16

LeBron je opet izašao živ iz prve runde, dok su Rocketsi odlučili pokazati Warriorsima da su i oni sposobni poigrati se s protivnikom dok čekaju međusobni sudar u finalu prije Finala.

PACERS @ CAVS

Provukli su se Cavsi još jednom, s tim da su ovaj put barem imali bljeskova u oba smjera, posebice u napadu, a konačno je i LeBron u nekoliko navrata dobio pomoć od suigrača. Potez večeri svakako je instalacija Tristana Thompsona nazad u startnu petorku. Čovjek je u prethodnih 6 utakmica serije odigrao ukupno 23 minute, od čega su većina bile u nebitnim momentima, a sinoć je s 35 bio drugi najvažniji čovjek za Cleveland. Iako je obrana funkcionirala veći dio serije, odlučili su domaćini nakon gaženja iz prethodne utakmice da im jednostavno treba mišića na parketu te su odustali od pokušaja branjenja sredine s Loveom i Jamesom. LeBron je tako dobio lakšu ulogu u obrani, dalje od sredine (iako je njegovo čuvanje energije u defanzivi ovaj put omogućilo Collisonu hrpu laganih poena). Uz čvrstoću u reketu trebao je Thompson donijeti i pouzdanog partnera Jamesu za pick igru te skokove u napadu. Sva očekivanja je ispunio.

Ovakav tip eksperimentiranja se čini nelogičnim, ali to što su Cavsi u G7 morali raditi ovakvu prilagodbu plana dovoljno govori o njihovom trenutnom statusu, to je momčad koja nema jasan identitet i koja ga mora smisliti u hodu. Uostalom, cijela ova sezona je jedan ogroman eksperiment, pa tako ne treba čuditi što su odjednom teret sezone svalili na čovjeka kojega su prethodno odlučili zakopati na klupu.

Uglavnom, Lue se odlučio osloniti na svoje veterane sa šampionskim pedigreom plus Korver koji je u zadnje dvije sezone ionako stekao puno Jamesovo povjerenje. I iako obje momčadi kreću nervozno u utakmicu, Cavsi prvi izlaze iz grča – LeBron i Thompson u pick & rollu donose energiju, a trice Smitha, Lovea i Korvera podsjećaju kako bi ovaj napad mogao izgledati kada upada šut s perimetra. Pacersi su u uvodnih 5 minuta zabili 2 poena, Cavsi imaju prednost od desetak poena i, čini se, utakmicu tamo gdje žele. Indiana u uvodu ne štima ni u jednom smjeru, posebice ne u obrani gdje stalno kasne u rotacijama. Uglavnom, da Collison nije počeo koristiti slabosti obrane pick igre Cavsa na drugoj strani i da se nisu malo energetski razbudili protiv klupe Clevelanda, mogli su biti u puno većoj rupi od 14 poena koliko su Cavsi u nekoliko navrata imali kroz prvo poluvrijeme. Inače, u toj drugoj četvrtini već je bilo uočljivo da James pada, posebice defanzivno, i ova taktika da se sve igra kroz njega stvarno nije imala previše smisla.

Čovjek je odigrao cijelo prvo poluvrijeme i na startu drugog možda i iz tog razloga nije bio svoj. Nije imao eksplozivnosti ni u napadu, u obrani standardno pasivan, tako da su sada nabrijani Pacersi puno agresivnijom obranom ubrzo došli do egala. Cavsi nisu ubacili onih nekoliko trica da održe napad živim, a James nije uspio ništa napraviti kroz slash & kick jer su ga Pacersi na picku sada čekali u zoni, često i s tri tijela nagurana u sredinu. Puno viši tempo kojim je Indiana ovdje zaigrala ne samo da je blokirao domaćina, već je razbudio i Oladipa koji sada već stavlja i trice preko ruke. Lue ovdje radi novi eksperiment, možda i veći od ovoga s Thompsonom i gura na parket konzerviranog Hilla kojem je zadatak usporiti Collisona i donijeti dodatnu opciju na lopti u napadu. Hill kao pravi veteran odrađuje posao – usporava Collisona, a sposobnošću da prenese loptu i napadne iz pick & rolla dopušta LeBronu da uhvati malo zraka. Doduše, uglavnom igra 2 na 2 s njim kao partnerom, ali James tako dobiva priliku iskoristiti poneki mismatch i nešto prostora za napasti bez prevelikog driblanja. Cavsi su tako opet stabilni, ali i bez one prednosti iz prvog poluvremena.

LeBron, koji je odigrao i 11 minuta u trećoj svjestan je da ovim tempom neće imati ništa u tanku za završnicu i odlučuje se započeti četvrtu na klupi (išao jesti krastavce u svlačionicu zbog straha od “Povratka Grča”, što se valjda više nikome ne gleda, to bi već bio 765. nastavak). Ovo je rizik za domaćina, ali se igrom pokazalo da je ujedno i jedna od najboljih stvari koja im se uopće dogodila u ovoj seriji jer su konačno našli način kako zabiti bez LeBrona. Opet je ključno to što Hill ima puls – uz i dalje solidnu obranu na Collisonu razigrao je i Lovea kroz pick & pop te su ovime ne samo kupili LeBronu 4 minute odmora, već mu i servirali 9 poena prednosti. Love, koji je opet najveći dio večeri imao problema zabiti zicer na obruču, ovdje je u suradnji s bekom koji je u stanju dodati loptu ubacio 8 poena (2 trice), više nego u prethodne tri četvrtine.

