ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

14May/183

27

Iz šireg kuta gledano, rezultat sinoćnje utakmice nije neočekivan. Cavsi su već imali brutalan poraz na startu serije protiv Pacersa, i to doma, a zamalo su izgubili i prvu utakmicu protiv Raptorsa (tu se provukli više zaslugom protivnika nego nečim što su sami napravili). Boston ima mlađe noge, u ritmu su, igraju u Gardenu i jasno da tu ne možeš istrčati na parket i očekivati išta osim bitke. Trebaš biti spreman za oluju, a Cavsi to očito nisu bili. Međutim, ono što ih treba puno više zabrinjavati je lakoća kojom je njihova startna postava nadigrana u susretu u kojem se manje-više sve odigralo po planu i gdje je glavni problem bila izvedba - jedni su igrali košarku na A razini, drugi na C.

Love na petici i James na četiri trebali su biti te škare koje kroje ovaj matchup, prvi izvlačenjem Horforda iz sredine, drugi dominacijom u sredini protiv Morrisa. Međutim, pokazalo se da preuzimanjem obrana Bostona može dobar dio ove problematike rješiti, pogotovo ako Cavsi nisu u stanju zabiti ni otvorenu tricu - u 23 minute koliko je njihova startna petorka provela na parketu, pogodili su samo 3 od 14. Boston nije bježao od rizika, udvajali su Jamesa često, pogotovo kada bi ostao sam na Rozieru, i to je otvaralo prostor na strani bez lopte, ali Smith, Korver i Love u prvoj četvrtini gađali su tricu 0-4.

Logično, Cavsi su uglavnom ciljali 1-4 pick & roll kako bi upravo Rozier ostao na Jamesu, samo uzalud im sve kada su igrali u nižoj brzini od one protivnika - iako su imali otvaranja, nekako je stalno izgledalo kao da njihove lopte idu sporije od nogu igrača Bostona koji šprintaju odraditi zatvaranje na igraču viška (o manjku kreativnosti u spot-up kod Cavsa da ne pričamo, ako ne uzmu tricu brzim izbačajem napad staje jer nitko od ove trojice ne može efikasno napasti zatvaranje driblingom). Cleveland si ne može dozvoliti četvrtine s Loveom na petici u kojima neće pogoditi tricu (4 trice ukupno za cijelu večer). I to pogotovo u situaciji gdje Boston, najbolja obrana perimetra u ligi, nije striktno na šuterima već netipično riskiraju ostaviti prostora na trici kako bi imali više tijela u sredini za Jamesa.

Uglavnom, taktika zatvaranja Jamesa i prepuštanja prostora njegovim suigračima urodila je plodom jer startna postava Cavsa ostvarila je mizerni rejting od 94 poena na 100 posjeda u spomenute 23 minute. Teško mogu biti gori iduću utakmicu - recimo da uđu u boljem ritmu, nešto zabiju i uspiju iskoristiti ovo nešto prostora što im se otvara. U napadu svakako mogu bolje. Problem, puno veći problem od napada, je što na drugoj strani s ovom postavom očito neće moći braniti dovoljno protiv Celticsa koji i dalje nastavljaju zabijati iznad svih očekivanja.

Zabili su ovdje gomilu teških šutova i Horford je u takvoj formi da mu upada sve što poželi, bilo da se spusti u post-up ili potegne s trice, međutim plan im je potpuno na mjestu. Opet su maksimalo koristiti mismatcheve i iako Cavsi nisu ni približno toliko preuzimali kao oni na drugoj strani iz opreza da im ne olakšaju život u napadu, konstatnim stavljanjem Lovea i Korvera u situacije gdje moraju aktivno braniti, svejedno da li na picku, u postu ili na lopti, držali su Celticsi obranu gostiju cijelo vrijeme na petama.

Ova startna petorka Cavsa ostvarila je tako defanzivni rejting od 119 poena na 100 posjeda, što je strašnije od jadnog učinka napada jer, da će Korver i Love ovako nemoćno izgledati protiv Browna i Horforda, to valjda nije mogao zamisliti ni Stevens kada je slagao, opet kažem, jedini logičan plan igre. Da su Cavsi pak totalno nespremni na ovako nešto iako su svjesni da će Boston upravo ovako napasti (jer tako rade cijelo doigravanje) i da nisu u stanju usmjeriti loptu na manje povoljne matchupove, to je nejasno.

