ISPOD OBRUČA fullcourt press – basketball lunatics inc.

27May/130

DAY 33 – QUASI-PERFECT EQUILIBRIUM

U startu utakmice očito je nekoliko novih tendencija Heata. Prva je ubrzati igru kako bi što češće došli u situaciju napasti nepostavljenu obranu, što im ne uspijeva na onaj klasični način, tranzicijom ili povećanim brojem napada (ni treći put za redom nisu ostvarili značajniju prednost u izgubljenim loptama), ali stilski pomak svakako se osjeti u puno bržem kretanju lopte i igrača oko obrane Indiane. Druga je vezana uz odluku da se Hibberta udvaja puno agresivnije, s dva visoka igrača, za razliku od dosadašnjeg običaja da Boshu (ili Haslemu) pomogne swingman koji je u tom trenutku na Stephensonu. Treća je pak bila ključna, a ticala se odluke da se napad od starta fokusira na Bosha koji je tako u prvih 8 minuta utakmice uzeo više skok-šuteva nego u prethodna dva prva poluvremena zajedno.

Ne samo da je Bosh natjerao visoke Pacersa da mu posvete puno više pažnje, već je Heat lukavo pokušao u priču uključiti i Haslema koji je vječno sam na lijevom bloku, što je inače pozicija s koje Birdman kreće u one svoje cutove koji rezultiraju zicerima. Haslem se umjesto kretanja odlučio na šut, ali, obzirom da je nekim čudom zabio svaki koji je uzeo, rezultat je bio isti - napad Miamia je živnuo kao u onim trenutcima kada je Birdman na parketu, samo što je sada uz Haslema bila i udarna trojka (dakle, nije živnuo nego je postao hiperaktivan). Obrana Pacersa je ovim bila dovoljno razvučena da se otvori prostor za lakše kretanje lopte i igrača kroz sredinu, a time se pripremio idealan teren za Jamesa i Wadea. Ovaj potonji je bio posebice sjajan u slash & kick igri, a svojom sinoćnjom energijom samo je naglasio koliko je bitan i kako je pravo čudo da je Heat bio onako učinkovit u reketu kroz prve dvije utakmice obzirom da su, osim u trećoj četvrtini prve utakmice, bili bez značajnijeg Wadeovog doprinosa u kreaciji.

Bosh i Haslem su pogađali iz vana, James i Wade su secirali obranu u sredini - sve skupa rezultiralo je najboljom četvrtinom Heata do sada. Zabili su čak 34 poena najboljoj obrani lige, a jedino što im je kvarilo dojam tijekom ovog sjajnog otvaranja bila je činjenica da su i Pacersi, svojim unutar-van balansom, zabili 30 i tako ostali u egalu. Naravno, taj egal se ulaskom klupe Indiane početkom druge vrlo brzo pretvara u nešto ozbiljnijih desetak poena prednosti Heata, koje više čak ni povratak startera u igru ne može smanjiti. Naime, do sada su James, Wade i Bosh totalno razigrani, igraju na all-star razini, a još imaju i podršku četvrtog asa, Haslema, koji ovakvu partiju u oba smjera nije odigrao valjda od finala 2006. U ovim trenucima obrana Pacersa više ne postoji jer nitko pojma nema od kuda prijeti opasnost, što rezultira s pomalo bizarnih 70 poena Heata u prve 24 minute.

Najluđe od svega, Indiana uopće nije igrala loše, u napadu su nastavili zabijati debelo iznad svog prosjeka, ali u odnosu na Miamievih 70 njihovih 56 izgledali su nekako nevažni. Ne, napad definitivno nije bio problem, pa čak ni obzirom na slabije izdanje Georgea kojega je kao podrška standardno solidnim Hibbertu i Westu zamijenio Hill. Problem je bila obrana, ali što poduzeti u situaciji kada protivnik ima tri podjednako kvalitetne i učinkovite napadačke opcije okružene koncentriranim igračima zadatka koji koriste svaku priliku za zabiti. Jednostavno ništa, lopta je uvijek brža od igrača, a to je Heat savršeno dokazao. I pri tome još nije ni gubio lopte (samo 5 za 48 minuta), što je bila još jedna ogromna promjena u odnosu na prve dvije utakmice (uz partije Bosha i Haslema defintivno najveća i najvažnija). Naravno, kako je sve međusobno povezano, treba istaknuti i kako je puno lakše kontrolirati loptu kada te ne čeka zid već obrana koja počinje sumnjati u sebe.

