32

Treći put za redom ništa od utakmice za pamćenje.

U uvodu se Houston dobro drži, pogotovo na onih par akcija gdje je Curry iz nekog razloga udvajao na picku Hardena i ostavljao Arizi nesmetan koridor prema obruču. Možda je to bio i plan (u prvoj utakmici su počeli tako što je Durant išao preko picka radije nego da Currya ostave na Hardenu, ali su brzo odustali), kako god nije izgledalo dobro. Kerr odmah zove time-out, smiruje napetost i nakon toga Warriorsi igraju preciznije na preuzimanjima – Harden cilja Stepha i ciljat će ga dok serija ne završi, međutim kada ga ostaviš ovako 1 na 1 manji su izgledi da će negdje ostati rupa za baciti povratnu, a veći da će pomoć pod košem stići na vrijeme, nego kada dva čovjeka ispadnu na lopti.

U napadu su odmah uspostavili kaos trke i nerezonskih trica i tu očekivano dobro plivaju. D’Antoni već nakon 3 minute uvodi Gordona umjesto Tuckera svjestan da će mu trebati dodatna opcija ako misli zabiti u ovoj utakmici, Kerr pak čeka standardnu šihtu da uvede Looneya umjesto Iggya (momak odmah ima nekoliko stvarno vanserijskih obrambenih reakcija). Sljedeći potez trenera gostiju je smallball s Tuckerom umjesto Capele, dok Kerr i dalje ostaje vjeran standardu i ostavlja Duranta s rezervama. Ovdje se pokazuje da Rocketsima nedostaje čovjek, Greena ne možeš sakriti u obrani, Mbah A Moute je minus nula u napadu (njega je ozljeda totalno izbacila iz ritma, nije u stanju ni držati loptu u rukama), a Paul ne može ništa zabiti 1 na 1 da to maskira i serijom 7-0 u 2 minute (Rocketsi bez ubačaja nakon što je Harden sjeo na klupu) domaćin odlazi na finih +9.

Što je itekako bitno pred početak druge jer ovo je sad onaj period gdje Kerr ima prostora za dodatni iskorak isključivanjem Westa iz rotacije. I stvarno, Westa nema uz Greena, ali nema ni Looneya ili Iggya – na parketu je eksta turbo mega smallball postava u kojoj Young brani Tuckera te možemo njega nominalno zvati četvorkom. Uz to, u igri su i Klay i Steph tako da bi ovo potencijalno moglo biti rješenje. Rocketsi imaju prednost u visini i mišićima s Capelom, međutim pokriti sve šutere uokolo neće biti lagano. S tim da ono što D’Antonia tjera na promjene i vraćanje Hardena nije problematično pokrivanje perimetra, već kontrola skoka – iako je Capela u reketu, Warriorsi nemaju problema hvatati skok u napadu par posjeda za redom s ovakvom postavom. Glavni krivci – Green i Gordon koji su toliko letargični da je to neshvatljivo. Gordon je i u prvoj četvrtini imao momenata gdje uopće ne ide ni na igrača ni na loptu, gleda pasivno kao da je upravo odigrao 6 partija hakla i to ovdje za sada skupo košta Houston.

Warriorsi su tako preživjeli ovaj period bez drame nakon dugo vremena, imaju +10 i Looneya na parketu čim je Harden podignut s klupe. Njegovi problemi s penalima navode Kerra da pruži šansu Bellu koji ipak nije toliko dobar kada ostane 1 na 1 s Hardenom – dugoročno momak može biti još jedan moderni visoki sposoban preuzimati od 1 do 5 jer ima sve potrebno, od dužine do energije (Warriorsi će ih imati trojicu dogodine u njemu, Greenu i Looneyu i definitivno im više ne trebaju centri tipa Zaza ili McGee koji igraju u zoni), ali ovdje je očito da mu nedostaje ritma i osjećaja. Nebitno jer Warriorsi zabijaju dovoljno da održe ovih desetak poena i to bez nekon specijalnog učinka Duranta (uglavnom zabio kroz tranziciju ili kada bi ostao na mismatchu, praktički igra najveći dio večeri rolu ispušnog ventila) i s novom kilavom partijom Stepha (ne može ubaciti ni tricu, ali ni polaganje).

