ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

9May/192

26

Ozljeda Duranta obilježila je petu utakmicu Finala prije Finala.

I to ne samo zato što njegova ozljeda povećava šanse Rocketsima da dobiju G7 i pogotovo G6, već i zato što je njegovim odlaskom u svlačionicu došlo do flashbacka. Curry je uzeo stvar u svoje ruke i ponio teret, ostali su pratili i Warriorsi su odigrali gotovo bezgrešnu zadnju četvrtinu. 12 minuta košarke koji konkuriraju za možda najbolji period kojega su odigrali uopće od kada postoje i u onoj originalnoj i ovoj nabrijanoj verziji. Nema smisla prepričavati, gledajte, uživajte i onda opet gledajte. Bez izgubljene lopte, s toliko lucidnih dodavanja i cutova, sve začinjeno nizom genijalnih obrambenih reakcija. Tek da nas podsjeti koliko su Steph, Klay, Draymond i Iggy posebni kada su zajedno na parketu jer tolika količina košarkaške inteligencije i all-round vještina na okupu u jednoj petorci jebena je rijetkost.

Sama utakmica krenula je odlično za domaćine jer se nakon dvije tekme Klay probudio - on i Durant zaslužni su za +14 već nakon prve četvrtine. Rocketsi su krenuli solidno, međutim penali Capele izbacili su ih iz ritma - smallball postava s Riversom ovaj put nije dobro reagirala i općenito su imali problema pronaći funkcionalnu petorku. S druge strane Looney je opet bio odličan (praktički, drugu utakmicu za redom bolje igra Iggyevu rolu od originala) i Warriorsi su prednost pumpali sve do 20. Na trenutak je izgledalo da nas čeka još jedno gaženje po uzoru na utakmice od prethodne večeri, ali u trećoj se budi Gordon i pouzdani Harden konačno dobiva pomoć.

Rocketsi u svom stilu, temeljito i dosadno, razvlače napade, potežu trice i dolaze na -3. Dobra utakmica Hardena i jedna odlična četvrtina Gordona dovoljni su za egal, a onda im stiže neočekivani bonus u vidu spomenute ozljede. Samo, umjesto da oni od ovoga imaju koristi, događa se upravo suprotno. Curry, koji je do tada opet izgledao kao smrtnik, s dva ulaza pokazuje da je itekako sposoban nositi napad, a onda zabija još 12 poena u epskoj završnici (dakle, 16 ukupno od trenutka kada je KD izašao iz igre). Rocketsi su usprkos sjajnoj košarci Warriorsa držali priključak, opet najviše zahvaljujući Gordonu. Harden solidan, međutim što im to sve skupa vrijedi kada su imali uteg u vidu Chrisa Paula koji je u ključnim momentima djelovao kao rookie, nikako veteran s maksimalnim ugovorom. Tolika količina grešaka u ovakvim situacijama je nešto što smo već viđali od njega, pa je pitanje zašto je često imao loptu u rukama pored dvije neusporedivo bolje opcije?

Uglavnom, Rocketsi ovo moraju prespavati i ako nekako uspiju izvesti da Paul odigra utakmicu s funkcionalnim mozgom, vjerojatno će dobiti G6 u kojem Warriorsi gotovo sigurno neće moći računati na Duranta (čak i lakše ozljeda lista je zajebana i zahtijeva odmor od par dana, a još ne znamo težinu ove situacije). Ovo što su izveli sinoć u 14 minuta neće biti lako razvući na 48, pogotovo jer Houston već ima prednost u klupi koja bi se trebala opet iskazati kada se vrate u svoju dvoranu. Rivers je podbacio u uvodu, ali Shumpert je bio solidan u periodu kada su stizali prednost i kada je D'Antoni na parketu imao zanimljivu kombinaciju - Harden i Tucker pod košem kao par "visokih", dok Rivers, Shumpert i Gordon brane perimetar. Bez znate već koga. U svakom slučaju oni će biti u prilici nametati ritam i izbaciti protivnika iz takta. Po do sada viđenom ne bi trebali podbaciti, pogotovo jer će Capela igrati više od jednog poluvremena (u prvom kao da ga nije bilo).

Warriorsi pak moraju smisliti kako pojesti minute do završnice, odnosno kako izbjeći da ih Rocketsi kažnjavaju preko mismatcheva u oba smjera kojih će biti puno više nego inače. A onda ako budu u egalu do zadnje, onda je sve moguće. Pogotovo jer se još jednom pokazalo da je moguće imati i previše talenta. Warriorsi nisu klasična momčad koju će gubitak najboljeg igrača okupiti i natjerati da igra iznad svojih mogućnosti, oni su dovoljno talentirani i gubitak te zaštitne mreže samo im je omogućio da pokažu za što su sposobni. Tako da si Rocketsi ne mogu priuštiti nikakvo opuštanje jer u eventualnoj G7, bez obzira na Durantov status, neće biti favoriti.

A igrala se i nekakva utakmica na Istoku. Bucksi su otresli s cipele drek zvan Boston i čekaju. Dobili su nazad Brogdona tako da im je klupa sada bila još ubojitija, ubacili su hrpu trica i usprkos slabijoj Giannisovoj večeri prema naprijed nisu imali problema. Obrana je funkcionirala još bolje - opet su iskontrolirali sredinu i opet su preuzimanjem razbili 2 na 2 kreaciju Celticsa. Pokušao je Stevens razdrmati obranu vraćanjem Baynesa u startnu postavu što nije imalo previše smisla, a nisu davali povrat ni periodi s čistom 2-3 zonom ili odustajanje od preuzimanja te zonsko branjenje s visokim na pick igri u kojoj je bio uključen Giannis. Jednostavno, Bucksi su imali previše raspoloženih driblera i šutera i Bostonu je trebao napad da ostane u utakmici, a njega opet nije bilo.

Doduše, u par navrata kada je Irving sjeo na klupu znali su zaigrati solidno i zabiti iznad prosjeka, ali njegovim povratkom u akciju sve se predvidljivo pretvorilo u nepotrebno pimplanje i loše šutove. S ovakvom prvom opcijom imati efikasan napad je nemoguća misija - Irving je utakmicu završio s ofenzivnim rejtingom od 71 poen. Simbolični kraj serije u kojoj je potpuno zakazao. Naravno da ovakva košarka ne može nikoga inspirirati te su Celticsi malo po malo počeli popuštati i u obrani. Do kraja druge već su počeli dopuštati Bucksima šetnjicu kroz reket i otvorene trice, a već po običaju smrtni udarac su dobili krajem treće u situaciji kada Giannis odmara, a Hill drma s loptom u rukama. Urnebesna sekvenca kojom završava četvrtina najbolji je pokazatelj na što se svela ova momčad Bostona - duga je minutu tijekom koje su Bucksi što promašili što uhvatili 5 lopti bez da je itko od suparnika pomislio nešto poduzeti.