledi pakao. Mislim da je za Cleaveland mnogo pametnije da malo spuste rucnu i udju u finale kao apsolutni autsajderi.

8. @ jasaitis – sve ok kako si stvari postavio, jedino smatram da Ulis ne bi trebao biti nikakav faktor u odlučivanju

@ johnny – he he

@ micko – možda i naletimo jedan na drugoga ako svrati do Šibenika ili Brača

@ lasta – jel može sabor umjesto Matilde?

@ yeaah – ja se ne sjećam da ga je uopće koristio na startu druge, nakon što su dobili Bogdanovića pogotovo (tada je s rezervama uglavnom igrao Morris). pa čak je i seriju s Hawksima otvorio s idejom da početak druge igra bez Beala i Walla dok nije tu popušio pa je u sljedećoj utakmici konačno skužio da ako imaš dva all-star beka jedan mora biti na parketu uvijek barem u doigravanju

@ strider – dobar dio mojih nada bio je baziran na Favorsu koji izgleda nikada neće opravdati očekivanja, a onda i na ostanku Haywarda u koji sam svakim danom sve skeptičniji (nemam pojma zašto, jednostavno mi njegov odlazak u Boston izgleda kao nešto što je logično). za Hooda se nadam da će opravdati tadašnje visoke projekcije, ali bez ove dvojice, nema tu budućnosti, Gobert je sjajan, ali ni približno dovoljan sa svojih 14 poena i vječnim strahom od ozljede nad glavom