ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

8Jan/190

DAILY GROUNDHOG 0701W13

Ništa specijalno za prijaviti, izuzev pobjede Lakersa u gostima svi ostali rezultati su bili manje-više očekivani.

DALLAS

Izgledalo je kao da će se i oni okoristiti problemima Lakersa, koji su doduše bili nešto manji obzirom na povratak Kuzme u rotaciju. U prvom poluvremenu su dominirali i pravo je čudo da nisu imali više od 15 poena prednosti. U drugom pak nisu bili spremni za aktivnije izdanje Lakersa koji su očito odlučili zaigrati na sve ili ništa u obrani. Ignoriranje Jordana i ostajanje u zoni s centrom se isplatilo jer kako je Dallasu stao skok-šut, imali su sredinu pod kontrolom, a usput su agresivnijom igrom na lopti došli i do laganih poena u tranziciji. Dallas je tako u drugom poluvremenu šutirao nevjerojatnih 26% iz igre i 11% za tricu, praktički poklonivši Lakersima utakmicu. Već na poluvremenu su izgleda počeli planirati ostatak večeri i Carlisle nije imao kako skrpati postavu s 5 raspoloženih igrača jer doslovno nitko nije pokazivao volju igrati osim Dončića, s tim da je i njegova razina energije znatno pala u drugom poluvremenu. Njegovih 6 ubačaja bilo je više od pola ubačaja Mavsa u te famozne dvije četvrtine (svi ostali su 5 puta ubacili kroz obruč).

Uz to što su Smith, Barnes, Matthews i Jordan totalno zakazali bacajući neprecizne pasove i trčkarajući uokolo dok se protivnik trudi iz petnih žila (10 izgubljenih lopti u 24 minute, većina potpuno nepotrebno), podbacili su čak i inače pouzdani veterani s klupe - Barea i Harris djelovali su kao da su promašili dvoranu. Lakersima svaka čast na tome što se nisu predali, ali ozbiljnija momčad ne bi imala problema kazniti rupe koje su ostavljali u obrani. Ovako, samo su se razigrali do te mjere da je čak i Ingram šetao kroz sredinu, a Ball pogađao otvorene skok-šutove iz driblinga. Uglavnom, utakmica koja Lakersima itekako diže moral i popravlja krvnu sliku, ujedno još jedna pljuska Mavsima koji osim Dončića nemaju čovjeka koji može konstantno kreirati nešto u napadu. Smith kao da igra s povezom preko očiju, a Jordanove pokušaje razigravanja bolje je ne komentirati.

SPURS

Bez problema sredili Pistonse - iako im obrana s dosta preuzimanja koju su igrali veći dio večeri nakon problema na početku nije dugo izdržala prije nego je Blake skužio kako je napasti (a osim spuštanjem u post mogao je i do otvorenih šuteva kroz 4-5 pick & roll jer Spursi ni u ovakvom sustavu isprva nisu bili voljni preuzimati s centrom ostavljajući ga u zoni), novo sjajno napadačko izdanje bilo je više nego dovoljno. DeRozan se nazabijao skok-šutova s poludistance i floatera na ulazima, a LaMarcusovih 25 poena iz 12 šutova valjda govori sve što treba znati o obrani Detroita. Uostalom, da su Spursi sa 7 trica cijele večeri ostvarili rejting od 128 poena sugerira svojevrsni trening. Nimalo slučajno, najveću razliku radile su postave s Bertansom koji je imao najveći +/- (+16 za 25 minuta akcije). Jedini problem praktički su servirali sami sebi jer je Pop startao s Poeltlom uz Aldridgea valjda kako bi držao Drummonda od napadačkog skoka, što se pokazalo totalno nepotrebnim (-10 su imali s njima dvojicom na parketu). Pop kao Pop, uvjeren i dan-danas da obrana donosi rezultat, čak i s ovakvim rosterom.

OSTALI

Boston u valjda najboljem mogućem sastavu nije imao problema protiv Netsa (ovdje čak ni Baynes nije potreban, dapače Theis je još bolje rješenje za roster poput ovoga kojega su složili u Brooklynu), koji su uz to igrali drugu večer back-to-backa bez Carrolla te je minute morao odraditi i zaboravljeni Faried.

Bucksi su tek u samoj završnici slomili otpor Jazza koji bez Rubia nisu imali dovoljno opcija na parketu kada je bilo najvažnije. Rubio je izašao nakon samo 5 minuta akcije, a Neto, iako je zabio poneki skok-šut, nije faktor u momentima kada se lomi utakmica. Mitchell je tako morao driblati više nego bi trebao, a problem je bio i matchup centara. Gobert je chekirao Giannisa kako bi izbjegao da ga Lopez zatrpa tricama, ali to je samo olakšalo Bucksima otvarati prostor stavljajući Giannisa u ulogu screenera.

Pelicansi su odradili posao protiv Memphisa, a interesantno da je prvu ozbiljniju razliku napravila klupa. Doduše, s Davisom na parketu, ali svejedno - Grizliji s Noahom, Casspiem i novopridošlim Holidayom nisu uspjeli parirati Okaforu, Jacksonu i Frazieru.

Rocketsi su kao i u prethodnom sudaru u Denveru potpuno razbili obranu Nuggetsa. Harden je opet briljirao napravivši praktički sam razliku krajem druge četvrtine, a onda do kraja nije bilo problem održavati je i pumpati obzirom na manjak rješenja u obrani Denvera. Kada možeš napasti Jokića i Murraya u picku ili ih kazniti sa strane bez lopte, uvijek imaš dovoljno opcija, a Houston je bio itekako raspoložen uzeti sve što im se pruži (ubacili 22 od 47 trica). 122 poena na 100 posjeda u tom prvom sudaru bio je defanzivni rejting Denvera, u ovom su pak to "popravili" s 125. Kada vidiš ovakvo obrambeno izdanje Nuggetsa, onda teza da je čak i ovakav Houston i dalje druga najbolja momčad Zapada ima sve veću težinu.

Blazersi su odradili zicer protiv Knicksa, Kingsi su bili još uvjerljiviji protiv Orlanda.