Početkom treće četvrtine prednost Heata se prepolovila, ali do toga nije došlo zbog neke briljantne prilagodbe obrane Indiane, već čisto zbog činjenice da je Miami promašio nekoliko šuteva koje je u prvom dijelu pogađao i da je nekoliko napada bacio u bunar. Čim su se vratili razini igre iz prve 24 minute, prednost je opet samo rasla i rasla. A kako je rasla prednost Heata, rasla je i nervoza u napadu Pacersa, a to je značilo samo jedno – pad učinkovitosti. Bez kvalitetnog napada, Indiana je tako ostala bez jedinog sredstva da barem drži nekakav priključak obzirom da su obrambeno već odavno bili bez glave te je utakmica praktički riješena krajem treće. Plus Heata od 15 koševa nije izgledao toliko strašno obzirom na činjenicu da je ostalo još 12 minuta do kraja, ali u ovom kontekstu u kojem Miami ima 91 poena na kontu nakon 36 minuta i u kojemu su Pacersi vidno gubili živce, sve je bilo jasno – Pacersi jednostavno nisu stvoreni da bi igrali na 110 ili više koševa, pa čak ni kada imaju ovako povoljan matchup (opet su zabili sjajnih 96, u okvirima viđenog u prve dvije utakmice, samo što ovo nije bio Miami iz prve dvije utakmice).

Lakoća kojom je Miami razbio najbolju obranu lige bila je zastrašujuća, taman da se stvari postave na mjesto. Indiana je odlična momčad, puno bolja nego su mnogi mislili, ali Heat je ipak s razlogom favorit od kojega se očekivala jedna ovakva predstava (da smo je vidjeli u prvoj ili drugoj utakmici nitko ne bi gubio glavu zbog izgleda Indiane, a najmanje sami Pacersi). Doduše, LeBron i društvo su tu svoju ulogu nositelja potvrdili na jedan teži način, šutom od 55% iz igre (suludih 12-17 s poludistance - toliko o tome da su u pitanju najgori šutevi u košarci), savršenom kontrolom lopte i dominacijom u poenima u reketu (čak 16 više od Pacersa), dakle na način koji je definitivno zahtijevao puno više truda od nekakve energičnije i bezglavije izvedbe koja bi uključivala puno trica, kontri i slobodnih bacanja (Indiana je opet u svim ovim segmentima bila ravnopravna ili čak bolja). A to samo govori o tome koliko Miami ima veći plafon i po koliko široj margini pogreške hoda - iako su sinoć iscrpili najveći dio vlastitih rezervi, još uvijek se mogu značajnije popraviti u šutu za tri i laganim poenima iz kontre ili s linije slobodnih, što nikako nije dobra vijest za Indianu koja nema ni približnu širinu izbora (mogu samo još više jahati trenutnu formulu i forsirati lopte u post, trice preko ruke, grube prekršaje te dodatno usporiti igru i hvatati još više skokova u napadu, ali ne mogu izmisliti ništa novo).

Naravno, ponoviti ovako fantastičnu napadačku partiju na sinoćnji način bit će gotovo nemoguće - Haslem sigurno neće opet imati ovakvu šutersku večer (ali i ova jedna je bila dovoljna da shvatimo zašto ga Heat trpi na rosteru sve ove godine - čovjek je lider koji će dati najviše kada je najpotrebnije), a obzirom da su Battier i Allen odsječeni dok god su Pacersi disciplinirani u svojoj 1 na 1 obrani (valjda se neće obeshrabriti kao što su sinoć u drugom poluvremenu i odustati od svojih principa radi jedne vanserijske utakmice protivnika), pitanje je tko će olakšati život velikoj trojki (čak ni takvi majstori ne mogu sve sami). Dakle, to znači da bi ostatak serije trebao puno više nalikovati na ono viđeno u prve dvije utakmice nego na sinoćnju rapsodiju.

Što opet ni malo ne umanjuje značaj sinoćnjeg izdanja Heata. Imali smo prilike vidjeti kako to konkretno izgleda razlika u talentu, odnosno kako je to kada se talent skoro u potpunosti iskoristi kroz sistem (takvu razinu košarke u stanju su pružiti samo Spursi i Heat). Indiana se tako suočila sa jednim krajem stvarnosti (Miami je bolja momčad) jednako kao što se Miami kroz prve dvije utakmice suočio s drugim (protiv Pacersa su itekako ranjivi). Ljepota NBA playoffa je u tome što će, već za par dana, pod težinom dosadašnjih iskustava i jednu i drugu momčad čekati sudar s potpuno drugačijim narativom.