ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

17May/164

30

THUNDER @ WARRIORS, G1

Ovo smo čekali cijelo doigravanje, zar ne? Sjajna tekma, evo sad sam po treći put odgledao zadnju četvrtinu i samo mogu reći - i love this game (broj tekućeg je još uvijek isti Silver, znaš što ti je činiti).

Start utakmice prolazi prilično bezbolno za domaćine, natjerali su Oklahomu na 6 izgubljenih te su, usprkos lošem šuterskom otvaranju Currya i Thompsona, plus još gomili zicera koje su dopustili gostima na obruču, nakon 12 minuta imali +6. Malo su se i zaigrali na početku s obranom, Kerr je pokušao ignorirati ne samo Robersona već i Ibaku kako bi mogao rotirati na Durantu Barnesa, Klaya i Greena (jedan bi ga čuvao striktno, dvojica su ostajala u pozadini), odnosno kako bi imao Draymonda što bliže obruču radi kontrole skoka. To baš nije izgledalo sjajno, Oklahoma je lakoćom dodatnim pasom razbijala ovu kvazi-zonu pa su brzo odustali od nje (Green u ovoj roli libera jednostavno ne može pomoći kao u presingu, plus zone su uvijek problematične kad je skok u pitanju jer se u takvom zaduženju olako dopusti dolazak u sredinu i ako se lopta odbije prema protivniku, nema previše toga što se može napraviti obzirom da niste u direktnom kontaktu). Uglavnom, izuzmemo li ovaj vjerojatno nepotrebni eksperiment i dodamo li da su u postavljenim napadima u prvih 5-6 minuta netipično previše solirali i žurili u namjeri da što eksplozivnije otvore utakmicu (tu se dalo osjetiti da im fali zajedničkog ritma), Warriorsi mogu biti prezadovoljni načinom kako su ušli u seriju rezultatski, usput naglasivši kakav će teror sijati u tranziciji.

U drugoj četvrtini igrali su još i bolje, bez problema su držali pod kontrolom klupu Thundera koja je odjednom od rješenja izgledala kao veliki problem. Kanter je igrao samo 5 minuta u prve 24 jer Donovan nije htio previše riskirati s njegovom obranom, a Warriorsi su usprkos popriličnoj minutaži za Boguta i Ezelia našli dovoljno prostora za smallball postave. U završnici druge na parketu je petorka smrti i plus do poluvremena raste na +13, uz puno bolji učinak s perimetra i sada već klasičnu slash & kick igru prezentiranu na visokoj razini. Uglavnom, stvari idu po očekivanjima i očito je kako Golden State nakon početne nervoze ima jasan nacrt po kojem misle funkcionirati u ovom matchupu. Čak je i Kerr, uz to što je koristio postavu smrti, neočekivano rano posegnuo i za zamjenom Barnesa s Iggyem kako bi mu i najbolja klasična petorka dobila što više minuta zajedno.

Treću Warriorsi opet otvaraju s Barnesom na Durantu, s tim da su Klay i Draymond nešto aktivniji u pokrivanju kornera, posebice Ibake, tako da Golden State sada radi manje grešaka u obrani nego na startu i relativno ugodno brode kroz utakmicu. Izbjegli su do sada neke veće probleme, Durant i Westbrook su poprilično usporeni i najveći problem domaćinima u ovom periodu je neočekivano agresivni Roberson koji koristi kontekst u skladu s mogućnostima.

Uglavnom, kako znam rezultat, dok vodim ove bilješke i gledam razvoj utakmice postajem sve znatiželjniji vidjeti način na koji su Warriorsi ovo prosuli jer su u ovih prvih 30 minuta bili bolja momčad. Plus još znamo da Kerr nije na onim lošim tabletama i da će na vrijeme dati šansu postavi smrti, dakle kako se kvragu mogao dogoditi toliki preokret u zadnjih četvrtinu i pol pa da ga gosti ne samo stignu ovu novu razliku već i spriječe nove padove koji neminovne dolaze sa uber-smallballom Warriorsa?

Pa, sve počinje prelaskom Duranta na Currya, odnosno stavljanjem Russa na Greena, odnosno uopće povećanom aktivnošću Thundera u obrani koji sada igraju matchup-zonu i doslovno preuzimaju čovjeka ovisno o tome tko je kome najbliži. Kako istovremeno mogu ignorirati Boguta (i Ezelia koji nakratko ulazi u igru) to stvaraju ogromne probleme napadu Warriorsa i ekspresno dolaze na samo -5. Russ vuče u napadu, ginu u obrani i to je recept za vađenje iz problema. Samo, Kerr i dalje nastavlja raditi dobre poteze tako da već nakon 6 minuta treće vadi centra iz igre i na parketu imamo death lineup, što je znak da nema zajebancije, domaćini namjeravaju vratiti milo za drago i očito će kaos u obrani otići na još veću razinu, što automatski stavlja napadačku efikasnost u prvi plan.

