ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

22May/187

33

Cavsi su još jednom odradili posao, potvrdili da kontroliraju seriju i doveli Boston u situaciju da mora dobiti sljedeću utakmicu ako misli dalje. Ako ništa drugo, Celticsi sada već imaju dovoljno uzorka da znaju kako im nema druge nego se okrenuti visokim postavama, zaboraviti na lepršavost i svesti stvari na makljažu u sredini.

Ne odustaje Stevens od svoje startne postave, međutim onaj osnovni razlog zbog kojega forsira smallball ovdje ga je opet iznevjerio - Celticsi ne mogu zabiti ni polaganje u uvodu utakmice. Čak ni nakon 7 minuta duge šihte u kojoj su ubacili samo 10 poena i gdje su Cavsi ostvarili +7 uz tek osrednju igru (praktički, dvije trice raspoloženog Smitha ono su što radi razliku jer Bostonu je trica nepoznat pojam) ne uvodi Baynesa već Smarta umjesto Tatuma. I nije mu ni zamjeriti jer Boston ovdje nema problema s obranom koliko s napadom - ovo su oni periodi kakvih je bilo protiv Bucksa i kakve smo uostalom i očekivali od momčadi koja je u doigravanje ušla bez dva najbolja kreatora i strijelca.

Cavsi su pak solidni, u obrani im pomaže nesposobnost Bostona da realizira i one čiste prilike (Celticsi doslovno nisu bili u stanju zakucati loptu u obruč), kamoli da igraju herojsku košarku, dok u napadu uz dozu Smitha imaju i raspoloženog LeBrona koji zabija skok-šutove iz okreta. Naravno, izlaskom Horforda i ulaskom Baynesa napad Celticsa dodatno slabi i u zadnje 3 minute prve četvrtine zabili su još 3 poena. Lue pak drži startere na parketu što je duže moguće, uz onaj predah za LeBrona dok Love i Hill preuzimaju odgovornost na par minuta. Stevens je dobro zamislio postavu za ovaj period, na parketu je Rozier s Tatumom i Brownom, međutim suša se nastavlja i Cavsi na kraju četvrtine imaju +16. Pokazat će se to dovoljnim za uzeti utakmicu jer LeBron je ovo do kraja odvozio na autopilotu održavajući prednost.

Sad, da li je Stevens mogao ovdje otvoriti s Baynesom i spriječiti upadanje u rupu? Ili bi do njega ionako došlo? Nemoguće je reći, možemo tek dati mišljenje - moj dojam je da takvim potezom ne bi dobio ništa jer ovdje Bostonu nije bio problem Thompson (ništa posebno nije dominirao ni skakački ni kao finišer, iako je odradio standardno sjajan posao na Horfordu pretvorivši ga opet u Small Ala) koliko činjenica da bez mase u reketu LeBron može puno lakše do poena na ulazima te, najvažnije, nedostatak raspoloženih kreatora prema naprijed. I tu se opet vraćamo na one polazne točke o nedostatku udarnih igrača, oslanjanju na sporedne opcije i klince koji još ni sami ne znaju što su.

Na startu druge Cavsi imaju onu riskantnu postavu s Nanceom, Clarksonom i Greenom u kojoj se nadaju da LeBron i Korver mogu držati momčad iznad vode, dok Stevens ostaje pri ovoj kombinaciji Roziera, Browna i Tatuma uz Baynesa. Već nakon minutu poseže za Horfordom oko kojega bi ovdje trebao graditi igru jer ovo je šansa za napraviti seriju dok je Nance na parketu. Samo, Lue nije blesav, prvom prilikom baca Thompsona na parket i partija šaha se nastavlja. Dosta dobro ovdje igra kombinacija Horford-Baynes i na kraju večeri su imali +10 učinak s njima dvojicom u akciji. U samo 10 minuta. Dakle, možda se Stevens ovdje ipak zajebao što je inzistirao na smallballu i napadu umjesto da prihvati valjanje u blatu jer Celticsi očito u tom kontekstu mogu plivati (u seriji u 38 minuta do sada Baynes i Horford zajedno imaju najbolji net učinak od svih dvojaca osim dvojca Morris-Baynes, što sugerira da upravo najveća moguća postava Bostona s Morrisom na tri treba startati). Ovdje još nije bilo pritiska i da su otišli na 3-1 ne bi ga bilo ni iduću utakmicu, a ovako jednostavno moraju dobiti sljedeću. Što bi mogao biti ogroman teret za momčad s ovoliko mladih strijelaca kojima se očito ruke znaju tresti.