Sada Cavsi već imaju solidnu situaciju – odmornog LeBrona, razigranog Lovea, cijelu seriju solidnog u 3&D roli Smitha te dva veterana u Hillu i Thompsonu koji su spremni žrtvovati se (jedan leđa, drugi ego) za prolazak dalje (petorka je ovo koju ćemo sigurno dosta gledati protiv Raptorsa, uz dodatak Greena i Korvera s klupe ovo bi mogla biti veteranska jezgra koju će Lue jahati jer od klinaca nije dobio znak da je itko sposoban pomoći). Odrađuju domaćini posao do kraja usprkos žilavom Oladipu koji pokušava vući momčad, ali sam ne može. Turner je isključen te Indiana ostaje bez najboljeg defanzivca, Bogdanović je totalno izvan ritma, Collison uštopan. Premalo je to za dobiti G7 na gostovanju i bajka Pacersa se ovdje završava. Ali, barem su dobili odgovor na pitanje kako dalje – na početku sezone imali su roster koji nije niti smrdio niti mirisao, ozbiljan rebuilding se činio neizbježan. Sada kada imaju all-NBA kandidata u Oladipu, solidne veterane ne podnošljivim ugovorima i par kvalitetnih mladih igrača u Turneru i Sabonisu koji će zasigurno napredovati, ne ostaje im nego dogodine pokušati opravdati ovogodišnju visoku playoff poziciju.

JAZZ @ ROCKETS

Slično kao i Warriorsi večer ranije, Rocketsi su protivniku pokazali da ova serija neće biti ni približno isto iskustvo kao ono koje su imali u prvoj rundi. Disfunkcionalnost Thundera koju si mogao iskoristiti treba zaboraviti i okrenuti se stvarnosti, a stvarnost je odmah opalila pljusku Jazzerima i podsjetila nas da je jedna stvar biti prosječna momčad, a nešto sasvim drugu povijesno dobra momčad. Uz to, Jazz je opet bez Rubia čija noga je u takvom stanju da je vjerojatno prekrižen za seriju, što im sigurno ne pomaže. Do poluvremena Houston ima +25, izgrađenih očekivano dobrim dijelom na činjenici da Jazz igra s dva centra. Ako je Kerr mogao u situaciji gdje je favorit povući centra, onda bi i Snyder iduću utakmicu trebao jednostavno ostaviti Favorsa na klupi kao back-up peticu te startati s Crowderom. To vjerojatno neće napraviti, a sada mu je tako nešto i otežano jer ima čovjeka manje u rotaciji te automatski postaje teže pronaći dovoljno tijela za poslagati na boku. Opet, ima Jerebka kao opciju koju uporno odbija koristiti, on bi mogao nadoknaditi dio tih minuta.

Houston igra odlično od starta, Harden je maksimalno u utakmici i to je dovoljno. Za razliku od Thundera bez problema koriste to što su Gobert i Favors parkirani u sredini da dođu do otvorenih trica, a uz to gomilu poena zabijaju kroz tranziciju – za razliku od Wolvesa gdje su igrali sporo svjesni da mogu zabiti na postavljeni napad kako požele, ovdje je očito namjera što je češće moguće hvatati Goberta izvan reketa i obranu Jazza nepostavljenu. +9 protiv startera su pristojna prednost, a onda se pokazuje da će najveće razlike raditi u ovim šihtama s klupom. Paul uništava obranu Jazza dok je Gobert izvan igre, a D’Antoni lukavo izvlači Nenea i pokušava s Andersonom na petici. Uz to, vratio se Mbah A Moute nakon ozljede tako da domaćin sada ima još to jedno krilo za na bok, ali i dodatnu smallball opciju na četiri. Do Hardenova povratka već je +17, a onda njemu ne ostaje nego zaključiti utakmicu. Uz to što imaju dovoljno rješenja i na postavljenu obranu, Rocketsi opet maksimalno koriste tranziciju i utakmica je gotova. Dakle, ostaje samo vidjeti mogu li Jazzeri smisliti neku prilagodbu u nastavku koja bi im mogla biti od koristi od G2 nadalje.

