ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

5May/194

22 (AND 21)

Rocketsi su smanjili minus u utakmici u kojoj se Curryeva problematična forma manifestirala na najgori mogući način. Bucksi su coolerski preuzeli kontrolu nad serijom, a Blazersi i Nuggetsi naglasili su pluseve zbog kojih su vrijedni druge runde i minuse zbog kojih povremeno izgleda kao da su ovdje zalutali.

Kerr je sinoć uspio iscijediti nevjerojatne 34 minute iz jedne postave (znate koje). I nije bilo dovoljno. Curryeva nesposobnost da redovito napada sredinu pretvorila se tako kada je bilo najvažnije u totalnu nemoć jer ovaj MVP kandidat nije bio u stanju odraziti se i zabiti dva ključna polaganja koja bi, uz dužno poštovanje odličnoj utakmici Rocketsa, vjerojatno usmjerila ishod u drugačijem smjeru. Tu su se itekako simbolično istaknula dva najveća problema s kojima se prvaci nose - Curry je daleko od potrebne fizičke razine (što Rocketsi koriste u oba smjera) i ovakav pristup rotaciji previše troši udarne igrače koji iz perioda u period imaju sve manje u tanku.

Zato je Durant promašio neke za njega lagane šutove, zato je Iggy na šutu kojim je Harden dobio utakmicu zaplivao i nije ga uspio izazvati kako to inače radi. Warriorsima svakako utjeha može biti da su usprkos svemu mogli uzeti utakmicu samo da im se jedna ili dvije lopte drugačije odbila. Odlično su ušli u nju - svježi death lineup u prvoj šihti dugoj 8 minuta napravio je +7 i uopće nije bilo dvojbi koja je bolja momčad. Problemi nastaju čim krenu izmjene, a njih je Kerr dodatno naglasio poslavši iz nekog razloga zajedno na parket Jerebka i Boguta. Zašto pobogu pored živog Looneya i pored onog svetog pravila kojega bi trebalo imati uklesanog u kamenu ploču - AKO NA ISTOM ROSTERU IMAŠ DRAYMONDA I DURANTA NEMAJ DRUGIH IGRAČA NA POZICIJI ČETIRI OSIM NJIH.

Ok, prihvaćam da je situacija specifična i da kako Draymond isključivo igra peticu nemaš taj luksuz, ali do sada je Kerr uglavnom izbjegavao upasti u zamku. Green i Looney te KD i Bogut bili su parovi tijekom ovih kritičnih šihti, a provlačio se i u onih par minuta početkom četvrtih kada je ostavljao Duranta i Greena na klupi da uhvate predah igrajući s Looneyom i McKinniem, a prošlu utakmicu čak i Jerebkom nakon što je ovaj solidno reagirao kao zamjena za Currya. Samo, jedno je kada trebaš biti tek dodatni šuter, a nešto drugo kada moraš odraditi nešto i defanzivno.

Uglavnom, ovu kombinaciju više nećemo gledati nakon što su Rocketsi lakoćom napravili 11-1 seriju u manje od 3 minute. Srećom po Warriorse ovaj brain fart nije odlučio utakmicu, ali je itekako (još jednom) naglasio kako ova momčad igra bez zaštitne mreže. Domaćin je ovu prednost održao i u sljedećim šihtama protiv death lineupa jer su se Rocketsi sada već razbudili i zaigrali najbolju košarku do sada te su do kraja ostali u egalu protiv najbolje postave Warriorsa. Harden je podigao efikasnost, Gordon je opet bio sjajan, Paul solidan, a možda najvažnije je što su konačno kapitalizirali dubinu. Osim Riversa i Shumperta koji su tricama radili razliku s klupe, Capela je konačno odigrao partiju na playoff razini. Kupio je skokove u napadu, zakucao većinu onoga što je trebalo i automatski je prestao biti smetnja u napadu. Još bolji od njega bio je Tucker koji se svakom prilikom spuštao u sredinu gurati na napadačkom skoku, pogotovo u završnici i produžetku kada su Rocketsi zaigrali smallball s njim na petici.

