20

Cavsi nastavljaju svoju šetnju kroz playoff, Spursi pak još jednom pokazuju da imaju recept za Houston koji D’Antoni i Harden još nisu uspjeli dešifrirati. Točnije, D’Antoni to ne uspijeva već 15 godina.

CAVS @ RAPTORS

Ako je jednu utakmicu u seriji Toronto mogao dobiti, bila je to ova, dok se još mogu motivirati pred svojom publikom. I onda Lowry odluči da ipak ne može igrati s načetim gležnjom i sve to padne u vodu. Staviti Josepha uz DeRozana na 33 minute značilo je da Cavsi mogu s ovom utakmicom što žele, a tako je i bilo. Casey je uz to vratio i Valanciunasa među startere te je držao ovu trojku više od pola utakmice zajedno na parketu, dovoljno za učinak od 96 poena na 100 posjeda. Doduše, povratak igranju na silu pomogao je u obrani gdje su Raptorsi zadržali goste na 42% šuta u prvom poluvremenu uz učinak u reketu ispod 50% i samo 5 trica. Ali, što im to sve skupa vrijedi kada sami u prve 24 minute nisu ubacili ni jednu trojku (2-18 ukupno).

Vrijedi spomenuti i kako je usprkos povratku velikoj petorci Powell zadržao mjesto u startnoj postavi dok je Carroll ispao iz rotacije. Doduše, od toga nije bilo velike koristi jer je usprkos ogromnoj roli koju je dobio (kako nije bilo Lowrya njemu je praktički pripao zadatak kreirati za drugu postavu uz asistenciju Wrighta) bio poprilično neučinkovit (odigrao je većinu utakmice na lošem gležnju), ali definitivno je dobro za budućnost. Casey je maksimalno srezao klupu, sve uzalud jer Cavsi su ovo imali pod kontrolom od početka.

Nisu se doduše uspjeli odvojiti, ali vodili su sve do kraja druge kada zbog penala ostaju bez Smitha i kada umjesto Shumperta na parketu ostaje Korver. Ovo DeRozan koristi da odigra svoju najbolju četvrtinu u seriji, s 13 poena vraća Raptorse prvo u egal, a onda i do prednosti od 3 poena na poluvremenu. S Valanciunasom u reketu i Thompsonom na parketu domaćin konačno uspijeva zatvoriti sredinu i pri tome ostati na šuterima tako da igraju dobru obranu, a pomaže im i što su Cavsi izvan ritma i promašuju previše skok-šuteva. I možda najvažniji detalj, uspjeli su Raptorsi držati tranziciju pod kontrolom, imali su doslovno 1 skok u napadu cijelu večer usprkos 33 minute igre s centrom jer nisu ni pokušavali kupiti odbijance, odmah su se vraćali nazad u namjeri da spriječe Jamesove juriše kroz nepostavljenu obranu.

U nastavku gledamo isti recept, DeRozan pokušava dobiti 1 na 1 dvoboj i opet Smitha dovodi u problem s penalima. Ovaj put ga odmah preuzima Shumpert, ali svejedno DeRozan igra još bolju četvrtinu i s 15 poena i dalje drži Toronto u egalu. A Cavsi drugo i ne žele, rado trpe ove pokušaje DeRozana jer oni znače da Toronto i dalje neće ubacivati dovoljno trica (ajde, u ovoj četvrtini upale su im barem dvije). Cavsi tako ne igraju ništa posebno, ali ubacuju 4 trice, od kojih posebice one Korverove na kraju perioda daju naslutiti što čeka domaćine u zadnjem činu utakmice.

