ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

23Mar/190

HOSTILE TAKEOVER #1

Teksaški masakr gustom bradom i potencijalni 1-8 dvoboj u prvoj rundi Istoka. MVP kandidati u punom sjaju.

SAS @ HOU

Simultanka.

Ovo je prvi put u povijesti da je Popovicheva ekipa primila preko 60 komada od jednog igrača. Drugi put da je Harden u sezoni zabio 61. Osma utakmica s 50 ili više poena ove sezone, a 27 u prvoj četvrtini je rekord karijere. Nemoguće je poreći da se radi o najkompletnijem napadaču današnjice, ma što god mislili o njegovom stilu. Taman kad pomisliš da si lani u MVP sezoni vidio sve od njega on se pojavi u novoj sezoni s novim detaljem. Otkud mu sad floateri i runneri koji mu omogućuju da ne mora baš svaki put dobiti batine, zabijati iz kontakta i ovisiti o sudačkoj odluci? Lik je čudo, i ako su Westbrooku dali MVP nagradu zbog povijesnih brojki onda mislim da ni ovdje ne bi trebalo biti spora. Ova utakmica protiv Spursa mogla bi biti presudna, iako bi osobno Podoloffa dao Giannisu zbog rezultata Bucksa i njegove two-way dominacije.

Pop se pokušao pripremiti za ono što dolazi pa je Poeltla u petorci zamijenio Gayem kako bi izbjegao pikenrolanje Austrijanca do smrti. S obzirom da su Spursi u prošlosti znali imati uspjeha sa slaganjem obrane protiv Hardena zanimalo me što su pripremili. Plan, ako je i postojao, nije funkcionirao. Popovicheve trupe za početak su pale na testu kojeg redovito prolaze, odnosno, ekipa koja nikad ne faulira napravila je gomilu glupih faulova na Hardenu (dvaput dok se dizao s trice) i samo tako mu osigurala 12 slobodnih u prvoj četvrtini. Kad mu je još jednom Gay otišao ispod bloka u obrani picka bilo je jasno kuda vodi ova večer. Najluđe od svega, Harden je minimalno kreirao iz picka, tek tu i tamo bi pozvao blok, i to od Tuckera kako bi ga Gay ili DeRozan morali preuzeti. Time je izbjegao udvajanje Spursa na picku (ako je bilo u planu) i lopta je konstantno bila u njegovim rukama. White kao primarni defanzivac je bio nemoćan, a onda možete zamisliti kako su prolazili Forbes, Gay i DeRozan.

Spursi ni napadački nisu imali odgovor, njihove udarne opcije čija se igra također bazira na izolacijama (ali s mid-rangea) nisu mogle pratiti Hardenovu ulaz-trica-penal efikasnost. DeRozan je u prvoj četvtini šutirao 1/5 od čega je samo jedan pokušaj bio na obruču i simptomatično je kako nije mogao srediti Hardena 1 na 1. Aldridge, ludo zaljubljen u svoj fadeaway na lijevom bloku četvrtinu je završio s nula poena na kontu. Obrana Houstona imala je dobru ideju. Hedgeali su pick kad bi ga vrtio DeRozan s vrlo pokretljivim rotacijama nakon toga, a Capela je držao LaMarcusa bez problema uz povremenu pomoć u vidu udvajanja kad bi se LMA spremao za realizaciju. Kad bi White ili Forbes kreirali 2 na 2 držali su se zonskih principa i nisu preuzimali na svakom bloku. Minus 12 izgledalo je odlično za Spurse koje su na životu ostavile sporedne opcije (Mills, Forbes) s povremenim tricama koje su često bile neizrađene.
Spursi su došli do zraka početkom druge dok je Harden bio na odmoru. Paul ih je malo gnjavio s poludistance koju je šutirao više nego inače što je očito bio dio plana kako napasti zonsko pozicioniranje centara Spursa. Paul bi zavrtio pick na strani samo da bi se sjurio prema sredini i to pospremao:

Spursi su ipak mogli živjeti s tim sve dok Rocketsima ne upadaju trice kao dok je Harden na parketu. Paul je zabio svoju kvotu, ali su zato Spursi lakoćom branili trojku Tucker, Shumpert, Nene i smanjili zaostatak opet zahvaljujući klupi, na kojoj se ukazao i Lonnie Walker što dovoljno pokazuje koliko je Pop bio očajan u traženju nekakve iskre u napadu. Kada se opet Harden našao na parketu stvari su krenule nabolje za Rocketse, ali izgledalo je da su Spursi pronašli stabilnost iako DeRozan i Aldridge i dalje ništa nisu mogli zabiti.

