5

Dosadnjikava večer potvrdila je da su Wolvesi pred izumiranjem te da se LeBron i Russ nalaze u svojevrsnom reality showu koji se zove “Tko je najusamljeniji čovjek na svijetu”.

PACERS @ CAVS

Domaćini rade dvije promjene u odnosu na G1, u startnoj postavi su Smith i Korver umjesto Greena i Hooda. Smith je logičan izbor jer barem donekle može pratiti Oladipa, dok je Korver daleko od forme iz prvog dijela sezone, ali očito je čovjek od LeBronovog povjerenja. Cavsi su definitivno agresivniji u oba smjera, posebice LeBron koji ovaj put ne provodi prvu četvrtinu skenirajući već napadajući Younga (doduše, uglavnom skok-šutom iz driblinga). Uz to, već nakon minutu Oladipo zarađuje dvije osobne (toliko o kreditu kod sudaca) i samo tako Cavsima se otvara put do pobjede. LeBron zabija 13 poena za redom uz 6/7 šut, a gosti prve 4 minute ne mogu zabiti poen. Jednostavnije je igrati obranu kada na drugoj strani nema Oladipa da razbije vašu match-up zonu.

Imaju Cavsi tako uskoro +18 i stvari izgledaju gotove prije nego su i počele. Samo, ovi Pacersi su žilava družina, a ovi Cavsi nisu družina. Koliko im god pomogao rani izlazak Oladipa koji nije ni ulazio ostatak prve četvrtine, toliko im je sada odmogao jer je Dipo na parketu od početka druge, a to je period kada LeBron hvata malo zraka. Bez Jamesa, Cavsi pojma nemaju što igrati prema naprijed i Indiana brzo reže minus za pola. Čak i kada se James vratio na parket stvari nisu postale bolje iz jednostavnog razloga što lopta nije kod njega – pokušavaju Cavsi i dalje igrati kroz Lovea u postu što nikako ne prolazi.

Mislim, ovo stvarno nema smisla, cijela poanta Lovea je da izvuče tog centra iz sredine umjesto da se gura s njim pod košem, ali nema smisla ni to da imaš jednog jedinog igrača sposobnog nešto napraviti s loptom u rukama. Kako misle, ne osvojiti Istok, nego proći prvu rundu ako nitko nije u stanju driblingom stvoriti višak osim LeBrona? Love nema brzinu čak ni da pobjegne Sabonisu i na kraju mu se pokušaji svode na igranje kroz kontakt, što nikako ne može donijeti potrebnu razinu učinkovitosti.

Uglavnom, Pacersi bi ovdje vjerojatno došli u egal da James nije uskoro uzeo loptu u ruke i da nisu navukli Oladipa na treći penal zbog čega još jednom napušta igru. Sada domaćini opet imaju ritam pod kontrolom i s par trica Korvera na odmor odlaze s pristojnih +12. LeBron dominira, Oladipo u problemima, izgleda kao da je ovo večer koju ništa ne može pokvariti.

Samo, jebiga, ova momčad nije baš dobra. Iako ubacuju pristojnu količinu skok-šutova i iako se trude u obrani, previše je grešaka u oba smjera da bi samo tako mogli ploviti kroz utakmicu. Nemaju sustav ni u jednom smjeru na kojega se mogu osloniti – svaki pokušaj igranja na postavljenu obranu, ako nije u pitanju povratna otvorenom tricašu, čista je improvizacija, dok u obrani previše kasne u rotacijama (jer, opet pogađate, uglavnom improviziraju u hodu). Dok se drže zone to još nekako i može proći, ali čim se krene pomagati ili nedajbože udvajati, pa kada zatreba rotirati se, pucaju kao kokice.

Pacersi se tako i bez neke specijalne igre lakoćom drže oko desetak poena minusa, da bi došli i na samo -5 nakon što se Oladipo okuražio i počeo napadati sredinu. 8 poena je zabio u trećoj, radio što je htio i u principu bio je jedini igrač koji je odskakao od učmalosti u koju je zapala utakmica i u kojoj se primirio čak i James koji nije bio aktivan ni u jednom smjeru. Tako da, iako Cavsi i dalje vode, očito je da bi završnica mogla biti dramatična.