A čeka ih gaženje. Uz Jamesa i Thompsona, koji su dva najbolja igrača u seriji do sada, tu je Shumpert kao još jedan obrambeni pomoćnik te Korver i Williams kao spot-up šuteri. Na drugoj strani nema DeRozana, tako da sve skupa rezultira serijom Cavsa i s +8. Casey ekspresno vraća DeRozana, ali njegove 1 na 1 egzibicije ovdje staju, do obruča više ne može, a ne može ubaciti ni skok-šut preko ruke. A kako ni suigrači ne mogu ubaciti tricu i kako je napad Toronta takav da obrana Cavsa stigne sve pokriti, slijedi period od 4 minute u kojem domaćini doslovno ubacuju 0 poena. LeBron i Thompsona pak napadaju reket na drugoj strani i u čas Cavsi imaju +19, a fascinantno je da ovakvu seriju rade praktički bez trica, ubacili su samo 2. Dobro, obzirom da je ih je Toronto ubacio 0, opet su bili duplo bolji.

SPURS @ ROCKETS

Kada sam nakon natezanja sa samim sobom ipak dao minimalnu prednost Spursima u ovoj seriji, bilo je to na račun samo tri stvari – činjenice da je Kawhi Leonard najbolji igrač u seriji, mogućnosti da je ta razlika između njega i Hardena u ovom trenutku možda i veća obzirom da je Harden zadnjih mjesec dana načet ozljedama, potencijala da Aldridge bude treći najbolji igrač na parketu. Apsolutno su mi bili jasni svi mismatchevi koje Rocketsi predstavljaju za ovakav star, spor i teretan roster kakav ima San Antonio, a itekako mi je bilo jasno i kako Spursi nisu u idealnoj formi, ali jednostavno nisam mogao protiv tog osjećaja da je Leonard toliko dobar da može sam okrenuti seriju. Jer, u NBA, kada si toliko dobar, hall of fame dobar, top 50 svih vremena dobar, onda si u stanju toliko dominirati da ništa drugo nije bitno. Samo da imaš kakav-takav plan (a Spursi ga imaju, pa imala ga je i Oklahoma, dakle Rocketsi nisu nezaustavljivi) i nekako se držiš do završnice kada će kvaliteta tog pojedinca presuditi.

Za razliku od prve dvije utakmice, ova je bila upravo ono što sam očekivao minus to što Spursima opet nije trebao uber-Kawhi da osiguraju pobjedu.

Kako je Parker otpao za ovaj playoff, u petorci je rookie Murray, ali to nije bitno – njegova nesigurnost u driblingu nije toliki problem jer je već u ovim godinama korisniji igrač u obrani od Parkera, a lopta je ionako uglavnom u Leonardovim rukama. Bitno je nekako nadoknaditi Parkerovu sposobnost da ubacuje iz spot-upa, a tu su Spursi u Gasolu i Aldridgeu dobili više nego dovoljno. I još jedan bitan detalj je Greenova aktivnost u napadu i sposobnost da održi loptu živom, maksimalno je i drugu utakmicu za redom koristio Hardenovu pasivnost u obrani da natjera ostatak defanzive na reakciju čime je otvarao prostor za ostale. I dok je napad Spursa manje-više funkcionirao kao u prošloj utakmici, uz dodatni bonus u vidu Aldridgeovih uspješnih post-upova (što je popriličan bonus jer to je još jedan mismatch koji muči već slabašnu obranu Houstona), Rocketsi su naišli na iste probleme u svojim pokušajima.

Spursi su se držali istog recepta u obrani iz prošlog sudara, s gomilom rješenja za svaku pick & roll kombinaciju i Leonardom na Hardenu, a uz to Houston nije mogao zabiti ni otvorene trice. Pokušali su pobjeći od Arize kao kreatora stavljajući veći naglasak na Beverleya koji je kao trebao imati povoljan matchup, ali u tome i leži cijeli problem Houstona, što kada lopta nije u rukama Hardena, a ne mogu doći dovoljno često do centara i Andersona, ovisiš o kreaciji igrača zadatka poput Arize i Beverleya. Stoga, ako već nisu mogli igrati, Rocketsi su barem mogli bombardirati – Harden je koristio prostor koji mu je ostavljan u 1-5 pick & rollu da poteže trice, a Arizi je također zapovjeđeno da umjesto na ulaz svaki put kada ostane sam uzme šut. Ubacili su 10 trica uz solidan postotak, ali svi ostali dodali su još samo 2. Ovdje D’Antoni ima ogroman problem jer Gordon i Williams bi bili u stanju koristiti prostor bolje od Beverleya u njegovoj roli (napad bi odmah živnuo kada bi Gordon ušao u igru), ali s druge strane dodatno bi kompromitrali obranu koja i ovako jedva opstaje s likovima poput Hardena i Andersona koji jednostavno nisu u stanju lateralno se kretati.

