ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

8May/184

24

Sixersi konačno dobili jednu zahvaljujući obrani i razigranim bijelim lučkim radnicima, Cavsi nas poštedili daljnjeg mučenja izumrlih životinja.

CELTICS @ SIXERS

Odlučio se Brown ipak za promjenu u startnoj postavi, uveo je dodatnog beka umjesto Covingtona. Zanimljiva odluka, očito je namjera staviti jedinog terijera kojega ima na Roziera kojemu ni Simmons ni Covington nisu mogli ništa u prve tri utakmice. Napadački Sixersi nisu dobili previše jer McConnell nije šuter tako da samo naglašavaju probleme s perimetrom. Onda opet, obzirom da Covington nešto zabije tek svaku drugu, a i to ako imaš sreće, McConnellova sposobnost da spusti loptu na pod i napadne sredinu možda će pomoći i prema naprijed.

Ovaj prvi dio zamisli je svakako odrađen jer su Sixersi odigrali najbolju obranu u ovoj seriji. Rozier se muči doći do prostora, tako da su u uvodu čak u tri navrata Celticsi bili prisiljeni birati Baynesa na trici kao rješenje za kraj napada. Simmons će imati posla s Tatumom, ali s uštopanim Rozierom tek prelaskom na smallball Celticsi dolaze do malo zraka. Mučenje u uvodu donekle olakšava činjenica da su Sixersi i dalje bez rješenja u napadu tako da prva četvrtina prolazi uglavnom u brojenju promašaja (Celticsi su ostali bez Larkina, ali to nije problem kojega ne mogu riješiti).

Ni druga nije ništa bolja, s tim da povećana agresivnost Sixersa na branjenju picka dovodi do gomile izgubljenih lopti Bostona i prednosti na poluvremenu od 4 poena. Boston je čak i bolje otvorio ovaj period, Brownovo poigravanje s postavama ovdje ne donosi povrat i Embiid okružen bijelom braćom ne radi razliku čak ni u ovim momentima dok na parketu nema ni Horforda ni Roziera. Celticsi povratkom ove dvojice odmah izgledaju još bolje i u biti kao da gledamo reprizu sve do sada viđenog. Gosti potpuno kontroliraju ritam, usprkos tome što ne mogu zabiti i riješiti dovoljno ovih 1 na 1 matchupova defanzivno su u utakmici i baš u ovom periodu imaju +6 što će biti i njihova najveća prednost ove večeri. Koliko su Sixersi bez rješenja prema naprijed najbolje govori to što im je najefikasnije oružje post-up Šarića (cilj je izmoriti Tatuma dok je Horford zabavljen Simmonsom pa onda ili natjerati Horforda na udvajanje kako bi Simmonsu ostalo više prostora ili natjerati Stevensa da Horforda prebaci na Šarića kako bi Simmons napadao Tatuma 1 na 1).

Zadnje četiri minute poluvremena Sixersi dižu razinu agresivnosti u obrani, sada se odlučuju udvajati na picku i tjerati Celticse da napadaju sa strane bez lopte. Ova taktika protiv momčadi kao što je Boston ne može funkcionirati dugoročno, ali gosti su ovdje zbunjeni i u ovom periodu zabijaju samo 6 poena. Ne mogu ubaciti skok-šut kada i uspiju prebaciti obranu, gube lopte u pokušajima traženja cutera i uglavnom traže nešto što funkcionira. Ali, osim povremenih individualnih bljeskova Tatuma i Roziera ne funkcionira ništa.

U nastavku ista priča, a da bi ovo mogla biti večer Sixersa povrđuje i Simmons koji umjesto pasivnosti bira aktivnost. Kad već ne može ništa s loptom, prepušta je McConnellu i odlučuje tražiti što dublju poziciju u postu kako bi napao Horforda. Par puta mu ovo prolazi i nije dobra vijest za goste ako će Al gubiti ovaj dvoboj. Simmonsova borbenost, igranje na Šarića u sredini preko Tatuma i McConnellova sposobnost da iskoristi rupe u obrani Bostona i zabije lagane poene donose Sixersima prednost. Nisu ovo potezi kojima su okrenuli seriju sebi u korist, ali jesu oni sitni detalji koji im daju šansu u ovom valjanju u blatu. Prelaskom na smallball čak i Ilysovu spuštaju u post čim mu se ukaže mismatch i očito da su odlučili dobiti ovo na staromodan način.

Povratkom Embiida i izlaskom već umornog Horforda prednost dižu do +11, a Boston opet ima problema u ovoj završnici četvrtine, sada su u zadnje 3 minute ubacili samo 3 poena. Stevens pokušava s Monroem u sredini umjesto Baynesa, međutim taj potez samo ide na ruku Sixersima koji su zagospodarili reketom - osim što igraju puno aktivnije, Embiid ne šljivi Baynesa i ostavlja mu te otvorene trice (2-6 je dobar učinak, ali neće prelomiti utakmicu), tako da je puno teže doći do obruča. A još važnije, napad Sixersa ne bi funkcionirao da nije skoka u napadu - nakon tri četvrtine Sixersi imaju 14-6 prednost u skupljenim odbijancima.

