22

Cavsi su odradili posao protiv Raptorsa, Wizardsi su išamarali Celticse, a Rocketsi su izrešetali Spurse popivši pilulu za smanjivanje.

CAVS @ RAPTORS

Šteta za Raptorse, nisu okrunili najbolju partiju serije utješnom pobjedom. Opet, sreća za nas neutralne promatrače što su Cavsi i u bezveznom izdanju opet bili dovoljno dobri da okončaju ovo mučenje.

Toronto odlučuje dodatno odvući utakmicu u blato, sada startaju s Tuckerom umjesto Powella i definitivno je namjera bila na silu doći do pete. Joseph i Tucker imaju zadatak hrvati se s Irvingom i LeBronom i natjerati ih da rade za svaki poen, Valanciunas kampira u sredini ignorirajući Thompsona i brani eventualni ulaz, a Ibaka i DeRozan su dovoljno blizu Smithu i Loveu da ih otjeraju s trice. Cavsi imaju ogromnih problema probiti ovo, u prvih 6 minuta zabijaju mizernih 6 poena, tako da Toronto ima razloga veseliti se, u prvoj osmini utakmice imaju +8.

U napadu igraju strpljivo i čekaju da im ovaj put neprecizna obrana Cavsa otvori priliku, što se događa dovoljno često. DeRozan je sjajan u ulazima u srce obrane, navlačenju pomoći i bacanju povratnih, ali i realizaciji. Igra kao pravi playmaker i obzirom na njegov napredak u tom segmentu igre postavlja se pitanje zašto plaćati Lowrya ogromne novce kada je plafon isti bez obzira tko igrao s loptom? A kako DeMaru dokazano leži više ova uloga primarnog potrošača nego spot-up finišera, možda da jednostavno od njega naprave svog made in China Hardena i uštede si ogromne pare.

Lue uvodi Fryea umjesto Thompsona kako bi natjerao Valanciunasa da napusti reket, međutim pomak u napadu definitivno ne znači pomak u obrani gdje bez Thompsona sada igraju još slabije. DeRozan razbija udvajanja driblingom i pravovremenim pasovima, ali još više Cavsi smetaju sami sebi jer Love najčešće pojma nema gdje se treba rotirati, a LeBrona uglavnom nije briga. Toronto tako odlazi do +11 i vjerojatno sanjaju o nekakvom gaženju Cavsa.

I onda gube nekoliko lopti jer su Cavsi konačno odradili nekoliko udvajanja kako treba, ovo otvara prostor za nekoliko laganih poena iz tranzicije, plus par trica za goste i doslovno u dvije minute prosut je sav znoj prethodnih 10. Cavsi su u egalu, a snovi Toronta o možebitnoj dobitnoj formuli samo tako nestaju.

U drugoj četvrtini Raptorsi nemaju odgovor za rafalnu paljbu s perimetra – iako James brzo izlazi s parketa jer nije uhvatio predah krajem prve, Williams i Korver zabijaju dovoljno za laganu prednost. Ovaj dvojac je toliko razigran da ih Lue nema namjeru vaditi iz igre te ih ostavlja s Jamesom, Irvingom i Loveom što rezultira bombardiranjem po jadnim Raptorsima u kojem se posebice ističe Korver koji je u jednoj od svojih klasičnih serija – ubacuje 4 trice (ukupno 16 poena u četvrtini) i Cavsi na poluvrijeme odlaze s +12.

Rezime – nakon što su u prvih 10 minuta zabili 15 poena, u idućih 14 ubacili su 46, napravivši pri tome +23. Samo još jedan dokaz kako su u stanju s malo fokusa u obrani i puno trica okrenuti i dramatičnije situacije.

U nastavku domaćini smanjuju minus kombinacijom obrane startne petorke i zabijanja otvorenih šuteva koje im ostavlja obrana Cavsa (a Love je večeras katastrofa, gubi Ibaku lakše nego državni proračun novac, a nije u stanju braniti ga ni u 1 na 1 situacijama), pokušava LeBron tricama održati napad, ali takav oblik forsiranja ne ide. Već je otprilike jasno da se ove večeri ne mogu osloniti na Thompsona da pokrpa obranu, odnosno da napad neće funkcionirati bez kombinacije Jamesa na četvorci okruženog šuterima, tako da nakon što Raptorsi praktički dolaze do egala, na parketu imamo Fryea i Korvera.

Napad odmah igra bolje, točnije zabijaju nešto trica, ali Raptorsi se ne daju – Tucker zabija otvorene bombe, Joseph i DeRozan seciraju obranu slash & kick akcijom i malo po malo stižu i do vodstva (opet Ibaka preko Lovea). Ovdje je problem obrana, s ovakvim Loveom uz Irvinga i Korvera gosti ne uspijevaju stopirati ništa, dok na drugoj strani, umjesto da nekako pokušaju probiti bedem Toronta, dva klasna igrača poput Jamesa i Irvinga potežu apsolutno bezvezne trice preko obrane.

