ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

26May/186

37

Celticsi su očekivano poraženi, ali su isto tako odigrali i najbolju partiju do sada u Clevelandu pokazavši da su zahvati napravljeni prošlu utakmicu upalili. Cavsima je trebao najbolji mogući James da dobiju doma pa pitanje nije može li se ovako nešto ponoviti i u Bostonu, već da li im to može uopće biti dovoljno obzirom na kontekst u kojem se serija našla i gdje su LeBron i društvo prisiljeni oslanjati se još više na napad da bi preživjeli.

Ništa novoga na otvaranju utakmice, obje momčadi sada imaju jasan plan igre i Boston ne samo da izbjegava upasti u rupu kako u G3 i G4 već uglavnom vode i ostavljaju bolji dojam. Loptom uvijek traže dodatni pas, u obrani su solidni i prvih 8 minuta s Baynesom odrađuju veteranski. Istina, imaju samo +1, ali korak su ispred domaćina koji ovdje doma barem dobiva nešto od sporednih opcija pa može držati egal. Hill opet agresivno ulazi u utakmicu, to je uvijek dobar znak.

Bitan period za domaćina je sljedeći, naime sada treba vidjeti što je Lue smislio kako bi anulirao očajne minute iz prethodne utakmice i kako bi parirao novoj Stevensovoj rotaciji. Ne pomaže mu definitivno da je Kevin Love izvan igre zbog udarca u glavu, ali kako su se stvari razvile ovdje nije ni bio potreban. Uz klasičnu ideju koja glasi ostaviti LeBrona na parketu cijelu četvrtinu, zamisao je potpuni zaokret i naglo smanjivanje - umjesto igranja isključivo s dva visoka i stalno s centrom, sada u rotaciji umjesto Nancea imamo Greena kao defacto peticu (ovo pretpostavljam da bi pokušali i da je Love dostupan). U igri je i Hill, ali i Smith, što znači da je Korver na trojki gdje prošlu utakmicu jedva da je zaigrao. Potez je ovo koji dodatno šupljom čini obranu Cavsa koja bez Thompsona u sredini ne može obraniti ni onaj minimum. Uz to Brown nastavlja maltretirati Korvera, radi to cijelu seriju, a ovdje trpa 10 poena i odvodi goste na +5.

Na startu druge opet je u akciji LeBron koji će tako doslovno igrati cijelo poluvrijeme, a Hill i Smith zamijenjeni su Nanceom i Clarksonom (ovdje je vjerojatno trebao biti Love na parketu, a pokazat će se dobrim da ga nema). Ne obećava ova kombinacija na papiru, međutim Boston ovdje pokazuje onu svoju lošu stranu - Smart i Morris troše nekoliko posjeda uzalud u svom stilu, James ubacuju poneki skok-šut i sada su oni u plusu. Stevens vraća Horforda i Tatuma u akciju kako bi dobio stabilnost u napadu, međutim kod Bostona nema ritma. Igraju na silu, to da su Horford i Baynes zajedno na parketu ne pomaže, a Cavsi s ovom pokretnijom postavom stižu pomagati u sredini i trčati tranziciju (nema šanse da bi išta od ovoga napravili da je Love igrao umjesto Nancea). Serijom 20-8 domaćin samo tako skače na +7.

Nance i Clarkson igraju najbolje minute ovog doigravanja, LeBron rutinski diktira tempo i zabija trice, a Celticsi ne znaju kako stati na loptu. Izgubili su ih četiri ovdje, dali Cavsima priliku za previše poena u kontrama i na kraju će se pokazati kako je ovaj crni period bio dovoljan domaćinu da osigura pobjedu - dvoznamenkasta prednost koju su izgradili potrajat će do kraja. Stevens za zadnju šihtu kreće sa Horfordom na petici, a Lue tek tu vraća Thompsona u igru. Solidne prilagodbe rotacije koje nisu anulirale ono što je Boston postigao, ali su svakako pomogle Cavsima da budu konkurentniji.

LeBron i obrana tako su razbili Boston u drugoj, a slično nastavljaju raditi i u trećoj. Green je na parketu umjesto Lovea, igra se agresivno na loptu, a Boston i dalje ima problema zavrtiti smisleni napad. Ovdje je bonus za Cavse nova odlična šihta Hilla koji u oba smjera igra agresivno - odličan je na lopti, još bolji kao napadač iz pick & rolla. Potvrda da bi se Cavsi prošetali Istokom da imaju prosječnog playmakera na raspolaganju tijekom ovog doigravanja. Cavsi tako nemaju problema održati prednost, a Stevens već nakon 3 minute vadi Baynesa i prelazi na smallball.

