ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

28Mar/164

ANNOYING ORANGE

Baš jebena šteta. Mislim, nije nitko kriv Virginiji što su u zadnjih 10 minuta prodali dobivenu utakmicu protivniku koji je jedva dobio mjesto među 64, ali, bez obzira što su odigrali najgoru moguću partiju kada je bilo najpotrebnije, bez njih u Final Fouru nedostajat će dramatičnosti. Sinoć su se zato pobrinuli da tako ne bude, dramu su itekako stvorili sami dozvolivši protivniku da im ukrca nevojerojatnih 22 poena u rasponu od 30. do 35. minute. Već u startu su imali problema s agresivnim ulazima Gbinijea koji je tako drugu večer za redom odlučio potpuno sam nositi napad Syracusea. Štoviše, radio je to direktno protiv Brogdona i obzirom da je imao puno uspješniju večer, vjerojatno je na nekim boardovima i preskočio prvog čovjeka Virginije (obojica su projicirani negdje pri dnu prve, odnosno na početku druge runde). Uz to, na drugoj strani su očekivano imali problema doći do poena u sredini pored opjevane zone Syracusea. Boeheim možda nema pretjerano talentiranu momčad napadački, ali s ovakvom dužinom na pozicijama od 1 do 5 opet je uspio posložiti kvalitetnu defanzivnu, čak i bez klasičnog centra u sredini.

Ipak, kako je razlika u talentu primjetna, malo po malo Cavaliersi su počeli preuzimati kontrolu nad utakmicom. Perrantes je zabijao trice kao rasni combo, kako je Brogdon nestao i kao kreator i kao šuter protiv zone to je njihov treći bek Devon Hall bio taj koji je vukao polukontre i napadao, uglavnom, usprkos svim problemima u napadu gdje nikako nisu mogli organizirano napasti zonu obzirom da im je nedostajao pošteni visoki koji može asistirati s visokog posta, do poluvremena su imali desetak poena prednosti. Pokušali su i s Brogdonom u roli razigravača na visokom postu, ali on jednostavno nema potrebnu visinu da bi bio prijetnja s te pozicije, a zamjerku treneru Bennettu definitivno treba uputiti jer nije pokušao naći stretch postavu s Brogdonom kao smallball četvorkom koja bi barem šuterski bila dodatno opasna.

Naime, najveći dio večeri su se držali standardne rotacije, tako da su na četvorci uglavnom imali Wilkinsa koji je neizostavni dio njihove obrane, ali ujedno je i čovjek koji nema ni šuterski ni razigravački potreban talent da bude prijetnja zoni Syracusea. Iako je tako većinu vremena proveo sam samcat u srcu napada, nije služio ničemu i praktički te posjede s njim na parketu Virginia je igrala 4 na 5 u napadu. I usprkos svim problemima s postavljenim napadima, opet su uspijevali zabiti dovoljno da početkom drugog poluvremena imaju čak +16.

Obično u sudaru ovako sporih momčadi koje vole cijediti napade do zadnje sekunde i pri tome imaju elitne obrane takva prednost bude nedostižna, ali onda je u zadnjih 10 minuta utakmice Syracuse krenula na sve ili ništa. Izašli su iz zone i zaigrali presing, koji je rezultirao s 5 izgubljenih lopti i kontrama koje su razbudile napad narančastih. Jasno, to samo po sebi ne bi bilo dovoljno da se Gbinijeu u agresivnom napadanju obrane Virginie nije pridružio Richardson koji je u tih zadnjih 10 minuta ofenzive zabio 14 poena, čak i par trica. Sposobnost ove dvojice da iz driblinga napadaju reket nosi Syracuse cijelu sezonu, a eto u ovoj fazi natjecanja otišli su još korak naprijed jer atleticizmom, eksplozivnošću i driblingom nisu samo razbili neku tamo lijevu momčad, već najbolju obranu NCAA u zadnje tri godine. Uostalom, podatak da su taj period dobili s 31-11 sve govori.

S tim da nisu samo spomenuta dvojica igrala dobro - veteran Cooney je također imao nekoliko odličnih ulaza u završnici kada su svi igrači Syracuse napadali sredinu bez ikakvog obzira prema ičemu, a defanzivci Roberson i Lydon su osim standardno dobrog posla u zadnjoj liniji obrane nemilosrdno napadali ofenzivni skok (još jedan aspekt igre u kojem je Syracuse u zadnjoj četvrtini utakmice dominirala nad Virginiom). Uglavnom, Syracuse je u tom periodu igrao najbolju košarku sezone, primjereno trenutku dali su sve od sebe. Cavaliersi su pak na već viđeni način zadnje dvije sezone potonuli, nitko nije imao odgovor za agresivnost protivnika u oba smjera. Brogdon je kroz sezonu obično uzimao stvar u svoje ruke kada bi se našli u slijepoj ulici, napao bi obruč ili uzeo skok-šut, ali Brogdon je odlučio zaključiti NCAA karijeru na način koji baš i nije za pohvaliti se.

