7May/180

23

Sjajne obrambene partije Warriorsa i Rocketsa koji se bruse za međusobni sudar.

WARRIORS @ PELICANS

Dan u uredu za Warriorse koji su se pojavili na poslu, a usput ih ni direktor nije ovaj put stavio u nezgodnu situaciju. Kerr je odustao od McGeea nakon neuspjelog pokušaja iz prošle utakmice i na parketu je death star lineup. Durant sada pogađa sve što baci prema obruču (ubacuje prva 3 skok-šuta s poludistance), a i Steph i Klay stavljaju trice u svom stilu. Uz napad sasvim pristojno igraju i u obrani te nakon nepune 4 minute imaju +10. Dakle, udarna postava Pelicansa je apsolvirana čim joj ne otvaraš priliku da te prati ili nadigra suprostavljajući joj centra. A kasnije je lakše igrati čim Pelicansi kreću u razdvajanje udarnika - imaju Warriorsi tako i +17 tijekom prve.

Naravno, ne bi Kerr bio Kerr da opet nije dirao u ono u što ne treba dirati, pa tako na početku druge nema Draymonda koji je igrao dužu šihtu s Durantom nego inače (Steph igrao kraću šihtu). Klay i Iggy su uz rezerve i Pelicansi dolaze na -11. A koliko su opasni u idealnom sastavu pokazuju vrlo brzo, prvo koristeći postavu s Looneyem da dodatno smanje minus, a onda nadigraju i smallball Warriorsa. Ovdje su se napromašivali gosti, jedino je Durant ubacio skok-šut (zanimljivo, ima 6-7 s vrha reketa, a 0-2 u pokušajima na obruču i s perimetra). Mogu domaćini biti prezadovoljni ovakvim rezultatom obzirom na uvod, samo -7 je na poluvremenu.

Međutim, nada da se mogu nositi na duže vremena sa smallballom brzo nestaje, Durant i dalje trpa, trice upadaju, trči se tranzicija, a obrana je na još većoj razini i gosti su za čas na +16. Ovdje bi sada čovjek očekivao izmjene, ali Kerr ostavlja udarnu petorku na parketu nekoliko minuta duže zajedno kako bi nabili razliku. Imaju sada Warriorsi već preko 20 poena prednosti i to bi trebalo biti dovoljno. Sada Gentry pokušava uzvratiti, odmah na startu četvrte ima udarnu petorku dok je Kerr opet na parket poslao samo Klaya i Iggya, ali već nakon par minuta u igri su i Steph i Draymond te je jasno da se ovdje Warriorsi neće zezati. Obrana ostaje na sjajnoj razini, održava se razlika, a onda povratkom Duranta, definitivno najraspoloženijeg šutera, raste i do +26.

KD je stao na 2 trice i samo 6 slobodnih, a svejedno je utrpao 38. Njegova otvaranja iz bloka na poludistanci slomila su obranu Pelicansa tako da gostima nije ni trebala neka specijalna tricaška večer (samo 11 ubačaja). Pogotovo jer su obranom sveli Pelicanse na 4 pogođene trice u 48 minuta, 47% realizaciju na obruču i više izgubljenih od asista. Dan u uredu, jelte.

ROCKETS @ JAZZ

A još jedna momčad koja se pojavila u uredu i opet odradila sjajan posao u obrani bili su i Rocketsi. Dobro, njima je Jazz ubacio 7 trica, imao jednaki broj asista i izgubljenih i 48% šuta na obruču, ne mogu se mjeriti s Warriorsima. Zezam, naravno, još jedna je ovo bila maestralna partija obrane Houstona koja je više nego nadoknadila slabiju večer s perimetra. Pokušao je Snyder razbuditi momčad s Crowderom umjesto Favorsa (pravo je pitanje - zašto treneri uopće prolaze ovakve stvari kroz stupnjeve kad ionako svi znamo, pa i oni, da će kad-tad morati prilagoditi se, dakle zašto to ne bi napravili odmah kao što je to napravio Kerr na startu druge runde), ali ovi Rocketsi su nabrijani na posao i većeg pomaka u napadu Jazza nema. 3 poena zabila je Utah u 4 uvodne minute, preuzimanja Rocketsa su precizna, a pomaganje pravovremeno i tu jednostavno nema lakih poena. Harden opet na razini i to je ključ za Houston - kada on udari ovakav primjer u samom uvodu (ima sjajnu reakciju na pomaganju, a onda vrhunski štopa Inglesa 1 na 1), onda svi slijede.

Doduše, nije ni Houston nešto raspucan s 6 poena u istom vremenskom periodu, ali su izgleda još jednom spremni defanzivno nadmašiti ponajbolju defanzivu lige i to je priča ove serije. U ratu obrana Rocketsi gaze Jazzere.