Uz to što su Harden i Ariza pripremljeni bolje koristiti ono što im obrana ostavlja, D’Antoni je prilagodio i rotaciju kako bi mogao parirati onoj sjajnoj smallball postavi Spursa na početku druge i četvrte. Ariza i Harden ne igraju do kraja prve kao obično, izlaze ranije kako bi bili spremni startati u drugoj i tako parirati Leonardu (Ariza ga šihtama prati doslovno u sekundu). Ovim potezom anulirao je D’Antoni prednost koju su Spursi stekli u prošloj utakmici preko klupe, ali nije ništa specijalno dobio za svoju momčad. Iako Houston ovdje dolazi do najveće prednost koju će imati ove večeri (+5), susret je i dalje tamo gdje ga Spursi žele, a povratkom na standardne postave to i potvrđuju, gosti su ti koji na odmor odlaze s +4.

Početkom poluvremena Spursi idu na prvu ozbiljniju prednost, +9, opet na krilima sjajne obrane. Neću se ponavljati što se detalja tiče jer sve smo rekli u osvrtu na prošlu utakmicu, ali ova pravila koja su uveli na branjenju pick & rolla za svaku moguću situaciju su sjajna, a to da su ih u stanju ovako provoditi u djelo nakon praktički par treninga, to sve govori o IQ-u kojega ima ova momčad, a i potvrda je toga da se rad isplati – da nisu toliko utrenirani nema šanse da bi, čak i da znaju što treba raditi i da im je sve nacrtano, mogli ovako igrati u obrani.

D’Antoni pokušava razdrmati momčad novom promjenom, u prvoj četvrtini je smallball koristio samo 2 minute kako bi imao Arizu svježeg za drugu, a sada se vraća starom rasporedu i drži ga cijelu treću na parketu kako bi pokušao dobiti nešto u napadu. Rizik koji se nije isplatio, smallball Spursa funkcionira čak i bez Leonarda (Simmons je ključni čovjek, bez njegove dobre igre u ovim postavama Spursi ne bi imali šanse uzeti seriju), a onda Kawhi u četvrtoj ima još lakši posao protiv sada već iscrpljenog Arize. D’Antoni je ovako nekoć jahao Mariona, taj u playoffu nikada nije igrao ispod 42 minute u prosjeku, satrao ga je jer mu je bio potreban da bi momčad funkcionirala. Samo, Marion u naponu snage je mogao nositi ovakav teret na oba kraja parketa, a Ariza s 32 godine jednostavno ne može igrati 46 minuta. Niti bi trebao igrati više od 41 koliko je igrao Kawhi, bez obzira u koliko dobroj formi bio.

Da li ovo Mikea hvata standardna panika koje smo se nagledali sredinom nultih? Zar će mu Pop priuštiti još jednu frustraciju i po četvrti put ga izbaciti iz playoffa?

Nakon nove šihte smallballa na obje strane gdje Spursi rutinski održavaju prednost, u završnicu gosti ulaze s visokom postavom, a D’Antoni nije siguran što pokušati. Prvo ostaje duže sa smallballom i Aldridge ga odmah zatrpava poenima na bloku. Zatim vraća Andersona, ali i ostavlja Gordona umjesto Beverleya tako da obrana opet opasno curi, nema te taktike koja može sakriti ovoliko loših defanzivaca. Spursi tako odlaze na +12, a Houston nema nikakvih rješenja – Spursi mogu parirati smallballu, u stanju su braniti udarnu stretch postavu, a i kazniti svako odstupanje od nje. Simbolično, Spursi su ti koji tricama u završnici zaleđuju utakmicu, ubacili su ih 5, Rocketsi samo 2.

