ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

3May/1814

19

JAZZ @ ROCKETS

Imali su Spursi prošle godine detaljan plan kako zaustaviti Hardena i tako kastrirati Rocketse tjerajući sporedne opcije da zabijaju, a Jazz se ove godine izgleda odlučio za drugačiji pristup. Pustiti Hardena i Paula da rade što hoće, a začepiti sve ispušne ventile. Nakon prošle utakmice u kojoj je kombinirao razne obrane i testirao što bi mu najbolje odgovarao, Snyder se ovdje jednostavno odlučio ostati vjeran svojoj bazičnoj obrani s Gobertom parkiranim u sredini i striktnim pokrivanjem šutera. I upalilo je. Ariza, Tucker i Mbah A Moute ubacili su samo 3 trice, a još veći šok za napad Houstona bio je nezapamćen broj dugih dvica koje su potegnuli i promašili Harden i Paul (6 od 24). Za momčad koja inače u regularnoj sezoni po utakmici jedva da uzima 13 šutova koji nisu ili na obruču ili za tri poena to je ogromna razlika i očito da Jazz svojim stilom igre itekako utječe na njih. Najluđe od svega, usporedbe radi pogledao sam i shot chart za prošlu utakmicu i tu su Rocketsi također uzeli skoro duplo više skok-šutova za dva poena nego inače, imali su jednako mizeran učinak, samo što su to uspjeli maskirati sjajnom tricaškom partijom. I puno boljim nastupom u obrani, ali o tome malo kasnije.

Prvo, treba konstatirati da Paul jednostavno mora bolje od 4-12 na dugim dvicama. Mislim, čovjek je doveden upravo zbog toga i ako već pristaju igrati ovakvu igru, onda jedan od najboljih strijelaca s poludistance svih vremena mora odraditi bolji posao, bez obzira koliko Mitchell visi na njemu i bez obzira koliko je Gobert krakat. U sezoni je Paul rutinski na 50% u ovim situacijama i ovakav pad si ne može dozvoliti. Ako Rocketsi ne mogu eksploatirati ovaj prostor koji im Jazz ostavlja, onda je na D'Antoniu da malo razdrma plan igre, zabrani sve ove šutove kao što je inače slučaj u Houstonu tijekom sezone i naredi potezanje s perimetra. Čekaj, kako to izvesti ako im Jazz ne dozvoljava otvorene situacije? Pa, prvo, Jazz je i sinoć imao problema pokriti svaki šut - Rocketsi su imali 15 pokušaja za tricu širom otvorena (što zato jer bi igrač zapeo u bloku, a nije se preuzimalo, što jer bi kasnila pomoć pomagaču jer su svi igrali striktno, što jer je Harden majstor driblinga koji uostalom sebi lakoćom kreira otvorenu tricu iskorakom unazad) i svjedeno nisu mogli ubaciti ništa. Da su zabili standardnim učinkom samo ono što su morali, imamo drugačiju utakmicu.

Drugo, D'Antoni može miksati kvragu. Sinoć je Anderson igrao samo 7 minuta, a do sada je valjda trebao dobiti svaku kada je na parketu Favors kao back-up centar. Capela je opasan kao roler, međutim s Andersonom na perimetru nema šanse da Jazz pokrije sve šutere. Ovako, D'Antoni je one minute bez Capele protratio na Nenea i smallball postavu s Tuckerom na petici što u sezoni praktički nije koristio. Tehnički, takva kombinacija daje isto što dobiješ s Andersonom, samo što je Anderson u stanju pozicijski bolje glumiti centra i puno je bolji šuter od Mbah A Moutea (pa i od Tuckera ako ćemo realno). Ne znam, možda je Anderson stvarno gadno načet (protiv Wolvesa je u onih nekoliko šihti izgledao skroz solidno), ali 10 do 15 minuta po utakmici mu moraš naći ako je u stanju stajati na nogama. Mislim, Nene u ovoj seriji nema što tražiti na parketu (nećemo sada o Johnsonu koji bi kao bivši igrač Jazza također mogao biti od koristi, znamo da je D'Antoni tvrdoglav kada je dubina rotacije u pitanju, ali to je još jedna potencijalna opcija za desetak minuta).

