11

Warriorsi i Sixersi su skratili muke protivnicima koje čeka zanimljivo ljeto. Celticsi potvrdili da su jednostavno bolja košarkaška družina u ovom trenutku.

BUCKS @ CELTICS

Ne mudruje previše Stevens, drži se formule koja funkcionira i na parketu je Ojeleye umjesto Baynesa. Očito je da ima više prostora u napadu (a bit će ga još više nastavi li Ojeleye zabijati trice iz kornera kao što radi na startu), očito je da se u obrani puno lakše igra i preuzima od kada Ojeleye trči za Giannisom umjesto Horforda, jedino što se taj napredak za sada ne osjeti na semaforu jer Boston u utakmicu ulazi drveno i nitko ne može ubaciti skok-šut. Slična priča je i na drugoj strani tako da nema ni posljedica, uglavnom čeka se nešto što će promijeniti ritam i začiniti stvari. Prunty, naravno, ne poduzima ništa iako je ovo idealan moment za zaigrati s Giannisom na pet. Umjesto toga drži se ustaljene prakse te umjesto Zellera prvo vadi Middletona radi odmora. Jasno da ovdje napad Bucksa upada u probleme, a probleme za goste povećava i povratak Smarta – Boston se upravo pojačao defanzivno, ali i na poziciji back-up playa. Odigra li Smart makar na 50% svojih mogućnosti, izbjegli su one rupe u koje ih zna ubaciti Larkin što je ogroman, ogroman plus jer Bucksima sada ostaje jedan matchup manje na kojem mogu raditi razliku.

Naravno da se Smart odmah baca na glavu, krade loptu i diže publiku na noge te podiže utakmicu na razinu koju Bucksi s trenutnim rasporedom snaga ne mogu pratiti. Očito je iz aviona da postava s Makerom i Parkerom ne može u rat, a Prunty uz to vadi Giannisa jer je došlo vrijeme za njegov odmor. Celticsi ovo koriste da naprave razliku, reket je zaključan i Bucksi su u ovih 6 minuta od kada su počele izmjene i od kada su razdvojeni Giannis i Middleton zabili 4 jebena poena. Kod Bostona je pak počeo upadati šut iz vana i to je sada druga utakmica.

Stevens početkom druge ipak preuzima rizik s Larkinom, ne može si pomoći svjestan da ovakva momčad treba svakog beka. Smart tako za sada služi prvenstveno kao zamjena za Ojeleyea koji je prošlu utakmicu igrao čak i ovu šihtu, odnosno kao dodatno tijelo u rotaciji umjesto Monroea i Yabuselea koji su očito prekobrojni. Baynes je sveden na mrvice, ali za njega ima mjesta u rotaciji dok god Prunty igra s centrima, tako da Stevens ima itekako mjesta za dodatno pojačavanje rotacije u ostatku serije jer sada jednostavno može povećati minutažu Morrisu ili Smartu te ako zatreba potpuno maknuti Larkina iz igre (ovdje preživljavaju nekako dok ga drže u spot-upu jer ionako Tatum uglavnom igra playa u ovoj drugoj postavi, ali svejedno je stigao izgubiti loptu na prvom pokušaju dodavanja te je najslabija karika u obrani kao hodajući mismatch prilikom preuzimanja).

Stvari u svakom slučaju izgledaju dobro za domaćine, imaju +8, a Bucksi čak ni povratkom Giannisa ne dolaze do zraka. Ne mogu ništa zabiti prema naprijed, a obrana im opet izgleda totalno razbijeno. Nakon što Brown i Tatum zabijaju širom otvorene trice Boston je već na +14. Na 4 minute do kraja poluvremena Prunty konačno odlučuje nešto poduzeti te baca na parket smallball postavu s Giannisom na centru. Boston odmah ima problema doći do šuta i iako gosti i dalje ne mogu zabiti dovoljno da se spuste ispod -11, barem su zaustavili krvarenje.