Pop je na poluvremenu odlučio drugačije zaigrati u napadu. Umjesto potezanja s poludistance i perimetra Spursi su počeli agresivnije napadati obruč što im se u konačnici isplatilo. U drugom poluvremenu realizacija na obruču bila im je 15/19. White, Forbes i DeRozan radili su veliki pritisak na bekove Rocketsa koji nisu mogli ostati ispred njih. To je tjeralo Capelu na pomoć što je posljedično koristio Aldridge koji je šuljanjem uz baseline pospremao čiste podvaljene zicere. Aldridge je dodatnu sigurnost ekipi dao tako što je konačno zabio svoje šutove s bloka, a DeRozan je koristio svaku šansu da kroz post i sekundarnu tranziciju juriša prema obruču ili kroz slash and kick kreira za druge. Spursi su podizanjem agresivnosti svojih bekova kad imaju loptu u rukama konačno kliknuli napadački.

Rocketsi su pak sami sebe izbacili opet iz ritma jer su izbili Hardenu loptu iz ruku a dali je Paulu. Je li se radilo o umoru Bradonje ili hijerarhijskim dogovorima po kojima sad malo CP3 vodi igru ostat će nejasno, ali napad Rocketsa je potonuo. Harden je uzeo samo 2 šuta u prvih 6 minuta što je u kombinaciji s hladnom šuterskom večeri ostatka momčadi recept za vratiti suparnika u igru.

Koji se i vratio s minus 19 u potpuni egal. Kad je Harden konačno opet dobio šansu voditi igru D`Antoni mu je dodao četvorku Shumpert, House, Tucker, Nene što tek nije imalo smisla. Popovich je pak par minuta prije kraja povukao još jedan zanimljiv potez kako bi izbacio napad Rocketsa iz ritma – prebacio se na 2-3 zonu s kojom je neraspoloženi i izolacijski napad Houstona očekivano imao problema.

0:0 je na početku četvrte, a Spursi izgledaju kao bolja momčad. Nevjerojatno, njihova klupa s Poeltlom na 5, Bertansom na 4 te Forbesom, Belinellijem i Millsom šamara postavu Houstona u kojoj su čak 4 startera i House umjesto Hardena. Čak i kad se Harden vratio a Pop vratio startere Spursi izgledaju kao sigurnija momčad. Imaju +6 na 4 minute do kraja utakmice, a onda se opet upalio Harden. Vezao je 3 trice i 2 ulaza, sam samcat kreiravši seriju 13:2. Spursi nisu imali odgovor. DeRozan je preuzeo ulogu closera, što su D`Antoni i Bzdelik nanjušili pa su na njega bacili Tuckera a Hardena premjestili na Gaya. Tucker je jednom blokirao DDR-a, jednom mu izbio loptu iz ruku, a treći put mu je Capela zalijepio bananu. Sjajna clutch obrana Houstona za potvrdu pobjede izvojevane na krilima Hardenove briljantnosti koja je stala u 16 minuta igre.

MIA @ MIL

Milwaukee i Miami odradili su svoje 4 utakmice u sezoni s omjerom 3-1 za Buckse. Miami je dobio prvu krajem prosinca, Bucksi preostale 3 i to s 27 koševa razlike u prosjeku.

Usprkos tome i dalje vjerujem da je Miami najopasniji protivnik Bucksima u prvoj rundi ako su među ponuđenima Detroit, Netsi i Orlando. Heat je u ožujku na 8-3 omjeru najviše zahvaljujući vrlo dobroj obrani. U teoriji imaju dovoljno krila i atleta za suprotstaviti se nemanima iz Milwaukeeja, kombiniraju zonu i čovjeka što te može izbaciti iz ritma, imaju mobilnog centra za staviti na Giannisa, a tu je i solidna klupa koju je Spo pronašao pred kraj sezone. Osim toga, Heat je ekipa koja ne dopušta previše pokušaja na obruču, a samo ga Bucksi bolje brane u ligi, isti ti Bucksi koji su prvi po postotku uzetih šutova na obruču i treći po realizaciji. U praksi po prikazanome u zadnje dvije utakmice istih suparnika odigranima u rasponu od 7 dana Heat neće imati previše rješenja.

