60 POINTS, 29 MINUTES fullcourtpress – basketball lunatics inc.

25Mar/160

SUPER(VILLA)NOVA

NBA je trenutno toliko umrtvljena da je LeBron našao načina izbiti u prvi plan ponašajući se kao derište (kad to već ne može predstavama na parketu), ali, srećom, postoji mjesto gdje se igra košarka koja ima dublje značenje od odbrojavanja do kraja sezone, odnosno početka doigravanja. NCAA je u fazi kada zaslužuje post dnevno, stoga krenimo na posao.

DAY FIVE

Stvari za Miami nisu mogle krenuti gore, iako su igrali kvalitetnu obranu sa svom onom dužinom koju imaju na raspolaganju (miksajući čovjeka i 2-3 matchup zonu u kojoj je posebno dolazilo do izražaja koliko su u stanju pokriti parketa s 4 startera NBA fizikalija), Villanova je bila toliko u ritmu da su ubacivali bez problema šuteve preko ruke, a neke i s 8 metara. Istovremeno, Miami nije bio u stanju prenijeti loptu protiv presinga protivnika, ako to možemo nazvati presingom obzirom da su igrači 'Nove obično išli na udvajanje beka na centru čisto da ona završi u rukama nekoga drugoga osim Rodrigueza, a ne s namjerom da natjeraju Miami da im pokloni 7 lopti u prvih 10 minuta. Villanova je tako kombinacijom poklona u tranziciji i ludih trica zabijala ritmom NBA momčadi i u nekoj običnoj večeri vodili bi s 20-ak razlike na poluvremenu. Međutim, ovom prilikom i Canesi su šuterski bili van pameti, zabijali su sve što su potegli prema košu s perimetra (jasno, kad bi stigli do situacije za šutnuti obzirom na probleme koje su imali s kontrolom lopte), tako da su do poluvremena zaostatak sveli na, obzirom na kontekst, sjajnih -6.

Prezabavno prvo poluvrijeme, a drugo ga je, barem u periodu od 20. do 30. minute i nadmašilo. Košarka ovdje prezentirana sama po sebi je bila vrijedna cijene ESPN playera, toliko energije, požrtvovnosti, ali i dobrih poteza na parketu, ono su što Turnir u trenutcima kada se sve poklopi čini posebnim. Villanova je tako nastavila zabijati trice kad god bi Miami pomislio da možda ima šanse doći u egal, trošeći se cijelo vrijeme u obrani bez ikakvog vidnog rezultata - koliko god se trudili, nisu mogli zaustaviti skok-šut trenutno najvruće momčadi na turniru (treću utakmicu za redom Villanova je gađala preko 60% iz igre, drugu za redom preko 50% s perimetra). Nakon desetak minuta bezuspješnog ganjanja ovako raspoloženog protivnika, Canesi su se raspali. Umor je učinio svoje i počeli su faulirati, što je Villanova jedva dočekala jer s 4 beka u postavi lakoćom ulaze u sredinu tijekom cijele utakmice, uvijek se negdje otvori rupa. Dva ključna igrača pod košem Canesa, Murphy i Jekiri, upali su u probleme s osobnima, a iako su Rodriguez i društvo i dalje ubacivali trice izuzetnim postotkom, jednostavno nisu mogli pratiti momčad koja igra na jednoj višoj razini.

Villanova je tako dokazala da sjajne izvedbe u prve dvije utakmice nisu bile slučajne, dobili su legitimnog top 16 predstavnika izuzetnom partijom u kojoj su praktički 35 od 40 minuta igrali na razini kojom se može osvojiti naslov. Ako će im bekovi ovako šutirati i ako će pri tome biti u stanju napadati sa svih strana kao i do sada, bez prvog kreatora, ali s četiri sekundarna, koji su svi u stanju napasti iz driblinga i pri tome čuvati loptu, onda ni Kansas neće imati previše prilike za predah u obrani. S tim da nije izuzetna napadačka učinkovitost jedino što krasi Wildcatse, već je tu i fanatična borbenost u obrani. Možda imaju manjak centimetara i jednog jedinog visokog u rotaciji (Ochefu odrađuje solidan posao kao zaštitnik obruča, ali dobro dođe i za promjenu ritma u napadu jer uvijek ima prostora za post-up obzirom na profil suigrača), ali sve nadoknađuju agresivnom obranom na loptu i bacanjem na glavu kad god se za tim ukaže prilika. Uz to osim brucoša Brunsona svi ostali članovi jezgre su veterani, fizički itekako čvrsti i žilavi, tako da su se i protiv atleta kakve imaju Cansesi bez problema gurali u obrani.