Iako su Capela i Nene bili solidni, u tih 10 minuta s Tuckerom na petici Houston je izgledao opasno ponajviše jer je Tucker stvarao ogroman problem u reketu te jednostavno nisi samo tako mogao pomoći na perimetru. +2 su ostvarili Rocketsi u ovim šihtama, dakle ne govorimo o nekakvoj promjeni paradigme, međutim energetski se i ovako dodatno smanjeni očito mogu nositi s death lineupom. A kako smo već istakli, on ove večeri ipak nije bio pravi.

Osim Currya koji je očito u takvom stanju da neće biti prevaga (iako nikada ne treba isključiti mogućnost da tricama riješi neku od sljedećih utakmica), barem ne za Warriorse, lošu šutersku partiju odradio je i Klay. Za razliku od Stepha na njemu se ozljeda o kojoj se šuškalo do sada nije vidjela i možemo ovo pripisati tek jednoj od onih večeri. I usprkos tome što su dva ključna šutera bila uglavnom izvan utakmice, Durant je bio dovoljan da ih vrati u igru i učini završnicu maksimalno neizvjesnom. Doslovno je sam početkom četvrte napravio seriju kojom je izbrisao sve ranije problematične minute, a meastralnu pratnju imao je u Iggyu i Draymondu koji su zabili svaki put kada je trebalo i koji su osim defanzivno ovdje bili na vrhunskoj razini i kao ispušni ventili.

Što nas čeka u sljedećoj? Pa, Rocketsi su se razbudili, iako je upitno mogu li opet dobiti ovakve šuterske partije od Hardena (parirao Durantu tijekom većeg dijela večeri kao strijelac, uz to pouzdan u završnici i ključan u produžetku), Gordona (možda najbolja utakmica u karijeri kada uzmemo u obzir kontekst) i klupe (izuzetno efikasan 21 poen). Warriorsi ne mogu držati 48 minuta na parketu Iggya i Greena koji su preduvjet da bi im obrana funkcionirala na najvišoj mogućoj razini, a to znači da će Rocketsi opet imati šansu, možda i s manje efikasnom partijom od ove. Uz to, izgleda da Kerr doslovno nema šestog čovjeka na kojega može računati na gostovanju kako bi malo olakšao život nekome od startera tako da će Looney i Livingston stvarno morati igrati ultra-efikasne šihte za kakve uglavnom nisu sposobni. Barem da donesu dio onoga što Klay, KD, Iggy i Draymond odrađuju u obrani. Nažalost, udarnim opcijama u napadu Kerr ne može olakšati i sreća je samo što Durant izgleda više nego sposoban nositi napad 1 na 5. Treba mu samo pouzdana druga opcija i tu će ili Steph ili Klay morati odgovoriti na izazov.

Dok smo ovdje gledali bitku u kojoj je svaki posjed imao težinu, u druge dvije serije igra se nešto ležernije. Posebice ležerno su izgledali Bucksi na gostovanju u Bostonu gdje su još jednom odličnom napadačkom partijom vratili prednost domaćeg parketa, a kako izgleda i zagospodarili serijom. Celticsi izgleda ne mogu računati na Baynesa i pokušao je ovdje Stevens s Ojeleyeom kao back-up centrom, međutim u minutama bez Horforda rješenja nema - Giannis osjeti krv i nemilosrdno napada sredinu te su u tih 11 minuta gosti napravili +6 uz suludo efikasnu realizaciju. Iskoristiti ove minute je dovoljno jer su istovremeno našli načina kako igrati i dok je Horford na parketu. Stavljanjem Giannisa puno češće u 2 na 2 situacije natjerali su Horforda da puno više preuzima što je Giannisu otvaralo prostor za napasti 1 na 1. 4-5 pick & roll njega i Lopeza funkcionira odlično jer Horford ne može samo tako ostaviti Lopeza na perimetru i pomoći Morrisu, a neloše izgledaju i akcije u kojima Giannis u ranoj fazi postavlja blok i onda dobije loptu za napasti sredinu iz spot-upa kada ga preuzme niži igrač.

