ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

22May/176

34

S jedne strane, red je bio da i Cavsi izgube jednu, odnosno da se dogodi večer u kojoj će se protivniku dovoljno toga poklopiti. S druge, kvragu i njihov prekidač zbog kojega sada serija traje utakmicu duže nego bi trebala.

Priča je ovo o dva poluvremena, prvom u kojemu smo gledali sličan razvoj situacije kao u prve dvije utakmice, Cavse u prednosti sposobne ubaciti kad god im treba, drugome u kojemu nisu mogli parirati protivniku koji se ovaj put odbio predati. Doduše, već u prvom poluvremenu je bilo jasno da su ovo neki drugi Celticsi, puno borbeniji i samim time defanzivno solidniji nego u prve dvije utakmice. Samo, problem u ovom periodu je bio taj što su Cavsi zabili gomilu teških šuteva, Love je bio briljantan s trice (7 od 10 u 17 minuta), a i Irving je rešetao Bradleya kroz uši. U nastavku je Cavsima stala trica, a Boston se raspucao (11 trica u trećoj i četvrtoj, toliko otprilike moraju zabiti po poluvremenu da bi imali ikakve šanse sanjati o egalu, kamoli pobjedi), što im je u kombinaciji s boljom obranom i lošom igrom protivnika u oba smjera dalo šansu u završnici. Kod Cavsa se sve svelo na to su stajali i čekali da ih LeBron povede, međutim LBJ se ove večeri nije ni palio. I to je ok, Love i Irving su ovo trebali i završiti kad su već započeli posao, ali po tko zna koji put se pokazalo da su Cavsi previše ovisni o "tatici" što nikako nije dobro. Eto, ovaj put je respekt prema LeBronu umjesto protivnika (a čak i egoisti poput DeRozana i Thomasa kojima nije problem potrošiti svaki napad i koji vjeruju da su savršeni strojevi za zabijanje pred LeBronom osjete poniznost) sredio njegovu momčad.

Inače, Celticsi igraju bez Thomasa koji je završio sezonu i ide na rehabilitaciju, a možda i operaciju, kuka. Još jedan moment za izvući Ewing teoriju, iako ovdje nije stvar samo u motivaciji, već i taktici. Naime, sa Smartom u postavi Boston je ipak imao više mišića, pa kada Smart uspije biti Thomas u napadu, onda je to bonus, zar ne. A da ciljaju igrati više na snagu pokazuje i nova rotacija u kojoj Horford prvu četvrtinu niti sekunde nije igrao centra. Naime, Stevens uz Johnsona kao peticu koristi i Zellera te očito smatra da je za prestanak daljnjeg sramoćenja ključno imati čovjeka u sredini koji može faulirati LeBrona na ulazu. Uopće, u prvom poluvremenu koriste samo 7 minuta smallballa, što se obzirom na to da su Cavsi i dalje kontrolirali rezultat s visokim postavama baš i nije isplatilo (više nego ugodnih +11 nakon prvih 12 minuta).

Tih 7 minuta smallballa tako su na red došli protiv postave s LeBronom na petici kojoj su se Cavsi očekivano vratili nakon uspjeha u prošloj utakmici. Samo, ovaj put je na parketu Olynyk kao jedini visoki, što definitivno ne pomaže Bostonu u obrani, ali zato im daje dodatno oružje u napadu jer reket Cavsa je sada potpuno prazan. Dobar period Celticsa jer ne dozvoljavaju Cavsima da dodatno napumpaju prednost, nakon 6 minuta rezultat je i dalje isti kao i na kraju prve, te se Cavsi vraćaju igri s LeBronom na četvorci, uskoro i na trojci, samim time i pumpanju prednost (završavaju poluvrijeme s +16, imali su i više). Ono što je ovdje suludo je da LeBron na parketu provodi cijelu četvrtinu u svim mogućim rolama (najmanje realizatorskoj, uzeo je samo 5 lopti) i to nakon što je u prvoj odigrao 11 minuta, tako da praktički nije ni izlazio s parketa.

U trećoj Stevens izvlači Johnsona nakon samo 3 minute iz igre, opet zaboravlja na Zellera i igra ili s Olynykom ili smallball. U početku nema pomaka jer i dalje igraju isključivo kroz Horforda u post-upu tako da Cavsi nakon 6 minuta imaju i ove večeri maksimalnih +21. Samo, Boston se bori u obrani, počinje zabijati trice i u klasičnoj NBA maniri počinje stizati minus (drugim riječima, od ovog perioda su u 18 minuta napravili +24). Umjesto da igraju sporo i isključivo kroz Horforda kao u prvom dijelu, a Horford usprkos osjećaju za asist ipak nije čovjek koji će kreirati višak u post-upu, pogotovo ne ako je okružen centrima bez dometa na šutu i bekom poput Marcusa Smarta, Celticsi se više okreću Smartu u pick & rollu kao primarnom kreatoru i usput potežu trice kad god stignu. I to je ono što pokreće njihov napad, Cleveland ne može samo tako držati čovjeka više u reketu kao kada je Smart u spot-upu jer svi uokolo Smarta su šuteri, trice upadaju i imamo riješen napad, barem za četvrtinu i pol.