Posebice ako zaseru u ovom periodu bez LeBrona na početku četvrte. Dobra vijest je da ovaj put nema Oladipa tako da su i rezervne postave Pacersa puno slabije, pa ni ovi nesretni pokušaji igre kroz Lovea u sredini ne završavaju toliko tragično. Pod tim mislim da nisu prokockali prednost, ostaje +7, a i to zahvaljujući tome što je Love zabio jednu tricu. Da je one post-upove zamijenio pokušajima za tri, tko zna, možda bi Cavsi napravili i nekakvu prednost protiv klupe Pacersa jer realno je Love najtalentiraniji košarkaš na parketu u ovim trenutcima. Onda opet, znaju li Cavsi zavrtiti pick & roll koji bi mogao završiti povratnom loptom za Lovea na perimetru? Clarkson je nepouzdan slash & kick igrač, isto vrijedi za Hooda, ali zašto ne bi izvukli Nancea visoko pa da baci pas iz pozicije rolera?

Nemam pojma, znam da su Cavsi kilavi, nevjerojatno da je ovakav roster LeBron cijelu sezonu držao debelo iznad prosjeka po učinku. A pogotovo su kilavi kada LeBron igra tek solidno kao što je igrao ovu završnicu. Nakon što je vukao momčadi cijelu večer sada loše reagira na par ulaza, gubi loptu i zadovoljava se teškim šutom umjesto da ide do kraja u oba navrata, a uz to ga Oladipo bez problema probija na drugoj strani (šifra: iscijeđeni limun). Jedino što nekako uspjeva je dobiti matchup protiv Bogdanovića, međutim čak i tu je Bojan dovoljno borben da mu smeta 1 na 1, što rezultira novom izgubljenom loptom u clutchu (to sve govori, jebiga ili se čuva na početku pa upadnu u rupu, ili vuče od početka pa nema više snage za kraj – poanta je da netko mora pomoći nositi teret). Pacersi tako dolaze na -4 i u situaciju da bi ovo mogli i dobiti ako Oladipo odigra bolji finiš od Jamesa, što se znalo dogoditi i u međusobnim sudarima kroz regularnu sezonu.

Srećom po domaćine, ni Oladipo nije bio na razini, prokockao je par posjeda, a koliko je Indiana bez njega limitirana u napadu najbolje pokazuje akcija u kojoj je Korver bez problema u stilu Klaya Thompsona odradio obranu na Turneru u postu nakon preuzimanja. Da nije Collison, najprecizniji tricaš ove sezone u NBA, zabio dvije trice, Cavsi bi izbjegli dramu, a ovako su morali čekati da Oladipo promaši više od Jamesa.

Uglavnom, iako su Cavsi odigrali puno bolje nego u prvoj utakmici, napadački je ovo daleko od onoga što bi trebali pružati ako misle osvojiti Istok. Ipak, više razina energije od početka i dovoljan broj solidnih obrambenih reakcija donijeli su prevagu. Ubacivanje Smitha i Korvera u udarnu petorku pokazalo se odličnim potezom, a ako će Smith moći koliko-toliko usporiti Oladipa bez pomoći, to bi im vjerojatno trebalo biti dovoljno da se provuku do polufinala. Čak je i Hill pokazao znakove života, pa kad bi se još ili Hood ili Clarkson pridružili Nanceu s klupe, to bi već izgledalo pristojno. Nažalost, to da će netko biti u stanju odmoriti Jamesa kao što je to znao Irving, očito neće biti moguće izvesti.