Houston osim bolje šuterske izvedbe koja je neophodna jer naravno da nemaju šanse protiv Spursa kroz nadigravanje, moraju zabiti barem još 3-4 trice više, ima mogućnost gurnuti Andersona na peticu u onim postavama kada Spursi igraju samo s Gasolom ili Aldridgeom pod košem, to je detalj gdje bi možda mogli dobiti malu prednost u idućoj utakmici. Opet, to dodatno izbacuje centre iz igre koji s ovom obranom Spursa koja im je odsjekla zicere na obruču ionako kao da ne postoje, odnosno stavlja još veći naglasak na Arizu koji bi u tom slučaju morao dodatni dio minuta na trojci prepustiti nekom od bekova, što Spursi i čekaju. Rocketsima tako fali jedno krilo, a Dekker koji se tek vratio od ozljede teško da može ispuniti tu rupu. Gdje je sada Brewer kada ga trebaš.

San Antonio je tako vratio domaći parket, iako je ovo daleko od gotovog. Rocketsi svakako mogu bolje šutirati na otvorenim tricama, uopće ispalo im je i previše zicera da bi ovo njihovo izdanje u napadu zabilježili kao nekakav novi standard. To se svakako može promijeniti već u idućoj utakmici i to bi trebalo biti dovoljno za izjednačiti rezultat na 2-2. Međutim, neosporno je da Spursi imaju seriju tamo gdje je žele i da od svog potencijala za kreirati mismatch Rocketsi nisu dobili ništa jer evo tek je treća utakmica iza nas, a Spursi imaju odgovor na sve što su ovi pokušali. U takvim uvjetima neće im biti lako, onu jednu partiju na iznenađenje su već dobili, protivnik sada otprilike zna kako igraju i jednostavno će morati dobiti više individualnih dvoboja. A sinoć ni sjajni Harden nije bio dovoljan i to u večeri u kojoj Leonard nije odigrao ništa posebno u napadu (Spursi su kontrolirali utakmicu, a on ima još gomilu prostora za iskorak).

Dok su Spursi u stanju ovako koristiti probleme obrane Rocketsa, odnosno dok Rocketsi pokazuju da im je plan A isti kao plan B ili plan C, a upravo su obrana i manjak raznovrsnosti u napadu i dva glavna razloga zašto ih ni u jednom trenutku nismo smatrali ozbiljnim izazivačem Warriorsima i Cavsima, imat će taj korak prednosti što se taktičke strane priče tiče kojega samo moraju pretočiti u četiri pobjede. Nastave li ovako igrati, to bi se moglo dogoditi i prije sedme.

13 thoughts on “20

1. Sta mislis o ovim pisanjima o trejdu Porzingisa? Ako ima malo istine u tome, gdje bi po tebi mogao zavrsiti.
    Denver bi mogao dosta toga da uvalja za njega.
    Jokara i Kristaps

I da Lebron jebe i ne vadi ☝😃😃 broj 1 u Nba i broj jedan u nasim srcima 😂😂

2. Treba li cestitati Aingu sto nije povukao neki bombasticniji trade, s obzirom na ovako jak Cleaveland?

3. bas sam isa pitat zasto nisu bar pokusali sa dekkerom jer sinoc stvarno nije islo?
    mislim bar su mogli vidit je li ide ili ne

4. @ micko – o Knicksima ne bih dok ne zasluže

@ amigo – true, true, ali nula dobro opisuje šanse Raptorsa da se suprotstave

@ lasta – još uvijek je u njemu definitivno, doduše mora uzet tu i tamo predah u obrani kroz regularnu sezonu, ali kada je 100% u utakmici igra moćno kao i s 27 godina, plus svo nadograđeno iskustvo. tako da je možda na jednu večer u stanju biti bolji nego ikada

@ sensation – ovisi o ljetu, ako potpiše Haywarda bez odricanja od resursa onda je majstorski ovo odradio. ne znam, ako su stvarno previše tražili za ove najveće tradeove, onda sam ok s tim da nije poduzeo ništa. ali, da je mogao dovest nekog poput Gibsona, mogao je