Obrambeno pak gostima pomaže što su Cavsi izvan ritma, ne mogu zabiti tricu i ovaj period Celticsi dobivaju 6-0 u ubačenim pokušajima s perimetra. S tim da je Smart zabio tri trice za redom i još jednu namjestio. Očekivati od njega ovakvu igru od večeri do večeri je nemoguće (ukupno stavio 7), a koliko je Boston ovdje napravio nešto netipično što se sigurno neće ponoviti u idućoj utakmici govori i podatak da je i Jerebko odradio sjajan posao kao stretch četvorka. Uopće, par pod košem Olynyk-Jerebko igra dobro, pa već to daje dovoljno oružja Lueu da za iduću utakmicu nabrije momčad.

Celticsi su tako na sjajnih -5 pred zadnju četvrtinu i Cavse već hvata panika te dodatno razbijaju ritam novim rotacijama i odustajanjem od ikakve smislene igre. Boston odmah na startu četvrtine zabija novu tricu, a Lue ne želi riskirati sa smallballom i na parketu drži LeBrona i Thompsona. LeBron je uhvatio par minuta odmora pred kraj treće jer ga je čekala ova šihta, ali potez s Thompsonom nije pomogao, jasno da Lue želi zaključiti seriju što prije, ali ovo nije bila večer u kojoj je obrana mogla sama izvući utakmicu. Pogotovo ne ovakva obrana - teško je tako nešto izvesti kada LeBron zaboravlja Jerebka u korneru. Uz to, LeBron je i u napadu debelo ispod razine i u zadnjoj četvrtini je imao više izgubljenih (2) od asista (1). Jednostavno, Cavsi su pokušali silovati u napadu, ako nije išlo kroz izolacije eventualno bi čekali da se netko oslobodi iz bloka (doslovno čekali, bez ikakve sekundarne akcije) i to nije bio nikakav izazov za obranu Bostona. Jasno, mogu Cavsi dobiti i na ovakav način, ali samo ako nešto zabiju, a u završnici nitko nije bio raspoložen - LeBron se nije ni upalio, Love se ugasio, a Irving je standardno nebitan ako igra sam bez podrške, svatko može živjeti protiv njegovog 1 na 5 učinka.

Da su barem ubacili poneku tricu Cavsi su mogli i dobiti usprkos očajnoj igri, ali ušle su im samo 2, što je bilo premalo protiv ovako raspucanog Bostona. Povuci-potegni tako traje 6 minuta (na Thompsona je Stevens odgovorio Horfordom tako da s te strane napuštanje smallballa ne košta Boston šuterski jer i Horford zabija s perimetra) dok Smart novom tricom ne dovodi utakmicu u egal. Do kraja su Celticsi zabili više skok-šuteva, što je obzirom na lošu igru Cavsa bilo više nego dovoljno. Praktički, izuzmemo li te dvije trice Smitha nisu domaćini pokazali ništa, a Boston je dobio dovoljno od tri junaka ove utakmice - Jerebko je stavio skok-šut (nagazio na liniju na otvorenoj korner trici), Horford zabio iz post-upa (usprkos poslu koji je odradio opet samo 7-18 kao realizator, što je premalo ako uzmemo u obzir da je prva opcija sada kada nema Thomasa), a Smart propustio potegnuti tricu preko Jamesa za pobjedu kojom bi okrunio herojsku partiju odlučivši se radije za Bradleya čiji krumpir nekako upada. Doduše, bio je to mudar potez jer je ovaj bio potpuno sam na šutu obzirom da su Smith i Shumpert potpuno zaboravili koji je bio dogovor, jedan je krenuo na preuzimanje, drugi ostao na čovjeku i Bradley tako ostaje sam-samcat na najvažnijem posjedu večeri.

Uostalom, kako su Cavsi postajali sve lošiji kako je vrijeme prolazilo (njihov plan je očito bio utakmicu dobiti u 36 minuta) najbolje govori to što Boston stvarno nije odigrao ništa posebno, a opet su se provukli. U obrani su se trudili više nego u prve dvije tekme, istina, ali jasno je da nisu napravili nikakav revolucionarni iskorak koji mijenja seriju, a i plan u napadu im je bio daleko od savršenog. Za ovu večer pak sasvim dovoljno. I ne, ništa od drame, samo smo dobili sapunicu.