Dobro, sve se ovo da popraviti, malo bolja selekcija šuta, malo više koncentracije i malo pametnije rotacije i Rocketsi bi opet trebali kliknuti prema naprijed i protiv ove predvidljive obrane zabiti dovoljno. Samo, što ćemo s njihovom obranom, a onda i glavom? Jer, ovo je baš utakmica koja potvrđuje tezu da Rocketsima nikada ne treba vjerovati. Harden nije lider koji će voditi primjerom, on je u utakmicu ušao odraditi svoje i nije nikakvo čudo da ga Rocketsi ciljaju u pick & rollu jer znaju da će čovjek kojega on preuzme imati otvoren put do obruča. Harden nije Melo, može igrati solidnu pozicionu obranu, ali često se ne odluči na tako nešto i sinoćnja utakmica je bila primjer. A kada vam vaš MVP jednoj strani parketa pristupa tako da ga boli kurac, onda se tako nešto uvuče i u ostatak momčadi. Pa su Rocketsi jučer na otvaranju opet igrali kao u većinu utakmica protiv Wolvesa - bez pomaganja u obrani (ne govorim o pomaganju pomagaču već o onoj bazičnoj rotaciji, kada čovjek ispadne ili iskoči na loptu netko bi se trebao pomaknuti u sredinu), bez agresivnosti na lopti. Uostalom, to najbolje potvrđuje šetnja kroz reket i Inglesove trice kao na treningu (nitko da mu digne ruku u facu, dok su Jazzerima ruke stalno dignute ko da si nanose losion poslije brijanja ispod pazuha). Od 14 ubačaja Jazza u prvih 12 minuta, 9 su bila polaganja na obruču kojega nitko ne čuva osim Capele ako se slučajno zatekne u poziciji, ostatak 5 trica (uz 3 Inglesove još 2 je ubacio Crowder u svom bahatom stilu, iz driblinga, da pokaže Hardenu tko je faca). Znate koliko su Jazzeri imali skok-šutova za 2 u ovom uvodu? Jedan.

Mislim, što je Utah odjednom postala Houston po selekciji šuta? Ili su obrane diktirale što će tko uzeti - jedna je tako dozvoljavala sve, druga samo ono što je planirala. I ovakav pristup utakmici Houstona po tko zna koji put je potvrda da ova momčad nikada neće podići kantu prvaka. Nema šanse. Harden nije u stanju voditi primjerom, Paula je očito vrijeme pregazilo i ne može to raditi konstantno svaku utakmicu, a D'Antoni će u reakcijama uvijek kasniti po nekoliko utakmica.

Jasno da ovakav ulazak u utakmicu pumpa samopouzdanje igračima Jazza koji tako i bez Rubia bez problema kontroliraju ritam utakmice. 56% im je šut na poluvremenu, imaju u jednom trenutku +19 tijekom druge četvrtine i u biti je čudo da imaju samo -9 pred početak treće (Harden je u svom stilu izvlačio penale i zabio nešto iz izolacija taman da maskira kastarofalan nastup cijele momčadi).

Ok, sad čovjek očekuje vidjeti nešto agresivniju obranu domaćina kao dokaz da su nekog kurca shvatili. I stvarno, odjednom se ima tijela u reketu spremnih pomoći, odjednom napad Jazza počinje štekati (uz Tuckera koji ignorira Favorsa na perimetru i Paula koji je nešto agresivniji na Inglesu najveća promjena kod Houstona je općenito aktivnost). Kada odigraš dobro obranu, dobiješ i nagradu u vidu nešto lakših tranzicijskih poena jer Jazzeri ne stignu postaviti obranu. Zar je ovo teško shvatiti jednoj skupini profesionalaca? Utakmica je u egalu, u biti tek počinje jer ono u prvom poluvremenu nije bila utakmica. Jazzeri sada moraju raditi za poene i srećom ubacuju dovoljno trica da se totalno ne osramote u periodu u kojem su imali više izgubljenih od asista (Rocketsi su skužili ovo s pomaganjem u sredini, ali dići ruku i agresivno zatvoriti šutera na perimetru još im je problem).

Treba primjetiti da, koliko god su im domaćini olakšali život očajnim nastupom u prvom poluvremenu, Snyder dobro vodi utakmicu. Naravno, Favors mu je starter, čovjek previše cijeni rutinu i vjeruje u proces do te mjere da će Favorsa sjesti na klupu samo ako se ovaj polomi, ali mu je itekako srezao minute - na četvorci je igrao samo 10 minuta. Doduše, Rocketsi su se ekspresno vratili u egal baš tijekom njegove šihte početkom treće jer im tada lakše braniti se, ali što se može, to je Jazz. Poanta je da su sve ostale minute na četiri pripale Corwderu, a pokušao je Quinn i s postavom s četiri vanjska. Da je čovjek malo manje tvrdoglav, ova kombinacija s Inglesom kao smallball četvorkom dobila bi i onih 10 Favorsovih minuta - s ovako šuterski raspoloženim Inglesom jebeni Jazz bi mogao parirati Rocketsima poen za poen u tim šihtama. Dao je konačno Snyder i nešto slobode Burksu bez da ga krivo gleda nakon svake greške u obrani, a može slobodno dati i njemu i O'Nealeu poneku minutu više na račun Netoa. Ne i Exuma koji se obranom nametnuo kao dobra alternativa kako Rubiu na lopti, tako i O'Nealeu na bokovima. Uostalom, upravo je Burks uz zamjenu Favorsa s Crowderom i najzaslužniji što Jazz pokazuje znakove života i do kraja četvrtine ne pada u rupu.