Utah je živnula kada je O'Nealea, koji jednostavno nema talenta za iskoristiti sav prostor koji mu ostaje na strani bez lopte, zamjenio Exum. Koji je tako nakon one odlične 3&D role u završnici G2 ovdje doslovno nosio navalu ulazima. I to poprilično elegantnim, što je dobar znak za karijeru čovjeka koji je prošle godine izgledao dosta usporeno i robotizirano. Nema, doduše, ni ovdje govora o nekom vrhunskom atleticizmu kakav mu se nekada predviđao, ali fini dvokorak i meki floater solidno su oružje za napasti sredinu. Zna driblati, ima dužinu za igrati dobru obranu, pa ako još uspije ustabiliti te postotke na otvorenim tricama, mogao bi biti solidan rotacijski igrač. Što se O'Nealea tiče, on je ovdje iskrenuo koljeno, ništa ozbiljno jer se vratio u drugom poluvremenu, samo želim istaknuti da ne čudi da su Jazzeri dobili nešto zraka u napadu kada se Mitchellu i Inglesu pridodao još jedan čovjek sposoban spustiti loptu na parket.

O'Neale je nadmašio sva očekivanja, nametnuo se kao 3&D swingman na kojega Jazz može dugoročno računati, ali u ovim najvećim utakmicama jednostavno moraš biti u stanju spustiti loptu na parket, napasti zonu, natjerati obranu na rotaciju i promjeniti stranu. I to je nešto na čemu će Snyder svakako raditi, uostalom ima primjer jednog Greena u Spursima koji je od sličnog specijalista izrastao u solidnog košarkaša koji zna napasti driblingom bez da se pogodi u nogu u najtežim utakmicama. O'Neale je takav projekt, ali trenutno nije spreman i to itekako koči napad Jazza jer im je neophodan na parketu (drugim riječima, trenutno je više Andre Roberson nego Danny Green). Dobra vijest je da su sve češći bljeskovi poput onoga u prošloj utakmici kada je sve agresivniji s loptom i ovaj playoff bi mu mogao biti samo takva škola za iduću sezonu.

Uglavnom, Jazzeri su ovdje živnuli iskoristivši onaj prostor koji su Rocketsi ostavljali igračima kojima ne dresu ne piše "Mitchell" i to je dobra vijest za njih. Sada već nekako prate Rocketse, barem dok Harden nije napravio novu seriju i odvojio se, ovaj put na račun napadačkog učinak - druga postava u kojoj je okružen Gordonom i Greenom ubacuje dovoljno da se održi prednost (igra toliko dobro da ga D'Antoni drži na parketu cijelu prvu). Paul s istim pomoćnicima je još uspješniji na početku druge, Rocketsi su već na +14 i dok igraju obranu ne moraju se brinuti. Uostalom, cijelu večer su vodili, od početka do kraja, a Jazz im više ni jednom neće biti blizu kao u onom periodu nakon Exumova ulaska.

Održavaju desetak poena prednosti sve do polovine treće kada opet kreću izmjene i gdje Jazz sada ostaje bez Exuma koji opet ima problema s nogom i u trenutcima dok izlazi s parketa opet izgleda kao ona spodoba koja zadnjih godina nije bila u stanju trčati. Momku k'o da nije suđeno. Stanjena rotacija Jazza nije u stanju pratiti kombinaciju Harden-Gordon i opet sjajnu obranu - uskoro gosti imaju +19. I to je to, iako su Jazzeri dobili par trica od Netoa koje su im pomogle da smanje zaostatak, čim su se jedni i drugi vratili udarnim opcijama Houston uspostavlja kontrolu. Kako nema ni Exuma, Snyder ovdje jaše raspoloženog Netoa kako bi malo skinuo teret kreacije s Mitchella, ali premalo je to sve skupa jer Utah i u zadnjoj četvrtini ne može preko 40% iz igre (po ovim očajničkim potezima Snydera jasno je koliko nedostaje Rubio i koliko je Jazzerima neophodan rasni play uz Mitchella za ubuduće).

D'Antonieva startna postava ovdje igra odličnu obranu, kao uostalom cijelu večer - u 22 minute, što je popriličan uzorak, ostvarili su defanzivni rejting od 74. I to uglavnom protiv smallball postave Jazza. Nisu briljirali napadački, ali nisu ni morali, imali su nekoliko perioda u kojima su pumpali razliku, a ostatak večeri su je jednostavno održavali. I to dobrim dijelom zabijanjem s poludistance - prve dvije utakmice to im je bio problem, prošlu su tako razbili Jazz da nisu ni morali uzimati šutove koje ne žele, a u ovoj četvrtoj su opet bili spremni uzeti ono što im obrana ponudi. I zabiti - 12 od 20 ubačaja skok-šutovima za dva poena su fenomenalan učinak, a većinu toga treba zahvaliti Paulu koji je konačno bio Paul s 9 od 15. Doveden je da ovo radi Spursima, evo u četvrtom pokušaju uspio je pomoći barem protiv Jazza.

A nije isključeno da će morati ovako igrati i protiv Warriorsa, doduše u puno bržem ritmu. Tamo će svaki poen biti važan, pa iako D'Antoni ni Morey definitivno neće biti prezadovoljni s ovoliko skok-šutova za dva poena, ponekad jednostavno moraš uzeti ono što ti obrana ostavi. To lani Rocketsi nisu bili spremni napraviti i Spursi su ih, između ostalog i zbog toga, razbili. Ovaj put pokazuju spremnost prilagodbe i to je velika stvar. Za Warriorse će im svakako trebati puno bolja igra u napadu nego u ovoj seriji, ali to što se mogu osloniti na obranu, a evo čak i na dugu dvicu ako zatreba, itekako je bitno u playoffu gdje iz utakmice u utakmicu moraš evoluirati.