Opet, i ta bezvezna igra je dovoljna. Irving konačno ubacuje jednu tricu, trpa 11 poena u nizu, dok na drugoj strani LeBron kao primarni branič na DeRozanu usporava napad Raptorsa. DeMar ne uspijeva kazniti ni preuzimanja, tako da su Cavsi za čas na +8, a onda i na +11 nakon što LeBron ubacuje jednu tricu bez ikakvog rezona. Irving je izgleda konačno dobio jednu završnicu u ovom doigravanju, iako je ovo što su on i LeBron pokazali ovdje otprilike u rangu one partije protiv Pacersa u kojoj su također trebali zapečatiti seriju. LeBron je tamo također prepustio loptu Irvingu zbog čega su zamalo morali igrati petu, ovdje je pak Kyrie bio nešto pribraniji.

Opet, usprkos tome što je ovo možda bila i najlošija LeBronova partija u playoff do sada, svejedno je i sa svim lošim šutevima i nepotrebno izgubljenim loptama sve imao u rukama. Raptorsi su stvarno odradili solidan posao, DeRozan je vukao (do završnice barem), Valanciunas i Tucker šljakali, Ibaka i Joseph zabijali i više nego su trebali, a opet im je LeBron u, za njegove standarde, lošijem izdanju, uz malu pomoć Korvera i Irvinga, bio previše.

Cavsi tako idu na kratki odmor, a Raptorsi na nešto duži. I zanimljiviji, barem što se odluka oko rostera tiče.

CELTICS @ WIZARDS

Nakon 4 utakmice nije sporno da su Wizardsi bolja momčad, dokaza za takve tvrdnje više je nego dovoljno. Međutim, što im to vrijedi kada su u stanju odigrati košarku na razini prvog poluvremena ove utakmice koja je mizerna. S takvim oscilacijama, naravno da nije lako kvalitetu pretvoriti u pobjedu na jednom od idućih gostovanja u Bostonu.

A Boston je u još većim problemima, što pokazuje i nova-stara startna postava s Johnsonom. Stevens i nakon svih ovih minuta nije siguran koju rotaciju koristiti i to je ono što Wizardsima daje šansu. Samo, šansu treba znati iskoristiti, a oni to na otvaranju utakmice nisu bili u stanju. Stavljanjem Bradleya na Walla, naizgled nepotrebnim potezom jer je Bradley sjajno usporio Beala, Celticsi izbacuju Wizardse iz ritma.

Uz to što Wall nema prednost 1 na 1 i ne može ništa ubaciti, Washington uporno pokušava koristiti mismatch koji Beal ima protiv Thomasa i u napadu izgledaju loše. S druge strane Celticsi ih zasipaju tricama (Thomas je opet raspoložen) te im prodaju jednostavne backdoor cutove čak i s Johnsonom na parketu. Tako da Washington u uvodu izgleda toliko raštimano u oba smjera da nisu u stanju iskoristiti ni ogromnu prednost u kvaliteti koju njihova startna postava ima nad ovom verzijom Bostona.

Što je problem jer znamo da slijede izmjene i da tu možemo očekivati svašta. Na prvu sve izgleda smisleno, Brooks prvo vadi Walla i Morrisa dosta rano, unutra su Jennings i Bogdanović, pa je za očekivati da upravo njih dvoje budu starteri koji će voditi drugu postavu. Naravno, ništa od toga. Na startu druge gledamo i dalje Beala, okruženog s četiri rezerve (Satoransky je u rotaciji obzirom da nema suspendiranog Oubrea), u valjda jednoj od najotkačenijih samoubilačkih misija koju je Brooks smislio.

Boston tako ni kriv ni dužan u jednom trenutku ima +12 iako su ovdje i sami napravili korak unazad te se oslanjaju na visoki par Olynyk-Jerebko. U biti kod Bostona funkcioniraju samo taj šut za tricu te lucidni pasovi Horforda iza leđa Gortata jer rotacija im je i dalje ogroman upitnik. Od Johnsona u startnoj petorci, preko nekoliko minuta na parketu bez Horforda i Thomasa, a onda i s ovom vlastitom samoubilačkom drugom petorkom, Stevens kao da ruši umjesto da gradi rotaciju.

Opet, očito zna da nema previše toga konkretnog jer čim je Celticsima stala upadati trica, počela im se topiti prednost. Wizardsi su kompletni na parketu za završnicu druge, a Boston konačno igra s Olynykom umjesto Johnsona. Međutim, Wall se probudio, frustriran igrom u prvoj četvrtini ovdje maksimalno vuče, ubacuje čak i par trica te samo tako vraća Wizardse u egal.

