ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

1May/194

18

Bucksi su se osvetili Celticsima solidnim prilagodbama, a Warriorsi su istom taktikom kao u G1 potvrdili da imaju Rocketse na konopcima dok god veći dio večeri na parket mogu poslati najbolju petorku.

Milwaukee nam je dosta toga ostao dužan nakon prve utakmice i nakon što su im trebale tri četvrtine za razbiti Boston možemo reći kako su dobar dio dugova vratili. Ono što odmah upada u oči je sjajna šuterska večer - s 20 trica (dvostruko više od gostiju) podsjetili su kako ubojiti mogu biti kada uđu u ritam. Boston, točnije Horford, i dalje predstavlja popriličnu prepreku jer Giannis se opet nije proslavio realizacijom u sredini, ali ovaj put je uništio Baynesa i maksimalno koristio tranziciju. Uz to nije forsirao, strpljivo je čekao priliku za napasti i puno bolje je nalazio otvorene šutere kad bi naišao na zid. Kao bonus je opet zabio nešto poena s perimetra i, možda i najvažnije, odigrao je fantastičnu obranu, čisteći sve ispred i iza sebe.

Celticsima tako iz ove utakmice ostaje utjeha da su opet držali Giannisa pod kontrolom, međutim sav taj prostor koji su ostavljali ostalima ovaj put nije bio neiskorišten. Middleton je bio u transu s trice i s njegovim ovakvim izdanjem pala bi i puno bolja verzija Bostona. Pogotovo ako istovremeno Bledsoe ovoliko nadigra Irvinga prema naprijed (21 naspram 9 poena). S ovakvim šuterskim izdanjem Bucksi su na neki način bili kao Celticsi prošlu utakmicu, nenormalno vrući, tako da je možda bolje posvetiti se onim detaljima koji su bili itekako važni i koji će igrati važniju ulogu u ostatku serije od vruće ruke.

Boston u Horfordu te atletama sposobnim pomoći u sredini i preuzimati ima recept za držati Giannisa pod kontrolom, a sada su Bucksi možda našli svoj defanzivni odgovor. Netipično za njih preuzimali su na picku s očitom namjerom da otežaju Irvingu ulaske u sredinu. Kyrie može zabiti 1 na 1, ali sada će to morati raditi puno težim šutovima koje su mu ovdje maksimalno komplicirali. Middleton i Giannis bez problema su ga držali ispred kada bi ostali 1 na 1 pokazavši da je dužina puno veći problem Irvingu kada se diže na skok-šut od manjka prostora kojega ostavlja terijer poput Bledsoea. S tim da ne treba zanemariti puno bolju Bledsoevu obrambenu rolu na lopti nego u G1.

Čak i s ovakvim pristupom Bucksi su ostavljali prostora Horfordu na perimetru, pogotovo u onim minutama dok je na parketu bio Lopez (njegove situacije na Irvingu riješili bi slanjem Giannisa u pomoć). Ipak, puno bolje je to izgledalo kada bi na visokim pozicijama igrali s dva krila i kada su mogli preuzimati bez previše drame. Zabio je Al svoju kvotu, ali nije imao prostora za prebaciti je. U svakom slučaju, s više pritiska na loptu i perimetar, Bucksi su napad Bostona iz prošle utakmice značajno usporili. Naravno, Irving će bolje reagirati u sljedećoj, ali neke stvari trebaju brinuti Boston. Tatum se još nije pojavio u seriji napadački i 1 na 1 nije u stanju napraviti ništa, a manje prostora Haywarda je pretvorilo u anemičnog promatrača. Od ove dvojice svakako moraju dobiti bolje partije jer manje-više Brown i Morris su odradili solidan posao.

Celticsi u svakom slučaju mogu bolje u oba smjera, a ključno će ipak biti ne dopustiti Bucksima da se razmašu. Tu se krije opasnost da s više pritiska na loptu ostave više prostora Giannisu u sredini, međutim morat će se još više osloniti na Horforda da može odraditi posao 1 na 1. Problem za Stevensa je što nema previše prostora za manevar i može se tek osloniti na bolju izvedbu svoje momčadi. A taj manjak dubine je dodatno potenciran s ovakvim Baynesom jer ako ne dobiješ ništa od njega u obrani protiv Giannisa, onda doslovno na klupi imaš tek tobogan zvan Hayward-Rozier. Ovisiš o tome na koju su nogu ustali to jutro.

