19May/1610

32

THUNDER @ WARRIORS, G2

Ovo je već bila utakmica puno bliže očekivanjima.

Otvaraju domaćini bolje šuterski, od prvih 16 poena koje su ubacili 12 je stiglo tricama (ukupno su imali 6-12 s perimetra u prvoj četvrtini). Igra se manje agresivno u napadu, traži se dobar šut za razliku od početka prošle utakmice i to odmah rezultira i boljim učinkom. Nije da su sad rasturili, ali su igrali u skladu s mogućnostima odnosno koliko dopuštaju ove visoke postave s Bogutom, a kasnije i Ezeliem i Varejaom (da, ugledao je i on svjetlo dana jer Kerr s razlogom nije bio zadovoljan ni Bogutom ni Ezeliem, prvi je igrač manje u napadu, drugi u obrani). OKC je usprkos tome što je Roberson i ovom prilikom bio ignoriran (uvijek je netko, uglavnom Green, bio libero u obrani, s tim da su ovaj put ipak više pazili na Ibaku, pokazalo se da je sasvim dovoljno imati jednog dodatnog čovjeka u reketu) držao priključak prvih 8 minuta, uglavnom preko Westbrookovih ulaza. A onda upadaju u probleme.

Naime, slijedi onih par minuta koje su kritične u svakom dvoboju, u pitanju je prvi Durantov odmor na utakmici prije nego se vrati kao lider druge postave, kada s njim obično izlaze i Adams i Roberson, a ulaze Kanter, Waiters i Foye (s tim da treba naglasiti kako je Adamsov izlazak ubrzan i zbog nezgodnog udarca u leđa). Jasno da za razliku od prve tekme potpuno koncentrirani Warriorsi koriste ovakav poklon, trojka Westbrook, Waiters i Foye ne može držati perimetar pod kontrolom, pogotovo u situaciji kada Kerr lukavo maksimizira potencijal momčadi okretanjem Greenu na petici na par minuta, i domaćini odmah odlaze na +9. Sad bih rekao da Donovan mora nekako izbjeći ove kombinacije, ali kako? Durant ne može igrati 48 minuta, mislim i ovako je premoren, a Donovan je dokazao da je sposoban ne komplicirati si dodatno život ako baš ne mora. Jednostavno, nije lako igrati seriju sa 7 igrača, od kojih su dva, Waiters i Roberson, roba s greškom.

Dobra vijest za Thunder je da na startu druge imaju Adamsa na parketu, dakle očito je izbjegao ozljedu, a nije im odmoglo ni što Kerr opet pokušava kupiti nešto vremena sa Speightsom na parketu. Durant u ovom periodu po običaju nosi momčad, zabija 10 poena u 4 minute i smanjuje minus na 3, dok Warriorsi pokušavaju razne sporedne smallball kombinacije (ako ništa drugo, otjerali su Kantera s parketa, igra s dva centra koja je baš u ovim periodima uništavala Spurse ne prolazi protiv Golden Statea, tako da je goste ovdje izvukla Durantova šuterska serija).

Kerr vraća startere na parket i gura četvrtinu do kraja s Bogutom i Ezeliem, ali problem je što ovaj put ne upadaju trice, odnosno što Thunder igra puno agresivniju obranu na Currya i Thompsona, tako da nema onih trica koje rade razliku (u jedinom pravom pokušaju iz tranzicije Klay je nagazio liniju). Oklahomi ne samo da godi kad se igra 2 za 2 poena, već i sami ubacuju par šuteva s perimetra, uz to Durant nastavlja stavljati duge dvice, tako da su u egalu sve do zadnje minute kada Donovan sebi nepotrebno komplicira život. Doduše, kada je izvadio Ibaku radi trećeg penala nije mogao ni pretpostaviti da će nastati potop, ali njihove smallball postave su jednostavno katastrofa. Em imaš slabije matchupove u obrani, em u napadu imaš Robersona koji uništava smisao smallballa, tako da Warriorsi u zadnjih 60 sekundi čak i s Ezeliem na parketu igraju kao postava smrti - koriste tranziciju da za čas naprave +8 i ubiju goste u pojam. Dakle, dva propusta je imala Oklahoma što se tiče postava, dva puta su bili ranjivi, oba puta Warriorsi su to maksimalno iskoristili i u tih jedva 5 minuta loših postava napravili su +13. Ovakva učinkovitost i koncentracija ogroman su izazov za ovako tanak roster s kojim raspolože Donovan.