@ cliff77 – D’Antoni će radije dat Arizi da igra 48 minuta i riskirat s Gordonom na trojci pola utakmice nego dat mladom igraču da igra ozbiljne minute, a pogotovo ako je van forme. čovjek je sa Sunsima dva puta došao do finala konferencije doslovno koristeći rotaciju od 6 igrača, kada je sistem u pitanju tvrdoglaviji je od mazge

5. Misliš li da ovakav Lebron ima šanse preći Jordana i postati najbolji ikad?

6. Od D’Antonia to nikad nećemo vidjet, ali zanima me što misliš o ideji Hardena na krilu?

Ariza se neće pomladiti, a u Dekkera imam vjere koliko i D’Antoni trenutno.
    A kako pola lige ima problema s pronalaskom poštene trojke, a izgledno je i da je Rocketsi neće pronaći tokom ljeta, bilo bi zanimljivo vidjeti može li Harden iskoristiti svoju snagu (a tip je vol) i pregled igre u ulozi nekog LeBron-lajk krila.

Morey nabavi još jednog combo beka (za kojeg bi bilo poželjno da igra obranu) i rotiraju ga zajedno s Beverlyem, Gordonom i Williamsom na 1 i 2 i nek party započne. Mislim da bi im napad čak bio fluidniji i manje predvidiv, a obrana….

7. Jel ima ikakve sanse da je igrao brat morris u game 3? 😀

8. Mišljenja sam da su umjesto pokušaja polaganja za koje su im Spursi zaljepili banane pucali kratke dvojke da bi čak došli i do pobjede.
    Jeli moguće da se to dogodi i da Morreyball potpiše poraz?
    Pogotovo Harden kad iz picka ostane sam samcat na poludistanci ili čak i bliže?

9. Jedno filozofsko pitanje, naime nakon sto Warriorsi osvoje ove i sljedece sezone i mozda jos koji put je li vrijeme za ukidanje trice?
    Zasto bi jedna vjestina, tj. sut van linije 7,75 bila vrjednija od suta iz okreta s poludistance? Mislim jedan DeRozan, karikiram, koji je ovih dana stilski nesto najblize Bryantu, moze se jebat sa svojim footworkom i fintama glavom i tijelom i inace vrhunskom vjestinom, kad mu s druge strane dodju Andersoni, Beverleyi itd koji pogadaju 2/5 trice? Totalna antipropaganda kosarke, imas hrpu tipova marginalaca prakticno koji su eto navjezbali taj jedan segment igre sut iz kornera i postali esencijalni dijelovi danasnjih napada (za koji ce ti kurac superstar tipa Harden ako mu nema tko rasirit reket jel, mislim i dalje imas vrhunsku prvu opciju ali ni blizu ovakvih 2k brojki i uopce efikasnosti). Zasto svaka rasprava o buducnosti nekog klinca koji nije “once in a generation talent” zavrsi tezom “pa eto, ako bude ubacivao tricu 35% bit ce mjesta za njega u ligi? Jebote pa svaki priuceni poluigrac iz NCAA dobit ce sansu na nekom rosteru na racun trice, a ovi sto znaju nesto s loptom pravac Europa. Spavas li mirno Jamese Naismthe, ili se okreces u grobu??
    Mislim jasno mi je, ukidas handchecking, igra se ubrzala, fokus je na velikom broju posjeda, kao treba zabaviti konzumente. Ali gledajte, ni publika vise nije kazalisna; ljudi se svakim danom sve vise razumiju u basket, u terminologiju, pa imas internet i mali milijun sajtova svi izvori informacija su ti nadohvat ruke. Koga zabavlja ovo sto je u regularnoj sezoni prikazao Houston? Trica, trica, slobodno, kontra. I tako s jedne na drugu stranu, ko da gledas tenis covjece. I da zavrsim, ako je kosarka umjetnost, zasto je kvragu praviti zanatom?

10. Dodaj tu tricu i zonski način obrane pa ćemo idućeg centra s paletom poteza pod košem vidit 2046…. Welcome Thon Makeri u ligu
    Pametan gospodin je jednom rekao, sto ne bi dodali sut za 5 poena ili 7 poena i napravimo karneval….