11Jan/193

DAILY GROUNDHOG 1001W13

Osvrt na prethodne dvije večeri loptanja.

CELTICS

Prvo su doma dočekali Pacerse koji su igrali drugu večer back-to-backa i trenutno imaju ozbiljne probleme s defanzivnom formom usko vezane uz ozljede Turnera koji ni ovdje nije startao. Starteri su se odvojili krajem druge četvrtine i napetosti do kraja više nije bilo - sjajnu napadačku partiju Celticsi su završili s 14 trica uz 44% šuta i 32 asista. A ono što im je raspored ovdje poklonio, uzeo im je sutradan kada su morali putovati u Miami. Heat si nije mogao dozvoliti još jedan nespretan poraz kao protiv Denvera i ovdje su iskoristili prednost odmora i domaćeg parketa da nadjačaju Boston bacajući na njih dvije postave i dominirajući u reketu gdje je Boston izgubio bitku i u skoku i u poenima na obruču.

PACERS

Njihova startna postava sa Sabonisom umjesto Turnera krvari poene - u ove tri utakmice primaju 123 poena na 100 posjeda što je neopisivo grozno. A i u ranijim periodima nisu bili učinkoviti kada bi Sabonis uskakao uz udarnu četvorku umjesto Turnera - defanzivno su bili solidni sa 107 poena na 100 posjeda, međutim uz -6 učinak. To treba uzeti u obzir ako i dalje mislite da bi Sabonis mogao odrađivati startnu rolu.

HEAT

Dominirali su energetski protiv Bostona, ali su nakon dugo vremena zabili i skok-šutove. Kada Winslow i Richardson s loptom u rukama nešto ubace ovo je druga momčad, a onda je budućem all-star starteru Wadeu lakše napraviti razliku s drugom postavom. Spo je ovdje na parket poslao i Waitersa uz Wadea tako da će ova druga postava ako ništa drugo biti zanimljiva dok ova dvojica troše lopte, a svi ostali gledaju. Jones i Adebayo će barem imati dovoljno prilika skupljati odbijance nakon promašaja ove dvojice, ali Johnson će ostati bez većine prilika da nešto odigra s loptom. A mogao bi ostati i bez minuta jer treba naći prostora i za Olynyka. Spo je na kratko koristio i veću postavu s Jonesom na tri i ovisno o matchupu ili Olynyk ili Johnson bi mogli ispasti iz rotacije jer nitko ne koristi 11 igrača. Ili će obojica čoknuti poneku minutu od McGrudera i Johnsona koji ionako nisu baš nedodirljivi kao starteri.

SIXERS

Dan nakon što su razbili Wizardse morali su na uzvrat u Washington i iako su i domaćini bili zakinuti ovakvim rasporedom, Sixersi su izgledali kao puno umornija momčad. Već od starta imali su problema pratiti Beala, a iako su udarnici nabili brojke, njihova "energetska razina" ni jednog trenutka nije bila na razini.

WIZARDS

Bradley Beal je bio ključni čovjek za kojega Sixersi nisu imali rješenja. Njihov problem s manjkom defanzivaca na perimetru tako je ovdje bio posebno izražen - krenuli su s Chandlerom nadajući se da bi njegova dužina mogla malo usporiti Beala, a kada to nije upalilo pokušali su s Butlerom koji je uredno zapinjao u blokovima. Beal bi svaku situaciju u kojoj bi ostao na Shametu ili Korkmazu uredno iskoristio, a kada su ga pokušali udvajati, uredno bi dodao slobodnom čovjeku. Maestralna partija bez obzira na slabašnu obranu na drugoj strani.

NETS

Nova pobjeda na pogon klupe - energija Davisa (suludih 8 skokova u napadu), skok-šut Carrolla i dribling-ulaz sposobnost Napiera konačno su slomili otpor žilavih Hawksa početkom zadnje četvrtine.