Morat će nekako Milwaukee upaliti napad ako misli biti konkurentan, samo kako? Zamjena Zellera s Makerom na poluvremenu teško da pomaže ikome osim Horfordu koji uživa u ovakvom scenariju. Milwaukee izgleda katastrofalno i u biti ovdje ih potopa spašava samo činjenica što je Boston opet izvan šuterskog ritma. Beskorisni Bledsoe pokušava naguravanjem s Rozierom valjda malo oživiti momčad i prije svega sebe, ali što to sve skupa vrijedi kada Prunty za uštrcati nešto energije u napad u igru šalje Muhammada. Samo, ovaj potez očajnika donosi korist – Shabbaz zabija 6 poena u dva napada, jednako koliko su Bucksi zabili u 6 minuta prije nego je on stupio na parket. Čovjek je van serije i naravno da igra neku svoju igru, ali Bucksi su toliko očajni da im dobro dođe bilo kakva pomoć. Uskoro su i u smallball formaciji, dolaze tako na -6, iako je jasno da dugoročno obrana s Parkerom i Muhammadom neće izdržati – čim je Boston uspio zabiti nekoliko posjeda za redom, opet odlaze na +11.

Prunty pak ima novo iznenađenje, početkom četvrte ostavlja na parketu Giannisa (igrao cijelu treću) uz Middletona i to nije dobra vijest za Boston koji ovdje igra s onom sumnjivom postavom u kojoj Larkin i Baynes smetaju. Iako Baynes brzo dobiva pedalu, Bucksi se spuštaju na -4 i reklo bi se da su utakmici. Samo, obzirom na sve što smo gledali ove večeri, jasno je kako Boston ima dovoljno rješenja u obrani te da samo moraju zabiti poneki skok-šut kako bi kontrolirali susret. Ne ide im to naročito dobro, nema onakvih perioda realizatorske inspiracije kao u prve dvije utakmice ili iz drugog poluvremena G4, ali svejedno do završnice grade solidnih +9 (dovoljno je bilo zaigrati s funkcionalnim postavama).

Stevens u finišu ovaj put vuče zanimljiv potez, ostavlja Tatuma na klupi i drži na parketu Ojeleyea, a onda uskoro povlači i Morrisa te na parket gura Smarta. Ne vidim svrhu ovoga, dirati u daleko najbolju petorku koju imaš na raspolaganju kroz ovaj playoff, ali valjda je mislio da će tako bolje parirati smallballu kojim se Bucksi pokušavaju vratiti u utakmicu. Samo, puno manje je opcija u napadu trenutno za Boston u igri i to se osjeti. Giannis na pet i Muhammad na parketu recept su kojim Milwaukee opet dolazi na -4, ali Horfordova rutina dovoljna je za održati prednost do kraja tako da Middletonove trice ne znače previše (osim da čovjek voli igrati u Gardenu).

Boston ima sve u svojim rukama, ne završe li seriju u gostima, ostaje im samo takva prilika doma. Bucksi nemaju previše manevarskog prostora jer Celticsi su već u smallballu tako da im ni cijela utakmica s Giannisom na pet ne garantira ništa. Njima je najveći problem nedostatak raspoloženih opcija – Snell je nevidljiv, Bledsoe katastrofalan, a sinoć je i Brogdon izgledao za korak sporiji nego inače i potpuno nespreman za ovaj žrvanj. Ako se tu nešto ne promijeni, vjerojatno neće ni trebati igrati sedmu.

HEAT @ SIXERS

Rutinski su Sixersi zaključili seriju, sve naučeno iz prethodnih utakmica ovdje su primjenili te su izbjegli nepotrebno putovanje u Miami. Spoelstra ne upućuje nikakav izazov promjenama startne postave, tako da Sixersi bez problema obranom kontroliraju rezultat (Heat u prvih 6 minuta ubacuje 7 poena). Puno lakše se diše s Olynykom na pet protiv Johnsona na drugoj strani, tu Heat stiže do egala lakoćom. Spo je barem odlučio maksimizirati ovaj matchup na petici pa je i Whiteside na parketu čim Embiid uđe zaigrati s rezervama umjesto Simmonsa (Brown se pak drži duboke rotacije, za svaku poziciju 2 igrača). Utakmica tako teče u mirnoj atmosferi, bez one dramatičnosti prethodnih, valjda je svima jasno što će se ovdje dogoditi pa nitko ne pokušava dirati u status quo. Zanimljivo je eventualno istaknuti kako Brown ne vraća Šarića u igru već drži Ilyasovu uz Embiida, a isto radi i Spo s Olynykom uz Whitesidea umjesto Johnsona. Također, sjajni Winslow koji je ovom playoff serijom potvrdio da ga ipak čeka NBA karijera iz rotacije je u ovom periodu maknuo Richardsona.