Uglavnom, ako mogu ostati u egalu u ovim minutama s Horfordom i onda raditi razliku u minutama kada Horforda nema, Bucksi imaju dovoljno, a ako će pri tome još ovako zabijati trice, Bostonu neće biti lako držati priključak jer oni taj omjer unutar-van moći nemaju. Celticsi se više ne mogu osloniti samo na obranu, to je očito, pa iako su i ovdje odigrali više nego solidno u napadu (uz 16 trica su parirali Bucksima, a uz to su netipično završili na liniji slobodnih 32 puta), nedostajalo im je više raspoloženih opcija. Iako je Irving vukao i iako su ostali zabili otvorene šutove, očito je bilo kako ih Bucksi novom defanzivnom shemom izbacuju iz ritma.

Boston ima individualnog talenta koji može koristiti 1 na 1 mismatcheve do kojih dođe nakon preuzimanja, ali u ovoj utakmici su manje-više ostali bez onih minuta u kojima su uništavali Lopeza i to se posebice osjeti na Horfordu. Iako je Al ubacio svoju kvotu, nije ju prebacio, a to više ne može izvesti tako olako jer nema onog prostora na pick & popu na kojega su navikli. I onda najgore od svega Lopez više nego solidno odradi posao u 1 na 1 situacijama s Irvingom.

Boston je tako dobio udarce u oba smjera od kojih se može oporaviti samo ako će igrati još efikasnije prema naprijed. I ako će Bucksi nešto promašiti. Jer, u ovoj utakmici su opet dobili gomilu poena iz spot-upa od gomile opcija. Mirotić kao starter radi odličan posao jer u kombinaciji s Lopezom jednostavno ne dozvoljava obrani Bostona da se stisne u sredini. S dva visoka koja su u stanju potegnuti tricu s 8 metara istog trenutka čim dobiju loptu otvara se prostor kojega Giannis koristi sve mudrije, a kojega sada pokušavaju koristiti i bekovi. Maksimalno agresivni s loptom su bili i Middleton (odlično je miksao već patentirane pravovremene trice s netipično puno ulaza na obruč) te pogotovo Bledsoe i Hill protiv Irvinga. Da je kojim slučajem Bledsoe u startu bio u stanju nešto ubaciti, Celticsi bi teško došli i do onog vodstva u prvoj četvrtini. A kada je kasnije Hill počeo secirati obranu ulazima, utakmica se prelomila.

Hill je potvrdio po tko zna koji put da se na njega može računati i na ulazima stvarno podsjeća na onog Hilla iz Jazza koji je zamalo zaradio max ugovor. U ovoj utakmici je u potpunosti nadoknadio izostanak Brogdona upravo tim pritiskom kojega Brogdon radi inače ulazima na obruč dok su svi ostali zauzeti šuterima i onda još paze na Giannisa. Ekplozijom u trećoj upravo je Hill napravio ključnu razliku koju će gosti održati do kraja bez većih problema. Bud se uz to ozbiljnije oslonio na dvojac Bledsoe-Hill, posebice u završnici - dobili su ovdje 11 minuta i sudeći po svemu ne treba žuriti s vraćanjem Brogdona.

Uz Hilla, svoje trice je ubacio i Connaughton, tako da su Bucksi s klupe dobili sjajnih 42 poena, čemu ovaj Boston ne može parirati ni kada su Hayward i Rozier na razini. A ovdje opet nisu bili, tako da i tu leži jedan dio problema zašto ne mogu zabiti dovoljno.

