ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

11Jun/1613

46

WARRIORS @ CAVS, G4

Malo po malo i došli smo do solidne playoff utakmice od početka do kraja - nakon uvodne 3 kamilice u kojima smo relativno rano ostajali bez interesantnih završnica, ovdje smo konačno gledali nešto nalik tome. I da, konačno smo dobili i pravu partiju Warriorsa, ništa ekstremno dobro, rekao bih čista klasika s njihove strane. Doduše, dojam nakon odgledanih 48 minuta je takav da je rasplet bio izvjestan, samo se čekalo da Warriorsi naprave seriju za kakvu su sposobni, ali ni u jednom trenutku nisu dominirali nad upornim Cavsima. Što je, za ovo Finale, svojevrsni poduhvat (#kad će draft).

Na startu očekivano u sličnim okvirima kao prošlu utakmicu, Cavsi startaju s Jeffersonom iako je Love dobio zeleno svjetlo za nastup, a Kerr, opet očekivano, tvrdoglavo ostaje vjeran Bogutu umjesto da protiv kvazi-smallballa Cavsa odmah stavi najbolju smallball postavu u NBA (doduše, može se ovo tumačiti i kao dokaz da još nije zabrinut, G3 su odigrali toliko općenito loše u oba smjera da su morali na popravni, nije sva krivica bila na Bogutu, samo 90% he he). I vidljivo je odmah, usprkos tome što Bogut još jednom izgleda kao najgori igrač na parketu, da su ovo drugačiji Warriorsi, puno agresivniji u obrani i puno koncentriraniji u napadu. Tako da nakon 4 minute akcije s klasičnim centrom ovaj put nisu u rupi, dapače, očito mogu preživjeti i protiv smallballa Cavsa kada igraju makar približno svom nivou.

Cavsi otvaraju samopouzdano, posebice šuterski. Irving je razigran i ostat će ovakav cijelu večer, ne samo kao strijelac već i drugu tekmu za redom ne davi toliko loptu - odustali su Cavsi od izolacija, pokušavaju igrati košarku koliko mogu što prevedeno znači da i dalje napadaju cutovima po osnovnoj liniji sa strane bez lopte kako bi imali nekakav dodatni pritisak na obranu. Ipak, prvo ime na parketu u ovom uvodu je Barnes koji opet koristi povoljan matchup - zabija otvorene trice koje mu ostavi obrana Cavsa kada pretjera s pomaganjem, usput bez problema pretrčava Jeffersona na ulazima. O tome sam baš razmišljao ovih dana, ako Warriorsi ovo osvoje, po do sada viđenom uopće ne bi bilo nemoguće da Barnes kao njihov najkonstantniji igrač dođe do MVP titule (jasno, lako mu je biti konstantan kada u startu letvicu nije postavio visoko, ali to je nevažno, bitno je da imaš 5 ljudi koji mogu koristiti ono što im obrana ostavlja, u tom kontekstu košarka je izuzetno jednostavna igra). Dođe li do takvog raspleta, max ugovor mu ne gine, zar ne. Potpuno originalna momčad.

Uglavnom, nakon što se pobrinuo za Bogutovu psihu (što je, uz strah od toga da Thompson ne siluje Greena preko napadačkog skoka, vjerojatno jedini razlog zašto je startao s centrom), Steve Kerr aka šaptač centrima na parket konačno šalje death lineup i gosti igraju možda svoje dvije najbolje minute do sada u playoffu. U napadu Klay ostaje sam na trici, Curry sjajnim ulazom namješta Greenu zicer, sve stvari koje nismo previše gledali u prve tri tekme, a u obrani sjajno koriste činjenicu da Thompson nema vanjski šut kako bi udvojili svakoga tko se približi reketu. Thompson sa svoje strane daje odličan doprinos energijom u napadačkom skoku, ali ovo je prilika za Luea da gurne u igru Lovea kao smallball peticu jer previše je riskantno igrati s ovako malo prostora u napadu protiv momčadi koja može napraviti 10-0 seriju u minutu.

Imaju ovdje Cavsi i malo sreće, Klay zarađuje drugu osobnu i izlazi iz igre, iako Warriorsi ni s Livingstonom nemaju problema ostati u egalu jer Curry sada već nalikuje na Currya dok ubacuje dvije trice iz driblinga. Do kraja četvrtine oba trenera daju si oduška za eksperiment, Lue odustaje od smallball uzorka i vraća Thompsona uz Lovea kako bi ovom kombinacijom visokih odmorio Jamesa, dok Kerr u vatru baca McAdooa kao smallball zamjenu za Greena (konačno, ne smatram da McAdoo donosi išta posebno, međutim momak barem može trčati po perimetru i smetati u obrani, a samo po sebi je plus što nema više Varejaoa i Speightsa na parketu, to je za svakog ljubitelja košarke razlog za slavlje).

