5May/186

21

Nakon dramatične prethodne večeri, ovdje nije bilo uzbuđenja. Rocketsi se pojavili na poslu, radili prekovremeno da nadoknade propuste od prethodnog radnog dana. Warriorsi uzeli standardnu večer odmora uz neke neočekivane poteze struke.

WARRIORS @ PELICANS

Nikakvo iznenađenje nije da su Warriorsi ovdje istrčali bez potrebne motivacije, posebice naspram protivnika koji gori od želje obraniti domaći parket. Ono što je iznenadilo odluka je Kerra da se usred serije vrati visokoj postavi. I to guranjem McGeea u ulogu startnog centra (čovjek drugu utakmicu nije ni igrao, u prvoj je dobio 6 minuta). Onaj logičan potaz bio bi jednostavno zamjeniti Younga s Curryem. Nešto što bi također spadalo u sferu racionalnog bilo bi staviti Looneya na parket ili umjesto Younga (to bi značilo ostaviti Stepha u roli šestog čovjeka) ili umjesto Iggya (tu je za pretpostaviti da bi Steph startao umjesto Younga kako bi imali dovoljno playmakera).

Ovo pak ima smisla samo u sferi nekakve pripreme za ostatak doigravanja gdje će svakako trebati pronaći jednog centra sposobnog odraditi par šihti koje je svojedobno odrađivao gruzijski švercer (koji je sinoć zaigrao tek u smeće vremenu kad su Warriorsi već predali utakmicu), nikako za ovu seriju i tu je Kerr doslovno napravio dva koraka nazad. A čak i kao priprema za ostatak doigravanja ovakav potez ne pije vodu iz jednog razloga koji uopće nije banalan - Warriorsi odavno nisu igrali sa svojim death star lineupom i ova serija bila im je idealna prilika da pronađu ritam. Mislim, bolje da su brusili ovu postavu nego ovu s McGeem, a usput bi bili i uspješniji. Uostalom, sinoćnji +/- dovoljno govori - s McGeeom ili Looneyom na petici ostvarili su -25, s death lineupom +1 (u samo 9 minuta).

Pelicansi nisu ništa specijalno zamislili jer nisu ni imali što obzirom da koriste 5 igrača. Holiday je i dalje na Durantu, Mirotić na Greenu, ali ti matchupovi su ionako nevažni obzirom da obje momčadi pokušavaju igrati matchup-zonu i preuzimati svakom prilikom. Uostalom, opet se igra visokim ritmom, gomila posjeda završava se kroz tranziciju, tako da je važnije tko ima manje rupa koje se može eksploatirati kada dođe do mismatcha. A Warriorsi s McGeem imaju čovjeka koji se jednostavno ne osjeća ugodno kada preuzima beka. Tako da su se domaćini prvi otresli nervoze s početka (u prvih 5 minuta izgubili 4 lopte potpuno nepotrebno) i otišli na +9 čim su okružili Davisa i Holidaya s igračima koji ne gube lopte. A Warriorsi su igrali takvu obranu da je dovoljno bilo ne upucati sebe u nogu i došao bi ili do polaganja u sredini ili otvorene trice. S druge strane, trud Pelicansa odmaže ionako neraspoloženim strijelcima gostiju koji nisu u stanju finiširati ni otvorene kontre. Steph i Klay imaju 1-9 u ovom uvodu i očito su večer prije gadno zabrijali u nekom klubu.

Prednost drže domaćini i u šihti Mirotića i Ronda početkom druge, a Warriorsi ne uspjevaju srezati prednost ni s Klay-Green-Iggy kombinacijom, ni povratkom udarnika s Looneyem. Tek u onih nekoliko minuta smallballa konačno zabijaju kao Warriorsi - u 4 minute 14 poena, što je prvi put ove večeri da su igrali na iznadprosječnoj razini. Čak su nešto i obranili, ali ne dovoljno da isperu gorčinu prethodnih 20 minuta i domaćin na odmor odlazi s +6.

U trećoj, umjesto da okrene utakmicu i prizna pogrešku, Kerr opet vraća McGeea u akciju. Nema obrane, nema preciznosti u napadu i umjesto da ovo bude ona klasična treća četvrtina u kojoj Warriorsi gaze, oni se potpuno raspadaju. Dok je Kerr povukao JaValea s parketa već je +14. S tim da je uz obranu još veći problem napad gdje Durant ne može zabiti ni zicere na obruču. Pelicansi se ponašaju kao da McGee i Looney ne postoje, Davis igra libera i čisti što treba dok pomaže na sve strane i Pelicansi su uskoro i na +20. Nema nikakvih prilagodbi kod Kerra, nema energije u obrani Warriorsa, nema koncentracije u napadu.

