9May/182

25

Favoriti su opravdali očekivanja, izgledaju odlično i ovo što nas čeka za 5 dana mogao bi biti spektakl.

JAZZ @ ROCKETS

Na otvaranju gledamo pravi rat obrana, požrtvovne Rocketse i Jazz koji se sve bolje snalazi na preuzimanjima. Tjeraju Houston s trice, Gobert je parkiran u sredini i izuzmemo li one situacije kada se Capela ubaci iza njegovih leđa Rocketsima praktički ne ostaje ništa nego potezati duge dvice. Premalo poena zabijaju i jedni i drugi, 20 ukupno nakon 8 minuta igre, s tim da Rocketsi serijom 12-5 odlaze na +5 nakon izlaska Goberta iz igre. Jazz pak ne hvata ritam na sličan način i ostaju na samo 16 poena u prvoj četvrtini.

Početkom druge evo konačno i nešto od gostiju prema naprijed. Burks pokreće Jazz ulazima kao Exum prethodnu utakmicu, solidnu rolu igra i Jerebko, ali odlični Paul ne dopušta eventualni preokret. Sada se već lakše zabija, a posebice Snyder ima zanimljivih rješenja s postavama. Naravno, ključno je što, kako nema ni Rubia ni Exuma, ovdje drži Burksa u igri i nakon povratka Mitchella kako bi imao dovoljno kreativnosti u vanjskoj liniji. Povratkom Goberta i Capele obrane postaju čvršće, ova dvojica sami su u stanju napraviti kaos u sredini, međutim Jazz malo po malo dolazi u egal, da bi D'Antoni s onom smallball postavom s Tuckerom na petici te Gordonom umjesto Capele u par minuta napravio nered - Paul nastavlja briljirati i na odmor Houston ipak odlazi s +8. Inače, u regularnoj sezoni ova postava dobila je tek 20 minuta, a u ovoj seriji 8. Nije neki uzorak, međutim protiv Warriorsa, a posebice obzirom na to što izgleda D'Antoni ne računa na Andersona, itekako će im trebati Tucker na petici. I u ovoj postavi s Gordonom, ali i onom s Mbah A Mouteom (tu nisu ni koristili do sada u doigravanju).

Početkom treće Rocketsi izgledaju solidno u oba smjera, ali primjetno je da su digli nogu s gasa u obrani (to je lako uočiti po tome što Harden sve više igra obranu rukama, a sve manje nogama). Praktički, sve više ovise o Capelinom učinku u sredini, tako da dolazi do problema čim Capela sjedne na klupu. Ovdje ulaze u igru Gordon i Nene uz Hardena, dok na drugoj strani Snyder jedva čeka baciti Burksa na parket (super kako se pišu ovi narativi u playoffu, istog ovog Burksa je trener najveći dio sezone ignorirao iako je svaki put kada bi dobio poštenu priliku odigrao solidno). Valjda najgora defanzivna postava Rocketsa postaje još gora ulaskom Greena, tako da Burks i Mitchell imaju prostora koliko žele za napadati sredinu. Mitchell kao da je jedva dočekao malo zraka i odmah pokazuje koliko je opasan čim mu ostaviš malo prostora - 22 od 24 poena koja je zabio ove večeri zabio je u ovoj četvrtini, od čega 18 od kada je Capela sjeo na klupu (malo je reći da je Nene bio mumija u ovim momentima).

Vratili su se tako Jazzeri u egal, čak i poveli 6 razlike u jednom trenutku, međutim njihov niz je zaustavljen povratkom postavi s Tuckerom na petici. Preuzimanje u obrani pali, kao i puno više širine u napadu, a stvari su opet stabilne povratkom Capele nakon par minuta igre u četvrtoj i Rocketsi opet kontroliraju ritam. Uz to, Paul nastavlja zabijati koliko god treba, dok na drugoj strani Snyder nema druge nego jahati Mitchella koji je nakon odigrane cijele treće na parketu i na startu četvrte. Međutim, uskoro napušta igru zbog ozljede stopala, a time i Jazzeri ostaju bez izgleda ovdje eventualno iznenaditi (teško bi to izveli obzirom na igru Paula i Capele, a posebice obzirom na to koliko se Mitchell potrošio, ali, svejedno, šteta što nije imao priliku odraditi ovu utakmicu do kraja). Iako se Burksu od svih ljudi pridružio O'Neale, nisu imali dovoljno - ubacit će Rocketsi u zadnjoj četvrtini 7 trica, od čega Paul 4, tako da nisu imali prevelikih problema zaključiti seriju.

PELICANS @ WARRIORS

Sve što nisu mogli ubaciti iz vana u prošloj utakmici Pelicansi su nadoknadili ovdje već u prvoj četvrtini - svako ležernije zatvaranje Warriorsa ili ispadanje obrane kaznili su ubačajem s perimetra. Ubacili su tako čak 6 trica, taman da prate Warriorse koji su predvođeni razigranim Klayom bez problema ubacili 32 poena u uvodu. Iako domaćini ni u jednom smjeru nisu igrali onako precizno kao prošlu utakmicu, odradili su dovoljno u oba smjera da istaknu razliku u klasi. Zatvorili su sredinu i oduzeli Pelicansima lagane poene, dok su sami zabili više nego dovoljno kroz tranziciju nakon izgubljenih lopti. U biti, da Pelicansi nisu ovdje zabili baš svaku tricu, realno su Warriorsi trebali imati barem 12-ak razlike obzirom da su gosti imali 3-8 realizaciju u reketu, 0 pokušaja s linije slobodnih i 6 izgubljenih lopti.

Životaranje se nastavlja i kroz drugu četvrtinu, sve do povratka udarne petorke Warriorsa na parket četiri minute prije poluvremena. Rondo sjajnim reakcijama u obrani konačno pokreće tranziciju Pelicansa i kažnjava ležernost domaćina - serijom 16-9 Pelicansi su opet u egalu, opet su podsjetili Warriorse da će iskoristiti svaku priliku koja im se ukaže. Lekcija naučena i na početku treće ista ova postava koja nije bila u stanju prenijeti loptu preko centra krajem druge četvrtine ili obraniti perimetar u prvoj ovdje radi ono što Warriorsi inače rade u trećoj četvrtini - razbijaju protivnika kombinacijom trica, tranzicije i presinga. S tim da je ovdje naglasak isključivo na tranziciji iz koje su zabili gotovo sve poene.

Nakon 3 jebene minute Warriorsi rade 15-2 i utakmica, a time i serija, su gotovi. Ovih +16 se neće smanjivati sve tamo do kraja kada su digli nogu s gasa i dozvolili Pelicansima da se spuste ispod 10 i tako još jednom dokažu da za njih stvarno nikada nije gotovo. Nema šta, momčad s karakterom koja zaslužuje još jednu priliku iduće sezone. A Warriorsi idu u pohod na novi naslov, na jedan od većih izazova zadnjih godina u vidu Rocketsa. Ali, kako je ova serija pokazala, u sjajnoj su formi. Steph izgleda dovoljno dobro, što je pored ovakvog Duranta, Klaya i Greena dovoljno za bitku.