ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

23May/185

34

Nije bilo lijepo, ali je barem bilo neizvjesno. A moglo bi takvim ostati do kraja jer Golden State ima ni više ni manje nego 3 startera s bolnim koljenima, što nije bezazlena situacija. Pitajte samo Kerra koji se vjerojatno još uvijek pita kako posložiti rotaciju u ovim uvjetima.

Na otvaranju nije izgledalo kao da nas čeka dobra utakmica. Rocketsi u 5 uvodnih minuta nisu bili u stanju ubaciti poen, a iako ni Warriorsi nisu imali previše poteza za hvaliti se, došli su do 12-0 prije nego je D'Antoni odlučio prekinuti mučenje. Uvođenje Gordona umjesto Capele nije rješenje, ali barem je Harden konačno uspio nešto zabiti i od ovog trenutka Rocketsi prate Warriorse poen za poen. Kod gostiju tako nema ničega novoga, dok je zanimljivo pratiti kako Kerr misli pokriti izostanak Iggya kojega je udarac u koljeno u prošloj utakmici izbacio iz postave. Za startnu petorku manje-više nema problema jer Looney će defanzivno donijeti dobar dio Iggyevog učinka. Bez obzira što njegovo prisustvo na parketu olakšava Rocketsima ostaviti tijelo u sredini, taj eventualni slabiji napadački učinak nije toliko problematičan kao potencijalne rupe u naknadnoj rotaciji.

Kerr se ovdje također logično obzirom na do sada viđeno odlučio za Bella kao zamjenu za Looneya u onim postavama koje su Warriorsi nominalno igrali s dodatnim visokim, a prvi upitnik je nad postavom koja ostaje s Durantom na parketu - tu bi obično Iggy bio jedini preostali starter u akciji, što znači da sada KD igra i s Looneyom i Bellom. Dodajmo i Livingstona i jasno da su ovo potencijalno ogromni problemi za širenje reketa te bi Kerr trebao ubuduće razmisliti o tome da ovdje ostavlja Stepha što je i inače standard kada je ovaj zdrav. Playoff je, svi udarnici igraju više minuta, uostalom Warriorsi su se odmarali veći dio sezone tako da nema smisla sada u ovakvom kontekstu Finala prije Finala dozirati minute (ovo je nešto što će i Kerr prihvatiti kao mantru te će u drugom poluvremenu okrenuti ploču i jahati udarne opcije u drugu krajnost).

Uglavnom, Warriorsi su izgubili ovu šihtu 7-5, nije strašno, ali je ujedno i prvi moment večeri u kojem su Rocketsi nešto dobili. I to još bez Hardena na parketu jer znamo da je ovo onaj period kada Paul komandira.

Na startu druge Kerr očekivano šalje na parketu smallball postavu iz prošle utakmice s Curryem umjesto Westa, međutim ovdje stiže novi problem za domaćina, a taj je da Klay sada počinje šepati i mora u svlačionicu zbog svojih problema s koljenom koje je stradalo na jednom doskoku. Na parketu je tako Bell i Warriorsi ostaju bez potentnosti u ovim minutama dok D'Antoni već nakon minutu akcije na parketu ima Hardena uz Paula i Gordona. Houston stiže na -7 i što može Kerr nego vratiti Duranta i nadati se da neće još nekome otići koljeno. Sad imaš situaciju gdje ti Looney glumi Iggya, Bell glumi Looneya, a Young pokušava biti Thompson i to je ipak malo previše.

Rocketsi su tako stigli u egal, a Thompson se uskoro vraća u akciju i zabija tricu. Barem nešto - iako očito nema eksplozivnost ni radijus kretanja kao inače, barem može koristiti u spot-upu. Ovdje pak Kerr opet previše mudruje, Stepha vadi cijelu završnicu radi penala i eksperimentira s Cookom (tko pokušava širiti rotaciju u G4 ako baš ne mora?) tako da na parketu ni u jednom trenutku nema smislenu postavu (čak je i Looneya premalo zbog problema s osobnima). Rocketsi ovdje u zadnje tri minute sa svojom udarnom smallball postavom koja sada može preživjeti i defanzivno jer možeš birati gdje ćeš sakriti Gordona rade seriju 12-5 i šamaraju domaćina. Dakle, ne samo da su stigli minus iz uvodnih 5 minuta već su nadodali i finu prednost pred odmor.

U nastavku su trenutno najbolji Warriorsi na parketu i startna postava ovdje radi solidan posao. Inače, +10 su imali u 19 minuta, a čak i ova druga postava u kojoj Bell glumi Looneya u 11 minuta napravila je +10. Čekaj, kako su onda izgubili na kraju? Pa jednostavno - sve kombinacije u kojima nije igrala udarna četvorka bile su za neku stvar (uz Looneya i Bella još je Kerr udarnike po pola minute koristio uz Livingstona i Younga).

Uglavnom, Warriorsi ovdje čupaju u obrani (doslovno) i drže Rocketse na 8 poena u prvih 7 minuta. Daleko od toga da briljiraju u napadu - ovdje su baš imali lijepu malu prezentaciju svojih tipičnih pogrešaka, od lopti bačenih u bunar zbog manjka koncentracije, do forsiranja Duranta u post-upu umjesto kruženja loptom uokolo - ali zabijaju dovoljno da stignu u egal, a onda i povedu nakon što je Curry spojio tri trice za redom u svom stilu (jedna s 10 metara bez ikakvog rezona, jedna iz driblinga nakon picka, jedna nakon catch & shoot istrčavanja). Pet ubačaja s perimetra ima Steph ukupno u ovom periodu, što u kombinaciji s obranom donosi sada Warriorsima +8. Dakle, sada su oni napravili Rocketsima ono što su oni njima u drugoj.