Sad, nije da se ovo previše razlikuje od onoga što su prezentirali i ranijih godina, kada su usprkos sličnim sposobnostima uredno razočarali. Dakle, što se osim dodatnog iskustva i definitivno povoljnijeg konteksta promijenilo? Ključna razlika je što sada imaju ovog Jenkinsa koji je tricama sam potopio Miami. Lani je čovjek bio šuterski specijalist, a odlaskom Hilliarda u NBA otvorilo mu se mjesto u petorci i to su maksimalno iskoristili i on i momčad. Osim što zabija trice cijelu sezonu i što se nametnuo kao prvi snajper na rosteru koji je uvijek imao dobre šuterske opcije, ali ne i fantastične, svojom krupnom figurom itekako je u stanju pomoći i u skoku tako da nije sva odgovornost na Hartu koji je, iako debelo ispod 2 metra, svih ovih godina bio zadužen za čuvanje četvorki i guranje u sredini.

Kansasu tako neće biti lako, iako su odradili svoj posao protiv Marylanda, nisu pokazali da su trenutno na transcendentalnoj razini kao Villanova. Iako su i oni veteranska momčad koja je na vrhuncu moći, njihov identitet više je vezan uz solidnost fundamenata i odrađvanje posla nego uz fanatičnu energiju i izvedbu iznad mogućnosti kojom se nadoknađuju objektivni nedostatci. Villanova će tako u ovom dvoboju biti svojevrsni autsajder na papiru, ali, obzirom na formu, jasno je da će u ovoj utakmici biti sve otvoreno. Odnosno, možda su Wildcatsi čak i lagani favorit iako će im Ellis, koji je na vrhuncu moći, definitivno predstavljati mismatch. Nemaju čovjeka za braniti ga, ako taj zadatak u postu preuzme Ochefu, obruč će ostati nebranjen, ako pak budu slali pomoć Hartu ili Jenkinsu, ostat će otvoren šuter negdje uokolo.

Jayhawksi su se naime namučili s Marylandom, Trimble i Sulaimon prelako su ih napadali kroz pick & roll i bit će zanimljivo vidjeti kako misle braniti stretch postavu Villanove svojim klasičnim pristupom s dva visoka. Ellis je sposoban izaći na perimetar i pomoći, ali nije rasni defanzivac koji će pokriti pola parketa, tako da će biti itekako ranjivi ako 'Nova uz ulaze nastavi zabijati i trice. S druge strane, Wildcatsi nemaju tijela pod košem kao Maryland pa da se veći dio večeri ravnopravno nose u reketu. S tim da je pitanje koliko je Maryland od igre s dva visoka imao koristi. Naime, Ellis im je nalazio načina trpati bez obzira na to što je imao manjak mišića i centimetara u većini dvoboja, u biti do odvajanja je i došlo sredinom drugog poluvremena kada je on krenuo u seriju, a fokus Marylanda na njega ostavljao je gomilu prostora centru Lucasu da trpa zicere na obruču i Seldenu da napada skok-šutom iz driblinga, tako da se tu utakmica prelomila.

Istovremeno Maryland od dva visoka nije imao nikakve koristi u napadu, samo su olakšavali Kansasu da igra zonu na stranu bez lopte i tako lakše natrpaju reket tijelima. Samo 6 minuta igrali su Terrapinsi s Lymanom na četvorci (uglavnom na kraju utakmice kada su očajnički pokušavali stići minus), dakle žrtvovali su tečnost u napadu radi kontrole reketa. Kojega nisu kontrolirali. Tako da će definitivno biti zanimljivo gledati kako će Kansas reagirati protiv Villanove koja im neće olakšati život već će ih 40 minuta napadati kroz stretch formacije.

