PR EAST W6

Osvrti na to kako je Istok preživio onaj preostali dio tjedna nakon Dana Zahvalnosti.

01. BUCKS

4-0, pobjede protiv Jazza, Hawksa, Cavsa i Hornetsa

S 12 pobjeda u nizu maksimalno su iskoristili ovaj lagani dio rasporeda. Odradili su tako posao i protiv Cavsa i Hornetsa. Cleveland se tricama vratio u utakmicu kada su digli nogu s gasa nakon što su imali 20+ poena prednosti do poluvremena, međutim problema u završnici nije bilo. O rasporedu sve govori sljedeći podatak – u prvom tjednu nakon ozljede nije bilo potrebe da Middleton igra više od 19 minuta u prosjeku.

02. RAPTORS

4-0, pobjede protiv Sixersa, Knicksa, Magica i Jazza

Orlando im je definitivno nezgodan protivnik. S Isaacom ili Gordonom koji su u stanju držati Siakama ispred sebe, a zatim i zbog pomoći iz pozadine u vidu opet Isaaca ili Gordona te Bircha koji je puno eksplozivniji od Vučevića, mučili su se pokrenuti napad i tek ih je Powellova fenomenalna šuterska večer dovela do pobjede.

Protiv Jazza takvih problema nije bilo, Utah nema takvo krilo koje može usporiti Siakama, a i trenutno su totalno izvan ritma, tako da im je Toronto priuštio jednu od onih napadačkih rapsodija kakve su u stanju pružiti kada im sve klikne.

03. SIXERS

3-1, nakon poraza od Raptorsa pobjedili su Kingse, Pacerse i Knickse

I u New Yorku i sutradan doma protiv Indiane igrali su bez Richardsona što, već viđeno, stvara probleme s rotacijom koje je ovom prilikom zakrpao Ennis odličnim 3&D šihtama. Za ostalo se pobrinuo Embiid oranjem u postu uz dozu pravovremenih odličnih obrambenih reakcija, prije svega Simmonsa. Naravno da ni u jednoj od ovih utakmica nisu bili u stanju izgraditi ozbiljnu prednost, dapače, protiv Knicksa su se čak morali i vaditi iz rupe u drugom poluvremenu, ali su odradili dovoljno kada je bilo najpotrebnije.

Indianu su uništili u završnici agresivnim rotiranjem, natjeravši ih tako na 8 izgubljenih lopti u zadnjih 12 minuta. Jednostavno, sa Simmonsom na Brogdonu i Embiidom na Sabonisu nisu Pacersi mogli pošteno zavrtiti napad. Energetska razina na drugoj večeri back-to-backa bila je za svaku pohvalu i to je očito jedini način kako ovaj roster može do rezultata. Moraju šljakati više od ostalih jer nemaju dovoljno talenta da bi se šetali kroz utakmice.

04. CELTICS

3-1, skinuli Kingse i Knickse te podijelili plijen s Netsima

Posao protiv Knicksa su odradili usprkos ozljedi Smarta koji je odigrao samo 19 minuta. Brown i Tatum odradili su posao u napadu kombinacijom ulaza i skok-šuta, dok su obranu pokrpali mišićnom masom Granta Williamsa i Ojeleyea. Preuzimanjem su tako u ovoj utakmici riješili problem centarske pozicije, međutim susret ranije protiv Netsa upravo preuzimanje je bilo problem.

Kako Theis nije bio spreman za utakmicu te je odradio samo 6 minuta, dobar dio večeri na centru su koristili Kantera. Međutim, čim su Netsi otvorili zadnju četvrtinu trpanjem preko njega u pick & rollu, Stevens je na peticu gurnuo Smarta te je posegnuo za Grantom Williamsom kao drugim visokim. Ovo se pokazalo totalno pogrešnim jer je Smart ovako dobar dio ključnih posjeda odigrao predaleko od Dinwiddiea. A kada je Stevens opet posegnuo za centrom, ovaj put drugim (ili ako hoćete trećim) Williamsom, Netsi su bez problema stvarali višak kroz slash & kick.

Da je netko povukao u napadu vjerojatno bi ovo dobili defanzivnim problemima usprkos, ali bio je ovo dobar primjer svih problema s kojima se Boston nosi pod košem od početka sezone.