Stvar očekivano funkcionira, nakon par minuta akcije Warriorsi su opet na +10 i oluja je izbjegnuta. E, sad, Kerr ne bi bio Kerr da iz nekog razloga ne odlučuje prekinuti ovakav razvoj situacije i vraća na parket ne samo Ezelia (naknadno i Speightsa), već uz njega stavlja i Livingstona, što znači da Warriorsi u trenu od uber-napada padaju na razinu prosjeka. Ok, čovjek je vjerojatno zadovoljan viđenim, svjestan je da ima dovoljno oružja i ne želi forsirati u prvoj utakmici (kako ono glasi klišej, ne želi odmah odigrati sve karte), a i na drugoj strani Donovan sprema postavu s Kanterom i Adamsom pa možda smatra da mu je petica na parketu neophodna (opet kažem, može, ali zašto istovremeno i Livingston). Međutim, ovo je jednostavno situacija u kojoj moraš jahati momentum, umjesto toga Kerr ga pomaže razbiti. Curry tako ima problema kreirati kroz gužvu, Westbrook ubacuje u brzinu više, pogotovo kroz tranziciju jer Warriorsi odjednom potežu cigle koje otvaraju kontre i OKC opet smanjuje minus, ovaj put sve do -3. Ovih zadnjih 4 minute treće su tako donijele 4 užasne minute košarke za domaćine, potpuno nepotrebno. Durant i Westbrook su jednostavno imali prelak matchup u ovom periodu, a Oklahoma je još jednom dokazala da im ne možeš parirati ako ćeš raditi ovakve propuste (da ne kažem ako ćeš ih ovako podcijeniti - ako su Russ i KD na parketu, ti također moraš imati najbolje igrače, tu nema velike mudrosti).

Najgore tek slijedi. Kerr, koji je do sada relativno brzo reagirao i odustajao od stvari koje ne funkcioniraju, sada ostavlja na parketu Livingstona i Speightsa i na startu četvrte, tako da Oklahoma dolazi do vodstva, što je situacija kojoj nisu bili blizu praktički od samog uvoda u utakmicu (Warriorsi u ovom periodu ubacuju 3 poena u 4 minute). Dok Durant nosi svoju momčad ogromnom potrošnjom u oba smjera i igra već 16 minuta u komadu (odigrat će bez pauze cijelo drugo poluvrijeme), za Warriorse na parketu nema ni Currya ni Greena. Oklahoma tako ima +4 na 8 minuta do kraja. Što je daleko od dovoljnoga protiv Warriorsa jer Kerr, usprkos očajnih zadnjih 9 minuta kojima je dobrim dijelom kumovao svojim potezima, ima još dovoljno aduta u rukavu da ovo relativno mirno privede kraju. Odustaje trener Golden Statea od centara, do kraja jaše isključivo smallball, što uz 6 minuta za postavu smrti uključuje i dvije minute s Livingstonom umjesto Iggya. U teoriji, usprkos lošoj igri u prethodnom periodu, ovo bi trebalo biti dovoljno za provući se? Pa, malo je nedostajalo i da bude, ali nije prošlo, gubitak ritma bio je takav da ga nisu uspjeli povratiti ni najbolji. A imali su i poštenih prepreka.

Donovan ne odustaje od igre s dva visoka, što se pokazuje mudrim jer su i Kanter i Adams na petici odradili svoje u reketu, dok Warriorsi netipično nisu znali kazniti mismatch na drugoj strani. Glavni razlog za to bila je činjenica što nisu uspjeli ubrzati igru i što su ostali bez tranzicije - Westbrook je sjajno kontrolirao tempo i Oklahoma je strpljivo gradila napade znajući da će u većini slučajeva doći do laganih poena na obruču, dok su u obrani hvatali tko je koga stigao ne dozvoljavajući da itko pobjegne u ofsajd (garantiram da ni u jednoj utakmici regularne sezone nisu ovako igrali tranzicijsku obranu).

