ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

1Jun/1820

41

LeBron nije došao skenirati protivnika, ovom prilikom od prve sekunde je u napaljen, maksimalno koncentriran i angažiran. Odigrao je briljantnu partiju napadački svjestan da je valjda ovo najbolja prilika za iznenaditi Golden State (koji i dalje ne zna kako maskirati manjak čovjeka u rotaciji). I nije bilo dovoljno.

Izgleda da će ovo ipak biti takva serija u kojoj će LeBron formom debelo odskakati od ostalih. Međutim, ako će Steph i Durant zajedno biti u stanju anulirati njegov učinak, a sumnjam da će James baš svaki put odigrati ovako sjajno (ne usudim se reći za Duranta kako sumnjam da će opet odigrati ovako neučinkovito, do sada sam naučio lekciju - čovjek je pola serije protiv Rocketsa podbacio, možda tako bude i ovdje), Warriorsi opet imaju dovoljno da naprave razliku jer ovaj Kralj jednostavno nema pratnju.

Zabavna utakmica cijelim tijekom, pa tako i na početku, prvenstveno zbog LeBronovog pristupa koji je na granici one šeste brzine koju ima i koju pali stvarno samo u najkritičnijim momentima. Agresivan, ujedno i maksimalno precizan, od prve sekunde stavlja ogroman pritisak na obranu Warriorsa kojoj je jedina utjeha u tome da nitko, pa ni James, ne može ovako učinkovito igrati cijelu večer. Cavsi tako bez problema zabijaju 30 poena u prvoj četvrtini, samo što njihova obrana standardno ne može braniti ništa tako da i Warriorsi igraju jednu sasvim finu napadačku partiju.

Steph i KD imaju dovoljno dobrih individualnih poteza, ali, ono najvažnije, nalaze načina koristiti prisustvo Kevina Lovea na parketu i zabiti gomilu laganih poena kroz sredinu obrane. Bez obzira na to što u Kevordanu Belloneyu imaju čovjeka manje naprijed i što je Klay već nakon 6 minuta u svlačionici nakon što ga je Smith u stilu Lebowskog zavaljao po podu (srećom po domaćine, Klay se opet izvukao, iako ovi stalni udarci po nogama zasigurno ostavljaju traga na koljenima i zglobovima).

Taktički većih iznenađenja nema. Izuzmemo li agresivan ulazak Jamesa bez primjetnog doziranja energije, Cavsi na parketu imaju najstandardniju moguću postavu, a zanimljivo je jedino da prvi kreću sa smallballom. Thompsona ne mijenja Nance već Green, dakle tu dodatno žrtvuju sredinu kako bi dobili više pokretljivosti na preuzimanju, a preostala izmjena u prvih 12 minuta je ona Hilla s Clarksonom. Ovdje je Lue komotno mogao posegnuti ili za Korverom ili Nanceom jer Clarkson u svom stilu ima nekoliko stvarno bezglavih poteza te baca posjede u vjetar. Dakle, Cavsi odličnom ulasku u utakmicu usprkos mogu još bolja u oba smjera, barem teoretski.

Kerr ima jednu novost, na petici ostavlja Draymonda cijelu četvrtinu kako Durant ne bi bio sam. Durant i James su primarni čuvari jedan na drugome i KD se, bez obzira na preuzimanja, dosta troši defanzivno obzirom da je lopta stalno u Jamesa tako da mu definitivno treba pomoć, iako će micanje Draymonda u ovu rolu kasnije izazvati određene probleme. Steph je na Smithu kojega su Warriorsi detektirali kao manji problem za braniti od Hilla, ispravno, iako Cavsi ovo pokušavaju pretvoriti u mismatch stavljanjem Smitha u situacije bliže obruču kako bi možda kroz post-up iskoristio visinu protiv Currya. Upalilo je par puta, ali teško da je u pitanju dugoročno dobitna kombinacija.

Uglavnom, vidi se da su ovo momčadi koje znaju sve jedna o drugoj, nema ovdje one faze upoznavanja koju su i jedni i drugi prolazili kroz serije s Rocketsima i Celticsima.