Što se Pacersa tiče, dok su god Cavsi ovako prosječni – imaju šansu. Samo će, uz vrhunsku partiju Oladipa, morati dobiti još dvije pouzdane napadačke opcije. Tako su igrali cijelu sezonu, uvijek bi bljesnula još dvojica vanjskih, obično Collison te onda još netko iz trojke Stephenson-Bogdanović-Joseph (božesačuvaj, ali da ti je ovakva momčad prijetnja – to je izgleda trenutno realnost Cavsa). Također, u situaciji u kojoj se nalaze ne vidim razloga da ne pokušaju igrati i s onom postavom s četiri vanjska koju su dosta koristili u prvom dijelu sezone jer ako je James u takvom elementu da mu Bogdanović može smetati 1 na 1, odnosno dozvoliti mu da se ne razmaše u određenim trenutcima utakmice (tipa, kada ga počnu hvatati grčevi), onda nema razloga ne pokušati s njim kao lažnom četvorkom. Bolje svakako nego stalno igrati s dva visoka pa se dovesti u situaciju da imaš previše Bookera na parketu ili da ti se zalome postave s Turnerom i Sabonisom. Nate, raširi taj reket za Oladipa jer ovakva šansa protiv Kralja ti se više nikad neće pružiti.

JAZZ @ THUNDER

Opet slično otvaranje kao prošlu utakmicu, s tim da ovaj put nije bio problem u obrani Thundera već u tome što uopće nisu imali prilike igrati obranu – izgubljenim loptama su hranili Jazz u tranziciji i omogućili im da lagano otvore s 9-0. Sve je proizašlo iz toga što su umjesto da vrte pick & roll igrači Thundera pokušali vrtiti nekakve komplicirane akcije kakve im jednostavno ne leže. Nemaju dovoljno dodavača i driblera u udarnoj postavi da bi mogli stvoriti višak kretanjem i to se pokazalo i ovdje. Tako da nije čudo da su prvi poen zabili kada je nakon time-outa Russ konačno uzeo loptu u ruke i sjurio se u sredinu.

Obranu su apsolvirali prošlu utakmicu, a sada kada su se prisjetili kako igrati i prema naprijed, a to je glavom kroz zid, vrlo brzo su se vratili u susret. Bam, bam, bam – nekoliko Russovih juriša i već su u egalu. Utakmica je tako u već viđenim vodama te je sada jedino pitanje može li Oklahoma opet zabiti dovoljno trica kao prošli put da onako ležerno odigra do kraja. Ili, tko zna, možda i Snyder izazove takav status quo i pretvori se u nešto aktivnijeg igrača okretanjem boljim napadačkim postavama. Crowder je uskoro na četiri, ali kako nema Inglesa zbog penala, Jazz ne stigne previše iskoristiti takvu formaciju, pogotovo jer George opet ubacuje dovoljno trica da drži napad podmazanim i bez Westbrooka.

Međutim, sredinom druge gosti konačno imaju bljesak u napadu. Jerebko i Favors su par visokih, zatim Jerebko i Gobert, te Jazz hvata +7. Nakon što je prošlu utakmicu igrao samo 4 minute, Jerebko je ovdje na parketu gotovo cijelu drugu i očito je da se u napadu lakše diše. Istovremeno i obrana ostaje na razini jer Jerebko je na Melu tako da nema razloga ne igrati na ovaj način što je više moguće. Dapače, Melo zabija nešto 1 na 1 tek povratkom Favorsa, ali općenito Thunder ima problema u napadu čim se maknu od Westbrookove slash & kick igre. Uz opasku kako je nakon odličnog uvoda ovdje Russ pokazao onu lošu stranu svojih realizatorskih sposobnosti. 32% im je šut ovoj četvrtini, mizerija i obzirom kako igraju prema naprijed pravo je čudo da na odmor odlaze sa samo -7.

Netko se mora pridružiti u napadu kao druga opcija Russovim jurišima, ali tko? Melo zabija pored Favorsa, ali ovaj na drugoj strani radi isto, dapače još je uspješniji u korištenju lijenih rotacija veterana. George je u onom svom izdanju kada nije u stanju driblati da se ne pogodi u nogu i jednostavno mu ne možeš vjerovati kao kreatoru, tako da ti ne ostaje ništa drugo nego jahati Westbrooka i nadati se kako će Jazzeri imati dovoljno crnih rupa da ti dopuste vratiti se u utakmicu. Russ tako sredinom treće počinje opet igrati agresivnije i samo tako Thunder se vraća u egal nakon više od deset minuta patnje.