05. HEAT

3-1, rutinske pobjede protiv Warriorsa, Netsa i Hornetsa uz poraz u Houstonu

Nakon što su odradili zicer protiv Golden Statea posjetili su žilave Netse gdje su u sudaru dvije šljakerske momčadi u samoj završnici imali više rješenja. Butler i Adebayo zaustavili su Dinwiddiea, što je bilo dovoljno da na silu u napadu iščeprkaju pobjedu (11 slobodnih više pucali su u zadnjih 12 minuta, najviše naravno Jimmy).

06. PACERS

3-1, uz pobjede protiv Jazza, Hawska i Memphisa desio se i poraz od Sixersa

Nisu imali rješenja za Sixerse u clutchu, što nije problem jer to su ionako minute kada bi Oladipo trebao raditi razliku. A to što i bez njega mogu ravnopravno ostati u utakmici s jednim od favorita za osvajanje konferencije definitivno je dobar znak.

A prije toga su bili dio Trae Young showa u kojem su nekako preživjeli kanonadu jednog čovjeka usprkos manjku raspoloženih pojedinaca na svojoj strani. Ponekad eto nije loše imati ni solidnu petorku u kojoj svatko može povući kad mu se ukaže prilika (svih 5 startera zabili između 16 i 20 poena).

07. NETS

2-2, pobjeda protiv Cavsa i poraz od Heata uz podjelu s Bostonom

Iako su brojke u ovih 9 utakmica bez Irvinga (a ne zaboravimo da su još prije ostali bez LeVerta) gotovo identične kao i s njim i to u oba smjera, stil igre Netsa je znatno drugačiji. Ili ako hoćete uspješniji – napad je jednostavno raznovrsniji jer opasnost prijeti s više strana, a najplastičnije to pokazuje broj dodavanja. S Irvingom bi Netsi jedva prolazili preko 200 pasova po večeri, a sada bez problema dođu do 300. Ovo je dovelo i do više razine koncentracije u obrani, a izbrušeniji pristup u oba smjera itekako se osjeti u završnicama.

Naravno da momčad ima svoje limite u oba smjera, a onaj najočitiji je manjak kreatora u napadu (to ih je koštalo protiv Heata, zamalo i drugi put protiv Bostona), odnosno manjak dužine u obrani. Međutim, bez Irvinga i LeVerta ostvarili su 6-3 što je definitivno bolje od onih 4-7 na startu kada su bili kompletni. Naravno da je dio uspjeha vezan i u lakši raspored, međutim iz ovoga moraju izvući neke pouke za period kada se kompletiraju. Ona ključna je da im u startnoj postavi treba igrač poput Templea radi balansa. A nije zgorega ni zavrtiti poneku akciju za Harrisa i onda iz toga tražiti prostor za Irvinga umjesto da otvara centimetre 1 na 5 pimplanjem.

08. MAGIC

2-2, porazi od Raptorsa i Pistonsa, pobjede protiv Cavsa i Warriorsa

Dobra vijest je povratak Gordona ranije od očekivanoga tako da su odmah mogli baciti svo oružje na Siakama. Defanzivno odličnu partiju ipak nisu mogli okruniti iz jednostavnog razloga što nisu imali čovjeka sposobnog spojiti dva ubačaja iz vana.

Zato su protiv Warriorsa i Ross i Fournier pogodili dovoljno skok-šutova da se provuku.

09. PISTONS

2-2, pobjede protiv Magica i Spursa i dva nova poraza od Hornetsa

Ni treći put ove sezone nisu imali rješenja za Hornetse u završnici. Graham je odradio svoje u napadu, Biyombo u obrani, a ovaj put su imali i raspoloženu šutersku pratnju. Na drugoj strani pak Rose i Kennard opet nisu povukli prave poteze kada je bilo najvažnije.

Razbili su zato Spurse koji bez Aldridgea nisu imali dovoljno tijela za otvoriti turneju po Istoku ikako drugačije osim gadnim porazom.

10. HORNETS

2-2, uz dvije pobjede protiv Pistonsa upisali su poraze od Heata i Bucksa

Formula od utorka upalila je i u četvrtak u Detroitu uz bonus u vidu hrpe trice od raspucanih Roziera i Washingtona. Sutradan očekivano nisu bili na razini u Milwaukeeu, ali očito da nemaju namjeru odustati od lova na osmo mjesto. Kad bi barem svaki tjedan igrali dvije utakmice protiv Detroita, vjerojatno bi i završili u doigravanju.