Došli smo tako da zadnjih 12 minuta i sada ostaje vidjeti kako je Snyder zamislio preživjeti ovdje. Favors je otpisan, to je dobra vijest, pa se gosti ovdje na startu bez problema drže protiv Rocketsa koji sada igraju opet bez centra u namjeri da maknu Goberta s parketa. Rudy solidno trči po perimetru, preuzima i igra u zoni na Mbah A Mouteu i tu se vidi koliko bi ova postava imala više smisla s Andersonom. A i nije da Rocketsi imaju vizije ovako nešto izgurati do kraja - čim je došao red da se Capela vrati u akciju, D'Antoni to i radi. Rob navika.

Snyder ovdje vuče zanimljiv potez, radi ovu maloprije spomenutu rošadu O'Nealea s Exumom kako bi dobio brzine i kreativnosti s loptom u napadu. A Exum je onda još zabio čak i tricu iz kornera (preko Hardena naravno). Uz nešto više mogućnosti u napadu koje donosi, Exum je bez problema odradio i onaj O'Nealeov posao u obrani na Hardenu i izgleda da je Jazz dobio još jednog rotacijskog igrača. U ovoj utakmici ih tako ima 7-8 koji igraju bitne role, dok na drugoj strani Rocketsi olako pristaju igrati 1 na 5. Sve se svodi na Hardena, bilo da igra 1 na 1, bilo da nakon picka ulazi u sredinu. Ajde, Capela se okoristio od ove taktike, Harden mu namješta zicere cijelu večer čim Gobert izađe korak naprijed, ali svi ostali su promatrači.

Kako su počeli utakmicu, tako su je Rocketsi i završili. Iako im je Ingles do sada zabio 456 trica, nitko ga ne čuva u ovim trenutcima kada se utakmica lomi. Nitko, igrači Houstona kao da su ispali iz '70-ih i kao da ih ovaj nacrtani perimetar zbunjuje - zašto je to na parketu? Čovjek ovakve šuterske treninge nema ni ljeti kada s klincima igra u dvorištu. Čak ni naguravanje u sredini više ne pali jer Mitchell je dovoljno eksplozivan da zabije i pored trojice. Jazz tako koristi jedan period kada Hardenovi loši pokušaji ne upadaju da serijom 11-2 izgradi 7 poena prednosti, a onda ih samo održavaju na račun nepostojeće obrane Houstona. S druge strane, Gobert pod košem i disciplinirana ostajanja na šuterima (totalno suprotno od načina kako su Rocketsi cijelu večer tretirali perimetar) funkcioniraju. Taman koliko treba za iskoristiti lošu večer Rocketsa.

Što dalje? Tehnički, ovo bi trebala sada postati serija jer Jazzeri su ukrali prednost domaćeg parketa, samo teško je vjerovati u to kada znamo kako Houston dobro zna odigrati kada krenu u utakmicu s pravim pristupom i kada im obrana funkcionira. A ovdje imaju priliku igrati dobru obranu, pogotovo dok je Favors na parketu, samo ne smiju dozvoliti ovoliko šetnje i posebice ne ovoliko otvorenih trica protivniku. Tehnički, ako preuzimaš, to je i nemoguće izvesti, osim ako ti je stav za kurac. Bahatost se osvećuje svaki put jer Jazzeri su prestabilna momčad da to ne iskoristi. Dakle, obrana je ključ za Rocketse. Napad svakako može bolje, trebat će pogoditi više otvorenih trica i zabiti više poena kroz tranziciju, međutim tu ne treba očekivati čuda jer Houston jednostavno nema potreban sistem (a ni igrače) da uključivanjem većeg broja opcija zbuni ovakvu obranu. Realno, to im i ne treba, Harden i Paul su dovoljno talentirani da ovo izvuku sami, ali i tu, kao i defanzivno, trebati pokazati puno više spremnosti na žrtvu.