Početkom treće opet ista priča, Sixersi lakoćom igraju obranu protiv startne postave Heata – gosti u 4 minute zabijaju 4 poena i dopuštaju novu prednost, ovaj put od +9. Spo sada ranije mijenja, ali i Brown je ovaj put pametniji i, umjesto Johnsona kao zamjene za Embiida, okreće se smallballu. Nema povratak Heata u egal, Sixersi lakoćom kontroliraju ovaj rezultat do kraja ove šihte, a zatim tijekom one dvije Embiidove s rezervama imaju već +18. Zadnja četvrtina tako je odrađivanje posla. Heat kreće u ljeto s ozbiljnim pitanjima oko rostera koji će uskoro postati pakleno skup obzirom na potencijal (mrtvi ugovori Waitersa, Whitesidea i Tylera Johnsona su gadan kamen oko vrata) i definitivno im ne preostaje drugo nego razdrmati stvari. Rebuilding ne dolazi u obzir, ali značajan facelift svakako moraju napraviti. Koliko se bude dalo – pronađu li makar nekoga voljnog uzeti Whitesidea napravili su dobar posao. Sixersi pak u miru mogu čekati sljedećeg protivnika, svjesni da su playoff vatreno krštenje odradili i više nego dobro.

SPURS @ WARRIORS

A i ovo je bilo odrađivanje posla, iako je zamalo ispalo teže nego su se Warriorsi nadali. Jebiga, Durant zadnje dvije utakmice nije učinkovit i odmah se muče pokrenuti stvari u napadu. Za razliku od zadnjeg susreta, ovdje su barem zaigrali obranu. I to od starta, što je bilo dovoljno za povesti 9-0. Dakle, izbjegli su upasti u rupu mlakim pristupom, rupu iz koje se onda s ovakvim napadom teško izvući. Nisu ni ovdje uvjerljivi, prvenstveno jer su opet zabili samo 5 trica, ali barem energijom u obrani kontroliraju ritam utakmice.

Kako Duranta očito muči ta ozljeda gležnja (Gay i Anderson igraju dosta agresivno na njemu čak i kada nema loptu u namjeri da ga kao najboljeg playmakera isključe i natjeraju Warriorse da napadaju 4 na 4, ali sumnjam da ih KD ne bi bolje napadao kroz izolacije da ima potrebnu eksplozivnost) jer je od sjajnog napadača postao problematičan (u prve tri utakmice preko 50% šuta iz igre i 2:1 omjer asista i izgubljenih, u zadnje dvije jedva preko 40% uz više izgubljenih od asista), a to znači da treba nekako pokrenuti Thompsona za kojega Spursi nisu imali rješenja u prve tri utakmice, odnosno dok nisu stavili Greena na njega.

Spursi tako igraju bez previše tijela spremnih pomoći obzirom da su im dva flastera stalno na Durantu i Thompsonu, ali to je mudra taktika jer ostatak Warriorsa baš i nije sposoban ovo koristiti (Green i Iggy jednostavno nisu dovoljno svestrani da bi odrađivali većinu kreativnog posla). Uglavnom, Warriorsi su ovaj put smislili kontru, a ta je koristiti Klaya kao cutera. Prve tri akcije za njega tako nisu klasična istrčavanja iz sredine na šut, nego utrčavanja u sredinu. Zadatak paljenja Klaya je tako uspješno obavljen, čovjek je sad već počeo bježati Greenu bez problema, nakon čega je počeo zabijati i 1 na 1, a na kraju i na catch & shoot akcijama iz bloka.

