ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

22May/162

34

CAVS @ RAPTORS, G3

Konačno jedna pljuska Cavsima, čisto da malo utiša euforiju praznih brojki. Čitam uokolo inteligentne ljude (fanove zanemarujem, oni mogu govoriti što hoće) koji dižu buku oko toga što bi Cavsi mogli ostvariti 12-0 u prve tri runde ili oko toga kakvu koš-razliku su nabili, kao da nedavno nismo imali primjer Spursa koji su nakon povijesne regularne sezone nestali kao mjehur od sapunice kad su naišli na zid. Mislim, svaka čast Cavsima što igraju punim potencijalom, ali to što gaze po ovom otužnom Istoku apsolutno ne znači ništa za njihov matchup s Warriorsima (ili Thunderom). Možda su u dobroj formi, ali to ne znači da im ne ostaju isti problemi, već samo da su spremniji pozabaviti se s njima (jasno, to je također bitno, ali nije samo po sebi rješenje). Tako da ova uvjerljiva pobjeda Toronta dobro dođe svima koji ne mogu sagledati širu sliku da malo stanu na loptu. Kvragu, dobro dođe i samim Cavsima da se suoče s tim da nisu savršeni (što je, uostalom, priznao i James nakon utakmice, svjestan da je bolje da im se ovako nešto dogodilo sada nego u G1 protiv Warriorsa).

Idemo na tekmu.

Najbolje otvaranje uopće u seriji do sada, isključivo zbog toga što Raptorsi konačno igraju obranu intenzitetom koji odgovara trenutku. Agresivno na loptu, uz preuzimanje na pick & rollu ako matchup dozvoli, s finim dodatkom u pogledu branjenja sredine gdje Biyombo preuzima Jamesa čim se spusti u post dok Carroll prelazi na Thompsona. Istovremeno u napadu zabijaju gomilu skok-šuteva, Lowry izgleda odlično (čini se kako je ovo jedna od onih u večeri u kojoj će na parketu biti dobar brat blizanac) i iako izlazi ranije nego bi trebao zbog dva penala, Raptorsi održavaju egal, čak i laganu prednost tijekom cijele prve šihte udarnih postava. Što je izuzetno bitno za naglasiti jer je na parketu Scola, dakle nemaju onu 3&D kvalitetu Pattersona (rekli smo da nećemo spominjati manjak Valanciunasa) i usprkos tome se drže protiv udarne postave Cavsa. To je velik pomak jer su upravo tu izgubili prošlu utakmicu.

Lue ovaj put ni ne pokušava igrati s kombinacijom James-Love, vadi Jamesa na duži odmor kako bi bio spreman za start druge četvrtine gdje su se Cavsi pokazali najopasnijima, tako da Toronto i dalje uspijeva održati ritam koji im odgovara. Samo treba istaknuti kako je odluka da ubace Scolu bila dobra, ne samo da sad imaju Pattersona u poziciji da pomogne drugoj postavi i brani Jamesa u onim minutama dok igra četvorku, već su mu našli rolu u obrani u kojoj nije rupa. Naime, Scola igra striktno na Lovea, ne dovodi se u situacije da zatvara iz sredine već stoji uz njega na perimetru, a Love nema potrebnu brzinu da se oslobodi za šut ako čovjek visi na njemu. Tako da je Casey ovdje riješio problem najučinkovitijeg ispušnog ventila Cavsa, jednostavno ga je odsjekao, igra obranu 4 na 4 i pri tome je samo žrtvovao igrača koji u momčadskoj obrani ionako nije od koristi. Cavsi na takav način koriste Lovea da izlaza iz ove situacije nema osim ako će ga spustiti u post, što Lue i pokušava u ovom periodu bez Jamesa, ali Love ni 1 na 1 u postu protiv Scole ne nudi ništa više od par bezveznih skok-šuteva unazad. Tu se vidi taj problem nedostatka akcije na visokom postu gdje Love briljira, on u post-up izolacijama može odraditi posao, ali to nije nešto što može nositi momčad u određenim periodima. Cavsi praktički imaju samo jedan plan, pick & roll, pa onda slash & kick improvizacija uz povremeni cut po osnovnoj liniji, a Toronto im je to sinoć fino zatvorio, što je rezultiralo i prvom osvojenom četvrtinom u seriji. Yeah! We the North!