U svakom slučaju, utakmica je u egalu, Warriorsi su itekako spremni za ples, a Cavse čeka itekakvo čupanje do kraja ako misle preživjeti u 48 minuta košarke na ovoj razini i s ovim Stephom. Posebice je gadno jer sada slijedi početak druge, što je period u kojem su Warriorsi dominirali čak i u prošloj utakmici - kada im ništa nije išlo od ruke, ove minute s Livingstonom, Iggyem, Barnesom i Greenom zajedno su funkcionirale. Sad je tu opet i Klay, međutim iako Warriorsi igraju solidnu košarku, Cavsi se žilavo drže u egalu, prije svega borbenošću u reketu. Kako je morao dati predah Jeffersonu kojega je jahao skoro cijelu prvu, Lue ovdje na parket uz standardnu četvoricu stavlja i Lovea i preživljava skoro 4 minute dok se na parket nije vratio Jefferson (dovoljno je lucidan da ostavi Jamesa na Greenu dok Frye i Love pokrivaju Iggya i Barnesa, to je riskantno, ali ni upola kao da ostaviš Greena bez poštene policijske pratnje).

Kerr pak uzvraća s Curryem i još jednom šihtom za McAdooa koji je apsolutno igrač manje u napadu, ali barem u obrani stiže zatvarati perimetar i pomoći Greenu pod košem za razliku od nekih koje su do sada koristili u rotaciji (nula je bolja od minusa, nameće se zaključak sam po sebi). S tim da nije jasno zašto je Ezeli stavljen u istu kategoriju kao Varejao i Speights obzirom da čovjek ipak ima nekakvu funkciju na parketu u oba smjera. Ne može ovako lepršavao pokrivati prostor između reketa i perimetra kao McAdoo, ali zatvorit će sredinu, plus u napadu je iskoristiv i u pick & rollu i kao sakupljač otpadaka. Tako da i on dobiva šansu nakon što Green izlazi iz igre, koristi je solidno i to je definitivna potvrda da za Bogutom u ovoj seriji potrebe nema. Dakle, kad Green ne igra centra imaš Ezelia za guranje s Thompsonom, a ako Cavsi igraju s Loveom na petici možeš slobodno staviti i McAddoa obrane radi.

Warriorsi tako lagano plove kroz utakmicu i skupljaju nova znanja, dok Cavsi igraju solidno, kontroliraju skok i ritam i čekaju hoće li se otvoriti prilika za poneki lagani poen iz tranzicije. Neće previše, čak i Warriorsima odgovara ovaj penzionerski ritam u kojem se kotrlja utakmica i to iz više razloga. Onaj prvi je očit, bolji su u egzekuciji postavljenih napada, ali indirektno im ovakav pristup stvara još dvije prednosti - ne moraju se previše umarati trčanjem, što je ključno da bi Draymonda mogli što duže držati na petici, odnosno ne moraju braniti Jamesa u tranziciji gdje je, za razliku od halfcourta, još uvijek nezaustavljiv. Ono što je još zanimljivo je da nitko cijelu večer nije napravio poštenu seriju, utakmica je non-stop u egalu i tek u zadnjih par minuta, nakon što Draymond baca u vjetar tri napada za redom lošim odlukama, Cavsi kroz kontre dolaze do +7, uvjerljivo najveće prednosti na utakmici do ovog trenutka. I to s Loveom na parketu kojega je Lue u zadnje 4 minute ipak uveo umjesto Jeffersona, držeći se radije petorke koju je jahao cijelu sezonu nego one koja mu je dala šansu u ovoj seriji (dobri stari RJ se još ne da, bori se koliko može u oba smjera, ali da noge lagano klecaju pokazuje podatak da nakon prvog poluvremena na kontu ima tri puta više faulova nego poena).

A da su trenerske odluke ponekad stvarno fascinantne, opet nas podsjeća i Kerr koji je na startu treće i dalje vjeran Bogutu (dakle, oba trenera igraju s klasičnim petorkama protiv smallballa, zanimljivo, a možda i ne). Iako Cavsi sada lagano odlaze i na +8, što će se pokazati najvećom prednosti koju će imati ove večeri, ipak su ovo neki drugi Warriorsi, oni pravi, tako ni Bogut nije neriješiv problem. Steph zabija tricu, Klay još jednu iz tranzicije (Bogut nije ni trčao u napad tom prilikom već je ostao čuvati obruč) i prednost Cavsa je samo 2 poena. Bore se domaćini koliko mogu, ali da je ovo neki drugi kontekst pokazuje i klasična 2 na 2 akcija Stepha i Klaya nakon koje Klay ostaje sam kao duh i zabija tricu dok Irving i Smith iz nekog razloga udvajaju Currya doslovno na centru. Ti detalji jasno ukazuju u kojem smjeru ide serija, na ovako velikom uzorku kao što je sedam utakmica nema šanse da ove nijanse ne prevagnu i zato su Warrirsi bili i ostali apsolutni favoriti.

Kerr konačno nakon 6 minuta izvlači Boguta jer Cavsi usprkos sjajnim potezima bekovskog dvojca Warriorsa i dalje imaju prednost (kontroliraju i dalje skok tako da stvarno nema smisla teretnog centra koji ti smeta u napadu imati na parketu) i evo konačno prilike postavi smrti da napravi prvu ozbiljnu seriju Warriorsa ove večeri. Odlična obrana koja sada zatvara i svaki šut s poludistance (što Bogut parkiran u reketu ne može i što su koristili i LeBron i Irving koji dugu dvicu u ritmu mogu staviti bez problema ako im je ostaviš otvorenu) plus novih nekoliko trica i eto Warriorsa u čas na +3 nakon 8-0 serije.