Bud pak i dalje može bolje. Stavljanjem Mirotića u startnu postavu ispravio je najveći propust iz prve utakmice i iako je Brown iz nekog razloga sinoć opet igrao (i bio katastrofalan), skori povratak Brogdona rješava bitan problem. Connaughton je opet dobio previše minuta, ali ne toliko protiv startera te ga je puno lakše bilo sakriti u obrani gdje je na preuzimanju čak i pomogao (praktički, ne mora trčati uokolo već se samo lateralno kretati u svojevrsnoj matchup zoni tako da je fizikalijama uspio smetati Brownu i Haywardu na ulazu).

Najluđe od svega, Mirotić se u prvoj šihti nije proslavio te je izgledalo da Boston i dalje ima prednost, ali već početkom treće izgledao je puno bolje. Naravno, posebice je dobro igrao bez Lopeza u blizini, na prirodnoj poziciji s Giannisom ili Ilyasovom kao partnerom. Također, Hill je opet dobio manje minuta od Connaughtona iako je i ovom prilikom odradio vrhunski posao u oba smjera. Postava s njim, Bledsoem i Middletonom uz Giannisa i Mirotića valjda je najbolje što Bud trenutno ima i ako već ne želi startati s njom iz respekta prema Lopezu, definitivno joj može naći više od 3 minute.

Uostalom, upravo ta treća četvrtina u kojoj su se Bucksi odvojili najbolje je pokazala odnose u ovoj seriji. Horford je sjeo na klupu, na drugoj strani umjesto Lopeza imao si Ilyasovu ili Mirotića, a onda je onaj dodatni impuls momčad dobila zamjenom Connaughtona s Bledsoeom (Hill je već bio na parketu). U 5 minuta serijom od +15 i skokom s +10 na +25 utakmica je završena i Stevensu nije ostalo ništa nego poslati na parket Roberta Bijelu Zastavu Williamsa.

Druga utakmica večeri nije bila ovako taktički zanimljiva, bila je to manje-više kopija prethodne, međutim intenzitet na parketu opet je bio na playoff razini od početka do kraja. Krenula je s dramom, Curryevi zglobovi i Hardenove oči stvorile su problem trenerima, pa smo imali malo prilike vidjeti klupe. Jerebko i McKinnie na trenutak su donijeli dašak energije, ali taj trenutak je brzo prošao i potvrđen je dojam kako Warriorsi nemaju ništa na klupi osim Looneyeve sposobnosti preuzimanja. Rocketsi su izgledali nešto bolje - povratnik Riversa solidno je zamijenio Hardena koji je tako u prvom poluvremenu igrao samo 13 minuta.

Uglavnom, ostaje im nada da u Houstonu klupa može raditi razliku u onim minutama kada Warriorsi nemaju na parketu death lineup, pogotovo jer je i Paul više igrao a manje pričao pa su u ovim periodima obično smanjivali minus u koji bi ih uvalili starteri. Kerr je pak iz startne postave iscijedio 24 minute za +12 i dok god može računati na ovaj omjer, Warriorsi su u prednosti. Opet su sjajno zaigrali obranu, stvorivši tu prednost na početku koju su držali do kraja. Klay i Durant su bili još bolji nego u prošloj utakmici na rotacijama, Iggy i Draymond fenomenalni na Hardenu i Capeli. Zatvorili su krvotok Rocketsa i sada to treba napraviti još samo 2 puta.

A to neće biti lako. Kao i u prošlom susretu, umor je počeo ostavljati traga na razini igre kako je utakmica odmicala, a uz to se gomilaju i penali. Dovoljno će biti da na gostovanju netko upadne u probleme malo ranije i prisili Kerra na više posezanja za klupom i Houston je opet u igri. Očito da nemaju petorku koja se može nositi s najboljom petorkom Warriorsa u vakumu, međutim možda im se poklopi dovoljno ovih stvari uokolo da se provuku. Jer, koliko god su Warriorsi na trenutke bili dominantni tijekom te 24 minute, Houston je stalno visio tu negdje, spreman iskoristiti svaku priliku.

Ili možda nije. U prvoj utakmici problem je bio suđenje, u drugoj prsti u Hardenovim očima. Stalno isprike. Što ako su Paul, Harden i D'Antoni stvarno toliko navikli na batine da jednostavno ne mogu napraviti potrebno kako bi napravili potreban iskorak? Warriorsi nikada nisu bili ranjiviji, doslovno su na staklenim nogama/gležnjevima. Ako se ne vrate u Oakland s 2-2, onda ovaj trojac nema više nikakvog smisla držati skupa. A možda ciljaju iduću godinu, kada Durant ode u Knickse.