BUCKS

Potvrdili su koji je najbolji način za braniti Rocketse, a to je ni u kojem slučaju ne udvajati Hardena, već začepiti ispušne ventile i onda se nadati da Harden neće biti toliko učinkovit da sam dobije utakmicu (nekim čudom Brogdon se pokazao najsolidnijim u čuvanju Hardena na izolacijama, nije nasjedao na trikove, iako je upitno bi li u sljedećoj utakmici ovako dobro prošao). Uglavnom, Lopez je tako striktno čuvao obruč i bio itekako zaslužan za 4-16 iz igre Capele, dok su ostali zatvarali šutere iz zone. Rocketsi su solidno šutirali tricu i to ih je održalo u životu, međutim nisu ubacili dovoljno da sakriju probleme u obrani koja preuzimanjem nije mogla držati pod kontrolom Giannisa. Uz to Bucksi su forsirali igru kroz tranziciju i tako dodatno hvatali obranu Rocketsa na petama. I na taj način su uzdrmali Houston koji voli usporiti utakmicu i da bi postavili obranu, ali i da bi Hardenu čuvali energiju kako bi mogao cijediti sat na drugoj strani.

SPURS

Za razliku od utakmice u Detroitu, protiv Grizlija se nisu uspjeli provući s onakvim postavama. Gay nedostaje, to je očito, ali nije da nema drugih opcija. Pop je opet startao s Poeltlom i upao u rupu jer Memphis je mogao ili Gasola ili Jacksona držati pod košem kao korektora i tako dodatno oduzeti prostor Spursima za ulaze. Umjesto da jaše Bertansa s kojim na parketu su Grizliji bili prisiljeni slati Jacksona na perimetar, Pop je puno više minuta uz Aldridgea dao starijem Gasolu s kojega je puno lakše bilo slati pomoć u sredinu. Marc i društvo tako su potpuno uštopali Aldridgea, a kako ni DeRozan nije uspijevao probiti Andersona (a i kada bi uspio u sredini ga je uglavnom čekao centar), Spursi nisu uspjevali pokrenuti napad ni jednog trenutka. Odlična pobjeda Memphisa da im još neko vrijeme održi nade u doigravanje, ujedno i podsjetnik da su Spursi ipak jednodimenzionalna momčad koja kao da se srami onoga što je, a to je učinkovit napadački stroj.

Doduše, već sutradan su ubacili 154 poena Oklahomi tako da očito mogu bolje. U 58 minuta umjesto 48, ali svejedno. Kada su makli centra viška s parketa i kada su rezerve krenule rešetati tricama izgledalo je kao da je utakmica gotova, ali Spursi su opet potegli samo 19 trica. Ubacili su nevjerojatnih 16, međutim da su šutnuli još koju mogli su ovo završiti i bez produžetka. Umjesto toga jahali su Aldridgea koji je trpao u utakmici života - zabijao je preko Adamsa s lijevog bloka i bježao mu iza leđa na zicere kada bi ovaj izašao na pomoć, a kada je Donovan maknuo centra jednostavno je ubacivao preko Granta ili nekog drugog nesretnika koji bi ga preuzeo u reketu. Ispalo je dobro, međutim kada je Oklahoma počela ubacivati trice, osjetilo se kako dva poena iz posjeda u posjed nisu rješenje. Pop je ovdje umjesto s Poeltlom startao s Gasolom i to svejedno nije izgledalo dobro, ali poslije toga je veći dio večeri na centru koristio Aldridgea s Bertansom ili četiri beka. Obrana im u tim situacijama ne funkcionira, istina, ali protiv Oklahome s defanzivnijom postavom ne bi ni imali šansu. Ovako su izgledali stvarno dobro i u biti su se našli u problemima samo zato što su Ferguson i Grant van rezona ubacili trice u ključnim momentima u kojima je Donovan zaigrao smallball s Grantom na petici ne bi li nekako pratio napad San Antonia.

OKLAHOMA

Treći poraz za redom, treće loše izdanje obrane koja u ovom periodu prima 120 poena na 100 posjeda. A nije da su imali gadan raspored, dapače - doma protiv Wizardsa i Wolvesa, na strani protiv Spursa koji su se vratili iz Memphisa igrati drugu večer back-to-backa. A ako ne igraju obranu, onda su u gadnim problemima jer ne možeš očekivati da te izvlači 19. napad u ligi. Dakle, nazad na posao.

