ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

2Jun/1714

G1

Katastrofalna obrana Cavsa u prvoj i trećoj četvrtini obilježila je utakmicu, praktički nismo se nigdje makli od početne pozicije kakvu znamo još od prošle sezone. Durant kao kraljica u napadu prevelik je problem, sistemski ga riješiti s Loveom na parketu nemoguće je, a pogotovo kada ni James nema šanse 1 na 1 barem ga usporiti. Utakmica je tako riješena u trećoj kada Cavsi nisu uspjeli barem napadački pratiti protivnika za razliku od otvaranja (pitanje je bi li i tada mogli parirati da Draymond nije imao problema s penalima). Deja vu koji će se razvući na još 3 utakmice ili će opet doći do nekog šoka kao lani koji će poremetiti sustav?

1

Izuzmemo li početnu nervozu koje je rezultirala nizom cigli i fulanih zicera (ili je ipak riječ o zahrđalosti obzirom da oba protivnika čekaju već danima da počne Finale), već od starta imamo vatromet. Obje momčadi forsiraju tranziciju, Cavsi ubacuju 3 trice za otvoriti utakmicu, Warriorsi pak odgovaraju hranjenjem iza zadnje linije obrane koja već u startu ostavlja nekoliko zicera cuterima (previše za ovako malo minuta). Tako da je prvi dojam kako ritam ipak odgovara Warriorsima, a i kako je način na koji dolaze do poena ipak održiviji od onoga gostiju.

Taktički je sve očekivano, čak i to da je Irving na Curryu. Lue ga voli angažirati, Irvingu treba izazov u defanzivi, a uostalom nije da mogu Klaya ostaviti uokolo samoga obzirom da James mora paziti Duranta. Cavsi se uglavnom trude izbjeći preuzimanje i pokušavaju probijati blokove, dok na drugoj strani Warriorsi ne preuzimaju samo na picku s Thompsonom gdje Pachulia ostaje u reketu (Cavsi uglavnom vrte 3-1 pick & roll na kojem Curry dosta agresivno napada Jamesa i ovo dobro funkcionira, ne daje mu se prostora za proigravanje).

Cavsima život olakšava drugi penal Greena već nakon 5 minuta, Warriorsi uvode Iggya i sada mogu pokušati napasti Duranta koji se prebacio na četvorku kroz post-up s Loveom. Na drugoj strani i dalje ostaje problem obrane utoliko što James nikako ne može usporiti Duranta koji zabija što god poželi, ali ovdje konačno imamo jednu dobru defanzivnu rotaciju Cavsa. Love je na Iggyu, Thompson je prešao na centra i odmah može pomoći na Durantovom ulazu

Ovdje se već javlja osjećaj, nimalo dobar, da bi možda najbolje bilo jednostavno Duranta braniti s Loveom i u minutama dok je Green na parketu kako bi James ili Thompson igrali rolu korektora jer od Lovea u sredini nema velike koristi. A u biti ovo nije ništa drugo nego dolazak, već nakon 7 minuta akcije, na ono rješenje prošlogodišnje serije kada su zamjenom Lovea s Jeffersonom dobili tu mogućnost u obrani. Svakako je u pitanju rizik, ali biraš između dva problema i moraš uvidjeti koji je manji, a uz to što bi im dodatni čovjek u sredini olakšao zatvoriti reket, postoji mogućnost da stavljanjem Duranta u mismatch izbaciš i napad Warriorsa iz ritma.

Ulaskom McGeea doduše smanjuje se manevarski prostor Thompsonu jer JaVale je puno bolji finišer iz pozadine od Zaze, ali i dalje na parketu imaš Iggya na kojem možeš držati korektora koji je jednostavno nužan u igri protiv ovakvog protivnika. U biti, ovo još jednom govori koliko je ta zamjena Barnesa s igračem poput Duranta otežala život čak i najljućem protivniku jer čak iako Warriorsi nude opciju koju možeš ignorirati u vidu centra ili Iggya, Duranta jednostavno ne možeš ostaviti bez pratnje kao lani Barnesa i time gubiš mogućnost da kvalitetnog defanzivca koristiš u pozadini već si prisiljen žrtvovati ga na lopti. Odnosno, kako smo već istakli, ne gubiš je, ali se ona čini znatno rizičnijom.

Lue pak bira nešto drugačiji pristup, umjesto u obrani pokušava trenutni matchup okrenuti u korist napadački, tako da umjesto Lovea uvodi Derona. Sad, napucavati se s Warriorsima u situaciji kada Durant 1 na 1 LeBrona baca na dupe i kada Steph može ubaciti 8 poena u 60 sekundi (a i jedno i drugo se događa u završnici prve četvrtine) malo mi je previše ambiciozno od Cavsa. Istina, ubacili su 30 poena, Irving je imao finih ulaza, Jamesa je napadao svakom prilikom, upale su im trice, ali primili su 35 dozvolivši protivniku previše zicera.