Gentry je svjestan da ima ovu utakmicu, ne vadi Davisa iz igre na početku četvrte te ga ostavlja uz Ronda i Mirotića. Prednost se ne topi, i dalje je +20, tako da Kerru ne ostaje ništa drugo nego konačno odustati od standarda i uputiti izazov - 9 minuta prije kraja u akciji je nuklearna opcija. Samo, ove večeri više se radi o kilavoj opciji, nema u napadu Warriorsa ničega osim želje za što bržim krajem, tako da nakon 4 minute sramoćenja Kerr odustaje i prepušta susret.

Sad mu ostaje samo pripaziti igrače večer prije sljedeće utakmice jer ako će izlet u New Orelans iskoristiti samo da bi se provodili, onda će morati nazad još jednom za G6.

ROCKETS @ JAZZ

Da su ovo drugačiji Rocketsi jasno je odmah na startu. Pick Favorsa, koji bi prošlu utakmicu završio tako da bi se Favors samo zarolao do sredine bez tijela koje bi mu stalo na put, ovdje je odmah blokiran aktivnom Hardenovom obranom. Taj isti Harden par posjeda kasnije izaziva šut Inglesu (ne sjećam se prošlu utakmicu da je ijednom skočio na pokušaj šuta s visoko podignutom rukom), a u međuvremenu su već Capela i Ariza sjajnim preuzimanje i međusobnim pomaganjem postavili zid Mitchellu na ulazu. Naravno, ovakva igra u obrani otvara tranziciju i evo Rocketsima prostora za trice. 8-3 nakon 90 minuta akcije su dovoljni Snyderu da zove time-out. Samo, pomoći nema. Bolja momčad došla je igrati ozbiljnu košarku i uskoro je +10. Snyderu treba skoro 6 minuta prije nego konačno izvuče Favorsa s parketa, ali to Rocketsima ovdje ne predstavlja problem jer su ovaj put odlučni braniti perimetar. Ariza je prikovan uz Inglesa, Harden se probija kroz pickove kao tenk, Tucker i Paul sjajno pomažu sa strane bez lopte. To je dovoljno za +18 nakon 8 minuta igre. Mislim, ne trebaš voditi 18 razlike svaku utakmicu, ali zar je teško odraditi onaj osnovni posao u obrani svaku večer?

Obično ističem kako u nekim slučajevima treba baciti pogled na određeni dio utakmice kako bi se vidjelo koliko je Harden katastofalan u obrani, ali ovdje je fenomenalan. Ozbiljno, pogledajte samo njegove reakcije ovdje u prvoj četvrtini, čovjek je svaku situaciju branio kao da mu je to nešto čime zarađuje za život. Bio je Dwyane Wade ovu večer, a kada on ovako igra i prije svega vodi primjerom Rocketsi su posebna družina. Uz njega sjajni su i Ariza i Tucker, Capela standardno odličan (stvarno, s njim se nameće jedno pitanje koje moramo postaviti dok gledamo koliko je sve manje bitna post-up igra čak i jednog Embiida koji je ekstra talentiran napadač - da li je uopće sposobnost centra da razigrava i zabija kroz post toliko bitna da radimo distinkciju između Embiida i Capele kao između all-stara i pomoćne radne snage, odnosno zašto Capela ne bi bio all-star čisto zato jer je savršen sistemski igrač?).

Koliko su gosti ovdje fokusirani na posao potvrđuje i činjenica da su imali dodatnu brzinu svaki put kad bi Jazzeri napravili nekakvu mini-seriju da malo razbude učmalost. Sredinom druge spustili su ispod 20 na račun dobrih poteza O'Nealea (kojega usput spomenimo imaju još dvije godine na minimalcu - vrhunski potez uprave) i Jerebka koji je konačno dobio priliku, ali Rocketsi odmah odgovaraju novom serijom. Do poluvremena je tako +30, a ni početkom treće stvari nisu bolje. Vadi Snyder iz igre Favorsa već nakon par minuta, pokušava ovdje sa preuzimanjem usporiti napad Rocketsa (jadni Gobert opet mora trčati po perimetru), ali s ovakvom obranom Rocketsi se nemaju za što brinuti. Ubacili su samo 2 trice ovaj period, ali su odsjekli pick igru Jazza i vrhunski kontrolirali reket tako da nije bilo ni važno. Imaju sredinom treće nevjerojatnih +38 i utakmica je gotova.

Vjerojatno i serija u iduće dvije jer ne vidim razloga da Harden i društvo žele još jednom putovati u Salt Lake City. Već to je dovoljan motiv.