ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

8Jun/1910

G4

Nakon ovoga noćas samo čudo, a pri tome čak i ne mislim isključivo na Duranta već na cijelu hrpu stvari koje bi se još trebale poklopiti, može Leonardu uzeti titulu MVP-a Finala, odnosno zaustaviti Raptorse na putu do naslova. Nije stvar samo u tome da su Raptorsi u prednosti fizički - izgleda da su dobili čak i mentalnu bitku.

I to se itekako dalo osjetiti u drugom poluvremenu gdje (bivši) prvaci nisu bili u stanju izdržati pod pritiskom. Raptorsi su odrađivali posao u oba smjera, temeljito (usudim se reći čak i previše rutinski) iskorištavajući rupe u obrani i napadu Warriorsa, a ovi jednostavno nisu imali odgovor. Ne samo taktički, ne samo individualno, već nisu bili u stanju uložiti ni onaj dodatni napor u obrani kako bi odvlačenjem utakmice u blato došli do zraka. Simbolično, možda zadnja utakmica u Oaklandu odigrana je tako kao i dobar dio ove sezone - mlitavo, u očekivanju spasa u vidu serije trica. A to nije formula uspjeha jer bez D nema dovoljno prilika za 3.

A još na startu su Warriorsi izgledali kao bolja momčad. S Thompsonom nazad u rotaciji puno bolje su rješavali situacije na postavljene obrane, dok su Raptorsi izgledali kao da su mislima već u Torontu. Da domaćini nisu i sami bezveze gubili lopte u užasno nervoznom uvodu s obje strane, mogli su potpuno zgaziti goste koje je na životu držao samo Leonard - čovjek je ubacio 14 od mizernih 17 poena svoje momčadi.

Međutim, Leonard je tu napravio i nešto više od punjenja statistike. U trenutku kada je momčad bila na aparatima, a i to samo zato što ju je on održavao, izvukao je iz sebe dodatnu brzinu i u minutu preokrenuo utakmicu. To su oni momenti kada se vidi da netko ima sposobnost uzeti utakmicu pod svoje i podrediti je novim pravilima i baš to se osjetilo na +11 za domaćine - Leonard je prvo zabio dugu dvicu s istog mjesta s kojega je prethodni napad promašio dodavši joj ovaj put taman dovoljno snage da je ubaci kroz obruč, a onda je u kontri sljedeći napad potvrdio da su nišanske sprave namještene zabivši i tricu. Umjesto u rupi zbog katastrofalne igre koju su prezentirali, Raptorsi su se našli na solidnih -6 i, puno važnije, oslobođeni treme.

Nisu ni u drugoj četvrtini bili u stanju ubaciti otvorenu tricu, međutim sada su se već razigrali Siakam i Ibaka što je bilo više nego dovoljno za pratiti napad Warriorsa. Siakam je kažnjavao mismatcheve, bez pardona napadajući niske igrače u postu odnosno visoke na perimetru, dok je Ibaka uz standardnu dozu agresivnosti u napadačkom skoku počeo zabijati i iz pick & rolla. I tu je počeo kraj Warriorsa. Iako Nurse u nastavku nije zamijenio Gasola s Ibakom, konačno je povećao ulogu potonjeg igrajući isključivo pick & roll s njim kao peticom kada je bio na parketu (čak je kupio i par minuta za postavu s dva centra kako bi imao Ibaku više na parketu). Za to Warriorsi nisu imali rješenja ove večeri.

Ono što je Nurse promijenio bile su role Greena i VanVleeta te je potonjega gurnuo u startnu postavu na početku treće kako bi imao još jednog čovjeka koji može napasti iz pick & rolla i tako raditi dodatan pritisak na Currya u obrani (uz to, VanVleet je opet toliko dobro igrao obranu na Stephu da su si mogli priuštiti igrati s manje centimetara u obrani). S više opcija koje su itekako bile sposobne eksploatirati probleme u obrani Warriorsa, Raptorsi su letjeli ovom trećom četvrtinom, a izgleda da su proletjeli i serijom. Kawhi je svaki dodatni centimetar prostora koristio da trpa i ovdje je ubacio 17 poena uz 2 trice koje lome duh, a onda je u četvrtoj, kada su Warriorsi pokušali sve da ga zaustave, na vrijeme bacao loptu otvorenim suigračima koji su sada već uhvatili ritam. A kako su počele upadati i trice, tu više povratka za Warriorse nije bilo.

Uglavnom, izuzmemo li prvu četvrtinu, u ove preostale tri Raptorsi nisu samo bili bolji, već su bili dominantni. Imali su stvari pod kontrolom u oba smjera i to na jednoj poprilično osnovnoj razini. U napadu su jednostavno svakom prilikom tražili mismatch, a to prevedeno znači da su kažnjavali Currya i trome centre svakom prilikom. U obrani su pak živjeli od viška tijela koje su gomilali u sredini na račun ignoriranja Greena i Iggya. Warriorsi ovome jednostavno nisu mogli parirati - sakriti Stepha u obrani nije bilo moguće s Cousinsom ili Bogutom, a kada bi uveli Looneya, napadački bi dodatno ostali bez rješenja.