Toronto na startu druge sada ima odmornog i nabrijanog Lowrya, odmornog Pattersona i pitanje je samo kako će Casey riješiti pitanje petog čovjeka. Kako ne uključuje Powella u rotaciju i kako je Carroll odigrao skoro cijelu prvu četvrtinu, ipak se odlučuje za Johnsona uz Pattersona u sredini. To nije idealno, ali očito je cilj ostati agresivan u obrani na štetu napada. A kako Johnson čak ubacuje jednu tricu iz kornera obzirom da ga Cavsi uopće ne čuvaju i da James praktički igra libera, to se ovo kockanje isplatilo. Uz to, Patterson je striktno na Fryeu, tako da LeBronove povratne ne nalaze put do omiljene mete već se moraju zadovoljiti sa Shumpertom i Dellyem, a sve skupa rezultira jednim periodom u kojem je ova suludu efikasna postava Cavsa konačno podbacila, odnosno u kojem nije napravila razliku. Lue ovdje radi grešku, povlači prerano s parketa Dellya i Shumperta ciljajući upravo na to da bi s boljim šuterima mogao pronaći put do šuterske ekstaze, ali zaboravlja da s Fryeom na centru nije mudro mijenjati dva defanzivca za dva napadača. Prošlu tekmu Frye i Love dobili su nekoliko posjeda i spomenuo sam, ponajviše jer se nije imalo previše toga za reći o samom susretu, kako se radi o kombinaciji koja bi mogla poslužiti u regularnoj sezoni, ali dati im šihtu u playoffu, i to u situaciji kad tražiš kombinacije koje te mogu vratiti u utakmicu, granično je bezobrazno. U ovih par minuta što su Love i Frye bili na parketu kao par visokih, Raptorsi odvode prednost na +12.

Raspoloženi domaćini tako po prvi put ove večeri grade značajniju razliku, koja raste do +18 čak iako je Lue konačno dodao Thompsona na parket kao dodatnog defanzivca. Jednostavno, prerano je Lue napustio već potvrđenu drugu petorku, previše je jahao postave samo s Jamesom kao defanzivcem, a Cavsima je itekako potreban taj balans kojega donose Delly i Shumpert. Dok su Cavsi zbunjeni (toliko da se međusobno laktare) i pokušavaju se pokrenuti izolacijama za Irvinga (to nikada nije dobar znak), Toronto sad već dominira iako igraju bez Lowrya koji je opet u problemima s osobnima. DeRozan dobiva 1 na 1 bitku s Kyriem, Raptorsi dobivaju bitku u tricama (9 u prvom dijelu uz 50% učinka), a konačno dominiraju i u skoku, što je uz inteligentnu obranu dovoljno za solidnu zalihu nakon prve 24 minute.

Ulaze Cavsi nabrijaniji u nastavak, posebice James koji ne odustaje u napadanju obruča u pokušaju da razbudi momčad, ali usprkos višem intenzitetu u obrani i boljem šuterskom otvaranju, ne uspijevaju istopiti prednost Raptorsa. Love je, kako utakmica odmiče, sve više izvan ritma, domaćini sada znaju da je na njemu u napadu dovoljno imati flastera pa čak i kada dođe do otvorenih šuteva nije ih u stanju zabiti, a i Lowry je nadigrao Irvinga (koji je praktički imao samo onih nekoliko trenutaka krajem druge kada je Casey držao Lowrya na klupi), tako da s ovakvim napadom koji odjednom uopće ne izgleda atomski nije lako stizati minus. Obrana Toronta i dalje ostaje koncentrirana, a Lue pokušava do prostora na strani bez lopte doći ponovnim korištenjem kombinacije Frye-Love, što definitivno nije rješenje, pogotovo ako Love ne može zabiti ni otvorene trice koje su mu odjednom na raspolaganju jer Biyombo ipak ne izlazi iz reketa kao što su to radili Scola ili Patterson (koji u ovom matchupu i dalje drži Fryea odsječenim).