Warriorsima tako u prvom poluvremenu nije trebalo više od obrane i Klaya koji je ubacio 17 poena na 12 pokušaja. Imaju domaćini mirnih +11 na poluvremenu, Spursima ovaj put definitivno nisu dopustili da se razigraju i dojam je kako će onom svojom standardnom serijom u trećoj četvrtini riješiti utakmicu dosta rano. Spursi sada već igraju zonu s trojicom preostalih braniča kako bi što lakše udvajali Klaya čim primi loptu, tako da domaćini nemaju od kuda dobiti potreban impuls za povećati razliku. Srećom, raspoloženi Draymond koristi prostor koji mu ostavljaju i barem je održava, a onda konačno stiže pomoć u vidu dvojca Livingston-West. Za razliku od Iggya i McGeea/Looneya oni nemaju problema uzeti poklone obrane Spursa i pred zadnjih 12 minuta domaćin je na +14.

Do clutcha praktički nema problema, a onda se Warriorsi uvaljuju u probleme s ovom postavom koju Kerr uporno forsira u završnicama. Doduše, nije da ima previše izbora, ali nejasno je zašto ne pokušati s Westom na petici ili barem ove večeri s Livingstonom kako bi Draymond igrao centra. Poanta igranja s Looneyem je olakšano preuzimanje, praktički Warriorsi igraju s 5 krila koja mogu braniti i na perimetru i u reketu, ali napadački je ova postava bezopasna u zadnje tri utakmice protiv Spursa koji su shvatili kako treba igrati obranu u ovoj seriji. Tako da Warriorsi skoro 3 minute ne nalaze načina kako zabiti, Spursi stižu na samo -2 (na parketu je uz Manua koji već standardno uzima stvar u svoje ruke kao play u ovim momentima i Bertans koji je također već standardno dežurni stretch visoki za završnice), da bi onda Durant prekinuo potencijalnu agoniju pogođenim skok-šutom (tek u zadnjoj minuti Kerr vadi Looneya i uvodi Livingstona).

Spursi su tako malo popravili dojam, ali ukupno gledano ova serija je samo razotkrila njihovu napadačku nemoć. Što će se tek s njima dogoditi ako ostanu bez Leonarda? Kako stvari stoje bit će gadno, ali, hej, ako itko zna odraditi rebuilding kako treba, onda je to valjda ova organizacija koja je posijala uokolo know how po cijeloj ligi. I njih čeka zanimljivo ljeto, a bit će kako stvari stoje zanimljivo i Warriorsima protiv Pelicansa. Serija kreće već u subotu, a ne bude li do tada Durant u punom pogonu, Gentry i društvo imaju ove zadnje dvije utakmice za skužiti kako pripremiti obranu. Steph itekako nedostaje, ne samo zato što je u pitanju top 5 igrač u ligi, već zato što Warriorsi nemaju dubinu na vanjskim pozicijama koja bi barem malo ublažila probleme koji nastaju bez njega u rotaciji (jebote, njima bi i Shane Larkin bio pomoć). Ovako je prevelik teret na Durantu, što je ok jer Durant to može odraditi, ali i na sporednim opcijama koje ipak nisu toliko dobre u driblanju i gdje se ta dodatna odgovornost u kreaciji itekako osjeti. Uglavnom, o tome hoće li KD biti na razini prve 3 utakmice prve runde ili zadnje 2 dobrim dijelom ovise i šanse Pelicansa da naprave iznenađenje na šabat.

3 thoughts on “11

1. Da u finalu završi netko iz para Jazz/Pelikani i Sixersi/Pacersi kakvo bi to guštanje bilo

2. @knedla
    Kakvo crno gustanje gledati Jazz u finalu. Inace ko god od te 4 da dodje do finala bila bi najslabija ekipa koja je igrala finale od Lebronovih Cavsa iz 2007. Msm jedino donekle kvalitetno igraju Pelikani i Philla, ali i to je diskutabilno…

3. Kako bi Pelicansi mogli cuvati Duranta? Staviti Davisa na njega? Mirotica na Mcgeaa, Moorea na Greena pa mogu i switchati? Holiday pretpostavljam ide na Thompsona (dok se Curry ne vrati)