Ili možda s ovom postavom stvarno ne mogu braniti. Što je također legitimno, a u tom slučaju Cavsima ne ostaje ništa drugo nego ili suludo zabijati (što neće ići protiv obrane Celticsa koja se neće ovako dati eksploatirati) ili seriju pokušati odvući u blato. Što je Lue uostalom i napravio nakon 7 minuta tijekom kojih su domaćini već izgradili +13 - izvadio je Lovea i Korvera, ubacio Thompsona i Greena. LeBron je ovdje tehnički ostao četvorka u obrani jer Green obično preuzima vanjskog, međutim nije isključeno da iduću utakmicu gledamo onu klasičnu postavu s Thompsonom i Loveom pod košem te Jamesom na tri.

Ovdje su igrali samo par minuta s ovom visokom petorkom, nije bilo potrebe za više jer ih je Boston ovakvim ulaskom u utakmicu razbio. +18 nakon prve četvrtine, a onda i +29 do poluvremena nakon što je Lue opet vratio na parket startnu postavu. Poanta je da s Thompsonom na parketu barem tjeraju Stevensa da ubaci u igru Baynesa i to svakako može pomoći u oba smjera. Samo, ovo definitivno nije situacija u kojoj se žele naći, prolaziti još jednom mučenje kao s Indianom.

Ali, teško da će imati drugog načina jer i u trećoj četvrtini Celticsi su bez problema odrađivali posao. Cavsi su maksimalno usporili ritam, stali su više u zonu te su čak i 1-5 pick branili ostavljanjem Lovea u reketu, što nije rješenje jer Boston ima dovoljno šutera uokolo. Cilj je bio ne dozvoliti lagane poene iz mismatcha u sredini, to su donekle sanirali i taj rizik se isplatilo preuzeti, čak su i rotirali dosta solidno prema perimetru. U napadu su konačno zabili nekoliko trica, ali i ovaj period u kojem su odigrali dobro u oba smjera završili su u egalu te Boston nije imao većih problema držati tih 20-ak poena prednosti. Radi se tu o nekih 10 minuta dugoj šihti u kojoj je Lue do kraja jahao udarnu petorku u pokušaju da okrene utakmicu, ali nije išlo.

Tek zamjenom Horforda s Baynesom gosti su došli do -14 pred sam početak četvrte, ali to je bilo najbolje što su mogli napraviti - početkom četvrte na parketu su standardno Hood i Clarkson uz LeBrona, dok Stevens mudro drži u igri Roziera uz Tatuma i domaćini su opet na +22. U 5 minuta akcije Cavsi su zabili samo 4 poena, tako da LeBron može ranije na odmor. A nije da već duži period utakmice ionako samo ne skenira što i kako dalje.

Treća četvrtina može biti nekakav pokazatelj kako se sporijim tempom, kontrolom tranzicije i ubacivanjem trica mogu nositi s Bostonom čak i kada je na parketu smallball postava. Znači, ključno je ne upasti u rupu odmah na startu jer nemaju kombinaciju obrane i napada koja može stizati ovakve minuse. A onda mogu dodatno sve prekriti blatom i s više minuta za postavu s Thompsonom uz Lovea i Jamesa. Nema druge, morat će srezati rotaciju, ugušiti igru i pokušati dobiti seriju na postavljene obrane slično kao i protiv Indiane.

Celticsi za razliku od Cavsa nemaju problema tijekom ovog doigravanja s otvaranjem serija, imaju 8 od 8 doma i ovdje su napravili LeBronu isto što i Giannisu i Simmonsu u prethodnim serijama, dočekali ga zidom i zabili gomilu teških šutova. Oni su svoje napravili, Cavsi pak nisu bili ni približno na razini. U tom prvom poluvremenu, u kojem se Cleveland mučio uopće pojmiti koliko je samo energije potrebno uložiti u oba smjera da bi parirao ovakvom uigranom protivniku, na trenutke je izgledalo kao da gledamo profesionalce protiv amatera. Neće ostale utakmice serije biti ovako jednostavne za Boston, međutim, nakon svega što smo vidjeli ovo doigravanje, legitimno je pitanje ima li Cleveland u sebi uopće ovakvu razinu košarke. Lako je reći da će morati s C razine otići na A razinu jer gore ne mogu, samo daj ti to izvedi u kontekstu u kojem nije isključeno da će Boston u Gardenu odigrati još tri ovakve utakmice.