Na startu treće pak startna petorka konačno uspijeva nametnuti volju, rade seriju 22-5 i praktički rješavaju utakmicu. Boston bez dovoljno trica jednostavno ne može funkcionirati, a Wizardsi s druge strane trpaju lakoćom. Upadaju im trice, funkcionira pick & roll, čak i Beal rješava mismatch kroz post-up i, ono najvažnije, zabijaju gomilu poena kroz tranziciju. Stevens vadi Johnsona i uvodi Smarta, ali taj potez definitivno ne tjera obranu Wizardsa da nešto posebno mijenja jer to je i dalje taj šuter manjka kojega se može ignorirati. Porter tako sjajno odrađuje posao iz pozadine, odlično se rotiraju i svi ostaju uz šutere i cutere. Boston jednostavno nema nigdje prostora jer cijelo vrijeme igraju 4 na 5 protiv petorke koja je ionako dominantna i to nas vraća na početak, da jedino s Olynykom na četvorci imaju nekakve šanse parirati najboljoj postavi Wizardsa.

Doduše, ta postava također će vjerojatno izgubiti dvoboj, ali sinoć su igrali samo 3 minute i ostvarili -3. Usporedbe radi, s Johnsonom kao drugim visokim igrali su 12 minuta za -9 (što bi vjerojatno izgledalo i puno gore da su Wizardsi ušli u utakmicu kako treba), a s Crowderom na četvorci uz Smarta kao petog člana u 5 minuta ostvarili su -8. Startna petorka Washingtona pak u 22 minute na parketu +26, uz napomenu da su prvu šihtu protratili uzalud. Uopće u seriji startna postava Wizardsa odigrala je 69 minuta uz +45 rejting tako da uopće daljne analize nisu potrebne, Boston ako nije u stanju riješiti ove minute dok su oni na parketu ne može dalje sve da Stevens opet pogodi baš svaku naknadnu rotaciju.

Brooks ovdje tako udarnike drži 10 minuta u komadu na parketu i Wizardsi dolaze do +24, a ovaj put nema ni zezanja s rezervnim postavama, Beal i Morris su na startu četvrte i održavaju prednost pored još jednom izudaranih Celticsa.

SPURS @ ROCKETS

Svojevrsna repriza prve utakmice utoliko što su Rocketsi ubacivali trice, a Spursi na početku nisu mogli zabiti ni ono što su morali. Uz dodatni detalj za koji će se Spursi morati pripremiti u sljedećoj – gomilu minuta za Andersona na petici i potpuni prelazak Rocketsa na smallball. A sve slučajno, da se nije Nene ozljedio, tko zna bi li D’Antoni preuzeo ovoliki rizik. Rocketsi su tako sinoć igrali skoro pola večeri s Andersonom kao centrom, a s Gordonom kao krilom i Arizom kao četvorkom skoro tri četvrtine utakmice.

Već od starta je jasno kakva će ovo biti večer, dok San Antoniu lopte završavaju na prednjem dijelu obruča, Rocketsi pogađaju otvorene šuteve koje u prethodne dvije utakmice nisu. Ubacili su 4 trice u prvih 12 minuta, a uz to trpaju i na obruču, što zakucavanjima kroz kontre koje im otvara zaštopan napad Spursa, što odličnim ulazima – imaju čak 7 polaganja u ovom periodu, uglavnom zbog očajnih reakcija Spursa u sredini koji očito nisu spremni za ovakav agresivan pristup sa svih strana. Mislim, kada se i Capela razigra i do poena ne dolazi samo kroz lobove nakon rolla već i kroz cutove, driblingom i post-upom, jasno je što se događa u reketu gostiju.

A glavni krivac je uglavnom Gasol, čije mrtve noge jednako loše izgledaju i u napadu gdje ne može ubaciti ni slobodna. Njegova partija primjerenija nekakvoj ligi veterana nego NBA playoffu tako Spurse košta 10-ak poena minusa već nakon prve šihte. Simmons i Ginobili malo podižu razinu izvedbe energijom, ali klupa Rocketsa je inspirirana vodstvom i nema ga namjeru ispustiti. Williams i Gordon izgledaju dobro te i u ovoj šihti bez Leonarda održavaju prednost iako usput Houston ostaje bez Nenea, vjerojatno do kraja serije.