Russ je ovdje stvarno odličan, u najboljem izdanju, a odlična je i obrana koja ulaskom Granta na peticu igra match-up zonu i ne ostavlja gostima previše prostora u sredini. Od -7 do +4 stigli su tako domaćini u nekoliko minuta, ali logično da se ovakav tempo ne može dugo izdržati. Donovan vadi i Russa i Georgea, na kratko Oklahoma ima +10 dok Melo predvodi klupu (ujedno i najveća prednost koju je neka momčad imala u ovoj utakmici), s tim da je Jazz preživio ono najgore bez previše štete.

U zadnjih 12 minuta gledamo opet Jerebka na parketu i opet Jazz od toga ima koristi. Snyder ga ovaj put vadi nakon kraće šihte, ali to ne mijenja činjenicu da je čovjek u 13 pišljivih minuta koliko je dobio zabio 10 poena i da je momčad s njim na parketu ostvarila +19. U utakmici u kojoj nitko nije vodio s više od 10. Jasno, dobar dio Jerebkova uspjeha može se pripisati i tome što je igrao uglavnom dok na parketu nema Westbrooka – Jazzeri tako opet koriste činjenicu da nitko u Oklahomi nije u stanju organizirati napad kako bi se vratili u egal tijekom dvije minute koje je Russ propustio u zadnjoj četvrtini. Svako odstupanje od udarne petorke problem je za Oklahomu koja nema ni poštenu drugu opciju ove večeri, a ni svog Jerebka na klupi (Abrines se ovaj put nije pojavio, a Feltonovih par bljeskova su nebitni jer, bez obzira na solidan učinak, nije u stanju držati momčad iznad vode bez Westbrooka u blizini).

Završnica je tako prava bitka u kojoj Jazz upućuje više izazova. Točnije, manje su katastrofalni. Mitchell cijelu večer nalazi načina kako zabiti kada treba i to radi i sada iako je cijela obrana protivnika fokusirana na njega, dok se na drugoj strani Russ gasi. Rubio ga solidno drži 1 na 1 što omogućava ostatku obrane zatvoriti šuterske opcije, a već smo previše puta istakli kako OKC nema drugog kreatora. Ima davitelje poput Mela i Georgea koji su veća opasnost po vlastitu momčad u ovom trenutku. Bez Russovih juriša, a Jazz drži tranziciju pod kontrolom, nema Oklahoma dovoljno u napadu. Russ uzima loše šutove umjesto da razigrava što je radio veći dio večeri, ono što im obrana ostavi na poludistanci ne upada i Jazz malo po malo gradi prednost držeći se svoje rudarske igre. To im je bilo više nego dovoljno u kontekstu u kojem domaćin zabija 16 poena u zadnjih 12 minuta.

Uglavnom, izuzmemo li već rolu Jerebka koja je itekako pomogla, ispada kako je Jazz dobio utakmicu po manje-više svojim uvjetima, a ti su igranjem čvrste obrane i nadanjem da Mitchell može ubaciti potrebnu kvotu. Međutim, isto tako je činjenica kako je OKC imala šansu povesti 2-0 u seriji samo da je Russ bio u stanju povući u zadnjih 5 minuta kao što je vukao cijelu večer (a nije jer i on se izgleda može umoriti od stalnog udaranja u zid). Obranom mogu biti zadovoljni, napadom nikako, a pravo pitanje je mogu li tu i tamo dobiti nešto od sporednih opcija ili će Russ morati vući sam. Čak i samo s njim mogu proći dalje, ali definitivno bi bilo dobro da se George probudi ili da Donovan pronađe nekoga na klupi. Jer, kada ti jedan Jazz izgleda kao momčad s više potencijala u napadu za kojim može posegnuti u ostatku serije, to nikako nije dobro.