11. WIZARDS

1-3, uz poraze od Lakersa, Nuggetsa i Clippersa pišu i pobjedu protiv Sunsa

Pregazili su ih Lakersi i Clippersi, zatrpavši ih poenima toliko da su ih zacementirali kao najgoru obranu lige. Baš ih briga kad su u onoj prvoj polovini tjedna Sunsi na jednu večer bili gori defanzivno, taman da se sa Zapada vrate s jednom neočekivanom pobjedom.

12. BULLS

0-3, uz dva poraza od Blazersa uspjeli su izgubiti i od Warriorsa

Uveli su doduše jednu novost u zadnjoj partiji protiv Portlanda – umjesto da promašuju skok-šutove u zadnjoj četvrtini, LaVine i White su ulazili u sredinu da im Whiteside lijepi blokade.

13. CAVS

0-3, izgubili su od Netsa, Magica i Bucksa

Ubacili su 12 trica u drugom poluvremenu predvođeni Garlandovom partijom sezone u pokušaju da se vrate u utakmicu, međutim nije bilo dovoljno za iznenaditi Giannisa s uključenim tempomatom.

14. HAWKS

0-4, nakon poraza od Minnesote doma izgubili su sve tri utakmice na mini-turneji (od Pacersa, Rocketsa i Bucksa)

Protiv Rocketsa na drugoj večeri back-to-backa nisu ni zaigrali, ali je zato večer ranije Young partijom sezone zamalo sam dobio Pacerse. Ubacio je 8 trica (od 9 ukupno), gotovo sve iz driblinga s 9 metara, igrao sam protiv svih kao lik iz igrice zabivši i sve ulaze u završnici, ali nije bilo pomoći. Jedna od onih večeri u tupilu regularne sezone koja se ne propušta. Trae nije Steph, ali kada mu se zalomi ovakva partija, teško je reći da na momente ne izgleda kao briljantna kopija.

15. KNICKS

0-3, porazi od Raptorsa, Sixersa i Celticsa

Pa, obzirom na raspored i nisu bili toliko grozni. Protiv Sixersa su vodili dobar dio večeri te su ih itekako prisilili da zaigraju ozbiljnu košarku, a uz već klasične individualne poteze Morrisa i Randlea najpozitivniji elementi su bili solidni nastupi Barretta i Ntilikine. Problemi su uglavnom nastajali kada ove četvorke nije bilo na parketu.

Što je protiv Bostona i bio razlog puno slabije partije – bez bolesnog Morrisa jednostavno nije bilo dovoljno opcija u napadu (a sjetimo se kako je upravo Morris izrešetao Celticse u onoj prvoj međusobnoj utakmici sezone).

4 thoughts on “PR EAST W6

1. Dokle ce ova phila krv pisati da bi pobjedila nizerazredne ekipe,pobjede su tu ali igra 0,jel embiid stvarno ima problema sa psihom kad je na drugoj strani centar tipa gasol?
    Neki problemi ce se rjesiti kad harris i horford uhvate suterski ritam(ajmo rec da hoce), ali nakon potencijalnog fijaska u doigravanju(ako ne udju u finale istoka ziva katastrofa) jel ce gm imat muda razdvojit embiida i simonsa

2. @blik – moguće da ima, obzirom kako su ispali lani u doigravanju možda mu je to još u glavi. tip koji glumi avion kad uspije zakucat preko Cavsa i Knicksa definitivno nije čist i bez obzira što mu je kontekst daleko od idealnog, njegova odgovornost je poprilična. ne vjerujem da ih može spasit šuterski ritam ikoga s ovakvom klupom. u playoffu je svaka minuta bitna, a oni će ih ostane li ovakav roster morati dosta bacati. pa lani ih je praktički prolaska koštala back-up centarska pozicija, to su sad riješili, ali nemaju nikoga na vanjskim pozicijama i u suštini problem im je isti
    uglavnom, kada popuše, mislim da neće GM-ova muda bit upitna jer bi lako i on mogao letit zajedno s Brownom i Simmonsom. trener je gotovo sigurno bivši u svakom scenariju osim osvajanja naslova, a ostave li Branda morat će trejdat Simmonsa makar za nove Belinellia i Ilyasovu

3. Od pretplate za čitanje ovog bloga hoćeš li ić gledat HEP-ku u Split ili na Euro?

4. @ jasaitis – novi mail? u Split se planira, zašto ne, nije daleko i neće bit skupo. a Euro otpada nakon što smo završili u Engleskoj, preskupa produkcija. a i uletili neki koncerti tako da je budžet već razvučen (jebeni PJ opet na turneju ovog ljeta kad i Truckersi…)