60 POINTS, 29 MINUTES fullcourtpress – basketball lunatics inc.

25Apr/160

9

SPURS @ GRIZZLIES, G4

Ušli su Spursi u utakmicu malo agresivnije nego što je bio slučaj u prošloj, pogotovo Parker koji je nakon utakmice pauze nastavio raditi pritisak na reket ulazima. Međutim, žilava obrana Memphisa opet se održala prvo poluvrijeme, kontrolirajući tempo na oko 20-ak poena po četvrtini. Pri tome su čak dobili i iskru u napadu od razigranog Stephensona koji je 1 na 5 potezima pokazivao Andersonu da nije Lance-stoper kakvim ga je Pop imenovao u završnici prošle utakmice.

I tako smo opet gledali natezanje dok Spursi konačno nisu odradili poštenu treću četvrtinu u svom stilu. Kawhi ubacuje u šestu brzinu u oba smjera (bez ovih njegovih lebronovskih eksplozija u trećoj Spursi doslovno ne bi mogli složiti klip s najatraktivnijim akcijama za dobar dio utakmica u završnici ove sezone), reket je zaključan i skok je pod kontrolom, tempo se diže i sve češće se igra kroz tranziciju što Grizliji ne mogu pratiti. Spursi odlaze na +16 uz 37 ubačenih poena u 12 minuta, što je stvarno impresivno kad dodaš da im je to uspjelo sa samo 2 pogođene trice.

Naravno, zadnja četvrtina je revijalnog karaktera. Jednostavno, sposobnost Parkera, Leonarda i Aldridgea da budu podjednako opasni s loptom u rukama bila je previše za domaćina koji se relativno dostojanstveno oprašta od doigravanja, doma su odradili nekoliko četvrtina u kojima su baš tražili od protivnika da odigra ozbiljno, što je za ovu seriju iznad očekivanja (Joerger je u prošloj natjerao Popa da se prilagođava, to je apsolutni vrhunac playoffa za Memphis). Bavit ćemo se tokom ljeta stanjem franšiza tako da ne bih sada previše o Grizlijima, najvažnije da smo se konačno riješili jednog daveža od serije.

WARRIORS @ ROCKETS, G4

Nakon regularne sezone iz snova čeka li Warriorse playoff iz noćnih mora? Curry je startao, gležanj je izgledao ok, izvedba baš i ne, a onda je na kraju prvog dijela stradalo koljeno. Istegnuće je bilo očito, a sada ovisno o njegovoj težini ovisi i sudbina Warriorsa. Čak i da se ozljeda pokaže minornom (bez ozbiljnije stradalih ligamenata), Curry bi mogao propustiti uvodni dio druge runde tako da im je definitivno u interesu da se serija između Clippersa i Blazersa razvuče. S tim da znamo kako to ide s koljenom - svako požurivanje, a pogotovo kad se baviš sportom na ovoj razini, povećava rizik od nove ozljede. Uz to, šanse da Steph s ovakve dvije ozljede dohvati razinu igre iz regularnog dijela sezone do kraja doigravanja minimalne su, a o formi u prvim nastupima nakon eventualne duže pauze da ne govorim, pa vidjelo smo sinoć što nekoliko dana odmora od košarke čini za gubitak ritma čak i najboljem igraču na svijetu (zamislite sad kakav bi bio s nekoliko tjedana bez treninga). Uglavnom, Warriorsi mogu biti sretni ako će ga protiv Clippersa imati na 50%, a onda eventualno protiv Spursa na 80%. Dakle, odjednom se otvaraju vrata i ostalim izazivačima. Ako je pak istegnuće rezultiralo težim oštećenjem ligamenata ili u najgorem slučaju bude zahtijevalo operaciju, vrata neće ni biti, ulaz će biti potpuno slobodan svim zainteresiranima (nebitno koji ligament se pokaže oštećenim, nakon eventualne operacije se jednostavno ne možeš vratiti u rutinu u ovako malo vremena).

Što se same utakmice tiče, ništa posebno nije bilo za prijaviti. Curry se praktički zagrijavao 24 minute, dok su ga suigrači pokrivali solidnim šutom za tri i dobrom obranom. Rocketsi jašu Hardena koji živi na liniji i koriste očajnu partiju klupe gostiju da ostanu u egalu. A onda se krajem druge četvrtine događa cijeli niz stvari koji će odrediti daljnji tijek utakmice - Kerr stavlja Barnesa na Motiejunasa kako bi se ovaj naguravao s njim u postu i kako bi Green imao manje posla u obrani, Beverley zbog ozljede napušta parket (on je vjerojatno isto gotov za ovu seriju), a onda je tu i spomenuto Stephovo rastezanje. Warriorsi tako u nastavak ulaze maksimalno motivirani da odrade posao, Rocketsi bez ključnog defanzivnog igrača ostaju bez obrane na loptu, a Green odjednom ima više slobode i energije za igrati svoju igru.