Za drugo mjesto na Final Fouru borit će se Oklahoma i Oregon, drugi i prvi nositelj. Oklahoma je imala malo problema na startu obzirom da je Texas A&M u prvih 5 minuta ubacio tri trice, ali kako su im se s vremenom postotci šuta približavali stvarnim dometima, Buddy i društvo su preuzimali kontrolu nad utakmicom. Nije protivnik istovremeno izvan reketa mogao držati i Hielda i Woodarda, a kvalitete za pratiti ih koš za koš nemaju, pogotovo u situaciji kada se od Carusa očekuje da kreira u napadu u puno bržem tempo nego je navikao i još istovremeno kao najbolji branič pokušava čuvati jednog od dva ubojita combosa Oklahome. Tako da je već do poluvremena utakmica bila gotova, jednostavno Texas A&M ni u jednom trenutku nije uspio usporiti tempo i svesti priču na makljažu u postu, što im je bila jedina šansa, kroz nadigravanje jednostavno s ovim rosterom nisu imali šanse.

Utakmica gdje smo definitivno očekivali više bila je ona između Dukea i Oregona, međutim i tu smo već na startu drugog poluvremena znali pobjednika. Oregon je odigrao jednu od najboljih partija sezone, posebice šuterski, kažnjavajući Duke svaki put kad bi se stisli u reket. Iako klasičnu zonu gotovo da nisu igrali, na svaki ulaz protivnika zatvarali su se u sredinu kako bi tijelima nadoknadili manjak centimetara i mišića, što je omogućilu Oregonu da uspostavi ritam kroz solidnu slash & kick igru veći dio večeri. Iako šuterski Oregon nije krema NCAA, ovoliko otvorenih šuteva nisu imali namjeru propustiti. Uz probleme u obrani Dukea, uspjeli su prvi nositelji iskoristiti i drugu slabost Blue Devilsa, slabašan defanzivni skok. Iako ni sami ne igraju s dva klasična visoka i nisu momčad koja će dominirati u skoku, na jednu večer im je i to uspjelo tako da Duke stvarno nije imao šanse s ovako slabašnom vlastitom šuterskom večeri (iako su imali odličnih poteza, mladost dvojice brucoša Ingrama i Kennarda bila je vidljiva u tome što su prelako dopuštali fizički nadmoćnijem protivniku da ih tjera na loše šuteve). Oregonova smallball četvorka Brooks pokazao se ključnim mismatch problemom, uz 4 trice čovjek je nemilosrdno napadao obruč, bilo iz driblinga, bilo iz pozadine radi napadačkog skoka, a Ingram nije imao nikakvog odgovora na 15 kilograma mišića moćnijeg igrača (otprilike je ovo bio uvid i u ono što nas čeka kroz Ingramovu rookie sezonu, iako će u NBA igrati više dvojku nego četvorku, problemi s konstitucijom itekako će biti vidljivi prvih nekoliko godina).

Uglavnom, Oklahoma kao iskusnija i fizički moćnija momčad sigurno neće dozvoliti Oregonu da radi što poželi, tako da ovo odlično izdanje Ducksa neće biti nužno ponovljeno i prekosutra. Ali, pored njihovih žilavih i velikih bekova bit će puno teže prolaziti nego kroz obranu Aggiesa, a isto tako imaju dovoljno sposobnih driblera da prate ritam koji nameću Hield i Woodard. Uspori li Oklahoma spomenutog Brooksa napravili su pola posla, ali to je lakše reći nego učiniti, tako da nas i u ovom dvoboju očekuje potpuna neizvjesnost. Uz malo prednost Oklahomi, ipak su pokazali odličnu formu i čini se da su dobili nešto povoljniji matchup od Kansasa.