ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

27May/184

38

Warriorsi su odradili posao, a kako Paul izgleda neće igrati ni sljedeću utakmicu, ostaje da vidimo mogu li se provući još jedan put. Obzirom da su Rocketsi gubitkom Paula ostali bez dobrog dijela "sistema", a da su Warriorsi istovremeno skužili kako trebaju igrati protiv ove obrane (Kerr vjerojatno nikad neće skužiti rotaciju do kraja, ali na tragu je), očito je da su favoriti i u sljedećoj te da neće biti ništa posebno u njihovom prolasku.

Nema ni Iggya ni Paula, što ne znači da će Rocketsi odmah pasti - istina, igrat će s jednom petorkom i Greenom te bi kroz 48 minuta morali početi osjećati posljedice ovakvog intenziteta i padati u razini izvedbe, ali na startu su itekako osposobljeni jer još uvijek igraju 5 na 4. Gordon je željan dokazati da može ispuniti kreatorsku prazninu, zabija dvije trice, gosti nakon 4 minute imaju +7 i Kerr zove time-out. Standard, momčad mu je zabila mizernih 6 poena, ne znaju što uopće vrte od posjeda do posjeda, ali kao što smo vidjeli u prethodnih par utakmica, oni trenutno očito nisu u stanju igrati bolje. Ako nije dovoljno svo ovo vrijeme između utakmica, između poluvremena, što bi jedan time-out mogao promjeniti?

Pa, ne znam da li su na tome inzistirali ili se jednostavno dogodilo, ali Curry ovdje izlazi na parket odlučan uzeti svaki šut i sa 7 poena za redom anulira minus. Ovdje je D'Antoni već počeo rotiranje, Green je u igri umjesto Gordona i iako nastavlja igrati nevjerojatno lucidno u obrani (pratim ovo kao da gledam nekakav rijetki prirodni fenomen svaki put kada mogu, to da Gerald ne zapinje na bloku nego se ovako elegantno prebacuje s igrača na igrača u poprilično zahtjevnom sistemu nakon svega što je pokazivao kroz karijeru jednostavno mi je neobjašnjivo) u napadu je očito da nije taj drugi kreator koji može pomoći Hardenu. Tako da su Rocketsi sada opet previše ovisni o učinku čovjeka koji je u doigravanju po običaju potonuo s postotcima (u ovoj seriji na 26%, ali ukupno u doigravanju na 31%, dakle nije da je nešto naročito briljirao i prije Warriorsa sa svojim skok-šutom unazad).

Harden igra košarku kao da ima štap za hodanje u jednoj ruci, ali odrađuje posao (pogotovo u ovim momentima gdje je umjesto Looneya na parketu Bell), što se ne može reći za Duranta koji opet ima problema finiširati, ali je i sve nervozniji u obrani. Rocketsi ovdje opet zabijaju par trica, odlaze na +8, a tek slijedi period u kojem Kerr ostavlja Duranta, trenutno totalno izvan ritma, s četiri rezerve. West je opet u igri uz Bella, tako da D'Antoni može prošvercati i Mbah A Moutea, ali ključno je da Harden ostaje na parketu kao playmaker okružen gomilom potencijalnih mismatcheva koje može eksploatirati (a posebice Westa). Warriorsi su ovdje pogubljeni jer ne znaju bi li slali pomoć na loptu ili ostajali na čovjeku i Houston ih gazi u ovom periodu s nove tri trice i odlazi na +17.

Ubacili su ih Rocketsi čak 8 u prvih 12 minuta, iskoristili su sve što se moglo i nakon ovog perioda izgleda da su Warriorsi spremni za remont, pogotovo jer su više vremena potrošili na vikanje jedan na drugoga zbog propusta nego na igru u obrani.

Šansa da se vrate u utakmicu dolazi počekom druge kada D'Antoni na parket šalje sumnjivu postavu s Greenom, Capelom i Mbah A Mouteom protiv Stepha, Klaya i Draymonda. Nakon par loših posjeda vraća trener Rocketsa u igru Hardena koji će tako dobiti samo minutu predaha u cijelom poluvremenu. Jasno, tu se već nazire početak kraja Houstona jer s Paulom u akciji znali su Hardenu kupiti po 5 minuta odmora. Ne radi se o tome da Harden ne može igrati ovo što igra prema naprijed i 48 minuta, to pimplanje i promašivanje nisu upitni, već odakle mu noge za pomoći u obrani? Jer, iako je zadnjih par utakmica Paul bio taj koji je vukao napad, bez Hardenove solidne igre u defanzivi ne bi bilo ni Houstonove obrane. Počne li to pucati, eto prilike Warriorsima.

Problem za Rocketse ovdje je prvenstveno nedostatak tog drugog kreatora, Gordon može zabiti 1 na 1, ali nije u stanju kazniti obranu dodavanjem i tu se Warriorsima počinje isplaćivati agresivnija igra na loptu. Ariza po tko zna koji put pokazuje da nije dribler i ovdje Houston s 6 izgubljenih lopti olakšava domaćinima povratak u utukmicu. Najgore od svega, Ariza dopušta da mu frustracije poremete i ritam u obrani i radi nekoliko netipičnih grešaka koje Warriorsima donose lagane poene nakon brzih cutova. Šuterski domaćin još nije na razini, ali igraju košarku i stižu na -12, a onda ulaskom Duranta i nakon nekoliko ubačenih trica i na -9.