Ideja je pokrenuti napad i ona pali, Celticsi s 5 igrača vani konačno ubacuju hrpu skok-šutova (Lue se ne prilagođava i ostaje vjeran Thompsonu na petici), međutim Cavsi nemaju problema doći do poena u sredini i održavaju tih 15-ak poena prednost veći dio perioda. Bostonova tricaška rapsodija predvođena Rozierom ovdje donosi povrat tek u onih minutu dok je James izvan igre pa dolaze na 10, ali čim se James vratio na parket u četvrtoj problema za Cavse više nema. S novih 14 poena iskontrolirao je rezultat LeBron i Celticsi se samo mogu nadati da iduću utakmicu neće opet ovako zabijati skok-šutove - stavio je 5 od 7 trica i 5 od 11 dugih dvica, što je uz kvotu ubačaja na obruču i s linije slobodnih napravilo razliku.

Inače, Cavsi igraju s onom energetskom postavom na startu četvrte i opet igraju dobro. Na kraju večeri imali su +13 u 9 minuta i definitivno su gurnuli Boston preko ruba, međutim ono na granici mogućeg je da su u tih 9 minuta ostvarili defanzivni rejting od 73 poena. Dakle, s Korverom, Greenom i Clarksonom. Stevens ovdje umjesto Baynesa na parket šalje Monroea nadajući se da bi ovaj mogao nešto napraviti u sredini i pri tome preživjeti protiv Nancea. Kao i svaki put do sada, Monroe ne služi ničemu i Celticsi se opet okreću smallballu.

Igraju dobro i ovaj period, pokušavaju zaprijetiti, ali svaki put Cavsi imaju spreman odgovor. LeBron drži razliku, a pomoć opet dobiva od Nancea koji je tako odigrao cijelu četvrtu. Njih dvoje pod koševima gaze Horforda koji je i glavni problem Bostona ovdje jer gotovo da ga nema na parketu. Možda je Stevens ovdje mogao posegnuti opet za Baynesom kojega je zaboravio usprkos tome što Cavsi kupe hrpu skokova u napadu (i to bez Thompsona i Lovea), ali nije ni važno. Boston je odigrao solidnu partiju i znaju da u Gardenu mogu još bolje, sada je samo pitanje mogu li preživjeti ako će Cavsi igrati cijelu utakmicu s LeBronom na četiri kao što je ovdje bio slučaj.

Naime, Loveova ozljeda pokazala se tako kao blagoslov jer James se vratio na poziciju na kojoj ipak igra najbolje i gdje je energetski, a tu prije svega mislim na skok i odrađivanje prljavog posla u reketu, odigrao odličnu utakmicu. U napadu je imao dovoljno prostora zbog nižih postava i dobre Greenove partije tako da su ovdje Celticsi nadigrani upravo u onoj košarci kakvu žele igrati. Imali su Horforda na parketu kao peticu veći dio utakmice, ali od toga nije bilo koristi u defanzivi, a s Horfordom koji je zabio 6 poena definitivno ne možeš imati dovoljno dobar napad da pariraš ovakvom LeBronu.

Dugo im je trebalo da neutraliziraju Thompsona s Baynesom, a sada kada su to napravili narativ se opet preokrenuo i sada je pitanje mogu li parirati LeBronu bez centra na parketu. Bolja su momčad s više opcija, ali izgube li bitku pod košem i u Bostonu, a posebice ako Horford opet ovako podbaci, otvorit će Cavsima put do još jednog Finala. Opet, obzirom da su na startu serije oni bili ti koji su natjerali Cavse da se prilagode i posegnu za Thompsonom kako bi zatvorili rupe u obrani, a da je upitno hoće li Love biti spreman te da u tom slučaju previše ovise o Greenu, kao i da će previše Korvera i Smitha zajedno biti poklon za napad Celticsa u Gardenu, ni u ludilo se ne bih kladio protiv njih, bez obzira na LeBronovu veličinu. Zabiti blizu 50 može, ali istovremeno zakrpati i obranu sam protiv ovoliko opcija? Ako to uspije, e onda je stvarno ne Kralj, već jebeni Terminator.