Pa tako Draymond, koji se u ovom trenutku definitivno osjeća liderom, ne može promašiti s perimetra, priključuje mu se i Klay, a cijelo to vrijeme Rocketsi ostavljaju dojam momčadi koja igra s pola snage, njihovi pokušaji u obrani da dođu do lopte ili zatvore šutere, pogotovo kada im Klay pobjegne kroz blok, su patetični. Njih dvoje ubacuju 7 trica, Barnes dodaje još jednu i u ovih 12 minuta treće razigrani gosti iz egala odlaze na +21 i utakmica je gotova. Uz gubitak Beverleya najveći problem za domaćine je bio novi mlitavi nastup Arize, tako da su Rocketsi nakon jedne pristojne defanzivne partije opet podbacili. Dwight i Motiejunas su jedini nešto pokušavali braniti u reketu, ali kada je Green počeo zabijati trice i izvlačiti Donatasa iz reketa, razbijen je i taj jedan podnošljivi aspekt obrane Houstona.

Iako im se otvara šansa obzirom da će Steph gotovo sigurno propustiti ostatak serije, bez Beverleya i s ovakvim pristupom obrani kakvoga (ne) pokazuju iz večeri u večer, vjerojatno će na odmor nakon sljedeće.

Ako će Warriorsi ovu seriju i izgurati bez najboljeg igrača, već u sljedećoj bit će velikih problema. Rivers, Popovich i LeBron su svjesni da im je ovo sad ili nikad i bruse očnjake. Rekao bih isto za Oklahomu, ali oni su sretni kad Donovan uspije pronaći put od parkinga do svlačionice bez da se izgubi, tako da ih ne bi stavljao u isti koš u ovom trenutku.

HAWKS @ CELTICS, G4

Najvažnija promjena u ovoj utakmici je u tome što Hawksi konačno odlučuju jahati Millsapa kroz izolacije, što rezultira njegovom fenomenalnom partijom. Zabijao je čovjek iz svih pozicija, u sredini, s perimetra, iz driblinga, koristeći brzinu protiv Johnsona i snagu protiv Crowdera. Celticsi nisu imali rješenja za njega tako da mogu samo biti zahvalni što je ostatak momčadi Hawksa u prvom dijelu bio totalno izvan ritma. Najvećim dijelom zbog manjka produkcije s pozicije playa gdje je Teague, koji igra solidnu seriju do sinoć, vrlo brzo upao u probleme s osobnima, što je otvorilo vrata Schroederu koji pak definitivno nije zreo za odraditi ovakvu rolu u ovakvoj utakmici. Manjak stabilnosti na jedinici doveo je do nekoliko nepotrebno izgubljenih lopti i nekoliko loših šuteva viška, tako da su Hawksi propustili iskoristiti Millsapov učinak za izgraditi nekakvu prednost.

Boston se tako drži u egalu, napad solidno funkcionira zahvaljujući rješenjima koja su pronašli u prošloj utakmici, a u rotaciji se pojavio i Olynyk, što Stevensu daje mogućnost da dodatno kombinira. Obje obrane igraju na isti način, oprezno u reketu i tranziciji, čuvajući se od ulaza i ispadanja u sredini, uz relativno otvoren perimetar. Crowder nešto i pogađa ovaj put, ali daleko od toga da Boston postaje prijetnja iz vana. Kako i Hawksi ovdje također žive isključivo od Millsapova učinka za tricu, ovakva se taktika pokazuje ispravnom.

U trećoj Atlanta konačno ima najbolju petorku na parketu na duži rok i to vrlo brzo rezultira s čak 16 poena prednosti dok Boston traži rješenja u napadu. Upada im nešto trica zahvaljujući Jerebku i Thomasu tako da se vraćaju u utakmicu, s tim da je ključni krivac za način na koji su gosti ovako ekspresno prokockali prednost klupa predvođena Scottom i Schroederom od koje nisu dobili ništa. Celticsi mudro udvajaju Millsapa i tjeraju Schroedera i Bazemorea da kreiraju što nikako nije dobro. S tim da su i s boljim opcijama na parketu Hawksi imali ogromnih problema jer opet nisu bili u stanju zabiti - Horford je podbacio i kroz ovaj minimum koji odrađuje kao strijelac iz vana, a ni Bazemore ni Korver nisu bili bolji.