Samo, jebiga, da bi se popeli iz rupe i izgradili prednost, Kerr je cijelu četvrtinu jahao udarnu četvorku (samo su se Looney i Bell rotirali). A treba se igrati još 12 minuta. D'Antoni se manje-više drži svojih standardnih rotacija i bit će zanimljivo vidjeti kako ovdje Warriorsi misle imati dovoljno dobrih postava na parketu do kraja. Kerr na startu ima samo Currya i Greena, nakon par minuta mijenja Currya s Durantom. Pokušava ovdje trener Warriorsa odmoriti igrače, osim Greena koji igra cijelo poluvrijeme (Klay, Steph i KD igrali su po 22 minute, a ne zaboravimo da su i Klay i Steph načeti), međutim umor je očit. Rocketsi su stigli do -3 u ove 4 minute dok se Warriorsi rotiraju u hokejaškom stilu da uhvate predah (a pri tome su i sami stigli odmoriti Hardena nekoliko minuta), uglavnom na račun Paulovih ubačaja s poludistance i energije u obrani. Koliko su Rocketsi nabrijani dovoljno govori sjajna rola Geralda Greena koji je valjda odigrao tri najbolje defanzivne minute u karijeri ovdje.

Rocketsi su iskoristili umor domaćina da utakmicu dodatno uspore (zadnja četvrtina se igrala na 88 posjeda što su razine košarke '90-ih), ostave ih bez laganih poena i prilike za trčanje. Na postavljene napade Warriorsi su spori i neprecizni, a i defanzivno očito više ne mogu dovoljno trčati i skakati. Čekaj, čemu onda doziranje u sezoni i onako duboka rotacija u prvom poluvremenu ako igrači nisu u stanju tu sačuvanu energiju prezentirati u ovim momentima? Rocketsi nakon 6 minuta akcije stižu u vodstvo, a ni nakon time-outa Warriorsi ne pokazuju potrebnu razinu energije za ovakav trenutak. U napadu biraju alibi šutove preko ruke (samo 1 asist u zadnjih 12 minuta i samo 4 pokušaja na obruču), ne mogu ubaciti ni otvoreni šut (0-6 za tricu i samo 2-9 s poludistance), a defanzivno nitko ne trči pomagati ni zatvarati. Kao da su onih 12 minuta igranja u žestokom ritmu tijekom treće četvrtine iz njih izvukli svu energiju. Svašta. Mislim, Kerr je tu stvarno možda pretjerao ne vođenjem računa o tome da se ima još igrati, ali, svejedno, da u ovakvoj utakmici praktički za naslov ne možeš igrati s više žara bez obzira na umor i sjebana koljena nejasno je.

Spomenuo sam previše puta riječ trčanje u prethodnom pasusu, ali upravo to je bila priča ove četvrtine. Warriorsi su pristali na sve što su Rocketsi diktirali, a ovi su jednostavno uzeli ponuđeno. Uz dobru obranu i sjajnog Paula koji se ovdje u završnici iskupio za sve prethodne loše četvrtine i nosio momčad (Harden je imao samo 2 poena, a više nije ni trebalo) jednostavno su bili aktvniji - napadali su, igrali agresivnije obranu te su potpuno nadskakali domaćine (Tuckerovi skokovi u napadu pored mrtvog Greena posebice su bili simptomatični). Da je još netko osim Paula uspio ubaciti makar otvoreni šut, drama u završnici vjerojatno bi izostala. Ovako su Warriorsi nekako ostali dovoljno blizu, imali su čak i priliku uzeti utakmicu, ali su zadnji posjed odigrali kao cijelu četvrtinu - bez ideje, bez žara. Bez nogu.

Serija je tako ovim ozljedama dobila novu dimenziju. S tanjom rotacijom Warriorsi nisu toliko moćni, a ako Kerr stvarno neće moći dodatno opteretiti startere, a na strani bi ovi igrači s dna rotacije trebali biti još manje od koristi, otvara se samo takva prilika Rocketsima da pobjedom u sljedećoj uspostave kontrolu nad serijom. Iako nije isključeno da će Iggy zaigrati, pitanje je koliko će moći pružiti s načetim koljenom. Ovakav Klay također nije od velike koristi (ako će samo čekati u spot-upu i ako ne može odraditi svoje trčanjem kroz blokove i u obrani, on nema vrijednost jer nije kreator), a Steph, usprkos onoj seriji trica, ipak nije na razini cijelo ovo doigravanje. Durant svakako može bolje i to je ono što Warriorse ipak i u ovoj teškoj situaciji može ohrabriti - sinoć je jednostavno promašio previše šutova i olako se odlučivao za rješavanje mismatcha skok-šutom umjesto ulazom. Njegova učinkovitija i prije svega kreativnija partija vjerojatno bi napravila razliku i u ovoj utakmici.

I ono ključno - Kerr stvarno nema razloga jahati Greena cijelo poluvrijeme i ostaviti ga bez zraka u završnici. Ako nečega imaju u rotaciji, to su petice - i Looney i Bell mogu odraditi dio minuta umjesto Greena kako bi ovome ostalo nešto za zadnjih 5 minuta.

Što se Rocketsa tiče, oni su ovdje dobili formulom dvije zvijezde plus obrana što im protiv kompletnih Warriorsa vjerojatno ne bi bilo dovoljno. Jedva da je i ovdje prošlo. Međutim, oni mogu i bolje i to je ono što im daje šansu - dosta da Harden i Paul odrade svoje i da im se pridruži još netko i Warriorsi će imati ogromnih problema u sljedećoj.