WOLVES @ ROCKETS

Opet mlitav ulazak u utakmicu Rocketsa, dozvolili su Wolvesima da uspore igru i napadaju mismatcheve te tako steknu prednost od 9 poena u jednom trenutku. U prvih 6 minuta Houston je zabio samo 8 poena, a nisu puno bolji bili ni u drugih 6 s 10. Mizeran učinak za ovakav napad. Srećom, Paul je večeras došao na posao pa Houston lagano hvata ritam u prvih 5 minuta druge koje su igrali bez Hardena te dolaze u egal, dobrim dijelom na račun sve bolje obrane, a onda ulaskom Hardena konačno počinju funkcionirati i prema naprijed. S tim da je ključ svega raspoloženi Green koji ubacuje 4 trice. Rocketsi su ih ukupno ubacili 6 u ovom periodu (ako nekoga zanima, gosti su stavili samo jednu) što je uz 5 Hardenovih penala i agresivnu obranu dovoljno za napraviti +16 u svega nekoliko minuta. Harden inače nije ubacio iz igre ovu četvrtinu, a to dovoljno govori koliko su razbijeni Wolvesi koji ne mogu ništa ni obraniti ni zabiti.

Utakmica je tako praktički rješena do poluvremena jer Minnesota teoretski ne poznaje način kako stići ovoliku razliku. Rocketsi su svjesni prilike i u treću ne ulaze lijeno, s par trica i dobrom obranom dižu za čas prednost preko 20 i priča je gotova. Nisu briljrali u trećoj šuterski, ali njihovih 5 trica svakako su bolji učinak od 0 (riječima: nula) ubačaja s perimetra razbijenih Wolvesa. U zadnjoj četvrtini tako gledamo Onunakua i Qia protiv Rosea. Deriče, odi dogodine u Kinu pa ovakve sudare možeš imati svaku večer.

Što reći? Rocketsima je dovoljno odigrati pola četvrtine na razini i u stanju su stvoriti prednost koju ovakav protivnik ne može stići (gosti su ubacili 5 trica cijelu večer, koliko i Gerald Green u 26 minuta akcije). Paul se iskupio za prošlu utakmicu, Harden uzeo dan odmora, ali sve u svemu napad im ne izgleda dobro (mislim, noćas su ubacili čak i manje nego prošlu utakmicu, u napadu baš izgledaju kao da je predsezona). Međutim, obrana im izgleda odlično i ako se ovo dvoje ikada spoji onda možda i mogu izazvati Warriorse. Jasno, dobar dio razloga zašto su se u stanju ovako osloniti na obranu je protivnik koji jednostavno nema vatrene moći da izazove primarnu postavku Houstona i koji takav eventualni izazov pogotovo ne može razvući na 48 minuta.

10 thoughts on “5

1. Treba uzeti sa rezervom ovakvu partiju Jamesa, cinjenica je da je pogodio za njegove standarde previse tezih suteva,a isto tako jedina nada za Cavse lezi u ostatku ekipe i pronalazkom njihove forme, pa je upravo zbog toga logicniji napadacki pristup u prvoj tekmi nego u drugoj i mislim da je to ujedno i resenje za gostujuce sad meceve. indiana bi povela 2 0, da nisu sasjekli Oladipa.

2. Stvarno nema skoro nista zanimljivo da se gleda u ovim prvim rundama, kvalitet je najblaze receno oskudan. Mozda je Boston jedina ekipa koja igra cak i kvalitetnije nego u regularnoj i eventualno Warriorsi, a ostatak podbacio. Raptorse i ne treba spominjat jer im je protivnik posvadjan sa kosarkom, ista prica vazi i za Pelikanse.
    Houstonova odbrana je dobra protiv ekipa koje ne mogu da ih kaznjavaju 1na1, kao sto su ovi nesretni Wolfsi, Curry ce 90% biti spreman za taj matchup , pa cak i ako bude sporiji nego inace msm kako to planira Mike DA da brani ja pojma nemam , ali ako ovako nastave da igraju mogla bi im druga runda doci glave.

3. Nemoj tako gee, kako je Russ usamljen kad su pored njega “Playoff P.” i “clutch Melo” ?
    Jesu li full Sixersi favorit u odnosu na okrnjene Celtikse?
    Je li Harden iznad prosecan defender?
    I ko je go to guy u Bucksima kad dodje clutch time?

4. @ bodiroga – jesu, ako bi i uspili Celticsi držat pod kontrolom Simmonsa (a do tada im se možda vrati i Smart), Horford ne bi mogao samo tako dominirat protiv Embiida kao što to radi protiv Giannisa

nije, Harden je i dalje ispodprosječan.

Middleton, ko drugi.