Start druge i opet zanimljiv odnos snaga na parketu. Posebice jer su Cavsi ti koji izgledaju kao momčad s više rješenja. Naime, Lue ovdje kreće sa ovom već standardnom energetskom postavom gdje uz LeBrona i Greena igraju Nance i Korver (nažalost i Clarkson) tako da gosti nemaju problema s izvedbom. Kerr pak traži rotaciju u hodu - kako je Draymond sada na klupi, na parketu su braća Splash uz Livingstona, Westa i McCawa. Prvo, stvarno je blesavo protiv igrača poput Nancea stavit Westov leš umjesto da mu pariraš energijom s Looneyom ili Bellom, a drugo, jebeni McCaw? Stvarno? I to kao praktički smallball četvorka?

Ovdje se vidi koliko Warriorsima nedostaje Iggy jer nemaju to jedno dodatno solidno tijelo za baciti na Jamesa, međutim to ne znači da Kerr ne može koristiti optimalnije postave. Ovakav plan utakmice kao da je smislio Lue. Prvo, ovdje su Warriorsi pregazili zlatno pravilo, a to je da ako imaš Duranta i Greena na rosteru, na četvorci tijekom 48 minuta ne smiješ koristiti nikoga drugoga. Ponavljam, gubitak Iggya stvari čini kompliciranima, ali ne i nemogućima. Jednostavan povratak Durantu na četvorci krajem prve četvrtine, Draymond u standardnoj šihti početkom druge i malo više Livingstona kao trojke koja će tu i tamo čuvati Jamesa i stvari se vraćaju prema balansu.

Uglavnom, Cavsi imaju prednost u sredini koju brzo koriste i, iako je Kerr ekspresno vratio Greena umjesto McCawa, šteta je napravljena. James uz to logično cilja Westa na picku svakom prilikom, gosti imaju +7, tako da Kerr već nakon 4 minute vraća i Duranta. Međutim, ova energetska postava Cavsa mogla je napraviti i puno veću štetu samo da su umjesto Clarksona imali na raspolaganju prosječnog beka koji može zabiti otvorenu tricu ili barem zna odraditi osnovnu slash & kick akciju (Clarkson u svom repertoaru, a ovoga ni sam nisam bio svjestan svih ovih godina dok ga nisam vidio u ovom doigravanju, nema opciju dribling-povratna, a netko mu je svejedno dao 12 milja godišnje).

Ovdje sada Lue konačno vadi LeBrona na predah koji će se razvuči na čak 3 minute iz razloga što je kombinacija Nance-Green-Korver uz kreaciju Hilla i Lovea stvarno solidna. Ironično, Cavsi ovdje odlaze do najveće prednost ove večeri bez najboljeg čovjeka na parketu protiv valjda najboljega što protivnik u ovome trenutku ima. Warriorsi su tako u minusu 11 poena i opet pokazuju one iste boljke kao i toliko puta do sada. Nonšalantan odnos prema igri rezultira s nekoliko posjeda bačenih u vjetar (klasika, bacaju lopte uokolo bezveze ili se olako odlučuju na loše šutove).

Međutim, izgleda da se barem mogu osloniti na tricu i obranu, a samim time i povremenu tranziciju. I na smallball - konačno gledamo Greena na pet, s Youngom kao dodatnim šuterom i stvar funkcionira. Ubacili su nekoliko trica, zaigrali agresivniju obranu, istrčali nekoliko kontri, Young je izdržao u obrani kako Livingston nikada ne bi mogao u napadu i za čas su stigli razliku serijom 16-5. 5 minuta dobre košarke i sve solidno što su Cavsi radili 19 minuta ranije više nije važno.