Boston je tako u naletu, lete po parketu, a Hawksi u grču traže od Millsapa da spasi stvar. Bud bježi od klupe, drži udarnu petorku na parketu bez predaha, ali uzorak je već očit - ako Millsapa udvoje, osim Teaguea nema čovjeka na parketu koji može napasti reket ili zabiti otvoreni šut (4-18 imali su Horford, Bazemore i Korver u takvim situacijama). Thomas i Jerebko i dalje rade ogroman pritisak na obranu Atlante, priključuje se i Smart s dvije pravovremene trice i gomilom energije te u ovom natezanju koš za koš između dva potpuno izjednačena protivnika odlazak u produžetak nije nikakvo iznenađenje.

A još je manje da Atlanta u dodatnih 5 minuta gađa 1-11 prepuštajući Celticsima utakmicu.

Tako da se nema što reći, Boston je ovom utakmicom samo potvrdio da su se uspjeli regrupirati i da imaju solidne osnove u oba smjera, tako da ih se neće moći dobiti s ovakvom igrom u napadu. Atlanta je konačno razbudila jednog visokog i dobiti nešto poena na obruču, ali su pri tome opet ostali bez učinka vanjske linije i dok se ovo dvoje ne poklopi neće moći zaključiti seriju. Za očekivati je da će s puno više Teaguea na parketu, ponekom dodatnom tricom i boljim Horfordom s poludistance, napad u sljedećoj zaigrati na višoj razini i da će obraniti domaći parket. Jer, ako će opet upasti u bilo kakve probleme glede rotacije ili izvedbe, Boston se pokazao više nego sposobnim iskoristiti to.

CAVS @ PISTONS, G4

Ima metli i ima metli. Pri tome naravno ne mislim na razliku između kućnih i dvorišnih ili plastičnih i drvenih već na ove playoff tipa. Evo, iako su kao i Grizliji ispali bez utješne nagrade u vidu pobjede, Klipovi su ostavili puno bolji dojam. Na stranu sada objektivni razlozi zbog kojih se Memphis iz jedne ozbiljne momčadi pretvorio u NBDL motel, u toj seriji ni trenutka nije bilo neizvjesnosti. Pa iako je razlika u klasi postojala i ovdje, odnosno iako je Detroit imao jednu neriješivu manu zvanu obrana na Irvingu i Loveu, ne može se poreći da su izvukli maksimum iz sebe, a možda čak i protivnika. Ako izuzmemo drugu utakmicu gdje su dosta rano ispali iz ritma, prvu i treću su najvećim dijelom bili u egalu, a u četvrtoj su taj period ravnopravnosti produžili do sirene. Ukratko, imaju itekako razloga za zadovoljstvo pruženim bez obzira na rezultat. Mudri ljudi znaju da je bitna izvedba, a ona je za ovako neiskusnu momčad bila na visokoj razini. Ovaj roster treba brusiti i pri tome se nadati da i Drummond i Jackson mogu napraviti novi iskorak (bez toga je sve uzalud, granični all-star igrači ne ostvaruju velike rezultate), međutim to je sad već pitanje budućnosti. Za ovu sezonu cilj je definitivno ispunjen (i premašen - partije Johnsona u playoffu su bonus).

Tekma? Već po običaju Detroit puno bolje otvara, Jackson ima prostora (Cavsi ga imaju običaj stisnuti tek u drugom dijelu utakmice), Dre radi u postu, sporedne opcije zabijaju otvorene šuteve. Cavsi rudare kroz post preko visokih dok domaćin fokus obrane stavlja na Irvinga kojega konačno konstantno udvajaju na picku. Naravno, to otvara prostor za akciju na strani bez lopte gdje gosti brzim pasovima lako pronalaze otvorenog čovjeka, uglavnom Smitha, a i za više LeBrona u slash & kick akciji. Braniti Irvinga je problem, ali ništa manji izazov je usporiti LeBrona u 3-5 pick & rollu okruženog s još boljim šuterskim opcijama, pogotovo kada je na parketu Baynes umjesto Drummonda kojega Van Gundy sjeda na klupu radi osobnih. Inače, Cavsi su definitivno bili odlučni završiti seriju i dokopati se dodatnog odmora jer Lue uopće nije taktizirao s izmjenama, nakon prošle utakmice u kojoj se pokazalo da je najbolja petorka ipak ova startna, sinoć ih je jahao što je duže bilo moguće (čak 27 minuta, za simboličnih +2 dok su bili na parketu). Usput, James je bio raspoložen u oba smjera, manje da ne ponovi lošu partiju poput prošle, više da osigura spomenuti odmor.