Nakon prve četvrtine iz noćne more, a radilo se valjda o najgorih 12 minuta koje su odigrali u ovoj seriji (a nije da konkurencija ne postoji), evo i perioda u kojem stvarno izgledaju solidno i gdje samo baraž trica nedostaje da potpuno preuzmu kontrolu nad utakmicom. Durant ima jedan period u kojem igra gotovo pa lepršavo kako zna, Warriorsi dolaze na samo -5, ali onda Harden nalazi načina izmisliti dovoljno poena protiv Currya. Rocketsi i dalje dovoljno solidno pogađaju trice (11 su ubacili naspram 4 Warriorsa u prve 24 minute) da održe prednost i na poluvremenu imaju +10. Spomenimo i kako je Kerr ovdje jahao Stepha i Klaya cijelu četvrtinu te kako je manje-više izbjegao na parketu imati očajnu postavu (nema Westa, nema Cooka, iako i dalje premalo minuta daje smallballu s Livingstonom kao petim čovjekom).

Međutim, naznake promjena koje smo vidjeli u drugoj četvrtini u trećoj su definitivne. Domaćinima sada počinju upadati i trice te nakon 90 sekundi akcije i serije 8-0 već su stigli na -2. Igraju odlično u obrani, ali i bez grča u napadu, što zbog nešto višeg ritma kojega nameću kroz tranziciju, što zbog sve češćih propusta u obrani Houstona. Najvažnije, i lopta i igrači se stalno otvaraju bez da se pri tome gube lopte u pokušajima proigravanja. Mislim, gube se, ali ne u takvim količinima da ubiju napad koji izbjegava upasti u zamke izolacija i mrtvila. Mrtvilo je pak način života za Houston koji ovdje dolazi u probleme - ako utakmica izađe iz sfera rata i blata, oni jednostavno nemaju napad koji može pratiti ovakav stil igre.

Ovdje se lomi utakmica jer Warriorsi igraju sve bolje, a Rocketsi ovise o tome da Harden izvuče poene iz dupeta. Doslovno svaki put kada netko drugi pokuša nešto kreirati izgledi su da će izgubiti loptu - u ovom periodu opet imaju 6 izgubljenih. Ukupno su u večeri imali 21 prokockan posjed lopte, naspram samo 13 asista. To sve govori u kakvom zahodu veći dio večeri pokušavaju igrati funkcionalnu košarku.

Sjajni Harden održava prednost igrajući 1 na 5 sve tamo do 4 minute prije kraja treće, kada novih par trica Splash brothersa odvode Warriorse na +5. D'Antoni nema rješenja u ovom kontekstu nego i dalje jahati Hardena, a Kerr konačno ostavlja Stepha nešto duže na parketu da zaigra zajedno s Durantom. I Westa na klupi što je možda i važnije. Energetski su Rocketsi već očito u padu i Warriorsi imaju velikih +7 pred zadnju četvrtinu. Velikih u kontekstu rotacije Houstona - ovdje D'Antoni ne može sebi priuštiti izvaditi Hardena ni onu minutu, ali jasno je valjda i njemu da ovdje spasa nema jer da bi s ovakvim napadom i ovolikom potrošnjom energije u obrani preživjeli zadnju četvrtinu, gosti su ovdje morali imati prednost od desetak poena, nikako minus.

Ovako, samo ostaje vidjeti kako će Warriorsi odraditi posao, da li će imati milosti ili će naplatiti frustracije. Na parketu su svi osim Duranta, dok umjesto centara Kerr koristi usluge Younga i Livingstona kako bi maskimizirao napad. Serijom 5-0 na otvaranju Warriorsi su već na +12. Klay zabija tricu iz tranzicije, to mu je već sedma ove večeri i peta u drugom poluvremenu. Imaju ritam Warriorsi, a D'Antoni već nakon par minuta izvlači iscrpljenog Hardena. Rocketsi sada na parketu nemaju primarnu opciju, a uz to u igri je i Mbah A Moute. Izbjegavaju veću štetu, Warriorsi su tek na +15, tako da je Harden nakon dvije minute predaha opet u igri. Samo, ovdje se sada vraća i Durant, a Kerr propušta ostaviti u igri ili Livingstona ili Younga kako bi dodatno iscrpio Houston obrambeno. Nema veze, njegova konzervativnost ovdje nije važna jer ovakvu prednost Rocketsi ne mogu stići. Klay novom tricom odvodi rezultat na +20, a još je 7 minuta do kraja (otići će Warriorsi i do +30).

Uglavnom, sve je u njihovim rukama i u sedmoj. Rocketsi imaju pretanku rotaciju da izguraju 48 minuta defanzivno, a o teretu kojega Harden mora nositi u napadu bez Paula da ne govorimo. To su dva ogromna problema koja nije lako riješiti, pogotovo protiv Warriorsa koji su do sada skužili da mogu odigrati dovoljno dobro dok ne srljaju i dok se drže sistema. Durant je ovdje stao u stranu, pustio Stepha i Klaya da potroše većinu posjeda i to je odmah rezultiralo boljom igrom. Naravno da im je bilo lakše igrati kako su Rocketsi padali energetski, ali baš zbog ovoliko njihovog kretanja ta energija se trošila i brže nego što je D'Antoni planirao.