Boston je tako u problemima iz kojih bi se mogao izvući da su u stanju pogoditi tricu. Nisu, u zadnjoj opet ubacuju samo 2 i ako su večer završili s pristojnih 34%, bolje nego prošlu utakmicu, obzirom na ovaku mizeran učinak u sredini (54% na obruču, premalo uz premalo pokušaja, samo 24) nisu imali izgleda. Sixersi bez problema održavaju prednost preko McConnellove sposobnosti da se prišulja do izgledne prilike za zabiti i preko Šarića koji svakom prilikom napada Tatuma. Nisu Sixersi tako pokazali ništa specijalno prema naprijed, trebalo im je od svega po malo da zabiju dovoljno i trebali su im Šarić i McConnell da ih povuku dok su Simmons i Embiid stali u drugi red (simpatično da su ova dvojica to upravo radila njihovom igrom, ulazom u reket driblingom i post-upom, kao neka bizzaro stojim ispred video kluba u predgrađu i pričam o Avengersima verzija Simmonsa i Embiida). Obranom svakako mogu biti zadovoljni, iako nema sumnje kako će povremena pretjerana agresivnost olakšati Celticsima dolazak do otvorenog šuta u Gardenu.

Poanta - nisu pokazali ništa što bi nas nagnalo pomisliti kako imaju formulu koju će još 3 puta ponoviti na uspješan način.

RAPTORS @ CAVS

Prekasno je Casey povukao svoje poteze, da je ovoga što radi zadnje dvije utakmice bilo više u prvoj možda bi Raptorsi sada imali barem 2-2. Ovako, Ibaka umjesto Valanciunasa na petici nije potez koji će nešto previše pomoći Torontu, tim više jer trener Raptorsa tu ne staje - ostavio je VanVleeta na klupi i ubacio Milesa koji bi kao trebao trčati za Smithom (Miles zadnje dvije godine jedino trči za kamionom s krafnama). A kako ni Ibaka nema brzinu da isprati preuzimanje ili se vrati na vrijeme u sredinu, jasno da Raptorsi ovdje neće dobiti ništa defanzivno. Kvragu, teško će dobiti išta i u napadu ako im je plan spuštati loptu Ibaki na post-up - onda su mogli slobodno ostaviti i Jonasa u startnoj postavi.

Uglavnom, Cavsi trpaju bez problema protiv ovakve "obrane" (jedan skok-šut su promašili u prvoj četvrtini, uz gomilu laganih polaganja u sredini, što iz tranzicije, što nakon 1 na 1 ulaza). Toronto ovdje očito nema namjeru previše se boriti i to je dobro, treba znati prihvatiti neizbježan kraj. Casey, koji je već do sada toliko izmješao šihte da su Raptorsi neprepoznatljivi, sada na početku druge ima na parketu Valanciunasa i DeRozana uz VanVleeta i Wrighta, ali nema od ovih rošada nikakve koristi. Ovo su inače periodi za koje Cavsi još nisu našli podnošljivo rješenje, obično ih Clarkson i Hood ovdje koštaju, tako da je Lue odlučio odustati od Hooda i dati šansu Osmanu. Zašto ne, rookie barem trči gore-dolje.

Raptorsi tu na kratko dolaze u egal, da bi ulaskom Korvera i Lovea domaćin opet počeo funkcionirati prema naprijed. A onda povratkom startne postave na 5 minuta do odmora slijedi nova serija - rade ovdje Cavsi 16-7 i to je kraj za Toronto. Korver i Smith raspucani, Love razigran, James neopterećen, čak je i Hill u stanju povući kontru i napasti sredinu - to kako su Raptorsi razigrali ovaj Cleveland ne bi uspio ni Stevens zajedno s Popovichem. Casey možda nije trener godine na Istoku, ali je zaslužio tu titulu za playoff. Zanemarimo taj detalj što bi nagradu dobio za vođenje momčadi koja nije njegova.

S +16 tako ulaze Cavsi u treću i ovdje se trening nastavlja. Lue opet ostavlja startere na parketu skoro cijelu treću svjestan da ovdje završava utakmicu i na +28 nakon 36 minuta utakmica i jeste gotova. Cavsi su tek krenuli u pohod na još jedno Finale, a hoće li Raptorsi završiti s ovom generacijom i barem malo razdrmati temelje ostaje vidjeti. Nije loše imati siguran playoff roster koji ima kapaciteta za preskočiti prvu rundu, ali nisam siguran da se ova količina frustracija nakupljena u toj svlačionici zadnjih godina može provjetriti bez ponekog tradea. Nema šanse da tamo itko više vjeruje, čak ni VanVleet i Anunoby, da ova momčad može makar osvojiti Istok. A s takvim mentalnim sklopom nema smisla ostajati u zajednici.