5. Gee, kako komentiraš Snyderove prilagodbe za drugu tekmu? Ne samo da nije smanjio minute zidarima Favorsu i Rubiu nego su uz Mitchella igrali najviše minuta i bili najbolji tricaši Jazza u ovoj tekmi (Favors 2, Rubio čak 5).
    Jazz je skakački ubio Thunder (najubojitiju ekipu što se tiče napadačkog skoka u ligi) – 10 skokova više gdje je posebice prednjačio Favors koji je u drugoj četvrtini bez Adamsa grabio sve što se odbilo oko Thunderovog koša.
    Snyder je čak i povisio petorku u završnici gdje su u igrali Favors i Gobert s Crowderom na trojci čime je natjerao Donovana da maksimalno povisi petorku pa je Granta gurnio na trojku (uz Adamsa i Anthonyja).
    Utah uvjerljivo bolja momčad igrom i pristupom gotovo cijelu tekmu, izuzev onog razdoblja krajem 3. perioda kada Thunder radi 19-0 i odlazi na +10. Taj Jazzov raspad počeo je čudnom sudačkom odlukom kada je Rubio svirano 8 sek za prelaženje u napadačku polovicu. Inače, Rubio i Harden su predvodnici ovog trenda da se kao puževi povlače preko centra na rubu 8 sek, ali ne sjećam se da je netko to sudio (posebice u playoffu kad se lomi utakmica).
    Također treba istaknuti 0-14 velike trojke Thundera iz igre u zadnjoj četvrtini (ok – Carmelo ne zaslužuje da ga se svrsta u veliku trojku, ali shvaćaš poantu).

6. Bi li Denver pruzio bolji otpor Rocketsima s obzirom na daleko bolji napad koji imaju, ili bi se brukali ko i Thibsova druzina ?

7. Ovo bolji napad je bar po eye testu, a ne Minnesota Duga Dvica Timberwolvesi

8. odlicne analize, jedino sta fali ovdje je pohvaliti Capelu, sa ovakvom energijom u obrani itekako se mogu potuci sa warriorsima, covik u dvije utakmice vratija townsa u školu doslovno

9. bot123@

Prekršaji Dipa su cisti ko suza, barem prva dva. Zabija se u Lovea kad je isa polozit, ovaj je bija van onog polukruga sa dvi noge na parketu. A drugi faul mu je sviran, jer se zabija u Jamesov blok.
    Ja ga svejedno ne bi vadija vanka da sam trener Indiane. Jer ocito bez njega ne mogu vrtiti napade. Riskira bi s njima jos 5 minuta i onda ga povuka. Jbg, moras riskirat u doigravanju.
    Realno bi bilo za ocekivati 2-2 nakon dvi partije u Indiani, iako ne bi se cudija da Cavsi puknu.
    Sve u svemu, uzasno izbalansiran roster. Da stavis Jamesa s Korverom, Calderonom, Smithom i Fryom (kojeg nema) imam osjecaj da bi igrali bolje nego s preplacenim, Smithom, Hoodom, beskorisnim i preplacenim Tristanom, itd.

Nevjerojatno kakav roster hrpe bezveznjaka, a salary udara u blokade. U crveno.

Navijam za Jamesa dogodine u Pelicansima. Pa neka ih netko dobije.

10. Nemoguće koliku je Thibs štetu počinio u GM roli. Gledati ovu skupinu haklera poput Rosea ili Crawforda, općenito nedostatak bilo kakve strukture ili smisla u napadu je sramotan. Čak ni Teague nije idealan fit pored ovoga što imaju zbog svojih vlastitih nedostataka. Wiggins kojem se ne da živjeti i Jimmy koji je ratnik, ali očigledno ni blizu 100%. Ali Towns me baš zabrinuo u ove dvije utakmice, pošto smo ga svi zbog svog skillseta smatrali sigurnom stvari i velikim igračem. Način na koji ga Rocketsi zlostavljaju na obje strane parketa je ružan za vidjeti.
    Houston inače igra daleko od svog maksimuma zasada, tako da ako im se jednu od sljedeće dvije poklopi partija kakve su znali imati tijekom regularne sezone mogli bi unakaziti Wolvese.