Furiozni ritam iscrpio je i igrače Syracuse koji su u zadnjim minutama konačno počeli promašivati, tako da je Virginia dobila šansu provući se, ali opet nisu mogli ništa zabiti s perimetra, a atlete za ulaziti u sredinu jednostavno nemaju. Tako da narančasti zasluženo idu dalje i iako su i protiv North Caroline totalni autsajderi, pokazali su da su itekako sposobni namučiti svakoga tko im nije spreman parirati energijom i pristupom. Boeheim je dodatno napumpao svoj legendarni rezime, posebno zadovoljan što je i na ovaj način pokazao srednji prst NCAA koja ga je suspendirala dio sezone zbog dogovora ispod stola s igračima, oduzevši programu pri tome određeni broj stipendija. Tako da nije ni čudo kako kaže da nikada nije bio ponosniji na uspjeh jedne generacije koja je očito jednako napaljena kao i on i nikome nije spremna popustiti.

Druga utakmica večeri nije nudila ni približnu količinu drame jer za razliku od Virginie preostali prvi nositelj nije imao namjeru prokockati prednost. Nije North Carolina otvorila furiozno utakmicu kao protiv Indiane, dapače imali su očajnu šutersku večer čak i za njihove ne pretjerano visoke standarde jer rijetko kada forsiraju šuterske postave. Međutim, odličnom podjelom posla dominirali su u obrani i skoku - iako su za Notre Dame dva udarna vanjska igrača Jackson i Beachem odradili utakmicu na svojoj standardnoj razini, dva centra pod košem koje je forsirala North Carolina potpuno su uništila Augustea i uopće skok Iraca. Meeks ili Hicks uglavnom su odrađivali posao na centru Notre Damea 1 na 1, a Johnson je imao zadatak iz pozadine pomagati i čuvati obruč, što je funkcioniralo sjajno.

Uglavnom, nakon desetak minuta ravnopravne borbe, do poluvremena je UNC izgradio laganu prednost, a onda je ona u nastavku samo rasla. Dominaciju pod obručima u obrani prenijeli su i u napad gdje je Johnson trpao zicere protiv centimetrima limitiranog protivnika, a Notre Dame nema atleticizam i raznovrsnost opcija s loptom kao Syracuse da podizanjem tempa i agresivnosti iskoristi opuštenje North Caroline. Dapače, kako je vrijeme odmicalo, puno veća dubina Tar Heelsa sve više je dolazila do izražaja. Jackson se tako potvrdio kao NBA potencijal, Beachem kao jedno od ugodnijih iznenađenja turnira i to je manje-više sve što se ima reći o utakmici iz ugla poraženih.

Sada još par riječi o Final Fouru. Utakmica između Villanove i Oklahome potpuno je otvorena i iako Villanovi dajem određenu prednost zbog forme u kojoj se nalaze i činjenice da bi Jenkins i u ovoj utakmici mogao biti mismatch, Oklahoma ima šanse ako će Hield odigrati partiju kakvu zna i ako uspiju Villanovu otjerati s perimetra kako je to napravio Kansas. UNC je pak favorit protiv Syracuse koja je maksimalno iskoristila povoljan ždrijeb. Dayton u prvom kolu bio je najslabiji sedmi nositelj kojeg su mogli dobiti, imali su sreće što su ispali Spartansi pa su postali favoriti u drugoj rundi, onda su se nekako provukli protiv Gonzage i evo sada protiv Virginie. Uz dužno poštovanje njihovoj borbenosti, u polufinalu bi tome trebao doći kraj jer ovako slabašna šuterska momčad bez pravog playa usprkos svim obrambenim kvalitetama ipak ne bi trebala proći prvog nositelja. Ali. UNC je slabašnim šuterskim izdanjem protiv Notre Dame pokazao da su itekako ranjivi ako im ne upada trica i ako im pri tome Syracuse zonom spriječi dobar dio poena na obruču, možda i kiksaju. Uostalom, to je nešto što se od ove generacije nekako i očekuje obzirom da im bekovi nisu baš najstabilniji i da im šuteri baš nisu najpouzdaniji. Može li se dogurati do kraja samo na račun atleticizma i fizikalija koje personificira odlični Johnson? Tu bi energija Syracuse pod košem mogla oduzeti dosta prilika za zicere i skokove u napadu, a bez toga UNC nema jasan izlaz iz nezgodnih situacija. Dakle, ne treba isključiti još jedno iznenađenje, iako, realno, obzirom na prikazano na puno većem uzorku od zadnje dvije utakmice, Syracuse po logici stvari ne bi smjela moći odigrati i treću utakmicu za redom iznad mogućnosti.