Agresivnost Toronta nije vidljiva samo u obrani gdje i dalje gospodare reketom, već i u napadu gdje na čistu energiju dolaze do dovoljno poena da održe prednost dvoznamenkastom i nakon novih 12 minuta. DeRozan sad već ima 31 poen na kontu iako uopće nemaš dojam da je odigrao nešto posebno, jednostavno je koristio sve što su mu Cavsi ostavljali konačno kaznivši njihovu odluku da se fokusiraju na Lowrya, a Lowry je od mogućih 36 minuta odigrao tek 20. Možda i najvažniji doprinos tako su energijom dali sporedni igrači - Biyombo, Patterson, Carroll i Joseph nadigrali su igrače zadatka Cavsa i ovakav razvoj situacije je realan.

Pogotovo jer Lue i ovom prilikom pokazuje da ima problema s rotacijama čim stvari ne idu idealno. Protiv Hawksa i u prve dvije utakmice protiv Raptorsa nije imao izazova, ali protiv Detroita se itekako tražio dok nije našao idealne kombinacije. Ovdje sada dolazi u probleme jer skoro cijelu treću na parketu ima sve tri udarne napadačke opcije, tek je Kyrie dobio par minuta odmora, dakle odustao je od standardne rotacije koja je odlično funkcionirala s LeBronom kao liderom druge postave. Potpuno nepotreban potez, sada na startu četvrte ima Irvinga uz drugu postavu što itekako otupljuje njen defanzivni potencijal - Patterson odmah zabija tricu, a Toronto u ovih laganih 4 minute prednost opet diže do +15. Lue sada mijenja Irvinga s Jamesom, ali nema nikakvih pomaka, jednostavno s Fryeom na centru nemaju Cavsi mogućnost doći do stop akcija i ostavljaju previše zicera Biyombu, dok istovremeno u napadu ne uspijevaju ništa napraviti usprkos formaciji jer Raptorsi igraju sjajnu obranu - preuzimaju svu akciju na blokovima kako ne bi ostavili šutere otvorenima, pogotovo Fryea, a pri tome uspijevaju imati Biyomba u sredini spremnog složiti Jamesa na parket. Dakle, ni nakon ove šihte s LeBronom i drugom postavom, razlika ne pada ispod 13, što je potvrda da je ovo jednostavno večer domaćina.

Koji su konačno, uz dobar zamišljen i još bolje odrađen plan u obrani, ali i u napadu (Casey je sjajno rotirao igrače i zahvaljujući podnošljivim minutama Scole i Johnsona dobio je fenomenalnu drugu petorku na koju Lue nije imao odgovor), dobili i sjajne role od hrpe pojedinaca među kojima treba istaknuti Biyomba. Lowry je odigrao odličnu all-round partiju, DeRozan je zabio nikad lakšu gomilu poena u ovom doigravanju, ali Biyombovi skokovi i energija u obrani dali su im onu dozu drskosti i muškosti koju nisu imali u prve dvije utakmice. Teško da mogu opet ponoviti ovako dominantnu partiju bez obzira što i sljedeću igraju doma, za očekivati je i da Cavsi od starta igraju bolje i posebice pametnije, ali dokazali su da čak i s ovim rosterom, bez Valanciunasa i s hrpom načetih igrača, mogu pružiti puno bolji otpor nego što su prezentirali u Clevelandu.