Bucksi tako imaju balans u napadu između poena u sredini i poena s perimetra, obrambenu shemu koja funkcionira i puno više opcija koje mogu zabiti. Sljedeća utakmica je tako biti ili ne biti za ovu verziju Bostona jer ako više ne mogu iskoristiti Lopeza, držati Giannisa ispod prosjeka i onda još poginu u minutama s klupom, čemu se mogu nadati?

Blazersi su pak obranili domaći parket iako su opet visili do samog kraja. Međutim, pokazali su da malo po malo pronalaze formulu kojom bi mogli preuzeti kontrolu nad serijom. S Harklessom u pogonu solidno su ušli u utakmicu koju su držali pod kontrolom do sredine druge kada je Murray konačno počeo pogađati i kada je Malone na parket poslao zanimljivu postavu s Beasleyem umjesto Millsapa. Dakle, nisu morali žrtvovati Craiga i Harrisa te su imali obranu protiv bekova Blazersa, a dobili su tu dodatnu šutersku kvalitetu. Jasno, Malone ne može podnijeti da su toliko šuplji u sredini i brzo je vratio Millsapa te ovoj kombinaciji više nije dao šansu.

Najvažnije je pak da Murray konačno u tom visokom pick & rollu koji postaje najveće oružje Denvera dolazi do zraka i protiv Harklessa, što je ključno ako Denver misli dalje. Murray je još uvijek nekonstantan, ali ono što je pokazao do sada u doigravanju očiti je signal da Nuggetsi dogodine moraju puno više igrati na njega i Jokića u 2 na 2 kombinacijama nego su to radili do sada. Istina kako su Blazersi izuzetno povoljan matchup s te strane, međutim obojica su toliko kompetentna u ovim situacijama da nema razloga ne dati im puno više prilika (Nuggetsi su među ekipama koje su najmanje koristile pick & roll u regularnoj sezoni, a u doigravanju rastu iz utakmice u utakmice po broju posjeda koje vrte na ovaj način). Uostalom, nije stvar samo u tome da Murray može zabijati iz driblinga, već je i Jokić više nego sposoban zarolati se u sredinu ili na šut.

Uglavnom, Denver je tako u egalu, a u nastavku se konačno budi i Jokić. Briljantom četvrtinom u kojoj je ubacio 17 poena drži Nuggetse u igri, a to ne bi mogao da standardna doza njegovih lucidnih poteza u postu i s perimetra nije bila nadopunjena s gomilom pick & roll akcije u kojoj je Jokić još lakše dolazio do situacija za finiširanje. Nakon što je ubacio nekoliko trica, Blazersi u zadnjoj konačno šalju Kantera prema perimetru da ga zatvara, što otvara ionako šuplju sredinu za ulaze Murraya i Bartona koji se tako u ključnom momentu probudio i pridružio dvojici udarnih opcija.

Nuggetsi ovdje izgledaju odlično i uzeli bi utakmicu da McCollum nije nosio Blazerse i da Harkless nije imao nekoliko sjajnih poteza u situacijam kada ga je Murray u svom stilu "čuvao". Tu sad dolazimo do onog detalja da koliko god dobri bili u napadu, Murray i Jokić su defanzivno valjda najgora moguća kombinacija oko koje možete graditi franšizu. Uglavnom, Blazersi su dobili šansu uzeti utakmicu i iako im je trebalo neko vrijeme da je zaključe, do kraja su bili taman bolji koliko treba. McCollum je nastavio zabijati otvarajući se na sve moguće načine i napadajući 1 na 1, Lillard je oživio u pravom trenutku da još jednu utakmicu u kojoj nije bio dominantan ipak okruni sjajnim potezima poput onih ulaza i skok-šutova u produžetcima, a onda se pridodao i Hood kao x-faktor koji se nazabijao protiv Murraya svaki put kada je Blazersima trebao poen.