Praktički, već u prvih 12 minuta tako imamo srž cijele serije pred nama. Durant i Curry su u takvoj formi da će očito zabiti svoje, dakle moraš barem oduzeti lagane poene na obruču i nadati se da te neće uništiti sporedne opcije (iako Warriorsima i to ovdje funkcionira, JaVale i Zaza s 8 poena su maksimalno iskoristili prostor koji im je ostavljan, a čak je i Iggy zabio tricu za kraj četvrtine).

2

James je na parketu na startu druge s Loveom, a Warriorsi su pak i dalje vjerni onoj kritičnoj postavi koju predvode Klay i Draymond. Dakle, ovo je period koji će Cavsi nekako morati eksploatirati ako misle parirati, ali kako? Jefferson ovdje dobiva nešto ozbiljniju minutažu, ali i dalje izgleda gotov, a ako od njega neće dobiti pomoć stvari postaju puno kompliciranije (od svih sporednih opcija Cavsa najgori je ipak Williams i ako već mora igrati u ovim momentima dok se Kyrie odmara, valjda ga više nećemo gledati u bekovskom paru s Irvingom kao u prvom periodu). Čak ni Shumpert ni Korver ne pokazuju znakove života i ovdje gosti preživljavaju samo zato jer su Warriorsi uporni u korištenju ove postave iako je očito da ni Klay ni Green ne mogu odraditi posao u napadu bez pomoći.

Gomilu promašaja u ovom periodu prekidaju tako tek taktički detalji. Lue je ovdje zamislio vaditi Jamesa nakon par minuta kada momčad preuzima Irving, tako da Cavsi u ovom trenutku na parketu imaju Korvera, Irvinga i Lovea zajedno. To čak i ova postava Warriorsa može kazniti u dovoljnoj mjeri i da Klayu neki vrač nije oduzeo muđu i pretvorio ga u haklera s obližnjeg školskog igrališta u ovih 5 minuta što su igrali bez KD-a i Stepha napravili bi i veću razliku. Ovako, dodali su 2 poena na postojećih +5 iz prve.

Povratkom Duranta i Currya u igri je i James, ali promjena nema, KD je i dalje neriješiv problem, pogotovo u tranziciji (27 poena ubacili su kroz kontre Warriorsi naspram samo 9 Cavsa). Pokušavaju Cavsi s preuzimanjem olakšati život Jamesu, nebitno, Durant trpa i ima nevjerojatnih 9-13 u reketu u prve 24 minute (čak 6 zakucavanja). Gosti imaju više pogleda u stilu "čekaj, tko je ovdje trebao preuzeti" nego dobrih reakcija i Warriorsi čak i bez šuta (bez trice u drugoj četvrtini, Klay i Draymond 1-11 iz igre) drže ugodnih 10-ak poena prednosti koji su mogli biti i puno uvjerljiviji samo da su iskoristili dio onoga što im totalno raštimani Cavsi pružaju.

I nije tu stvar samo u neuigranosti i manjku plana, već je izvedba upitna. Kao da svaki put kada slomi Jamesa usput Durant lomi i voljni moment njegovih suigrača. S ovakvim LeBronom i ovakvim Tristanom u obrani, pa usput i kilavim Smithom (ta kombinacija njega i Shumperta kao swingmana stvarno je mlitava), koji nisu ni blizu onako ratnički raspoloženi kao lani, Cleveland ne može igrati dobru obranu sve i da imaju savršen plan. U napadu pak sve se svodi na hero ball Irvinga i Jamesa.

3

Nekoliko vrhunskih reakcija Greena u obrani kao libera i nekoliko ubačaja na drugoj strani i domaćini već nakon 2 minute imaju +15. Cavsi u ovih par minuta čak nisu ni toliko loše igrali u obrani, već je problem bio taj što očito postoji i da dodatna razina u kojoj čak ni dobrom obranom ne mogu držati protivnika pod kontrolom. U takvim periodima potrebno je moći parirati u napadu, a tu su gosti na trenutak djelovali potpuno nesposobni riješiti agresivnost Warriorsa na lopti.