OSTALI

Pelicansi su razbili Cavse "tek" u drugom poluvremenu. Jedino bitno istaknuti je povratak Mirotića taman pred ključni period sezone.

Dallas je dobio Sunse bez Bookera, nedovoljno uvjerljivo da se iskupe za onu sramotu protiv Lakersa. Svakako je bilo lakše igrati bez Smitha, samo s Dončićem za komandama. I Kleberom kao starterom nakon što je prošlu utakmicu odigrao samo 5 minuta. Ova visoka postava s Lukom kao playom i Kleberom koji ulazi umjesto Smitha na poziciju četvorke kako bi se Luka prešaltao u vanjsku liniju do sada je dobila priliku u samo 7 utakmica i ostvarila je učinak od +5 na 100 posjeda. Obzirom da startna postava u 350 minuta do sada ima -7 na 100 posjeda i očito je iz aviona da ne funkcionira, možda bi mogli razmisliti o tome da Smitha stave na klupu i zaigraju s malo više visine i spot-up kvaliteta u petorci.

Jazz je sredio Orlando uz odličnu partiju Mitchella koji je izgleda uhvatio šutersku formu tako da se izostanak Rubia nije ni osjetio. Mitchell je čak morao igrati i playa u završnici u kojoj nije bilo ni Netoa jer se treći play također ozlijedio i Jazz će neko vrijeme morati nekako izgurati s manjkom bekova. Srećom, imaju Inglesa i Mitchella tako da mogu vrtiti pick & roll pod uvjetom da igraju sa Favorsom što manje na četiri.

Blazersi su odradili trening protiv Bullsa, a bitno je istaknuti da gomilaju pobjede bez neke specijalne forme bekova. U ove četiri utakmice u nizu koje su igrali u Portlandu najstandardniji čovjek je Nurkić s 21 poenom i 10 skokova te više nego energičnom igrom u obrani. Odmah je lakše igrati kada imaš treću opciju i kada usput i klupa nešto ubaci, iako treba istaknuti da je problem petog čovjeka i dalje otvoren - ovdje je nakon dugo vremena opet startao Layman nakon što su u prethodnim utakmicama tu priliku dobili Harkless i Turner.

Lakersi su uz odličnu šutersku partiju Kuzme i rastrčaniju obranu sredili Pistonse koji pak nastavljaju ne igrati obranu. Detroit nema previše opcija prema naprijed i jedina nada im je borbenost, međutim od kada su morali na cestu i od kada je raspored postao gadan (zadnjih 11 od 19 utakmica odigrali u gostima) obrana im se raspala i iz tjedna u tjedan sve je gora. Doslovno iz tjedna u tjedan pada za par poena i zadnjih 5 utakmica su na 114 poena na 100 posjeda. Jasno da ovakvi nisu imali energije sutradan u Sacramentu pružiti otpor, posebice jer su odmarali Blakea i tako dodatno olakšali Kingsima posao.

Denver je pak prelako razbio Clipperse koji imaju taj problem da ne koriste najbolju petorku i kao takvi ne mogu parirati momčadi koja se itekako oslanja na dubinu. Denver ih prvo nadigra sa starterima, onda i s rezervama, a Doc za to vrijeme čuva udarnu četvorku za završne šihte. Jebiga, što će ti tada u akciji kao nekakva postava za zatvoriti poluvrijeme i utakmicu kada si već 20 poena u minusu? Gallo, Harris, Lou i Harrell tako su zajedno odigrali samo 4 minute ove večeri tijekom kojih su napravili +7 (a inače rade još luđu razliku jer su jednostavno neobranjivi čak i kada je mrtvac poput Bradleya s njima). Startna postava ostvarila je -19, a sve ostale rezervne bez pokera asova na parketu istovremeno -9. Ako imaš jednu kombinaciju koja je jedna od najboljih u ligi, kako ti uspijeva ne poslati je na parket više od 5-6 minuta???