Jasno, ni ovo ne bi pomoglo da istovremeno nisu bili u stanju odigrati fenomenalnu postavljenu obranu, držeći se agresivne obrane na čovjeka s konstantim preuzimanja, zatvarajući prostor za ulaz Warriorsima. Koji su promašili nekoliko otvorenih šuteva, propustili realizirati nekoliko ulaza, izgubili nepotrebno par lopti i to je to, dozvolili su poraz (samo 14 poena ukupno su ubacili u zadnjoj četvrtini, što je stvarno nestvarno obzirom na to da su 8 minuta igrali bez centra). Egzekucija nije bila na razini, podsjećali su Warriorsi ovdje na one početne minute u kojima su previše žurili (s tim da su ti ishitreni šutevi dio njihove igre, s tim su jednostavno naučili živjeti, ali kad ne upadaju onda se čovjek automatski pita zar nisu mogli tražiti bolji šut). Thunder je itekako imao svoje prste u raspletu, intenzitetom obrane i kontrolom ritma nametnuli su volju, tako da je kombinacija ovo dvoje presudila.

Razloga za paniku nema (moram ovo napisati radi svog druga Sickrea koji je nakon ovog poraza završio u fetus ezeli položaju), Warriorsi su igrali dobro i očito imaju još prostora za napredak, posebice u smallball egzekuciji. Jasno, tu smo sad na svojevrsnom kliskom terenu, ako je ovo što su pokazali u utakmici broj jedan njihov trenutni domet, e onda će izgubiti seriju. Samo, imamo dovoljno razloga za vjerovati da se radilo o jednoj lošoj večeri, uzrokovanoj dobrim dijelom time što još nisu zagrijali motore. Oklahoma je ipak protiv Spursa otišla na jednu razinu više i očito su u stanju držati tu razinu, dok se su Warriorsi do sada uglavnom kotrljali kroz playoff, uključujući čak i prvih 30-ak minuta ove utakmice, tako da im je ovo svojevrsno buđenje.

Uz potrebu za efikasnijom igrom, treba istaknuti i kako imaju seriju tamo gdje žele, dakle nije ih kao Spurse iz takta izbacio neki revolucionarni pomak kod Oklahome, već čisto činjenica da nisu bili najbolji kada je bilo najpotrebnije (ovo naravno možemo čitati i iz drugog ugla, pesimističnog, ako nisu dobili utakmicu kad su je igrali u svom stilu, kako će u nekom drugom). Donovan je srezao rotacije i već nakon 48 minuta djeluje konkretnije, jahao je udarne snage što je više mogao (Durant praktički nije ni izlazio iz igre), dakle s jedne strane imamo top izdanje Thundera, najviše što u ovom trenutku mogu pružiti, a na drugoj su Warriorsi koji još traže ritam (prvenstveno jer Kerr još uvijek nije na čisto s rotacijama). Pokaže li se da je ovo najbolje što Warriorsi mogu, onda je itekako moguće iznenađenje, ali nađu li načina prije svega efikasnije zabijati, vrlo lako mogu ispraviti ovaj propust već u G3. Mislim, morat će, jer, bez obzira što im je udarni trojac na papiru ostavio solidan dojam (svi su otišli preko 20), način na koji su dolazili do poena često je bio previše usiljen. Thunder igra sa 100% kapaciteta, ni jedan posjed ova momčad ne uzima zdravo za gotovo i ako se tome Warriorse ne prilagode, ako budu čekali da im ritam dođe umjesto da ga nametnu, onda će završiti kao Spursi.

Kako osobno mislim da će pozitivno reagirati na ovakvu pljusku jer imaju kvalitetu kakvu Spursi nisu imali i da će izbjeći iznenađenje, iskoristit ću priliku istaknuti kako je Oklahoma već pobjednik ovog doigravanja, bez obzira što vjerojatno neće otići do kraja. Sumnje u mogućnosti, a time i u budućnost ovog rostera, trajale su cijelu sezonu, ali nakon serije protiv Spursa i ovog herojskog otvaranja, jasno je da su i Durant i Westbrook dovoljno sazreli i da im nikakva promjena konteksta na ljeto nije potrebna, što je, nakon eventualnog naslova, najveća moguća pobjeda koju je Presti mogao izvući u ovom doigravanju - prikazana kohezija i svijest da su na pravom putu vjerojatno će ostaviti Duranta u jatu. U Adamsu su dobili čovjeka s kojim možeš u rat, Ibaka je usprkos tome što je izgleda vadio putovnicu u istom uredu kao Taribo West još uvijek koristan, kvragu čak su našli rolu i Kanteru, tako da im treba još samo par pojačanja na vanjskim pozicijama kako bi već dogodine mogli u lov na naslov ravnopravno s ostalima.