LeBron i Irving nisu zabili dovoljno iz 1 na 5 situacija ako hoćete, previše su promašili dok na drugoj strani KD i Curry zabijaju sve što treba (Steph opet ima onaj period kao u prvoj, 8 poena, ovaj put u 120 umjesto u 60 sekundi, dovoljno dobro). Prednost je na +21 i utakmica je obzirom na energiju i igru Clevelanda gotova. Ubacuju par trica, daju znakove života u napadu, ali dok na drugoj strani Irving i James moraju raditi za svaki poen, Curryu se ostavljaju ovakvi šutevi - ići ispod bloka čovjeku, pa neka je u pitanju 9 metara, dok je Thompson praktički u reketu, to može samo Irving koji je ovdje jednostavno trebao čovjeku ostati na boku i natjerati ga na ulaz. Naravno da Curry koristi priliku i namješta se na tricu kao da je na treningu

Uz to što zabija, Steph igra i sjajno u obrani, bori se na svakom posjedu, probija se kroz blokove i agresivan je, tako da definitivno ima namjeru natjecati se s Durantom za titulu MVP-a jer ako će Cavsi nastaviti pružati ovakav otpor to je jedina dvojba koja preostaje u Finalu.

Lue prvi reagira ovaj put, Jefferson je na parketu, ali opet bira napad umjesto obrane i vadi Thompsona. Doduše, kako Warriorsi igraju, svejedno je na kojem dijelu parketa će se zakinuti, mora pokušati s ovom jedinom kombinacijom koju ima ako misli smanjiti minus pred završnicu.

Kako Green ostaje na Loveu, a Durant na Jamesu, Zaza prati Jeffersona i to Cavsi odmah koriste za vrtiti 2 na 2 akcije između LeBrona i Jeffersona, što Browna tjera da posegne za vražjim McAdoom (e, ovo bi bio Kerrov specijalitet). Iako ovime na kratko oživljava napad Cavsa i smanjuju minus na 12 poena, Durant i Curry su jednostavno predobri. Jefferson ne može dovoljno napraviti protiv Duranta da bi LeBron u pozadini išta značio, a niti LeBron igra dobro defanzivno, niti pomaže što je na parketu Love umjesto Thompsona.

Durant lomi Jeffersona, Curry zabija novu tricu, za čas domaćini idu opet preko 20. LeBron je istrošen i ide na klupu, a ovaj plan bez plana koji su zamislili neće ići. Na tragu su nečega, ali moraju puno bolje izbrusiti rotacije kako bi dobili nešto u obrani, a onda moraju i naći načina kako odmarati Jamesa u napadu jer igranje isključivo kroz njega nema nikakvog smisla u seriji u kojoj je njegova obrana puno, puno važnija. Ako mora čuvati energiju za ovu stranu parketa, onda u napadu netko mora moći tu i tamo nešto kreirati, a da to nije Irving 1 na 1.

4

James je ovdje opet na parketu, ovaj put kao petica. Dakle, Lue je pokušao dosta toga ove večeri, ali ništa od toga nije upalilo. Ovdje već nakon što West prvi put nadjača Jeffersona, šalje na parket nazad Lovea. Brown pak ovaj put ne odugovlači, ne čeka 5 minuta već vraća Duranta nakon duplo kraće pauze i Warriorsi bez problema održavaju 20-ak poena prednosti do kraja. Cavsi praktički ovdje nisu ni pokušavali trošiti se u nekom pokušaju stizanja, na pola četvrte već bacaju ručnik.

Ostaje im svakako gorak okus jer iako su znali što ih čeka, nisu djelovali ni najmanje spremno, tako da je logično pitati se mogu li uopće pružiti ikakav otpor? Za to bi svakako trebalo dobiti bolje partije od Jamesa i Thompsona u obrani, a pronaći tu nekakav ritam i istovremeno držati napad podmazanim zadatak je kojega bi teško riješili i puno veći umovi od Luea. Opet, utjeha je da najbolji igrači ne mogu odigrati gore (valjda), a da istovremeno baš ništa ne dobiju od sporednih opcija izuzmemo li onu jednu dobru šihtu Jeffersona koja je ipak dala malu naznaku da će možda u ostatku serije imati to dodatno krilo na koje se mogu osloniti (od Korvera bojim se ništa prije povratka u Cleveland).

Što se Warriorsa tiče, za njih brige nema, mogu se samo pitati kako bi tek bilo igrati s pravim Klayom umjesto ovim vanzemaljcem koji je zauzeo njegovo tijelo. Ako i on proradi, uz ovakvu formu Duranta i Currya koja kao da je tempirana za Finale, nemaju brige. Uz to, Draymond igra sjajnu obranu, s njim na parketu u 36 minuta imali su defanzivni rejting od 84 tako da se praktički ona jedina dobra četvrtina Cavsa može povezati s time što nije bio na parketu koliko je trebao.