Uz rastrčanost, agresivnost i preciznost, novost kod Houstona je tako i Dekker, koji, osim što mijenja Nenea, solidnim minutama u roli smallball četvorke omogućuje D’Antoniu da igra smallball i bez Arize protiv smallball postava Spursa, a, još važnije, omogućuje mu da Andersona koristi kao peticu u ovim postavama jer sada ima dodatno krilo u rotaciji. Spominjali smo to prošli post kao nekakav realan potez, u biti nije da s ovakvim rosterom ostaje previše opcija, ali D’Antoni je preuzeo rizik i tako je vjerojatno pronašao solidno rješenje za ove bitke klupa.

Reket je potpuno raširen, a Spursi čak ni preuzimanjem ne mogu pokriti sve šutere jer Aldridge je daleko najsporiji čovjek na parketu. Naravno, kako i Rocketsi na drugoj strani ne mogu odigrati obranu prednost ne raste, ali Spursi nikako ne mogu do egala. U ovom periodu sredinom druge bi Pop već vratio na parket standardnu petorku, ali naravno da pored Andersona to ne može te se hakl nastavlja do kraja. Spursi su preko Leonarda koji je bio kao na treningu smanjili na -4, ali svakako su dobili i jednu glavobolju. Nema te kombinacije visokih koju Pop može staviti protiv ove postave, a nema ni dovoljno opcija pa da zaigra s Leonardom na centru (iako nije isključeno da i to vidimo), tako da je krucijalno da Simmons i Ginobili nastave davati značajan doprinos. Tko bi rekao nakon zadnje dvije sezone natezanja, ali evo izgleda da je Simmons dočekao svojih 5 minuta.

Odluka da igra cijelu drugu s Andersonom na petici bila je ok potez od strane D’Antonia, a još boljom se pokazuje sljedeća – Andersona ostavlja na klupi kako bi igrao back-up centra i opet nosio rezervne postave, a treću otvara s Arizom na četvorci i Gordonom među starterima. Ovo nikako nije dobra vijest za Gasola, ovaj put stiže nešto i zabiti, ali obrana s njim i Aldridgeom ostavlja previše prostora ovim postavama, Houston to koristi i s 8 trica u četvrtini odlaze na +15.

Sad, ono što Spurse u cijeloj priči može ohrabriti – većina tih trica su bile klasični herojski pokušaji preko ruke, dakle Rocketsi su toliko vrući da uspijevaju zabiti više nego trebaju. Ali, njih nekoliko su bile rezultat zakašnjelih rotacija i pravovremenih pasova i ovdje je očito da je Pop trebao malo ranije posegnuti za smallballom umjesto da je Gasola držao na parketu skoro 10 minuta. U biti, držao ga je dok je i Capela na parketu jer to je jedini matchup koji ovaj može braniti, međutim zato je jadni Aldridge bio na streljani.

Ali, ima i dobrih vijesti. Obzirom na ovakvu paljbu, Spursi još imaju i dobar rezultat, zatvorili su reket, zabijaju ono što moraju i da Rocketsi nisu ubacivali i ono što nije trebalo ući, imali bi pristojnih -10, dakle opet bi se sve dalo vezati uz onaj očajan ulazak u utakmicu.

I onda se događa jedan klasičan trenutak, točnije Pop vuče jedan od svojih standardnih dramatičnih poteza. Umjesto da započne četvrtinu s Leonardom kao obično i pokuša smanjiti rezultat ili barem izazvati Rocketse, na parket šalje svog Andersona. Spursi u 4 minute protiv Hardena, Arize i Andersona padaju na -19 i mogu se početi prazniti klupe. Potez za koji bi se odlučio malo koji trener, ali Pop je očito sagledao širu sliku i shvatio da mu je važnije odmoriti Leonarda nego ga potrošiti u ganjanju rezultata bez ikakve garancije da možeš dobiti utakmicu. Uz to, mislima je već bio na sljedećoj, a ove minute za Andersona, nešto kasnije i Dedmona, možda se pokažu bitne jer bi jedan od njih mogao uskočiti u rotaciju (treba im jedno krilo ako će igrati još više smallballa, plus im treba visoki koji će trčati za ovim protivničkim Andersonom po perimetru kada ovaj bude igrao centra).

U svakom slučaju, jedva čekamo vidjeti odgovor iduću utakmicu. A možda i da konačno vidimo utakmicu ne bi bilo loše.

4 thoughts on “22

1. Wizardsi su napravili seriju 26-0
    Stvarno teško zamisliti da će boston proći,nadigrali su ih u sve 4 tekme

2. Znam da ne komentarišeš suđenje a ne volim ni ja iskreno, ali reći ću da sudije nisu ubile svaki momentum Hjustona u drugoj tekmi, vrlo lahko je moglo biti 3-1.

Ipak, ligi je svakako u cilju da ovo ode u 7.

3. @Lukaku Nadigrali, ali ipak je 2:2 i sljedeća se igra u Bostonu, tako da…bumo vidli.