Na startu treće Warriorsi opet igraju mudro, ali prednost ne raste jer im ne upadaju trice - dok Oklahoma može držati ovaj odnos 2 za 2 poena, mogu i držati priključak. Samo, kad je Barnes ubacio prvu iz kornera i kada su domaćini otišli na +11, trebalo je smisliti nešto novo jer s Westbrookom, Robersonom i Adamsom na parketu jednostavno ne možeš ostvariti potreban šuterski učinak. I što Donovan može, ubaciti Waitersa, a to uzima danak na drugoj strani parketa. Thunder nema laganog izlaza iz ove situacije, a Curry im odlučuje doslovno zatrpati svaku mogućnost da se iskoprcaju jer u idućih 120 sekundi zabija 15 poena u nizu. Sve to s Bogutom na parketu, što je apsolutni bonus. Warriorsi su na +20 i utakmica je praktički rješena jer Oklahoma jednostavno nema takvu napadačku moć da prelomi ovakvu razliku u preostalih 17 minuta.

Dakle, ako već ne možeš posegnuti za smallballom jer će te protivnik dodatno napuniti, Donovan pokušava s dva centra, ali to opet ne rješava njihov ključan problem - Adams i Kanter mogu trpati na obruču, ali 2 poena nisu dovoljna ako protivnik na drugoj strani zabija 3 kao na traci. Iako ima prednost koju je kad su Warriorsi u pitanju nemoguće ispustiti, Kerr se ne zeza u zadnjoj četvrtini, na parketu je umjesto Speightsa ipak Ezeli, što je dobar znak, skužio je problem i iako istovremeno drži Stepha i Greena na klupi, na parketu ima fenomenalnu defanzivnu postavu (Iggy, Livingston, Klay, Barnes) koja je u stanju dovoljno usporiti Duranta i Westbrooka i ne samo održati razliku, već je i odvesti na +27. Što znači da je ostatak utakmice čista revija.

Uglavnom, Warriorsi su puno boljim izdanjem uspjeli isprati gorak okus poraza u prvoj i vratili su seriju tamo gdje smo je i očekivali. Ipak su oni favoriti i Thunder je taj koji mora itekako razmišljati o tome kako se suprostaviti. S tim da jednu stvar treba istaknuti, sinoć je za uvjerljivu pobjedu bilo dovoljno nekoliko inspiriranih šihti po par minuta, ponajviše onaj Curryev bljesak. Međutim, čak i bez njega je bilo očito kako Warriorsi koncentrirani na posao itekako mogu izvući maksimum protiv nekih slabijih postava Oklahome, koja pak jednostavno cijeli playoff, pa čak i dijelom serije protiv Dallasa, ima problema zabijati potrebnim učinkom da se izvuče iz takvih problema. Oslanjati se isključivo na obranu protiv Golden Statea - to neće ići.

Također, ne zaboravimo da Kerr sinoć gotovo da nije posezao za smallballom s Greenom na petici, koristio ga je samo 3 minute, praktički prateći svaki Donovanov pokušaj smallballa - trener Oklahome također je tri minute koketirao s postavama sa samo jednim visokim, dovoljno za -8 učinak (sumnjam da ćemo ih više gledati makar morao u rotaciju uključiti Collisona). Dakle, ako zagusti, Warriorsi uvijek mogu pokušati nametnuti smallball protivniku i na taj način doći do prednosti (već time što otežavaju kombiniranje Adamsa i Kantera zajedno na parketu, Warriorsi su napravili posao). Uglavnom, ako će prvaci ovako maksimizirati svaku priliku da se odvoje, OKC nema šanse, trebat će značajno povisiti napadački učinak da bi konkurirali u završnici. A to mogu samo ako će Durant biti bolji Curry od Currya u 3 od 5 sljedećih utakmica, što je po do sada viđenom u doigravanju ipak pretjerano očekivati.