Bucksi su počeli sa Snellom u petorci umjesto Brogdona/Mirotića što je Budovo vraćanje prokušanom receptu. Miami je bez Winslowa, koncepcijski dosta bitnog igrača zbog kreacije koju donosi napadu i sposobnosti da odigra dobru obranu na nekoliko pozicija. Umjesto njega je počeo Jones Jr. Kao i u utakmici prije tjedan dana Adebayo je na Giannisu, Olynyk na Lopezu. Bud je na Olynyka stavio Middletona, a Giannisa je pomaknuo na Jonesa kako ne bi morao izlaziti preduboko na Olynyka nego može igrati free safetyja.

Ideja s centrom protiv Giannisa je dobra zbog anuliranja mismatcha koji kreira Lopez, ali što ti to vrijedi ako ti Giannis u jednoj utakmici ubaci 33 za 34 minute igre kao prije tjedan dana, ili jučer 27 za 28 minuta? Ideja može funkcionirati ako ćeš tako pustiti Giannisa da zabije svoju kvotu a zaustaviti ostale opcije Bucksa kao što su napravili Sixersi nedavno. Međutim, u sinoćnjoj utakmici Miami niti je zaustavio Giannisa niti su zaustavili ostale. Slash and kick Bucksa je funkcionirao sjajno, a čini mi se da sve više koriste i pick and roll s Giannisom kao rollerom i to u corner offense postavci s ispražnjenim kornerom:

Miami se dobro držao prvu četvrtinu dok su im trice upadale (ubacili su ih 6 komada). Sve ostalo je bilo jurišanje glavom kroz zid protiv zone Milwaukeeja. Heat obožava dok je Adebayo na parketu vrtjeti akciju preko visokog posta što protiv Bucksa nije lako jer Lopez potpuno ignorira Adebaya i čeka u zoni dok ovaj čeka s loptom u rukama handoff partnera, a bekovi Milwaukeeja idu snažno preko bloka. Igračima Miamija u tom slučaju preostaje ili uzeti težak šut s distance ili jurišati na Lopeza.
Milwaukee je bekovima Miamija odlično oduzimao sredinu kada bi oni pokretali akciju, gomilali su igrače u reketu, a onda brzo rotirali prema vani, tako u potpunosti zaustavivši krvotok napada Heata. Klupa Miamija je nešto uspjela zabiti preko Wadea i Whitesidea koji je najčešće Ilyasovu gnjavio skokovima u napadu, što je Turčin ipak nadoknadio na drugoj strani izvlačenjem na perimetar što Hassan nije uspijevao pokriti. Ako ne bi čuvao Ersana Whiteside je bio zadužen za Giannisa i tada su Bucksi vrlo često Grka uključivali u pick and roll. Vrijedi napomenuti da je Giannis cijelu utakmicu odigrao kao četvorka i da Bud nije eksperimentirao s ultravisokim postavama.

Miami je pokušavao i zonom iznenaditi napad Bucksa iako su je koristili manje nego inače. Možda Spo to čuva za playoff? Ali po viđenom Bucksi su školski i to rješavali gomilanjem igrača na jednoj strani, prebacivanjem Giannisa na visoki post i protrčavanjem kroz sredinu kako bi uneredili zonske matchupove Miamija.

Middleton je pak odigrao sjajnu utakmicu. Bio je glavni slash and kick pokretač, njegov i Giannisov pick je gotovo nemoguće braniti, a zanimljivost je da mu je Bud dao dosta prilika da napada mismatcheve iz izolacija. Middleton u sezoni zabija 1,10 poena po posjedi iz isoa, što je elitni učinak, ali radi se i o malom broju pokušaja o utakmici (2,8). Ovaj fancy napad Bucksa koji prezentiraju cijelu sezonu je vrijedan svake pohvale, međutim, u playoffu će trebati i ružnijih rješenja, a Middleton u postu na lijevoj strani je svakako opcija.

Uglavnom, Bucksi su imali sve u ovoj utakmici. Raspoložene prve dvije opcije i pomoćnu radnu snagu koja je kažnjavala svako udvajanje ili help. Heat se na podnošljivom minusu držao do kraja treće četvrtine potvrdivši da su žilavi. To ipak neće biti dovoljno da se u potencijalnom playoff sudaru sakrije njihov poprilično banalni napad ovisan o tricama Olynyka, poludistanci i potezanju Waitersa i Wadea preko ruke.