Spuštaju Celticsi ovdje minus na 10 poena, a tu im pomaže i odluka Cavsa da ostave Lovea na klupi zbog trećeg penala te igraju s Thompsonom cijelu četvrtinu. Ovdje su povratkom na smallball gosti konačno počeli zabijati trice, ubacili su ih 4 u drugoj polovini četvrtine nakon što je Stevens izvadio Baynesa, te sada nemaju toliko problema pratiti Cavse. Samo, frustracija Stevensa zbog načina kako James napada Roziera tjera ga da uvede Ojeleyea, napad Celticsa staje jer Smart kao jedini play ovdje gubi loptu za loptom, a LeBron šutom s poludistance i Smith tricom dižu domaćina opet na +17.

Ako se Stevensu još i može tolerirati upornost kojom odbija instalirati Baynesa u startnu petorku, ovakva reakcija stvarno mu nije trebala. Ako misliš imati funkcionalan napad, nešto moraš i žrtvovati, a u ovakvoj seriji svaki detalj je bitan. Ovdje je praktički prosuo sve dobro što su Celticsi gradili većim dijelom druge četvrtine.

Na startu treće Boston pokušava otvoriti Horforda kroz blokove i namjestiti mu mismatch protiv Lovea, što daje određeni povrat (mada je u ovim forsiranjima određenog matchupa uvijek problem gubitak ritma u napadu), iako se može reći kako je ovdje za spuštanje na -9 više pomoglo nekoliko loših posjeda Cavsa u napadu. LeBron ne dozvoljava pad koncentracije, uzima stvar u svoje ruke i uglavnom preko Roziera održava Cavse na pristojnoj razdaljini. Ovdje je Love lošu partiju već okrunio s petim penalom, u igri je Green, što je nebitno jer Boston samo s Horfordom očito ne može držati Jamesa izvan reketa.

Stevens opet igra na istu kartu kao u prvoj četvrtini, umjesto Baynesa radije uvodi Smarta kako bi micanjem Roziera onemogućio Cavsima lako pokretanje napada. Samo, ovdje ostaješ bez najboljeg driblera i sve što si dobio u obrani izgubio si prema naprijed. Baynes tako opet ulazi tek kao zamjena Horfordu, a Cavsi ovdje posežu za Nanceom jer Thompson ide na odmor, a Love je već odavno na klupi. LeBron ostaje do kraja četvrtine u igri što znači da je Luea situacija prisilila da dira u dobitnu rotaciju. Love je tako dobio novu priliku na početku četvrte i ovaj period dok nema LeBrona gosti moraju iskoristiti - na parketu je praktički najbolja postava (Rozier, Brown, Smart, Horford i Baynes) protiv skupine Cavsa. Samo, opet jedva idu ispod 10 - Love, Hill i Korver zabijaju dovoljno da LeBron može uhvatiti fini predah, dok Celticsi na drugoj strani opet igraju isključivo kroz mismatch (ovaj put s Brownom napadaju Korvera).

Kralj je nazad na +8, ali gosti s Baynesom se i dalje sjajno drže. I onda izlaskom Baynesa i povratkom smallballu na 7 minuta do kraja Cavsi u minutu opet odlaze na +11 jer reket Bostona opet postaje protočan. Zabija ovdje Boston opet pristojno, 13 poena u zadnjih 6 minuta, međutim to je premalo obzirom na lakoću kojom Cavsi dolaze u prilike na obruču - da su bili malo spretniji, mogli su imati i puno veću prednost umjesto što su jednom trenu pali na samo +7. Međutim, bez kontrole reketa ne možeš do pobjede, a to Boston ovdje nema - nije stvar samo u tome da LeBron napada obruč, već do prilike mogu i Green, Hill, Love, čak i Thompson spušta loptu na parket i napada. Uz to LeBron ubacuje par skok-šutova da potvrdi tko je ove večeri bolji.

Cavsi su usprkos lošijoj partiji od prethodne djelovali dosta solidno, ali daleko od toga da su sigurni. Celticsi su ovdje veći dio večeri sami sebi bili problem, kao da se bore između dva identiteta i to ih košta ritma i poena na obje strane. Sa smallballom se ne mogu obraniti dovoljno dobro, što je izgleda trenutno veći problem od eventualnih problema u napadu s visokom postavom jer problema u napadu imaju kako god okrenuli. Stoga bi stvarno bilo vrijeme da zasuču rukave i okrenu se fajtu - na kraju krajeva nemaju što izgubiti jer ih Cavsi s visokom postavom praktički izazivaju. Pa kada se smanje oni, smanjiš se i ti. Ovo lupanje glavom u zid iz četvrtine u četvrtinu očito ne vodi nigdje, pa kad već ne možeš diktirati ritam serije, prihvati ono što ti se nudi koliko god ti možda filozofijski to ne odgovaralo.