Na startu treće Kerr nastavlja svoju potragu za Gralom. Na parketu je McGee i ako je plan imati Looneya ili Bella na parketu protiv Nancea i tako eliminirati Westa iz rotacije, onda ovo ima smisla jer znamo da i JaVale (i Zaza) mogu ostati na parketu protiv Thompsona. Najveći problem za Cavse poprilično je banalan, naime LeBron više nije u šestoj brzini, bliže je četvrtoj, a nitko drugi nije u stanju povući i Golden State odlazi na +7 nakon nekoliko uvodnih minuta. Znamo kako Warriorsi igraju u trećoj četvrtini i ovdje će Cavsi morati nešto smisliti ako ne žele ekspresno ispasti iz utakmice. Točnije, LeBron mora nešto smisliti, a ovom prilikom to je pogađanje skok-šutova. S par trica i par dugih dvica maskira čovjek to što više ne može do obruča onako silovito, drži Cavse u igri, a Warriorsi izazovu usprkos ne ispuštaju prednost.

Trica, obrana i kontra su recept koji donosi dovoljno, a i Kerr je ovdje pametniji nego u prvom poluvremenu. Drži Klaya uz Draymonda i Duranta skoro cijelu četvrtinu, sjeda ih na klupu tek kada Lue izvlači Jamesa i logično da je s takvom postavom lakše igrati ozbiljnu košarku. Samo, pitanje je što sada izvesti na početku četvrte kada Cavsi imaju na parketu svoju možda i najbolju postavu? Odgovor je - ne previše mudrovati. Klay i Draymond su sada uz Stepha, nema druge nego žrtvovati se i cijediti minute iz ove šačice nositelja. Energija Cavsa sada ne dolazi do izražaja, iako trice Greena i Korvera ipak dovode goste u egal.

Ostaje još završnica, na parketu su opet udarne petorke uz jednu iznimku kod Cavsa gdje je Green zamjena za Thompsona. Dakle, pokušat će Cleveland do pobjede ovdje napadom, što neće biti lako ako će Steph igrati ovako kako igra - s dvije trice vraća prednost na +6 i ističe ranu kandidaturu za MVP titulu (jasno, tu polazimo od stava da James kao predstavnik vjerojatno gubitničke momčadi neće konkurirati za titulu iako u ovom trenutku nema konkurenciju). Ovdje izgleda kao da Warriorsi samo trebaju utakmicu privesti kraju, ali to je kod njih u zadnje vrijeme popriličan problem. Kerr ovdje ne poseže za smallballom iako je samo trebalo dovršiti Cavse prosječnim učinkom u napadu. Ideja je da Curry i Durant forsiraju mismatch protiv Lovea i ta ideja se pokazuje totalnim promašajem jer ova dvojica ne mogu zabiti ništa. Na drugoj strani James svoje prilike protiv Stepha koristi bez većih problema i opet vraća Cavse u egal.

Dapače, zabija i ulaz pored Duranta i Greena za povratak u prednost i da je kojim slučajem Hill zabio oba penala, odnosno da su pametnije reagirali nakon uhvaćenog skoka u napadu Smitha (mogli su barem zvati time-out i tako dati loptu Jamesu), Cavsi su sada mogli imati 1-0 i kakve-takve izglede iznenaditi još 3 puta i podići kantu. Ovako, odlaze u produžetak gdje više jednostavno nemaju rješenja. Warriorsi imaju dovoljno OTT bljeskova (obrana -tranzicija- trica), konačno gledamo i smallball postavu s Livingstonom, za čas su na +7, a LeBron očito nije uračunao mogućnost produžetaka u kompjuter te ovdje više ne pruža nikakav izazov. Vukao je i skoro dovukao momčad do cilja tijekom 48 minuta, za još 5 jednostavno nije imao ništa u tanku. Poslije ovakve utakmice siguran sam da se osjeća kao da je večer proveo lupajući glavom u zid, samo da bi zid na kraju i dalje stajao netaknut.

Ništa, sada ostaje vidjeti mogu li Cavsi ponoviti nešto slično još jednom ili su Warriorsi naučili lekciju iz prve utakmice. Uz štimanje rotacije ključan detalj je tih +16 napravljenih u samo 7 smallball minuta. Cavsi imaju prostora za rast (tipa, da netko odvede Clarksona u pustinju i ostavi ga tamo bez vode), domaćini još i više, pa da vidimo može li serija dobiti i na kvaliteti, a da pri tome zadrži ovu razinu neizvjesnosti.