Na startu druge gledamo jedinu ozbiljnu promjenu stila igre kod Clevelanda, na parketu su rezerve s LeBronom na četvorci i Fryeom na petici, igraju solidno, ali Stan je u prošloj utakmici razbio šifru niske postave ostavljajući Drummonda u zoni s jednim okom na Shumpertu. Detroit se drži, a Lue u ovom periodu potpuno ignorira kombinaciju Jamesa i Lovea pod košem (dobili tek par posjeda na kraju večeri kada Lue nije znao kako spasiti glavu od razularenog smallballa Detroita). Dakle, ništa se ne događa u ovom periodu, obje momčadi ostaju u egalu koji se produžuje i povratkom startera na parket.

Ipak, početkom treće Cavsi konačno rade seriju, James i Irving su u stvarno dobrom izdanju (već zbog načina kako su igrali ovo je bila utakmica večeri) i to je moralo rezultirati odvajanjem - nakon 4 minute akcije imaju +11. Stan ovdje spašava stvar s dva poteza, uvodi Johnsona umjesto Morrisa (doduše, ovdje mu u odluci pomaže činjenica da je Marcus dobio četvrtu osobnu), što se pokazuje dobrim potezom jer Morris igra puno slabiju obranu na Jamesu ove večeri od rookiea (LeBron gomilu posjeda igra kao primarni play, a tu umjesto Morrisove dužine i snage do izražaja dolazi njegova relativna sporost u obrani na loptu naspram Johnsonu). Uz to, Pistonsi kreću s preuzimanjima na svakom picku, tako da ova dva defanzivna poteza zbunjuju napad Cavsa taman toliko da ostanu bez prednosti.

Zadnjih 12 minuta tako opet imamo egal, ali već je očito da Cavsi mogu lakše do prednosti u svim kombinacijama. Lue na parketu drži spomenutu rezervnu postavu sa svježim LeBronom, Detroit se opet nekako drži s Drummondom na Shumpertu. Novu mini-seriju Cavsi rade povratkom udarne petorke na parket i Stan ovdje mora povući novi potez, ovaj put radikalan, ako misli zaustaviti pad. Iako Cavsi ne prezaju od fauliranja Drummonda, ovaj put nisu problem njegova bacanja koliko njegova obrana, odnosno činjenica da s njim na parketu Pistonsi očito ne mogu zaigrati agresivnije na loptu. Stoga SVG za zadnjih 6 minuta na parket šalje postavu bez centra, s Morrisom na Thompsonu i Harrisom na Loveu, dok je na Jamesu, a tko drugi nego rookie.

Obrambeni iskorak s ovom postavom je vidljiv, Cavsi gube nekoliko posjeda zbog agresivnije obrane na perimetru, ali još uočljiviji je na napadačkom učinku - Cavsi imaju problema s mismatchom u kojem se našao Thompson, Harris odjednom ima prostora kao nikada do sada u seriji i igra svoje najbolje minute. Pokušavaju Cavsi izbjeći ovakve 1 na 1 situacije preuzimanjem, ali to samo otvara probleme u drugim matchupovima (ne zaboravimo da Love također pokušava braniti na perimetru) i Pistonsi ih rutinski baš sve realiziraju u svoju korist. Dok se prednost Cavsa topi Lue u panici iskušava razne kombinacije, između ostalog vadi Lovea radi Dellya kako bi imao dodatnog braniča na lopti ako zatreba, ali da je utakmica trajala još par minuta vjerojatno mu ništa ne bi pomoglo (šteta što se Stan ranije nije na ovaj način sjetio izazvati udarnu petorku Cavsa, ovu postavu je ranije u seriji uglavnom koristio protiv Lovea i LeBrona kao visokog para i kad je taj problem apsoloviran stavio ju je sa strane, na žalost Detroita). Ovako, izvukli su se na čisti hero ball, Irving jednu nerezonsku tricu zabija (druga mu jedva dolazi do obruča), Jackson svoju promašuje i Detroit ide na nešto duži odmor. Uz saznanje da je ovo vjerojatno tek početak dugog niza godina u doigravanju.