Očito je da Thompson ne može igrati u ovom matchupu i Lue na parket baca Lovea, a stavlja i Shumperta umjesto Jeffersona čije baterije su lagano potrošene, sada se vrti umjesto na duraselkama na onima koje možeš kupiti u Lidlu ili Jysku. Samo, problem s ovom postavom je što nije ništa bolja od prethodne, dakle uvijek se vraćamo na to da Cavsi smallballom mogu parirati Warriorsima samo do neke mjere. Shumpert nije pouzdan šuter i obrana Warriorsa može varati na njemu kao što to radi s Thompsonom, dok Love na drugoj strani donosi više problema u obranu od Thompsona i definitivno ih ne može sve nadoknaditi u napadu, posebice sa Shumpertom u postavi (inače, treba istaknuti kako je Lue dobro balansirao s Loveom sinoć, uspio je minimalizirati štetu u obrani, ali taj matchup nikako ne mogu okrenuti sebi u korist). Cavsi tako nakon upadanja u rupu pokreću napad, ali usprkos svom neospornom trudu kojega su uložili više ne uspijevaju preokrenuti tijek kojim ide utakmica. I to usprkos tome što šaptač centrima Kerr u igru iz nekog samo njemu znanog razloga uvodi Varejaoa. Valjda čovjek želi da svi sudjeluju u utakmici, ne znam, možda je on veći spiritualni vođa od Phila Jacksona.

Warriorsi su usprkos tome što igraju u izdanju daleko od idealnog dovoljno razigrani, posebice Steph koji je sada već potpuno fokusiran i prezentira sav svoj arsenal, da održavaju ovu laganu prednost do zadnje četvrtine u kojoj Kerr opet dira u rotacije - odlučuje se ostaviti Greena na klupi kako bi ga imao što odmornijeg za završnicu, a rolu smallball petice opet dobiva McAdoo. Lue je pak potpuno dignuo ruke od Fryea i drže se Lovea i Jamesa, ali ni to nije dovoljno da Cavsi uhvate ritam, kao da su cijelu večer osuđeni biti na istom broju okretaja. Ta solidnost i pouzdanost su ogroman napredak u odnosu na prikazano u prve dvije tekme, napravili su značajan iskorak i u obrani i u napadu, ali očito da puno veći plafon od ovoga nemaju. Warriorsi pak diktiraju igru usprkos tome što na parketu umjesto Greena i Currya imaju Livingstona i McAdooa, održavaju minimalnu prednost koja samo raste kako se na parket vraćaju prvo Draymond, a onda i Steph. Nakon što budući MVP Barnes tricom odvodi rezultat do +9 na 6 minuta do kraja sve je jasno jer u onome što smo imali prilike gledati 42 minute ranije Cavsi ničim nisu nagovjestili da imaju oružja i na kraju krajeva da znaju izaći iz ovakve rupe. Warriorsi bi to mogli bez problema i tu leži ta ogromna razlika između ovih momčadi.

Cavsi su cijelu večer kontrolirali reket, dobili su valjda najbolju moguću partiju od Irvinga, James je bio odličan (nije imao one uber-momente kada bi eksplodirao, to su Warriorsi držali pod kontrolom, ali čovjek je 46 minuta šljakao, krpao rupe i nadigrao Greena, dakle što se više može tražiti), ali jednostavno ne igraju tako dobru košarku kao gosti, a i nemaju tako dobru momčad. To je cijela mudrost. To i što Warriorsi mogu ubaciti 17 trica uz 47% šuta bez da trepnu (Cavsi samo 6), a uz to su imali standardno visokih 23 asista uz samo 7 izgubljenih (to sve govori koliko su koncentirani bili i odlučni da se iskupe za prošlu partiju). Dodajmo još da su s Greenom na centru ostvarili +13 u 24 minute akcije.

Uglavnom, u samoj završnici vraća se Lue Jeffersonu, ništa se ne događa (a i zašto bi, pa to je Richard Jefferson). Pokušava s Fryeom nakon što Jefferson ispada zbog osobnih, ništa se ne događa (a i zašto bi, pa to je Channing Frye). Warriorsi zadnjih 6 minuta odrađuju rutinski kao što su i cijelu utakmicu, sve što je trebalo bilo je odigrati ozbiljno i razlika u kvaliteti je napravila ostalo. Budu li voljni ovako odraditi posao i u sljedećoj, nema potrebe da itko rezervira sobe u Clevelandu.

Greenova eventualna suspenzija, koja ionako visi nad ovom serijom od početka i koja je opet aktualna ako mu se guranje s Jamesom u završnici naknadno prebaci u namjerno, mogla bi zakomplicirati stvari, ali u globalu tek će možda dati više prilika Stephu da s još par partija u ovom sinoćnjem stilu uzme MVP trofej iz ruku Barnesa.