Ništa specijalno, igraju više kroz Inglesa kako bi natjerali Hardena da griješi u branjenju pick igre, u obrani sada i Gobert preuzima umjesto da samo čeka u zoni, ali za smanjenje minusa na 20 poena zaslužniji je ležerniji pristup Rocketsa nego neka njihova posebna igra. Prelazak s Favorsa na Crowdera daje gostima nešto opcija, a Snyder konačno pruža priliku i Burksu koji im je neophodan bez Rubia (Ingles standardno izlazi prvi kako bi igrao s klupom, ovdje pak izlaze i on i Favors). Imamo prilike gledati i postavu s tri beka – uz Burksa su tu i Exum i Neto. Ništa od ovoga im neće pomoći da dobiju seriju, ali barem će nešto ubaciti, kao što je slučaj u ovoj trećoj koju su čak i dobili sa sedam razlike. Doduše, Rocketsi su već odavno posvećeni isključivo tome kako završiti utakmicu, što Jazz koristi da u jednom trenutku ode na samo -13. Naravno da Snyder u završnici ima na parketu najbolju postavu s Crowderom umjesto Favorsa i ubuduće petorka Mitchell-O’Neale-Ingles-Crowder-Gobert definitivno mora dobiti više od 6 minuta ako Jazz misli zabiti dovoljno da bude konkurentan. Jasno da je i ovo uzalud jer prepustiti se bržem ritmu s više trica i otvorenim parketom protiv Rocketsa neće promijeniti srž problema, razliku u talentu, ali barem se neće ubaciti u rupu već na startu.

Naravno, obraniti dovoljno neće moći ni u jednom scenariju, ostajao Gobert u zoni ili preuzimao beka recepta za Houston nemaju, što je vidljivo i u završnici gdje Harden rutinski secira obranu i okrunjuje sjajnu partiju (u picku su ga nekako i usporili preuzimanjem s visokim, ali 1 na 1 Jazz nema stopera koji ga može pratiti). Harden razigran, Paul ima dovoljno prostora za povući i igrati još bolje ako treba, šuteri su dokazali da su u sjajnoj formi i da će imati dovoljno prilika i protiv obrane Jazza, a čak je i Capela imao gomilu zicera na obruču što je neočekivani bonus (svaki put kad bi Gobert izašao samo korak iz reketa, Capela bi ostao sam kao duh jer je pomoć predaleko zbog ovoliko šutera). Uz to, ritam utakmice ni u jednom trenutku nije bio upitan, gosti nikako nisu uspjeli dovoljno usporiti utakmicu da iskoriste prednost u mišićima. Jazzeri će možda defanzivno morati malo promijeniti koncepciju, eventualno zaigrati agresivnije na loptu i ostaviti jedan korner nebranjenim. Iako je i to nešto što Rocketsi jedva čekaju s dvojicom ovakvih playmakera. Definitivno će morati igrati bolju tranzicijsku obranu makar odustali od skoka u napadu. Zabiti ionako ne mogu dovoljno tako da mogu eksperimentirati. A Houstonu će ova serija odlično doći da izbrusi formu – kompletni su, spremni, zdravi i to je itekako važno ako misle imati izgleda protiv Warriorsa.

4 thoughts on “16

1. Snyder ako misli i dalje igrati sa 2 teretna centra ovo je metla bez da se Houston mora oznojiti, razumijem da nece Crowdera gurniti odma među startere, ali brate mili stavi Jerebka prvih 5 min, kasnije Crowder neka igra i onda minjaj Favorsa za Goberta, Favors u ovoj seriji nebi triba dobit vise od 12-13 min po susretu jer nemoze pomoc sam sebi

2. Inace ne hejtam, navijao sam za Indianu, ali Babo je odigrao nesto sto je beyond kriminalnog. Grozna selekcija šuta u drugom poluvremenu, 3 izgubljene zive lopte gdje mu kljucna lopta ispada ispred LeBrona, 2 puta ne zavrsava tranziciju i pušta da mu čačkaju po lopti, a na kraju sav trud u obrani zasere pustivši LeBronu backdoor kad se utakmica lomi.

3. Jeba mu mater, moš imat small ball kakav oćeš na terenu kad protivnik pogađa over 50% za tri poena. Paul i Harden su pogodili “skoro svaki” šut preko ruke, Favors-Gobert-O’Neale su napravili najčešće dobar posao.
    Bitnija situacija je da Gobert ne zna šta bi radio na picku s Hardenom, a još ga Capela zlostavlja u napadačkom skoku.
    Isto kod Jazza nitko osim Crowdera nije pogodio šut.
    Uz samo omjer trice, Jazz može naglasit su izgubili sa svega 15 razlike, i bar imaju u O’Nealeu igrača kojeg mogu bacit na Hardena

Pacersi mogu plakat za otvorenom korner tricom Collisona i lošim potezom McMillana da start četvrte otvori s kompletnom drugom petorkom uz Collisona gdje je Joseph bio glavni kreator. Tu je po meni bila dobra situacija da riskira s Turnerom i kroz pick igru njega i Collisona-Jospeha proba doći do poena

4. Mene je isto malo snervala McMillanova pasivnost u zadnje dvi minute. Ok, nemas neku dubinu, bojis se ofanzivnoga skoka. Ali jbt tribas uvatit 7-8 poena, a napad ti zastopan ko kanalizacija liti u dalmatinskome mistu uz more. Turnera iskljucilo, Sabonis postavlja solidne blokove, ali ga ignoriraju i gomilaju tijela na Oladipu. Zasto u tome trenutku ne uvest jos Josepha ili Stephensona i stavit Younga na centra? Ionako gubis, daj razdrmaj nesto, omoguci Oladipu nesto prostora