Doduše, Looney se ubacivao redovito iza leđa obrane i tu su dobili više nego od Cousinsa i Boguta licem košu, ali to ne znači da je tih nekoliko zicera moglo maskirati najveći problem Warriorsa u ovoj seriji, a taj je što su Raptorsi potpuno anulirali učinak Greena. U prvoj utakmici Draymond je bio katastrofa i to se donekle moglo pripisati pauzi i nedostatku energije. U drugoj ga je spasio Cousins koji je odradio njegov posao. U trećoj ga opet nije bilo nigdje, što smo mogli pripisati izostanku Klaya. Međutim, u četvrtoj više isprika nema - Draymond opet nije bio u stanju odraditi posao sa strane bez lopte i ti njegovi povremeni poeni i asisti bili su čisti alibi. Čega je bio i sam svjestan jer je očito igrao utakmicu s najviše frustracija do sada.

Ali, jebi ga. Ako nemaš šut iz vana da kazniš obranu, ako nemaš dribling već si u stanju ići samo pravocrtno i onda ako uz sve nisi ni dobar finišer u gužvi, nema logike da imaš takve ovlasti kao playmaker. Steph i Klay su toliko dobri bez lopte da mu mogu stvarati prilike da bude kreator i tako sakriju njegovu napadačku nekvalitetu, ali očito da to u ovom kontekstu protiv ovakve obrane nije dovoljno. Warriorsima su itekako trebali poeni od neke treće opcije i to očito neće dobiti bez Duranta.

Napadačka nemoć možda je utjecala i na Draymondovu obranu jer opet je izgledao na momente čak i nezainteresirano. Nije tu bilo energije u rotacijama, agresivnosti na lopti ili vikanja (vikanje je uglavnom čuvao za napad, odnosno sudce kada mu ne bi poklonili faul nakon što bi izgubio loptu u tko zna kojem po redu ulazu koji nije vodio nigdje). Čovjek je izgledao pobjeđeno i pitam se nije li ta dijeta problem jer kao da mu nedostaje one vitalnosti koju može donijeti samo dobar komad crvene mesine. Jebiga, kada si toliko neprofesionalan da priznaš kako ne vodiš računa o sebi tijekom pola godine i kad si toliko arogantan da misliš kako možeš u mjesec dana dovesti se u formu, onda i ne zaslužuješ nego da dobiješ ovakve pljuske kakve ti protivnik servira od prve minute serije.

S tim da nije Draymondova nemoć bila jedini problem - Steph očito u dva dana od prošle partije nije uspio skupiti dovoljno energije da još jednom razbija sva udvajanja s dozom zone kojima su ga častili. Prošao je tu i tamo čak i kroz dvojicu, ali ni približno dovoljno da napravi razliku i parira ovakvom Leonardu koji ga je ove večeri čak nadmašio i u broju ubačenih trica iz driblinga. Klay je obzirom na ozljedu bio sjajan, ali ovom prilikom mu je očito nedostajalo eksplozivnosti, čak ne toliko u napadu kao u pokušajima da čuva Leonarda gdje je uglavnom bio za korak prespor. I ovakav Klay je bio ogroman plus u odnosu na prošlu utakmicu, što je očito bilo u onih 6 minuta koje je proveo na klupi - Raptorsi su tu odmah Currya napadali flasterom s četvoricom u zoni. Uostalom, podatak da su u 11 minuta koliko su igrali bez oba all-star beka zajedno u akciji izgubili s -8 dovoljno govori koliko su Raptorsi ove večeri bili fokusirani i spremni iskoristiti svaku priliku.

Uz Klaya zakrpali su Warriorsi čak i Looneya ne bi li dobili dodatnu opciju u obrani koju su onako očajno igrali u G3, ali pozicija petice ostala je njihov glavni problem. Jebiga, blesavo je očekivati čuda od momčadi koja svog najboljeg centra, Draymonda, praktički ne može staviti na poziciju na kojoj je najbolji barem pola utakmice već moraju krpati minute na centru s tri igrača koji su daleko od potrebne razine. I tu bi taj faktor Duranta možda mogao pogurati Warriorse - čak i ako ne bude sposoban igrati na visokoj razini i potreban broj minuta, Durant barem može dati to potrebno krilo koje će Warriorsima otvoriti jednu dodatnu dimenziju u napadu koju trenutno nemaju. Samo, najavama usprkos, Durant još nije počeo uopće trenirati s momčadi.

Uglavnom, stići ovakav minus od dvije utakmice u ovom kontekstu gotovo je nemoguće. Previše je igrača načeto, Raptorsi imaju dvije utakmice u svojoj dvorani ako zatreba, a uz to očito je kako se više ne boje prvaka već su itekako svjesni kakva im se ovdje prilika pruža. Lowry drugu utakmicu za redom poteže čak i previše nerezonskih šutova, ovdje ih nije zabio za razliku od G3, ali u njemu i VanVleetu (pa i Greenu koji je ove večeri zabio samo 1 tricu, ali ih se također nije libio uzimati) imaju tu potrebnu drskost s vanjskih pozicija. Svaki njihov ubačaj je bonus pored ovakve fizičke dominicije kakvu su uspostavili Kawhi i Siakam, pa i Ibaka. Bez Duranta nema tog atlete kojim Warriorsi mogu parirati Leonardu, uz dužno poštovanje Iggyu. A u trenutku kada je i Siakam rastrčaniji, moćniji i jednostavno svježiji od Draymonda, previše toga pada u vodu. Pa kada se još poklopi da i Ibaka bude raspoložen i korišten kako treba (a osim što je zabio sve što je trebalo kroz sredinu i rolanje, bio je odličan i na popu ubacivši šut svaki put kada je trebalo), onda Warriorsi stvarno nemaju dovoljno pokretnih mišićnih vlakana uokolo da se suprostave protivniku koji ih je totalno pročitao i koji uz to ima daleko najkorisnijeg košarkaša na parketu.