Denver se pokušavao držati, ali s manje-više neutraliziranim Jokićem nisu imali dovoljno. Murray je nešto i zabio, ali je puno više primio, tako da je nesuđeni junak zamalo bio Barton koji je uz potrebne poene donio i cijeli niz fantastičnih obrambenih reakcija te je blokadama i ukradenim loptama praktički sam odrađivao nešto u obrani za Nuggetse. Ne dovoljno na kraju. Usprkos individualnim bljeskovima u napadu, obrambene rupe bile su prevelike i to je posebice dolazilo do izražaja kako je utakmica odmicala. Na obje strane, a osobito kod gostiju. Jednostavno, ako protivnik čak i s još jednom osrednjom partijom Lillarda može zabijati dovoljno, onda je teško očekivati povoljan rasplet serije.

I iako je Murray na kraju svojevrsni tragičar obzirom da su Blazersi maksimalno koristili njegovu mlitavost u obrani, moram naglasiti kako bi jednu stvar volio gledati više od ičega - Jokića i Kantera 1 na 1 na haklu 100 posjeda za redom. U tih 100 posjeda što mislite koliko bi ukupno puta jedan drugome uspjeli blokirati šut? Stavljam granicu na 2.5. I kladim se ispod. Cement u tenisicama je preblag izraz za to što gledamo kada ostanu 1 na 1, a to što gledamo je ujedno i ultra zabavno jer, realno, zar su jedan i drugi mogli dobiti bolji matchup u playoffu? Kad ovo ljeto dobije novi ugovor, Kanter je Jokiću dužan ćevape.

Što dalje? Nuggetsi moraju zaboraviti na mudrovanje s obranom, moraju biti prezadovoljni već time što visokim izlascima centra tjeraju Lillarda da se dovoljno često riješi lopte i nadati se da će tako i ostati, te se moraju posvetiti načinima kako poboljšati napad. Još više pick & rolla, još više smallball postava s Beasleyem umjesto Millsapa (ne i umjesto Craiga jer je ovaj ključan za obranu na Lillardu). Pa onda da eventualno jednu ovakvu završnicu okrenu sebi u korist. Blazersi pak imaju nešto bolju situaciju jer još čekaju Lillarda da odigra jednu tricašku partiju kojom će dobiti utakmicu, a pronašli su i rotaciju. Dok Kanter gura u sredini i dobrim dijelom anulira Jokićev učinak prema naprijed, više od onoga što Collins pruža im ne treba (čvrst u reketu, u napadu se trudi raširiti reket). Hood je naišao na idealan matchup jer ga na klupi Denvera nema tko čuvati, a i kada igra s udarnim opcijama otvara mu se mismatch protiv Murraya dok su Craig i Harris zauzeti boljim opcijama. McCollum se razigrao i nakon prve utakmice u kojoj se mučio sada zna kako doći do dobrih prilika protiv Harrisa. Najtanji su pod košem gdje i Aminu i Kanter gube dvoboje, međutim sretni su utoliko što Millsap ne može po 30 ovako lagano kao Jokić.

A koliko su ovi Blazersi neobična priča najbolje govori podatak da su usprkos platnoj listi od 133 milijuna dolara (četvrti najskuplji roster u ligi), najveći dio kojih su natukli u onom ljetu nakon neočekivanog playoff uspjeha kada su odlučili zadržati sve slobodne igrače (uz McColluma ugovore s ratama preko 10 milja su dobili Leonard, Turner, Harkless i već zaboravljeni Crabbe), u ovom playoffu dva junaka pronašli u odbačenim igračima koje su doveli iz čistog očaja. I koji se u ovoj seriji pokazuju ključnima. Hood i Kanter iskoristili su šansu i potvrdivši se u playoffu zaradili su nove ugovore. Uostalom, evo njihovog učinka u tri utakmice: Kanter je na 20-10 uz 60% šuta i iako u obrani nije Nurkić, teško da bi i Nurkić imao bolji učinak prema naprijed kojim bi ovako anulirao Jokićevu napadačku briljantnost, a Hood pak s klupe zabija 17 poena uz 54% za tricu čime je ne samo srezao potencijalnu razliku između dviju klupa nego i donio neočekivanu prednost Blazersima.