Jednostavno, Rocketsi osim ako nešto ne dobiju od Hardena nemaju ni mrvicu one kreativnosti u napadu kao prošlu utakmicu, tu i tamo nešto dobiju od Gordona, ali to skupo plate u obrani. Ariza i Tucker su utišani i nazad u svojim ljušturama, a Paul izgleda kao starac. Steph je izvan ritma, ali Paul doslovno nema ritma, sve što je pokušao u ove prve 24 minute obično bi završilo katastrofom za goste. Tako da su još dobro i prošli.

Jasno, ovakvom igrom neće biti prijetnja, što je jasno vrlo brzo po otvaranju treće gdje Warriorsi ubacuju u svoju ubilačku brzinu. Durant nastavlja zabijati sve što treba, dižu razinu agresivnosti u obrani, a na drugoj strani Harden je stao, a nitko nije u stanju pripomoći – nakon 2 minute i serije 10-0 već su na +21. I tu je utakmica praktički gotova jer Warriorsi još imaju rezerve kao u priči, a Rocketsi opet izgledaju kao momčad iz prve utakmice koja doslovno ima jednu opciju. A Harden ovo sam ne može stići sve da zabije 40 u poluvremenu. Steph konačno zabija par trica iz driblinga, okuražio se i Durant na ovakve šutove i u onom periodu kada Harden ide na klupu po predah Warriorsi rade novu prednost i odlaze na +28.

Ništa, možemo još zabilježiti da je početkom četvrte opet ona smallball postava na parketu i da je D’Antonieva prilagodba vađenje Capele iz igre (potez koji ne pomaže previše). Kerr nakon 4 minute uvodi udarnu petorku da zaključi već gotovu utakmicu, serijom 7-0 predvođenom Curryem Rocketsi su dodatno poniženi i D’Antoni konačno povlači udarnike. Steph se sada već dobrano zagrijao te zabija i iz skok-šuta i na ulazu – istina da je utakmica bila gotova i prije nego je on krenuo, ali njegovim dodatkom Rocketsima je definitivno otvoreno tlo pod nogama.

Još važnije, nakon onih uvodnih par minuta u kojima je Steph djelovao totalno pogubljeno u obrani i gdje se još moglo govoriti o tome kako Rocketsi samo napadanjem njega na picku mogu graditi taktiku, igrao je sve bolje i bolje 1 na 1 protiv Hardena i nije mu dao da osvoji ni centimetar prostora bez borbe. Ovakav pristup u obrani, gdje je i najslabija karika dovoljno dobra, daje Warriorsima više nego dovoljno opcija da zatvore parket i tu je jasno da će Rocketsi jednostavno morati igrati na razini G2 od druge opcije na niže ako misle preživjeti. A, ako se Steph ujedno i raspucao, odnosno ako prenese formu iz drugog poluvremena u ostatak serije, onda im ni G2 izdanje neće pomoći.

4 thoughts on “32

1. Po meni je bilo naivno vjerovati da će Houston biti prijetnja Warriorsima, to se možda moglo zaključiti prema regularnoj sezoni, ali znamo i imali smo priliku vidjeti koliko ju ozbiljno shvaćaju Warriorsi.

Jednostavno su liga za sebe i već drugu godinu za redom nekako napetost i atmosfera u playoffu paradoksno opadaju kako se sve približava kraju. Ljudi kao da zaboravljaju da je ekipa koja je imala 73 pobjede dovela Duranta.

S druge strane drago mi je da se teorija da Rocketsi mogu ugroziti Warriorse prihvatila općenito pa sam čim je SuperSport objavio koeficijente za pobjednika stavio malo jače novce na Dubse. Živjeli

2. Gospodo Luka Doncic number 1. pick drafta 2018. mora biti, jeste gledali finale najboljeg natjecanja na planeti, kakva partija

3. Diletant, next stop, Paul-Harden-Gordon-Green/Iso Joe-Tucker…

4. Gospodo sta kazete na Doncica, razlika između Eurolige i ovog cirkusa ncaa je nebo i zemlja, slicna usporedba dobre i lose ribe ili kosarkaski usporedba acb lige sa aba ligom, covik pokida cilu godinu, prvo Euro sa Slovenijom pa Euroliga za tocku na i brutalne sezone, sad samo da ga Kokoškov uzme i Phoenix ce napokon imat punu dvoranu bez obzira na rezultate, Doncic-Booker divota, more koseva i potirati paytona u kinu i milina